ایده‌ی کلامی در طراحی لوگو

از ان جا که یک عنصر تصویری تأثیر بیشتری دارد تا گفتار، منطقی است که فرض کنیم نخستین تصمیم یک مدیر بازاریابی باید انتخاب آن عنصر تصویری باشد. اما این طور نیست. این تناقضی است که بسیاری از افراد دنیای بازاریابی را درگیر خود می کند. یک ایده‌ی بصری در ساخت برند تأثیر بسیاری دارد، اما خود این ایده‌، هدف برنامه ی بازاریابی نیست. هدف برنامه ی بازاریابی «مالکیت واژه ای است که در ذهن دارید»

استعاره ی تصویری

استعاره ی تصویری نمادی است که به وسیله ی آن می توان به محصولی ناملموس زندگی بخشید. برای مثال، شما چطور می توانید «بیمه» را به تصویر بکشید؟ نمی توانید.به همین دلیل است که شرکت های بیمه بزرگترین استفاده کنندگان استعاره ها یا نمادهای تصویری هستند. این نمادها میتوانند ایده‌ های بصری نیرومندی باشند.

تراولرز’ از چتری قرمز در طراحی لوگو خود استفاده کرده تا مفهوم «حمایت» را در خدماتی که ارائه می دهد، نشان دهد. «زیر چتر بهتر است» آخرین ایده‌ی کلامی این شرکتبوده است. تاریخچه ی این چتر قرمز در طراحی لوگو حرفه ای، قدرت ماندگار یک تصویر را نشانمیدهد که در سال ۱۹۹۸، غول بانکداری آمریکا، سیتی کورپ با شرکت تراولرز گروپ ادغام شد و سیتی گروپ را پدید آورد.

ایده‌ی کلامی در طراحی لوگو

چتر  قرمز در طراحی لوگو Citigroup

سیتی گروپ تا چند سال از چتر قرمز به عنوان طراحی آرم و لوگو خود استفاده کرد، اما مردم هنوز با دیدن آن چتر به یاد بیمه می‌افتادند.«رسمیتی که این چتر برای نام تراولرز به همراه دارد، باور کردنی نیست.»

برتری با تصویر است

وقتی تصویری با گفته ای در تناقض باشد، تصویر برنده است. مانند این است که زیر عکس زنی زیبا بنویسید «زنی زشت». بیننده باور نمی کند آن زن زشت باشد، تنها فکر می کند که شرح تصویر اشتباه نوشته شده؛ نه این که فکر کند برای شرحی صحیح، عکس اشتباهی در نظر گرفته شده است.

ایده‌ی کلامی در طراحی لوگو

هاله ی قرمز در طراحی لوگو CitibanK

تصویر همیشه بر کلام برتری دارد.

با فروش چتر قرمز به تراولرز، سیتی گروپ و برندهای وابسته به آن مانند سیتی بانک CitibanK نمادی تصویری نداشتند. به همین دلیل «هاله ی قرمز» را پدید آوردند که من فکر می کنم استعاره ای است از همان چتر قرمز. به هر حال، هاله ی قرمز به اندازه ی چتر قرمز تراولرز کارایی ندارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید