طراحی کاتالوگ - نقش قیمت در تعیین بازار هدف محصولات

پایین ترین قیمت :

قیمت از راهکارهای تعیین موقعیت یک کالاست . شما با این روش می توانید مصرف کننده را به فروشگاه خود جذب کنید ، بر تعداد مشتریان بیفزایید ، فکر مصرف کننده را نسبت به محصولتان تغییر دهید و به سود بالایی دست یابید.

لوازم آرایش “می بلین” ، کرم ریش تراشی ” بارباسول” و بسیاری از شرکت های دیگر از این روش استفاده می کنند .

در اواخر دهه ی ۱۹۷۰ کمپانی ژاپنی “فوجی”  به رقابت با نام تجاری نخست بازار یعنی “کداک” با این شعار پرداخت  : ” کیفیت مساوی با قیمت کمتر” .

این راهکار به فوجی کمک کرد که سهم بازارش را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد برساند و سهم “کداک” از ۸۰ به ۶۵ سقوط کرد .

این نوع راهکار موجب رشد بی سابقه ی فروشگاه های “یک دلاری” و “ارزان فروش ها” شده است. از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ فروشگاه های ارزان قیمت رشد سالانه ای معادل ۶ درصد داشته اند و آمار نشان داده است که بیش از ۶۶ درصد زنان خانه دار از فروشگاه های “یک دلاری” خرید میکنند و این تعداد روز به روز افزایش میابد.

قیمت بالاتر:

گفتنی است که افراد همیشه مجذوب قیمت پایین نمیشوند . بهای گران انواع کالاها و به ویژه آن هایی که در ملاء عام استفاده میشوند ، کاربرد دارد . از جمله عطر ، ساعت ، لباس و اتومبیل .

بسیاری از نام های تجاری قیمت های سنگینی ارائه میکنند و مشتری را متقاعد می سازند که خرید این نوع کالا نشانه ی “پرستیژ” است.

“تامی هیل فینگر” ، “ورساچی” و “مون بلان” محصولات خود را با بهای سنگینی ارائه می کنند.سازمان بازاریابی محصولات مراقبت از موی “اورال” می گوید: “ما کمی گران تر هستیم اما ارزشش را دارد.”

کالاهای گران قیمت مشتری را با این فکر به خود جلب میکنند که کیفیت محصول رابطه مستقیمی با بهای آن دارد.

بسیاری از مصرف کنندگان حاضرند بهای بیشتری بپردازند. این نوع راهکار به شدت به مفاهیم گذشته ، سنت و قیمت کالای مورد نظر مرتبط است.

بر اساس پژوهشی که در استیتوی تحقیقاتی استانفورد انجام گرفته است داگلاس مک کونل سه نوع ماء الشعیر را در سه نوع قوطی با قیمت های متفاوت به افراد مورد ازمایش داد.او از آنان خواست بگویند کدام نوع را ترجیح می دهند. مک کونل می گوید که همه ی آنان قوطی گران قیمت تر را انتخاب کردند.

بسیاری از پژوهش های دیگر نیز نشان داده اند که مردم قیمت بالاتر را با کیفیت خوب به ویژه در غذا، رستوران ها لباس و اتومبیل مرتبط می دانند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید