۷ قانون تغییر ناپذیز در طراحی لوگوی اسم (لوگوتایپ)

همانطور که می دانید آنچه برند را در ابتدا معروف میکند و جایگاهی در ذهن مشتری به وجود می آورد ایجاد یک زمینه تازه و یک طبقه بندی جدید توسط نام تجاری است اما با گذشت زمان و ایجاد زمینه های تازه تر چیزی جز یک نام از برند باقی نمی ماند .  این نام برند نایک است که نماد نایک را توصیف می کند و بکارگیری مستمر نام برند  با نماد برند در طولانی مدت و با هزینه بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار باعث تثبیت نماد نایک در ذهن مخاطب  گردیده است. پس میتوان گفت اهمیت نوشتار برند نه تنها کمتر از اهمیت نماد آن نیست بلکه در بسیاری از موارد مهم تر تلقی می گردد. اما نام برند چه ویژگی های بصری باید داشته باشد و  در طراحی لوگوی اسم  چه مواردی باید رعایت گردد تا هویت برند تقویت شده و با ذهن مشتری ارتباط برقرار کند این موضوعی است که به آن می پردازیم :

خوانایی مهمترین است

طراحی لوگوتایپ ، هرچقدر هم که زیبایی بصری و تکنیک های فنی در آن رعایت شده باشد در صورتی که قابلیت خواندن سریع را نداشته باشد هیچ جایگاهی در ذهن مخاطب ایجاد نمی کند.پس مهمترین موضوع در طراحی لوگو تایپ برند تجاری، خوانایی آن نوشته است.

طراحی لوگوی اسم

طراحی لوگوی اسم ساعت رولکس – نمونه ی بارز خوانایی در لوگوتایپ

 

قدرت در سادگی است

ذهن انسان، به گونه ای فطری از پیچیدگی و شلوغی فرار می کند و هر چقدر المان های بصری نزدیک به اشکال هندسی ساده همچون مستطیل، دایره و مثلث باشند جذابیت بصری آن ها از نگاه مخاطب افزایش می یابد. پس هرچه ساختار اجزای حروف نوشتاری، نزدیک به این اشکال باشد علاوه بر خوانایی بهتر، سریع تر در ذهن مخاطب ثبت می گردد.

طراحی لوگوی اسم

طراحی لوگوی اسم شرکت زیراکس – نمونه ی بارز سادگی در لوگوتایپ

 

تمایز را با ساختار شکنی خلق کنید

تمامی سرمایه یک لوگو تایپ،حروف بسیار ساده آن نسبت به فونت است . در لوگوتایپ بهتر است تمامی المان ها ساده ترین شکل ممکن را داشته باشند و  بخشی متمایز از بقیه المان ها به ناگاه پدیدار شود .این تفاوت بصری همان هویت نوشتار برند شما از نگاه مخاطب تلقی می گرد . مانند تایپو گرافی برند ویزا

طراحی لوگوی اسم

طراحی لوگوی اسم شرکت ویزا کارت – حرف v در visa نمونه ی بارز ساختارشکنی برای تمایز در لوگوتایپ

 

افقی جذاب تر به نظر می رسد

دو چشم انسان در کنار هم و به صورت افقی قرارگرفته است و هر آنچه به صورت افقی باشد جذابتر به نظر می رسد. پس این قانون را فراموش نکنید که لوگوتایپ را یک مستطیل فرضی قرار دهید.

طراحی لوگوی اسم

 لوگوی اسم شرکت نایکی –  نمونه ی بارز یک لوگوتایپ افقی

 

قانون روانشناسی گشتالت را رعایت کنید

اگر می خواهید ایده بصری ساده ای را در لوگوتایپ بگنجانید از روش لوگوتایپ فدکس پیروی کنید. لوگوتایپ فدکس در نگاه اول چیزی جز نوشته ساده فدکس به نظر نمی رسد اما با کمی دقت فلشی درون آن نهفته شده که پیام فعالیت برند (خدمات پستی)را با خود حمل می کند. این همان قانون تکامل در روانشناسی گشتالت است.(قانون تکامل گشتالت :  مغز انسان تمایل به تکمیل المان های بصری دارد که بخشی از آن جا افتاده و یا حذف شده است و از این کار لذت می برد . )

طراحی لوگوی اسم

 لوگو اسم شرکت پست فدکس-  نمونه ی بارز  ایده تک واژه در لوگوتایپ

 

نسبت طلایی تعیین کننده است

روانشناسان معتقدند که زیباترین ساختار،  مستطیلی است که نسبت طول به عرض آن عدد  ۱.۶۱۸ (نسبت طلایی) باشد. چرا که این نسبت در شبکیه چشم انسان رعایت شده به این دلیل انسان آن را زیباترین حالت می بیند.  هر چه المان های بصری در معماری و طراحی به این عدد نزدیک تر شوند، ساختاری پایدارتر، منظم تر و زیبا تر به خود می گیرند. از این روست که شرکت های بزرگ در طراحی لوگو برندشان از این قانون پیروی می کنند.

طراحی لوگوی اسم

طراحی آرم و لوگو  شرکت پپسی –  نمونه ی استفاده از نسبت طلایی در طراحی آرم

 

تک رنگ به یادماندنی تر است

قانون رنگ در برندینگ به این موضوع اشاره می کند که استفاده از دو رنگ در طراحی هویت بصری برند یادآوری را نسبت به تک رنگ سخت تر میکند و استفاده از سه رنگ قطعا یادآوری برند در ذهن مشتری غیر ممکن . برخی برند های بزرگ این مهم را دریافتند و نماد نوشتاری خود را از دورنگ به تک رنگ تغییر دادند. مانند ویزا کارد و پپسی کولا

طراحی لوگوی اسم

تغییر صحیح و تبعیت از قانون رنگ در برندینگ توسط شرکت ویزا – تک رنگ کردن برند- طراحی لوگو حرفه ای ویزا کارد

تغییر اشتباه و تبعیت نکردن از قانون رنگ در برندینگ توسط شرکت برگر کینگ – سه رنگ کردن برند و دور شدن از جایگاه سازی برند

 

این مقاله کاربردی گروه ناصرآبادی در سایت مهر نیوز با عنوان هفت قانون تغییر ناپذیر در طراحی لوگو اسم نیز منتشر گردیده است.