استراتژی قومیت در فرآیند فروش محصول

 در آگوست ۱۹۶۳، لوربراس، یکی از بزرگ ترین تبلیغ کنندگان آمریکایی از آژانس های خود پرسید که چگونه می توان از اقلیت آفریقایی آمریکایی و سایر اقلیت ها به صورت هر چه موثرتر در تبلیغات استفاده کرد. پس تبلیغات قومی متولد شد.

به یقین مهاجرت، از جمعیت آمریکا تعریف متفاوتی به دست می دهد.

آمار سال ۱۹۹۰ دولت آمریکا نشان می دهد که جمعیت این کشور در دهه ی ۱۹۸۰ نسبت به سایر دهه های این قرن با سرعت بیشتری تغییر کرده است. به طور متوسط از هر چهار آمریکایی یک نفر آفریقایی، آسیایی یا از وراث آمریکایی های بومی هستند، در حالی که در آمار سال ۱۹۸۰، این رقم یک از پنج بوده است.

جامعه ی اسپانیایی الاصل، سریع ترین رشد را  درگروه های آمریکایی داشته است. مصرف شخصی افراد اسپانیول الاصل به طور متوسط رشد سالانه ای معادل ۱/۹ درصد از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۲۰ خواهد داشت. در ژوئیه ی سال ۲۰۰۳، جمعیت اسپانیایی الاصل آمریکا ۹/۳۹ میلیون نفر تخمین زده شده، که بزرگترین جمعیت نژادی کشور و اقلیت قومی را تشکیل داده است. تا سال ۲۰۵۰ انتظار می رود که این جمعیت به ۶/۱۰۲ میلیون  نفر برسد که تا ۲۴ درصد جمعیت کل آمریکا را تشکیل خواهد داد.

تولید کنندگان سیگار جزء تجارت هایی هستند که بزرگترین قدم ها را در جهت تقسیم بندی مصرف کنندگان برداشته اند،  برای مثال کارگران یقه آبی زن، کسانی که به زبان اسپانیایی حرف می زنند، سیاهان داخل شهری، جوانان سیگاری و غیره.

در اوایل دهه ی ۱۹۶۰، تاجر تنباکو، «آرجی رینولد» تلاش کرد سیگاری را به بازار  بفرستد که ویژه ی جامعه ی سیاهان طراحی شده بود. اما به خاطر رویارویی با مسائلی از جانب وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، رینولد این برنامه را لغو کرد.

استراتژی قومیت در فرآیند فروش محصول

«متل» وقتی مصمم شد یک عروسک آفریقایی- آمریکایی را معرفی کند، با دقت به مطالعه ی بازار پرداخت. بسیاری از کارمندان سیاهپوست در این برنامه فعال بودند. کمپانی، روانشناسی را که تخصص در شناسایی رفتار کودکان آفریقایی- آمریکایی داشت، استخدام کرد. عروسکی به نام «شانی» به بازار آمد چند سال بعد، متل این تجربه را با عروسکی «چند قومیتی» به نام «کایلا» تکرار کرد.

فکر می کنید گروه های زیر تا چه اندازه منصفانه در تبلیغات معرفی شده اند؟

 

میزان درست بیشتر از کمتر از
۲۷% ۵% ۵۷% افراد معلول
۳۸% ۸% ۴۱% اسپانیایی الاصل
۴۷% ۶% ۳۷% ۵۰ ساله ها و بالاتر
۴۵% ۱۶% ۲۹% سیاهپوستان
۴۶% ۱۲% ۲۹% زنان خانه دار
۵۲% ۱۰% ۲۳% زنان شاغل
۵۹% ۱۰% ۲۰% افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله
۴۷% ۳۵% ۹% نوجوانان و جوانان

در سال ۱۹۴۶، «پپسی کولا» گروهی ۱۰ نفره از آفریقایی- آمریکاییان را استخدام کرد تا در میان افراد جامعه ی سیاهپوست برای این محصول تبلیغ کنند. دو سال بعد، پپسی کولا نخستین تبلیغات خود را با هدف سیاهپوستان منتشر کرد. شخصیت معرفی شده در این تبلیغات یک پسرسیاهپوست ۷ ساله به نام «ران براون» بود که بعدها کمترین مقامی که کسب کرد، سرپرستی وزارت اقتصاد در کابینه ی کلینتون بود. در دهه ی ۱۹۵۰، پپسی کولا هزینه های تحصیلی به بنیاد کالج اتحادیه سیاهپوستان اهدا کرد و سپس در سال ۱۹۵۸، سیاهپوستی را به عنوان سرپرست گروه فروش برگزید. تا سال ها بعد و با وجود تهدیدهای فرقه ی «کوکلاس کلان» پپسی کولا سیاهپوستی رابه عنوان مدیر عامل خود انتخاب کرده بود.

هر گروه قومی دارای ویژگی های متمایز خویش است. سیاهپوستان سمت و سوی دنیای مد را تعیین می کنند و افراد اسپانیایی الاصل سنتی و مذهبی تلقی می شوند. همچنین اعضای جامعه اسپانیایی به  دلیل محبوبیت «ریکی مارتین » رهبران عقاید محسوب می شوند. سیگارهای «دورادو» و شوینده ی «ارییل» خاص گروه اسپانیایی – آمریکایی طراحی شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید