وبلاگ ایده پردازان
طراحی لوگو فارسی | لوگوتایپ فارسی | ایده پردازان

با ویژگی های طراحی لوگو فارسی آشنا شوید

لوگو تصویری برای نشان دادن هویت کسب و کار به مخاطبان است. اگر آرم به صورت حرفه ای طراحی شود، شما قادر خواهید بود در معرفی برند به جهان موفق عمل کنید. طراحی لوگو در چند روز و با کمترین هزینه نمی تواند به موفقیت کسب و کار کمکی کند. اگر چنین تصوری دارید بهتر است تجدیدنظر کنید.اصلی ترین تفاوت  لوگو فارسی و غیرفارسی در نحوه نوشتار و عناصر بصری آن هاست.

در طراحی آرم فارسی هم باید به ظاهر گرافیکی و هم به فرهنگ ایرانیان توجه شود. با همراه باشید تا با مهمترین نکات طراحی لوگو فارسی آشنا شوید.

سبک های طراحی لوگو فارسی

سبک هایی که در ادامه معرفی خواهد شد در طراحی آرم فارسی و غیرفارسی استفاده می شوند.

لوگوتایپ فارسی

لوگوتایپ فارسی

لوگوتایپ فارسی

در این نوع طراحی لوگو فارسی، نام کسب و کار را با فونتی متناسب با حوزه کسب و کار می نویسند. گاهی علائم دیگری به جز نام نیز اضافه می شود. اگر نامی خوش آهنگ دارید، لوگوتایپ مناسب برند شماست. لوگوهای دیجی کالا و همراه اول نمونه هایی از این نوع آرم به شمار می آیند. گرچه این دو ساده هستند ولی طراحی آن ها بسیار حرفه ای بوده است.

مهمترین نکته در طراحی لوگوتایپ، انتخاب بهترین فونت ممکن است. اگر صاحب کسب و کاری مرتبط به کودکان هستید، باید فونتی جذاب برای کودکان انتخاب کنید. همچنین اگر سازمانی وابسته به دولت هستید، فونت نستعلیق را به شما پیشنهاد می کنیم.

مونوگرام فارسی

مونوگرام فارسی

مونوگرام فارسی

از آنجایی که در طراحی این نوع از حروف استفاده می شود به آن لوگو چندحرفی یا تک حرفی نیز گفته می شود. اگر نام کسب و کار شما طولانی است، چنین نشانه ای می تواند مناسب شما باشد. سی ان ان و بامیلو نمونه هایی از این نوع آرم محسوب می شوند.

لوگو تصویری

پیکتوگرام فارسی

پیکتوگرام فارسی

در نوع تصویری از یک تصویر مانند حیوان یا یک شی متناسب با حوزه فعالیت کسب و کار استفاده می شود. برای مثال، تصویر فنجان قهوه برای کافی شاپ ها مناسب تر است؛ زیرا مفهوم کسب و کار را به خوبی نشان می دهد. آرم شرکت هواپیمایی هما یکی از بهترین نمونه های ایرانی نشانه تصویری است.

لوگو انتزاعی

لوگو انتزاعی فارسی

لوگو انتزاعی فارسی

لوگو انتزاعی زیرمجموعه نوع پیشین محسوب می شود؛ ولی از اشیا یا حیوانات برای طراحی آن استفاده نمی شود. نوع انتزاعی به شکلی گرافیکی گفته می شود که دارای مفهومی خاص است. این نوع آرم در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مخاطبان را برای کشف مفهوم به خود جذب می کند. آرم سایپا یا بانک صادرات نمونه هایی از نوع انتزاعی هستند.

لوگو مسکات

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر

برای طراحی چنین آرمی از شخصیت های کارتونی استفاده می شود. این شخصیت ها نماینده ای از کسب و کار شما هستند و باید به درستی طراحی شوند تا بتوانند تاثیری مثبت بر مخاطبان بگذارند. لوگو علی بابا و چی توز نمونه هایی از نوع مسکات در ایران هستند.

لوگو فارسی ترکیبی

لوگو ترکیبی فارسی

لوگو ترکیبی فارسی

همان طور که از اسمش پیداست، ترکیب تصاویر یا علائم با نوشتار است. بسیاری از برندها به ویژه آن هایی که تازه شروع به کار کرده اند، چنین لوگویی طراحی می کنند تا نشانه خود را در ذهن مخاطبان هک کنند و هم اسم برند را کنار آن به مخاطبان معرفی کنند. لوگو ارج و بوتان مثال هایی برای آرم ترکیبی به شمار می روند.

کدام نوع لوگو فارسی برای کدام برندها توصیه می شود؟

هر برندی باید لوگویی متناسب با خدمات و محصولات خود داشته باشد. در ادامه توضیح مختصری در این باره خواهیم داد:

 • لوگوتایپ فارسی: اگر نمی خواهید خدمات یا محصولات خود را در کشورهای دیگر جهان بفروشید، این نوع برای برند شما مناسب است. همچنین اگر در آینده احتمال تغییر آرم وجود دارد، بهتر است این نوع نشانه را انتخاب کنید تا نام شما در ذهن مخاطبان حک شود.
 • مونوگرام فارسی: اگر کسب و کار شما صاحب نامی چند حرفی است، نوع مونوگرام می تواند بهترین آرم برای شما باشد.
 • لوگو تصویری فارسی: اگر آرم در پلتفرم های مجازی و واقعی همیشه جلوی چشم مخاطبان خواهد بود، این نوع نشانه را انتخاب کنید تا مخاطبان به نماد بصری برند شما عادت کنند و در کسری در ثانیه آن را به خاطر بیاورند.
 • لوگو ترکیبی فارسی: برخی از افراد نمی توانند منظور تصویر برند را درک کنند. اگر این تصویر را با اسم شرکت ترکیب کنید، در جذب آن ها می توانید موفق تر عمل کنید.

کدام شرکت ها نباید لوگو فارسی داشته باشند؟

مهمترین سوالی که باید در طراحی نماد بصری برند پاسخ دهید این است که آرم در چه جایی استفاده خواهد شد. اگر محصولات و خدمات شرکت را به کشورهای مختلف دنیا خواهید فروخت، نباید از نشانه ای با نوشتار فارسی استفاده کنید. شما می توانید آرمی در دو زبان فارسی و انگلیسی بسازید و برای امور خارجی از تصویر برند انگلیسی استفاده کنید.

نکات مهم در طراحی لوگو فارسی

به هیچ وجه نباید طراحی آرم را کاری آسان و پیش پا افتاده در نظر بگیرید. تصویر برند شما همین آرم شماست که ملکه ذهن مشتریان خواهد شد. به نکات مهمی که به شما کمک خواهند کرد برند خود را حرفه ای تر نشان دهید اشاره می کنیم:

 • آرم باید با حوزه فعالیت شرکت به خوبی هماهنگ باشد
 • مهمترین مفاهیم شرکت در آرم باید دیده شود
 • رنگ هایی متناسب با کسب و کار برای آرم انتخاب کنید
 • فونتی متناسب با مخاطبان شرکت برگزینید
 • اصل سادگی را فراموش نکنید
 • ظاهر آرم باید به گونه ای باشد که در اندازه های مختلف به خوبی دیده شود
 • سعی کنید از افسانه های ایرانی و فرهنگ غنی ایران در طراحی لوگو فارسی استفاده کنید

رنگ مناسب لوگو فارسی

رنگ مناسب برند خود را طبق اصول روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید تا بتوانید بیشتر روی مخاطبان تاثیر بگذارید. در ادامه، به پیغام هایی که رنگ ها انتقال می دهند می پردازیم:

 • قرمز: رنگی پر از هیجان و اشتیاق است و می تواند نشانگر خشم نیز باشد. این رنگ در مقایسه با سایر رنگ ها سریع تر توجه مردم را جلب می کند. اگر کسب و کاری متمایز و مدرن دارید، رنگ قرمز مناسب آرم شماست.
 • زرد: این رنگ نمادی برای دوستی و تشویق محسوب می شود. اگر محصولات برند شما ارزان است و جوانان مخاطب شما هستند، رنگ زرد گزینه مناسبی است.
 • نارنجی: نارنجی رنگی است که مهربانی و تغییر را نشان می دهد و مناسب شرکت های خاص است. اگر برند شما طرفداران زنان است یا محصولات لوکسی می فروشد، چنین رنگی ممکن است مناسب شما نباشد.
 • آبی: آبی رنگی قابل اعتماد است. اگر چنین رنگی را برای آرم شرکت می پسندید، سعی کنید برندی متمایزتر از رقبا باشید.
 • سبز: با سبز می توان ارتباطی قوی از نظر فرهنگی ایجاد کرد. همچنین برای کسب و کارهای مرتبط به محیط زیست نیز مناسب است.

چه فونتی برای طراحی لوگو فارسی توصیه می شود؟

فونت های فارسی بسیاری مانند نستعلیق و ایران سنس برای طراحی نماد بصری برند قابل استفاده هستند. ولی می توانید فونتی خاص نیز برای آرم مانند مثل خنداونه و رایتل نیز طراحی کنید. مهم ترین نکته این است که فونت باید با توجه به مخاطبان کسب و کار انتخاب شود.

سخن آخر

اگر می خواهید شرکت شما از روز اول تأسیس در مسیر موفقیت گام بردارد، باید در شناساندن خود به مخاطبان تلاش کنید. از آنجایی که مخاطبان در اولین نگاه آرم شما را می بینند، آرمی حرفه ای می تواند شما را در این امر یاری کند. تصویر برندی متمایز قادر است پیغام های دلخواه شما را به مخاطب انتقال دهد.

در طراحی لوگو فارسی به نوشتار از راست به چپ فارسی، تفاوت فرهنگ غنی ایرانیان با کشورهای دیگر حتما توجه کنید. گاهی برخی افراد به تقلید از لوگوهای برندهای مشهور جهان اکتفا می کنند ولی ادبیات و تمدن ما نیز می تواند منبعی عالی باشد. خلاقیت و الهام گیری از هنرهای اصیل کشورمان را فراموش نکنید.

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button