نمونه کارها -نمونه‌کارهای گواهی نامه و تقدیرنامه

دیگر نمونه کارها

طراحی هویت بصری
نمونه‌کارهای

هویت بصری برند

طراحی وب سایت
نمونه‌کارهای

طراحی UI وب سایت

طراحی ناحیه کاربری اپلیکیشن
نمونه‌کارهای

طراحی UI اپلیکیشن موبایل

طراحی ست اداری
نمونه‌کارهای

طراحی ست اداری

طراحی کاتالوگ
نمونه‌کارهای

طراحی کاتالوگ

همه چیز در رابطه با لوگو و آرم

لوگو، آرم، نشانه: لوگو نشانه و معرف هر برند است و از این رو طرح آن از ارزش بسزایی برخوردار است. یک نشانه با طراحی خوب و ویژه نماد قدرتمند و ارزشمندی برای نام تجاری خواهد بود.

بر همین اساس خلق یک لوگوی کارآمد و مفید برای یک برند و مقایسه با دیگر موارد گرافیکی نیازمند به نوآوری و خلاقیت بیشتری است.

آرم یا نشانه نمادی برای یک عبارت و بیانگر یک مفهوم است. همانگونه که امضاء نشانه ای برای افراد است آرم هم نشانگر برند و یا موسسه صاحب آرم است. لوگو ها در هر جایی که ثبت گردند نشان دهنده رد به جا مانده از آن موسسه یا شخص است.

تاریخچه لوگو: تاریخچه طراحی لوگو به زمانهای بسیار قبل برمیگردد یکی از تخصصی ترین و حرفه ای ترین امور در علم گرافیک طراحی لوگو است. انسانهای اولیه نیز از این علم برای انتقال منظور و مفاهیم خود استفاده می کردند و منظور خود را به مخاطب و ببینده انتقال می نمودند. در حقیقت لوگو علامتی گرافیکی است که صاحاب موسسات تجاری یا اشخاص حقیقی آن را وجه تمایز خود از دیگران می دانند.

در زمانهای دور حروف چینی با فلز داغ (لوگو تایپ) از انواع لوگوها بود و اکنون که عصر ارتباطات است کیفیت آرم یک شرکت همان مرغوبیت یک برند است.

اصول کلی در ایجاد یک لوگو:

سادگی، هماهنگی با موضوع اصلی، کاربردی در زمان طولانی مدت، (قابلیت کوچک شدن، قابلیت تک رنگ شدن)، دارای شکل هندسی، واضح متناسب و متمایز باشد.

انواع لوگو:

نوشتاری(لوگو تایپ یا مونوگرام)- تصویری و علامت اختصاری- نوشتاری- تصویری

نمادها در طراحی نشانه:

امروز از علائم و نشانه ها بیشتر در طراحی لوگو استفاده می شود. این علائم نظیر علائم تصویری موجود در راه آهنها، فرودگاه ها و خیابان ها و هر آنچه در اطراف ماست از قبیل روی بسته بندی ها، قوطی ها و …. را شامل می شود که تاریخچه آن حدود ۴۰۰۰ سال قبل باز می گردد که بشر اولیه به منظور انتقال افکار و امیال خود به ایجاد علائمی بر روی صخره می پرداخت. از این رو تمام آنچه که تنها از طریق زبان یا حرکات بیان می شد قابلیت ثبت و ماندگاری پیدا کردند.

انواع نشانه ها:

دیداری: آنچه که دیده و حس می شود. نشانه های تصویری: که در حقیقت همان نشانه های دیداری ثبت شده در یک متن هستند.

آرم ها در محصولات گرافیکی مانند کارت های ویزیت باید در جایی قرار داده شوند که ساختار کلی کار را بهم نزند و ترکیبی چشم نواز ایجاد کند. آرم باید در کنار نام اصلی موسسه یا موضوع درج گردد. از نکات مهم برای یک آرم زیبایی و رساندن مفهوم با وجود کوچکی آن و قابل درک بودن آن است در اصل یک آرم، امضاء و مهر شخص است.

طراحی لوگو تایپ: یکی از اصلی ترین ابزار که در ایجاد یک اثر خاص مورد استفاده طراحان قرار می گیرد لوگو است. لوگو تایپ یا نشانه نوشته غالباً نام خاصی برای شرکت، مجموعه یا کالا است که اغلب یک نوشته بدون معنی است که با طراحی ویژه و متفاوت ارائه می شود تا در اذهان ماندگار شود از ویژگی های یک نشانه آن است که قابل شناسایی، خوانا و منحصر به فرد، قابل درک، اثر بخش و ماندگار در ذهن بیننده باشد. یکی از سرمایه های معتبر و ریشه دار یک شرکت نشانه و لوگوی آن است حتی با مرور زمان همچنان ثابت است. لوگو برای شرکت ها و موسسات متفاوت است و با توجه به هدف و دامنه فعالیت آن ها طراحی می شود در واقع لوگو تایپ اثر بخشی از هویت یک شرکت است که مشخصات آن را بیان می کند و این نکته حائز اهمیت است یک لوگوی ایده آل پیام خود را دریک نظر منتقل می کند و احساس مخاطب را تحت تأثیر قرار می دهد.

خصوصیات کلی یک لوگو تایپ عبارتنداز:

  • عملکرد و شرکت را نشان هد
  • شناخته شده باشد
  • متنوع و متفاوت با لوگو تایپ همنوع خود باشد.

باید توجه داشت که هرگونه تغییر و دگرگونی اساسی در لوگو این ذهنیت را برای مخاطب ایجاد می کند که نوع مالکیت شرکت تغییر کرده است از همین رو باید هرگونه جدید ساختن لوگو با استفاده از لوگوی قدیمی صورت پذیرد چرا که لوگو نقش کلیدی در ایجاد ارتباط و انتقال مفاهیم دارد.

نوشتار و طراحی حروف:در طراحی اوراق عنوان اصلی و نوشته ها از جمله عوامل بصری هستند از آن جهت که در یک صفحه یک امر ضروری جهت هدایت و راهنمایی چشم به سمت موضوع موردنظر می باشند و خوانا بودن و عدم مزاحمت برای دیگر عناصر در صفحه از ویژگی نوشته ها باید باشد. یک اصل مهم در طراحی کارت سربرگ و پاکت عدم تداخل نوشته ها با عناصر دیگر است و در کارت ویزیت با توجه به سایز کوچک و فضای محدود نوشته ها باید مختصر و مفید باشد چرا که حجم زیاد باعث سردرگمی و گیجی مشتری می شود یک نقطه ضعف بسیار مهم در طراحی  ؟؟؟؟       اداری نامتعادل و نازیبایی نوشته ها است.

طراحی حروف: شکل و نوع حروف در زیبایی کار موثر است اینکه طراح بداند از چه فونت و نوشته ای برای موضوع استفاده کند از نقاط قوت اوست که امروزه وجود کامپیوترها با امکانات جدید تا حدودی این مسیر را برای طراحی هموار کرده است.

عوامل موثر در طراحی اثرگذار و زیبا:

  • سایز مطالب و نوشته ها قابلیت خوانده شدن راحت را داشته باشد.
  • ترکیب حروف بزرگ و کوچک برای مخاطب آسانتر از صرفاً حروف بزرگ است.
  • از خطوط طولانی که باعث خستگی چشم می شود پرهیز شود.
  • راست چین یا چپ چین بودن فضای نوشتاری آسان تر از وسط چین است.
  • نوشته سفید روی زمینه سیاه و نوشتار رنگی به ویژه روشن به سختی خوانده می شود. تیتر بزرگ و با حروف توپر به صورت رنگی روی پس زمینه های تیره و روشن ممکن است در مواردی خیلی زیبا نباشد.
  • از حروف توپر نشده یا مورب (ایتالیک) زیاد استفاده نشود جز در بخش های مهم چرا که چشم را خسته می کند.
  • بهتر است فضای نوشتاری خلوت باشد.

Call Now Button