وبلاگ ایده پردازان
آرم جمهوری اسلامی و مفاهیم آن

آرم جمهوری اسلامی و مفاهیم آن

کشورهای جهان در کنار پرچم خود، دارای آرمی نیز هستند که آن را در امورات رسمی به کار می گیرند. این نشانه می تواند مذهب، فرهنگ، خواسته ها و هدف اصلی کشور را بشناساند و گاه در طول زمان دستخوش تغییرات مختلف می شود. برای مثال، آرم جمهوری اسلامی ایران که در تابلو ادارات دولتی یا اسناد مهم قابل مشاهده است، در طول تاریخ شکل های مختلفی داشته است که ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. همچنین مفهوم آرم جمهوری اسلامی را نیز توضیح خواهیم داد.

 

دانلود فایل png آرم جمهوری اسلامی

دانلود فایل وکتور آرم جمهوری اسلامی

معرفی آرم جمهوری اسلامی ایران

پس از سال ۱۳۵۷ که سال پیروزی انقلاب محسوب می شود، آرم ایران تغییر کرد و شکل امروزی را به خود گرفت. از آنجایی که نظام کشور از شاهنشاهی به جمهوری تغییر کرده بود، کشور به آرمی جدید برای روابط خود با کشورهای جهان احتیاج داشت. در نشانه قبلی، خورشید و شیر نمایانگر نظام شاهنشاهی بود که باید به دلیل تغییر در نظام کشور تغییر می یافت.

همچنین این تغییر برای هماهنگ کردن مفهوم آرم با عقاید مردم ایران ضروری بود. به عبارت دیگر، آرم جمهوری اسلامی ایران باید فرهنگ، مذهب و سیاست ایران را نشان می داد؛ بر این اساس، آرم جمهوری اسلامی کنونی با هدف شناساندن ایرانی باشکوه با مذهب اسلامی به کشورهای دنیا طراحی شد.

تاریخچه آرم جمهوری اسلامی ایران

تاریخچه و تکامل آرم جمهوری اسلامی

تاریخچه و تکامل آرم جمهوری اسلامی

آرم ایران در دوره صفویان یک خورشید و شیر داشت. بهتر است بدانید دلیل طراحی چنین آرمی این است که شاه اسماعیل عقیده داشت نسبتش به امام موسی کاظم و سلسله ساسانیان می رسد. سپس در دوران قاجار، شمشیری نیز به این نشانه اضافه شد و تا زمان پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ از آن استفاده شد.

در اسفندماه این سال، امام خمینی (ره) تغییر آرم را برای نشان دادن اسلامی بودن ایران پیشنهاد داد. سپس فراخوانی برگزار شد و از بین نشانه های فراوان، لوگویی با مشت گره کرده و چند ستاره که نماد آزادی به شمار می رفت برگزیده شد؛ ولی طرح دیگری که همان آرم کنونی جمهوری اسلامی ایران است به دفتر قم فرستاده شد و امام خمینی آن را تصویب کرد. همچنین از آنجایی که امام خمینی خواست این آرم روی پرچم نیز باشد، پرچم ایران به نشان جمهوری اسلامی مزین شد.

مفهوم این آرم

پشتوانه فکری آرم جمهوری اسلامی

پشتوانه فکری آرم جمهوری اسلامی

نشانه جمهوری اسلامی ایران در نگاه اول شبیه کلمه الله است. همچنین عبارت ۴ کلمه ای لا اله الا الله را در خود جای داده است که نشانگر توحید و اسلامی بودن کشور ماست. بخش وسطی نشانه شبیه یک شمشیر است که نشانگر مقاومت ایران اسلامی است. نکته دیگری که در آرم جمهوری اسلامی به چشم می خورد، کروی بودن آن است که به این معنی است که اسلام دینی جهانی است و هیچ مرزی برای آن وجود ندارد.

تعداد اجزای اصلی نشانه جمهوری اسلامی پنج عدد است که این پنج عدد همان اصول دین اسلام است. بهتر است بدانید عدد ۵ در اسلام، عددی مقدس به شمار می رود. همچنین در طراحی اشکال، یکی از مهم ترین اعداد قلمداد می شود.

علامت تشدید موجود در آرم بر عبارت لا اله الا الله تاکید می کند و نشانگر شدت بالای مقاومت مسلمانان کشورمان است. نکته دیگری که در آرم جمهوری اسلامی به چشم می خورد، تقارن دقیق در طراحی لوگو است که آن نیز نشانگر توازن فرهنگ ایران با فرهنگ اسلام است. همچنین پس زمینه سفید رنگ آرم کشورمان نمایانگر پاکی، دوستی و صلح جویی است.

نشان رسمی جمهوری اسلامی

آرم جمهوری اسلامی در پرچم

این آرم که در مدارک رسمی ایران به کار گرفته می شود، در تاریخ نوزدهم ماه دوم ۱۳۵۹ تصویب شده است. این نشانه علاوه آن که جمله لا اله الا الله را نشان می دهد، اگر کمی دقت کنید شبیه گل لاله نیز به نظر می رسد. بهتر است بدانید در فرهنگ کشورمان، گل لاله نمایانگر خون کسانی است که در راه وطن شهید شده اند. ۴ هلال و ۱ شمشیر در وسط این هلال ها به خوبی قابل مشاهده است.

تمام نمادهای موجود در آرم جمهوری اسلامی را در ادامه نام می بریم و هر یک را توضیح می دهیم:

  • الله: کلمه الله که چهار عدد هلال آن را ساخته اند، مهم ترین نماد آرم کشورمان به شمار می رود. هدف از انتخاب این نماد به عنوان مهم ترین نماد این است که بر وجود خداوند تاکید شود.
  • شمشیر: در وسط لاله می توانید شمشیری را مشاهده کنید که نمایانگر مقاومت مسلمانان است. تشدیدی که در بالای شمشیر طراحی شده است، بر این مقاومت تاکید می کند و هدف آن این است که مقاومت را شدیدتر جلوه دهد.
  • جمله لا اله الا الله: این جمله بر اصل توحید اسلام تاکید کرده و بر ضد هر گونه ارزشی ضداسلامی است.
  • کتاب: کتاب نشانگر کتاب قران که مهم ترین کتاب مسلمانان است محسوب می شود.
  • طرح متقارن: تقارن تمام بخش های نشانه به صورت دقیق طراحی شده است. تقارن این طرح همانند طراحی های متوازن در مسجدهای اسلامی نشانگر این است که توجه به تعادل در فرهنگ اسلامی و ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • طرح کروی: همان طور که گفته شد طرح کروی نشانگر کره زمین است و هدف آن این است که اسلام را دینی جهان شمول و بدون مرز معرفی کند.

چه کسی نشان جمهوری اسلامی ایران را طراحی کرده است؟

اکنون که به تمام بخش های آرم جمهوری اسلامی پرداختیم، بهتر است با طراح آن نیز آشنا شویم و ببینیم این نکته های ریز و پر از مفهوم های پرارزش از آن چه کسی است. دکتر حمید ندیمی کسی است که این لوگو را طراحی کرده است. وی در فروردین ماه ۱۳۵۸، نشانه طراحی شده خود را به دفتر رهبر انقلاب اسلامی ارسال کرد. ابتدا آیت الله هاشمی این نشانه را تایید کرد و سپس طرح به دست امام خمینی تصویب شد.

حمید ندیمی، طراح آرم جمهوری اسلامی

حمید ندیمی، طراح آرم جمهوری اسلامی

این طراح نشانه ایران اسلامی اکنون استادی در دانشگاه شهید بهشتی است. جالب است بدانید دکتر حمید ندیمی دوست ندارد همگان او را بشناسند و تمایلی ندارد در خبرگزاری های مختلف درباره این لوگو پر از جزئیات و به یاد ماندنی حرف بزند. این طراح فقط برای دو بار در سال ۱۳۵۹ و ۱۳۶۲ مصاحبه کرده است. مصاحبه او در ۱۳۶۲ در مجله پاسدار اسلام چاپ شد.

او در این مصاحبه ها گفت که رهبر انقلاب دستور طراحی نشانه را صادر کرد. امام خمینی می خواست تمام نشانه های شاهنشاهی حذف شود و نشانه های اسلامی به آرم اضافه شود؛ بر این اساس، شیر و خورشید به دلیل ارتباط آن ها به آتش و خورشید پرستی سلسله ساسانی حذف شد؛ زیرا در دین اسلام که به عنوان دین رسمی کشور انتخاب شد پرستیدن آتش مجاز نیست.

دکتر حمید ندیمی به اشتیاق خود به طراحی نمادی اسلامی حتی پیش از فراخوان طراحی نماد اشاره کرد. او در ادامه گفت که پس از این دستور با عزم جدی تری این اشتیاق را دنبال کرده است. وی سه رکنی را که در ساخت این لوگو به کار گرفته است، ترازو، کتاب و آهن نام برد. این سه رکن از سه کلمه قرآنی به ترتیب میزان، کتاب و حدید الهام گرفته شده است.

جالب است بدانید دکتر ندیمی انواع لوگو و پروژه های مهم دیگری مانند لوگو خبرگزاری ایرنا، لوگو پیشین سازمان سنجش و نشانه دانشگاه زنجان را طراحی کرده است. البته لوگوهای ذکرشده تنها تعدادی از نمادهای خلق شده توسط این هنرمند هستند.

سخن آخر

کشورهای جهان علاوه بر پرچم دارای نشانه ای دیگر هستند که با آن به سایر کشورهای دنیا شناسانده می شوند. در طراحی چنین آرمی باید به مسائل بسیاری از جمله سیاست و فرهنگ توجه کرد. در طراحی آرم جمهوری اسلامی ایران به عقاید مردمانی که انقلاب کردند و نظام شاهنشاهی را برچیدند، توجه ای ویژه شده است.

امام خمینی (ره) پس از آن که انقلاب پیروز شد دستور داد نمادهای شاهنشاهی حذف و نمادی اسلامی و ایرانی طراحی شود. در نهایت پس از فراخوان برای این امر و بررسی آرم های مختلف، نشانه طراحی شده دکتر حمید ندیمی به عنوان آرم کشور عزیزمان برگزیده شد. اگر نگاهی به مدارک رسمی یا اسکناس ها بکنید، قطعا خواهید توانست این نشانه پرمفهوم را مشاهده کنید.

۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button