طراحی لوگو تایپ حرفه ای

ویژگی‌های یک لوگو تایپ حرفه ای، که جایگاه برند را ارتقاء می بخشد!

برای تملک ذهن مصرف کننده ، یک نام تجاری باید به کوششی وصف ناپذیر بپردازد. کیفیت بالای محصول، توزیع مناسب کالا و تبلیغات خلاق در رسانه ها و … همه و همه یک هدف واحد را دنبال می کنند و آن هم تثبیت نام تجاری محصول در ذهن مصرف کنندگان است. حال اگر طراحی این نام تجاری، به گونه ای رفتار کند که با ساختار ذهن مصرف کننده در تقابل باشد، مسلما برند را با چالشی وصف ناپذیر دچار می کند. از این رو است که شرکت های بزرگ در طول بقای کسب کارشان، راکد ننشسته اند و بارها و بارها نمادها و نوشتارشان را بهینه سازی کرده اند. در این مقاله سعی شده  ویژگی های  یک لوگوتایپ حرفه ای، که توان مقابله با رقبای برند را داشته باشد  و با مصرف کننده ارتباطی به یادماندنی بر قرار کند را متذکر شویم :

خوانایی :

یک لوگو تایپ تجاری، هرچقدر هم که زیبایی بصری و تکنیک های فنی در آن رعایت شده باشد در صورتی که قابلیت خواندن سریع را نداشته باشد هیچ جایگاهی در ذهن مخاطب ایجاد نمی کند.پس مهمترین موضوع در طراحی لوگو تایپ برند تجاری، خوانایی آن نوشته است.

خوانا بودن طراحی لوگو تایپ شرکت رولکس -نمونه خوبی برای خوانا بودن

طراحی لوگو تایپ حرفه ای شرکت رولکس -نمونه خوبی برای خوانا بودن لوگو تایپ

سادگی:

مغز مصرف کنندگان، به گونه ای خلق شده که از پیچیدگی و شلوغی گریزان است و هر چقدر المان های بصری نزدیک به اشکال هندسی ساده همچون مستطیل، دایره و مثلث باشند جذابیت بصری آن ها از نگاه مخاطب افزایش می یابد. پس هرچه ساختار اجزای حروف نوشتاری، نزدیک به این اشکال باشد علاوه بر خوانایی بهتر، سریع تر در ذهن مخاطب ثبت می گردد.

طراحی لوگو تایپ شرکت اوراکل - نمونه مناسبی برای رعایت سادگی در لوگو تایپ

طراحی لوگو اسم شرکت اوراکل – نمونه مناسبی برای رعایت سادگی در لوگو تایپ

کوتاهی نام:

هر چه نام برند تجاری کوتاه تر باشد، طراحی لوگو تایپ ظرفیت بیشتر ی برای جذاب تر شدن دارد و همچنین به علت اینکه دو چشم انسان در کنار هم قرار گرفته اند، افقی بودن لوگو تایپ در جذابیت آن ، نقش بسزایی دارد.

 

 

طراحی لوگو تایپ شرکت زیراکس - نمونه مناسبی برای یک نام خوب و کوتاه

طراحی لوگو تایپ شرکت زیراکس – نمونه مناسبی برای یک نام خوب و کوتاه

 

ضخامت و حرکت مناسب:

انتخاب درست میزان ذخامت حروف و جهت حرکت ، ساختار نرمی و سختی آن ها ، مورب و یا صاف بودن آن ها می تواند حوزه فعالیت برند و استراتژی پیام را تقویت کرده و آن را در ذهن مخاطب ارتقاء دهد.

طراحی لوگو تایپ شرکت نایکی - نمونه مناسبی برای رعایت خطوط و حرکت لوگو تایپ

طراحی لوگو تایپ شرکت نایکی – نمونه مناسبی برای رعایت خطوط و حرکت لوگو تایپ

ایده تک واژه ای:

داشتن یک ایده بصری ساده در لابه لای واژه های لوگو تایپ می تواند آن را از دیگر نوشته های ساده متفاوت کند و این ایده باید هماهنگ با موضوع لوگو تایپ مورد نظر باشد. که بعد ها بتواند به عنوان نماد آن نوشتار هم مورد استفاده قرار گیرد. بهتر است ایده بصری به اندازه ای شناخته شده باشد که بتوانیم با چند واژه ساده آن را صدا کنیم. مانند SOS در لوگو تایپ رایانه کمک ، دو دست درون هم در لوگو تایپ صادراتی دیماز و …

طراحی لوگو تایپ شرکت فدکس - نمونه مناسبی برای رعایت ایده تک واژه ای

طراحی لوگو تایپ شرکت فدکس – نمونه مناسبی برای رعایت ایده تک واژه ای

تفاوت بصری:

تمامی سرمایه یک لوگو تایپ،حروف متفاوت آن نسبت به فونت در عین سادگی است که یک ایده مرتبط را با خود حمل می کند هر چند آن ایده در نگاه اول قابل فهم نباشد. برند های بزرگ به گونه ای طراحی شده اند که تمامی جنبه های آن ها اعم از ایده بصری و ایده کلامی کاملا با هم هماهنگ و مرتبط است.

طراحی لوگو تایپ شرکت آی بی ام - نمونه مناسبی برای رعایت متفاوت بودن لوگو تایپ

طراحی لوگو تایپ شرکت آی بی ام – نمونه مناسبی برای رعایت متفاوت بودن لوگو تایپ