تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

این راهکار می تواند توسط هر شرکتی که برای نخستین بار توانسته موضعی را برای محصولش در بازار به دست آورد، مورد استفاده قرار گیرد. شعار « لی وایز»، «شلوار جین اصیل» نمونه ی خوبی از این نوع تعیین موقعیت است. لی وایز با شعار خود روشن می سازد که محصولش اصیل است و گرایش طبیعی مردم را که هر محصول نخست را اصیل می دانند و محصولات بعدی را تنها تقلیدی از محصول اولیه، ارضاء می کند.Levis- تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

بسیاری از محصولات دیگر نیز روش های مشابهی به کار می گیرند، برای مثال:

کوکاکولا: این یک نوشابه واقعی است.

کمل: این یک سیگار واقعی است.

سانکا: شما نمی توانید رقیب یک محصول اصیل باشید.

کلاگز اسپشیال کی: اصیل ترین و بهترین

اکس- لکس: اصیل ترین ملین شکلاتی

” ما محصولی اصیل هستیم” معمولاً تعیین موقعیت بسیار پرسودی است.

پژوهش ها نشان می دهند که اولین های هر محصولی معمولاً سهم بیشتری از بازار را نسبت به رقبای بعدی خود اختصاص می دهند.

 

Levis- تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

Levis- تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

camel - تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

camel – تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

kleenex- تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

kleenex- تاثیر اصالت محصول بر فروش آن

چگونه می توانیم اولین ها را بشناسیم؟ خیلی آسان. اولین ها در طول زمان شهرت زیادی به دست می آورند.«کلینکس» بر انواع دستمال کاغذی اطلاق می شود و انواع دسرهایی که با ژلاتین تهیه می شوند، « ژل-ا »  نامیده می شوند.

متأسفانه، بعضی از شرکت های این اصل مهم را نادیده می گیرند. در دهه ی ۱۹۸۰، فرمول جدید کوکاکولا قرار بود انقلابی در این صنعت ایجاد کند. بر اساس تحقیقات علمی انتظار می رفت که کوکاکولای جدید با استقبال فراوانی روبه رو شود اما برعکس شکست سختی خورده شد. کوکاکولا اهمیت و موقعیت تاریخی خود را دست کم گرفته بود.

چگونه اولین ها در ابزار متمایز می شوند.

پژوهش ها نشان می دهند که قوانین طبیعی در مورد تکامل بازار صدق می کند.

در رأس این فهرست، قانون ۳ و ۴ « بستن کالسلینگ گروپ» نشان می دهد که اولین نام تجاری در طولانی مدت دو برابر سهم بازار دومین، و چهار برابر سهم بازار سومین را به خود اختصاص می دهد.

و بعد قانون « هندری کورپوریشن» است که می گوید اولین نام تجاری در بدو امر ۱۰۰ درصد بازار را به خود اختصاص می دهد. دومین نام تجاری که به بازار می آید، اولین کمی عقب نشینی کرده و ۷۰ درصد بازار به آن تعلق می گیرد، در حالی که دومین نام تجاری بیش از ۳۰ درصد سهم بازار را انتظار ندارد و سومین نام تجاری از یک محصول امیدوار است ۱۱ درصد سهم بازار را کسب کند.

و سرانجام، رابرت بازل به اندازه گیری سهم بازار ۵۰۰ کمپانی پرداخت و دریافت که ۷۰ درصد بازارها، ۳۳ درصد سهم خود را به اولین های بازار، ۱۹ درصد را به دومین ها، ۱۲ درصد را به سومین ها و ۷ درصد را به چهارمین ها می بخشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید