با مراحل ثبت لوگو و برند آشنا شوید

لوگو یکی از مهم ترین عناصر کسب و کار شما محسوب شده و هویت شما را نشان می دهد؛ بنابراین با ثبت لوگو و برند می توانید یک تجارت معتبر داشته باشید و اعتبار خود را نزد مخاطبان افزایش دهید.

مرکز مالکیت معنوی کشور با ارائه سایت iripo.ssaa.ir، کار ثبت برند و آرم  را برای شما آسان تر کرده است. فقط کافی است به این سایت مراجعه کرده و فرم مربوطه را پر کنید. با ما همراه باشید تا با مراحل ثبت و مسائل مربوط به آن آشنا شوید.

چرا ثبت لوگو و برند ضروری است؟

برند و لوگو شما نیز مانند خود شما به یک اسم و شناسنامه نیاز دارد. ثبت برند و لوگو، کسب و کار شما را در نظر مخاطبان، قانونی جلوه می دهد و اعتماد آن ها را جلب خواهد کرد. همچنین شناسایی شما آسان تر می شود؛ زیرا هنگام ثبت لوگو و برند، لوگو شما بررسی می شود و اگر به لوگو دیگری شبیه باشد، اجازه ثبت به شما داده نخواهد شد. در نتیجه، با ثبت آرم برند هیچ شبهه ای در شناسایی شما ایجاد نخواهد شد و اعتبار شما کاهش نخواهد یافت. بنابراین قبل از هر کاری، باید لوگو خود را ثبت کنید تا بتوانید از مزایای قانونی آن بهره مند شوید.

ثبت آرم و نشان تجاری برند

مدارک موردنیاز برای ثبت نشان تجاری

در مرحله نخست ثبت لوگو و برند، ابتدا صاحب لوگو باید هویت خود را اثبات کند. همچنین کسب و کار نیز باید معتبر باشد. مدارکی که برای ثبت نشان تجاری برای اشخاص حقیقی نیاز است، عبارت اند از:

 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • کپی مجوزهای کسب و فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی
 • یک نمونه از لوگو در اندازه ۱۰ در ۱۰

 

این مقاله را حتما بخوانید: با انواع لوگو و تصویر برند آشنا شوید

مدارکی مورد نیاز ثبت نشان تجاری برای اشخاص حقوقی

 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل شرکت
 • کپی کارت بازرگانی مدیرعامل یا شرکت
 • کپی جواز تاسیس کسب و کار و پروانه کسب
 • یک نمونه از لوگو شرکت در ابعاد ۱۰ در ۱۰
 • مهر شرکت
 • کپی آگهی تاسیس شرکت
 • همچنین اگر پس از تاسیس شرکت، تغییراتی در نام، آدرس، لوگو و … اعمال شده است، باید اعلام شود.

ثبت برند و آرم

مراحل ثبت لوگو و برند

اگر از یک وکیل درباره ثبت نشان تجاری مشاوره بگیرید، طی کردن این مراحل آسان تر شده و احتمال بروز مشکل کاهش می یابد. مراحل ثبت نشان تجاری برند به شرح زیر است:

 1. انتخاب نام تجاری یا برند: اگر لوگو شما نام تجاری نداشته باشد، قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین، قبل از هر کاری، یک نام تجاری مناسب برای طراحی لوگو خود انتخاب کنید.
 2. استعلام لوگو: سپس به سایت مرکز مالکیت معنوی به نشانی ssaa.ir مراجعه کنید و از لوگو و نام تجاری خود استعلام بگیرید. اگر لوگو یا برند شما به لوگو دیگری شبیه باشد یا قوانین را رعایت نکرده باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد.
 3. تکمیل اظهارنامه: پس از تایید لوگو، مدارک معرفی شده در بخش قبلی را جمع آوری کنید و در سایت مرکز مالکیت معنوی بارگذاری کنید. همچنین برای تایید حساب، از دفترخانه اسناد رسمی، گواهی امضا دریافت کنید. سپس درخواست شما در فهرست انتظار قرار می گیرد تا لوگو و برند شما ثبت شود.
 4. پرداخت هزینه ثبت آرم: پس از تایید لوگو، باید مبلغی برای ثبت نماد برند خود پرداخت کنید.
 5. ثبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار: در آخرین مرحله، باید لوگو خود را دو بار در روزنامه های معتبر اگهی کنید تا از عدم وجود لوگو و برندهای مشابه اطمینان حاصل شود. اگر هیچ شکایتی از شما نشود، خواهید توانست لوگو خود را برای چند سال ثبت کنید.

زمان موردنیاز برای ثبت لوگو

به طور کلی می توان گفت برای ثبت برند، ۲ ماه زمان لازم است. اگر لوگو شما تایید نشود، ممکن است زمان موردنیاز برای ثبت برند افزایش یابد. اگر خوش شانس باشید، پس از ۱۵ روز، لوگو شما ثبت خواهد شد و ۳۰ روز نیز باید برای اگهی لوگو یا برند کسب و کار خود در روزنامه های معتبر منتظر بمانید. سپس برای دریافت گواهی ثبت نشان تجاری باید چند روز دیگر انتظار بکشید.

ثبت نشان تجاری

مزایای ثبت برند

وقتی که شما لوگو و برند خود را ثبت می کنید فقط ارزش آن بالاتر نمی رود بلکه ویژگی های بسیاری دارد که باعث می شود نه تنها کسب و کار شما رونق پیدا کند بلکه از آن محافظت نیز بشود. حال به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت.

حفاظت از لوگو و برند در مقابل اشخاص متقلب:

وقتی که لوگو و برند شما به ثبت می رسد دیگر افراد متقلب قادر نخواهد بود تا نام تجاری شما را کپی و از آن به نفع خودشان استفاده کنند. در این حالت تا زمانی که این برند به اسم شماست، هیچ کس قادر نخواهد بود تا از کسب و کار شما سواستفاده و با اسم شما از سایر مردم کلاه برداری کند.

اضافه شدن ارزش افزوده برند شما:

با ثبت لوگو و برند ارزش سهام شما بالاتر می رود و این سود ایجاد شده از تجارت شما یک درآمد اضافی برایتان ایجاد می کند. این اعتبار همچنین باعث می شود تا شما بتوانید راحت تر از وام های بانکی استفاده کنید و در نتیجه قادر خواهید بود تا تجارت خود را گسترش دهید.

 

این مقاله را حتما بخوانید: برند و برندسازی چیست؟

به جریان افتادن کسب و کار:

وقتی که لوگو و برند ثبت می شود تجارت شما به حالت ویژه ای تبدیل می گردد که در صورت موفقیت می تواند به خوبی در بازار جریان داشته باشد. همین امر باعث می شود که شما هم مانند برندهای مشهوری که در دنیا هستند بتوانید با تبلیغات ویژه ای محصولات خود را جهانی کنید.

درست کردن هویت برای تجارت شما:

با ثبت نشان تجاری محصولاتی که تولید می کنید، همگی به طور ویژه ای برای شما خواهند بود و همین امر مزایای زیادی برای شما دارد.

لوگو و برند ثبت شده تا چه زمانی معتبر است؟

پس از دو ماه تلاش و پرداخت هزینه های ثبت، یک تاییدیه لوگو با ۱۰ سال اعتبار به شما داده خواهد شد. شما می توانید در این ۱۰ سال از لوگوی ثبت شده برای کسب کار خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. پس از پایان اعتبار لوگو، باید برای تمدید مجدد لوگو اقدام کنید.

هزینه ثبت نشان تجاری

اگر در ثبت لوگو از یک مشاور حقوقی استفاده نکنید و به تنهایی همه مراحل را انجام دهید، باید هزینه های ثبت اولیه اظهارنامه، حق ثبت برند و هزینه اگهی در روزنامه را پرداخت کنید. اگر از وکیل یا مشاور حقوقی کمک بگیرید، باید حق الزحمه مرکز حقوقی، وکالتنامه و حق تمبر را نیز پرداخت کنید. همچنین فراموش نکنید که موسسات حقوقی، تعرفه های متفاوتی برای ثبت نشان تجاری و برند دارند.

استعلام لوگو و نام تجاری ثبت شده

برای استعلام لوگو و نام تجاری و بررسی وضعیت آن کافی است به مرجع رسمی استعلام آنلاین به نشانی  ipm.ssaa.ir مراجعه کنید و در بخش جست و جو در پرونده های علائم تجاری، فرم استعلام را پر کنید تا لوگو ثبت شده استعلام شود.

ثبت چه لوگو و برندی ممنوع است؟

شما نمی توانید موارد زیر را در لوگو یا برند کسب و کار خود استفاده کنید:

 • تصویر پرچم ایران و پرچم های پیشین ایران
 • هر نمادی که ممنوع باشد.
 • لوگوهای سازمان های رسمی و دولتی
 • علائمی که عفت عمومی کشور را در نظر نگیرد.
 • لوگوهای بی ربط به کسب و کار
 • آرمی که به لوگو دیگری شباهت دارد.
 • عدم استفاده از پسوند یا پیشوند معرف در کلمات توصیفی لوگو
 • مرتبط ساختن لوگو به کشور ایران

قوانین حاکم بر ثبت نشان تجاری

برای ثبت کردن لوگو و برند باید قوانینی را رعایت کنید که دانستن این اطلاعات شما را از مشکلاتی که ممکن است در آینده گریبان گیرتان شود نجات می دهد. این قوانین شامل موارد زیر می شود:

ماده سی و یک ذکر کرده است که تنها کسانی حق استفاده از یک علامت را دارند که آن علامت را بر اساس مقرراتی که در قانون نوشته شده است به ثبت رسانده باشند.

طبق گفته ماده سی و هشت هنگامی که متقاضی آگاهی اظهارنامه را منتشر می کند تا وقتی که برند شخص به ثبت می رسد از امتیازات و حقوق ویژه ای برخوردار خواهد بود.

ماده چهل و شش ذکر کرده است که نمی توان اسمی را که بر خلاف موازین شرعی و اخلاقی باشد انتخاب کرد. همچنین اسم مذکور نباید موجب فریب اذهان عمومی و مرکزهای دیگر نسبت به هویت خود شود.

 

سخن آخر

ثبت لوگو و برند کاری سختی نیست. اگر کار سختی به نظر می رسد، با یک مشاور حقوقی یا وکیل مشورت کنید تا مراحل بدون هیچ مشکلی طی شود. با ثبت لوگو، می توانید از مزایای بی شمار آن بهره مند شوید و از لوگوی خود محافظت کنید. همچنین نباید فراموش کنید که لوگو می تواند با افزایش اعتبار شما، سود شما را افزایش دهد.

 

 

آشنایی با انواع فرمت لوگو

لوگوها در فرمت های مختلفی تولید می شوند که اطلاع از فرمت هر یک از آن ها می تواند کار را برای یک انتخاب بهتر ساده تر کند. برای مثال اگر اولین بارتان است که قصد دارید تا کار طراحی لوگوی خود را به یک طراح بسپارید ممکن است با با اصطلاحات فرمت لوگو هم چون AI، PNG، SVG، JPG، EPS مواجه شوید. در این مقاله قصد داریم تا درباره این پسوندهای مختلف برایتان توضیح دهیم.

معنی فرمت لوگو

لوگو را می توان در جاهای بسیار مختلفی استفاده کرد. مثلا از چاپ کردن لوگو روی یک لباس گرفته تا تصویر پروفایل برای ما کاربرد دارد. در نتیجه به همین علت است که لوگوها در فرمت های مختلفی ذخیره می شوند که به آن فرمت لوگو می گوییم. پسوند لوگو با حروفی که در انتهای آن نوشته می شود شناخته می شود که به آن ها اکستنش می گویند.

پسوند لوگو برای سایت

فایل های رستری فرمت هایی هستند که برای سایت مورد استفاده قرار می گیرند.

فایل های رستری از مربع هایی به اسم پیکسل ساخته می شوند که با در کنار هم قرار گرفتن پیکسل ها یک تصویر ایجاد می شود.

تفاوت فرمت رستر و وکتور

تفاوت فرمت رستر و وکتور

با بالارفتن میزان پیکسل، کامپیوتر نیز باید تلاش بیش تری را برای نمایش این فایل ها انجام دهد. در نتیجه برای این که فایل رستر سریع تر به نمایش در بیاید باید با کیفیت کمتری آن ها را ذخیره کرد. فایل های رستری معمولا در حالت PNG، GIF،TIF تولید می شوند. فرمت های مورد اشاره، کیفیت چندان خوبی در هنگام چاپ ندارند. از این فایل ها معمولا برای ورد، پاورپوینت و … استفاده می کنند.

پسوند لوگو برای چاپ

نوع دیگری از فرمت لوگو وجود دارد که به آن وکتور می گویند. این تصاویر با توجه به خط و شکل های متفاوتی مورد طراحی قرار می گیرند. فرق وکتور با رستر این است که در آن به جای پیکسل، مسیرهای دیجیتالی وجود دارد. شما می توانید وکتورها را به اندازه های مورد نظر خود تغییر دهید و هیچ تغییری در کیفیت آن حاصل نمی شود. مهمترین فرمت های این نوع PDF، ESP، AI هستند.

این مقاله را حتما بخوانید: در برندسازی رنگ لوگو از چه قوانینی تبعیت می کند؟!

به دلیل این که فرمت لوگو از نوع وکتور دارای کیفیت خوبی است در نتیجه از آن برای چاپ استفاده می کنند. همچنین شما می توانید وکتور را  به فرمت رستر هم تغییر بدهید بنابرین برای استفاده در حالت های دیجیتالی نیز مناسب خواهد بود.

انواع فرمت لوگو

PNG

از PNG می توان برای کاربردهای دیجیتالی استفاده کرد. یکی از ویژگی های این تایپ این است که هنگامی که حجم آن را کاهش دهیم کیفیت تغییر نخواهد کرد. پی ان جی به خوبی می تواند رنگ های زیادی را به نمایش بگذارد. از PNG در سایت ها، شبکه های اجتماعی، فایل های ورد و مکان های دیگری استفاده می کنند.

JPG

این فرمت در میان طراحان استفاده بسیار دارد. حجم فایل های JPG  بسیار کم است در نتیجه کیفیت پایین تری نسبت به PNG دارند. این کاهش کیفیت در اثر حذف جزئیات در تصاویر JPG رخ می دهد. با این وجود از این فایل ها در وب استفاده زیادی می شود.

GIF

در لوگوهایی که تنوع رنگی زیادی ندارند می توانید از این فرمت لوگو استفاده کنید. این امر به این علت است که رنگ ها در فرمت GIF محدود هستند. ولی با این حال به دلیل این که گیف ها حجم کمی دارند در نتیجه استفاده زیادی از آن ها می شود. به دلیل وضوح و شفافیت می توان از گیف در تبلیغات متحرک هم استفاده کرد.

SVG

در این فرمت لوگو، از فرمول ریاضی به جای پیکسل استفاده شده است. این فایل ها نیز در حالت وکتور هستند. همین ویژگی باعث شده است که برای چاپ تصاویر مناسب باشند. SVG همچنین در مقایسه با PNG و   JPG حجم پایین تری دارد.

برای ساخت این فرمت خاص استفاده از نرم افزار Adobe Illustrator ضرورت دارد. اما شما می توانید از فتوشاپ نیز استفاده کنید. از SVG برای طراحی کارت بیزنس، لباس و برچسب استفاده می کنند.

EPS

این فرمت یکی از بهترین فرمت ها برای چاپ محسوب می شود. علت این امر این است که اگر اندازه عکس تغییر کند کیفیت آن ثابت خواهد ماند. به دلیل همین خصوصیت این فایل ها می توان از آن ها برای چاپ لوگو در اندازه های کوچک و بزرگ استفاده کرد. همچنین در نظر داشته باشید که نمی توانید از EPS در ورد و پاورپوینت استفاده کنید و برای باز کردن آن ها نیاز به کرل دارید.

PDF

همین طور که می دانید پی دی اف یک فرمت خاص برای خواندن متن های مختلف است ولی طراحان می توانند از آن برای طراحی لوگو نیز استفاده کنند. این که پی دی اف به صورت وکتور و یا رستر باشد تماما به برنامه ای که تصویر در آن مورد طراحی قرار گرفته است وابسته می باشد. فایل های پی دی اف قابل باز شدن توسط تمامی مرورگرها هستند.

برای طراحی لوگو بهتر است از کدام فرمت استفاده کنیم؟

ساخت لوگو با استفاده از وکتور نتیجه بهتری دارد. این امر به این دلیل است که فایل هایی که از نوع وکتور هستند را به راحتی می توان مورد ویرایش قرار داد. همچنین شما می توانید آن ها را به رستر نیز تبدیل کنید. فرمت هایی هم چون EPS، SVG و AI از نوع لوگو وکتوری هستند در نتیجه برای طراحی لوگو مناسب می باشند. حال اگر لوگوی شما در وب قرار است مورد استفاده قرار گیرد می توانید تنها نسخه PNG و یا JPG را به کارفرما تحویل دهید.

چند نکته درباره فرمت فایل لوگو

فرمت PNG به دلیل این که کیفیت رنگ ها را به خوبی حفظ می کند برای استفاده در طراحی لوگو بسیار مناسب است. شما می توانید از این فرمت برای پاورپویت و خبرنامه استفاده کنید.

این مقاله را حتما بخوانید: یک لوگو حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟!

فرمت PDF در میان فرمت لوگوهای مختلف استفاده راحت تری دارد. علت این امر این است که می توانید به راحتی آن را با هر مرورگری باز کنید. در پایان باید گفت که هر یک از فرمت های گفته شده دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند که انتخاب آن ها بستگی به نظر و استفاده ای دارد که قرار است از آن بکنید.

 

تاریخچه لوگو اپل

احتمالا کمتر کسی است که با نام اپل و محصولات شگفت انگیز آن آشنایی نداشته باشد. این شرکت آمریکایی در کالیفرنیا مستقر است. خدماتی که شرکت اپل ارائه می دهد شامل موبایل، لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی است. این شرکت هم چنین خدماتی در حوزه آنلاین را نیز ارائه می دهد. از آنجایی که طراحی لوگو اپل یکی از شناخته شده ترین نمادهای بصری است، بر آن شدیم تا به جزئیاتی در این رابطه بپردازیم.

آرم اپل

تولد برند اپل

تاسیس شرکت اپل توسط سه نفر به نام های استیو وزنیاک، جابز و رونالدوین در سال ۱۹۷۶ میلادی در جهت طراحی کردن سیستم های کامپیوتری صورت گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از موفق ترین اشخاص در حوزه فناوری اولین بار از شرکت خودش اخراج شده بود! مسائل خاصی باعث شده بود تا استیو جابز در سال ۱۹۸۵ از شرکت اخراج گردد اما در سال ۱۹۶۶ جابز دوباره به مدیرعاملی شرکت اپل بازگشت.

اوج گیری اپل

در سال ۲۰۰۱ آی پد در شرکت اپل مورد تولید قرار گرفت بعد از آن فروشگاه آیتیونز که در زمینه فروش موزیک فعالیت می کند مورد تاسیس قرار گرفت و در همین سال ها بود که شرکت اپل به عنوان یکی از برترین شرکت ها در حوزه فناوری  لوازم الکترونیکی در تمام دنیا به شهرت رسید. همین امر موجب شد که در سال ۲۰۰۷ شرکت اپل با برداشتن نام شرکت تنها از اسم اپل استفاده کند و از آن روز تا به حال همگان این شرکت را به نام اپل می شناسند.

شاید داستان چگونگی شکل گیری این اسم برایتان جالب باشد پس توضیحاتی در این باب به شما خواهیم داد.

انتخاب نام اپل

استیو جابز زمانی که دارای رژیم غذایی سختی بوده و تنها می توانسته از میوه استفاده کند حین بازدید از باغ سیبی با خود فکر کرده است که انتخاب سیب می تواند بسیار با طراوت و جذاب باشد. همان طور که قبلا هم ذکر شد نام شرکت در ابتدا به نام apple computer Inc بوده است که پس از تصمیم گیری درباره تغییر نام آن به اپل خالی منتهی شده است که در این باب می توان گفت که شرکت قصد داشته تا محصولات بسیار متنوعی را ارائه دهد.

لوگوتایپ اپل

اگر شرکت سامسونگ اولین شرکت تولید کننده وسایل الکترونیکی بوده است شرکت اپل دومین شرکت بزرگی است که در این حوزه فعالیت دارد. برند مذکور سالانه درآمد زیادی را برای شرکت فراهم می کند که ارزش آن بالغ بر صد وهجده میلیارد دلار برآورد شده است.

 

داستان لوگو از زبان جانوف

در سال ۱۹۷۶مسیر رفتن من به سرکار همیشه از میان کوچه باغ ها عبور می کرد. این بوستان ها در منطقه سیلیکون واقع شده بودند. در این منطقه شرکت هایی همانند hp و intelمشغول فعالیت بوده اند. منطقه مورد بحث دارای آب و هوای بسیار شگفت انگیزی بود. اگر بخواهم آن را با جایی در اروپا مقایسه کنم می توانم از کوه های آلپ نام ببرم.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

ولی متاسفانه بعد از مدت زمانی کوچه باغ و بوستان ها جای خود را به شرکت های بزرگ کامپیوتری دادند. من ابتدا در شرکت رجیس مک کنا مشغول به فعالیت بودم با این که شرکت ما چندان شناخته شده نبود ولی بعد از مدتی موفق شد توجه بقیه را به خود جلب کند. در همان زمان ها بود که شرکت اپل برای طراحی لوگو به نزد من آمد. با این که لوگوی قبلی به تازگی طراحی شده بود ولی از من درخواست شد تا لوگوی جدیدی برای آن ها طراحی کنم.

لوگو شرکت اپل

 

من به شخصه علاقه زیادی به انجام این کار داشتم. در آن زمان هنوز امکانات پیشرفته برای طراحی وجود نداشت و ما از وسایل ابتدایی هم چون کاغذ و ماکت و رنگ استفاده می کردیم. پس می توان گفت که لوگوی اپل کاملا به صورت دستی طراحی شد. طراحی لوگو برای من واقعا یکی از مهمترین کارهای زندگی ام بود چون باید الگویی رو طراحی می کردم که علاوه بر خاص بودن مورد قبول تمام مردم نیز واقع شود.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

پس من تصمیم گرفتم که با توجه به این که اسم شرکت اپل است از یه سیب استفاده کنم البته سیب من به صورت رنگی بود. دلیل این امر این است که در آن زمان اپل روی این موضوع که کامپیوترهایشان رنگی است تمرکز داشتند همچنین به دلیل این که استفاده از کامپیوتر چندان در میان مردم جا نیوفتاده بود استفاده از رنگ های متنوع تصوری گرم و خوشایند را برای مردم ایجاد می کرد. طراحی این لوگو به مدت ۲ هفته به طول انجامید و نتیجه کار بسیار راضی کنند بود.

تاریخچه لوگو اپل

نخستین لوگو شرکت اپل به وسیله شخصی به نام رونالدوین مورد طراحی قرار گرفت. این لوگو نشان دهنده نیوتن بود که در زیر درخت سیب نشسته است. اما پس از چندی طرحی که توسط جانوف طراحی شده بود جایگزین این طرح شد. طرحی که توسط این شخص طراحی شده بود سیبی گاز زده بود که با رنگ های مختلفی تزئین شده بود.

جانوف در ابتدا طرح های مختلفی را به جابز ارائه کرد. از نظر جابز بهتر بود تا از رنگ هایی استفاده شود که نشان دهنده عمل کردن اپل به اصول انسانی باشد همین طور از طرح سیب در حالت گاز زده استفاده شد تا با شکلی هم چون گوجه مورد اشتباه قرار نگیرد. البته نظریاتی حاکی از این وجود دارد که سیب گاز زده نشان از دانشمندی به نام آلن تیورینگ دارد.

تاریخچه لوگو اپل

وی در علوم مختلف ریاضی، فلسفه و کامپیوتر بسیار برجسته بود و حتی از او به عنوان پدر کامیپوتر نیز یاد می کنند. در کنار جسد این دانشمند سیبی نیم گاز زده پیدا کردند که تحقیقات نشان داد وی بر اثر خوردن این سیب که آلوده به سیانور بوده است خودکشی کرده است.

یک سال بعد یعنی در ۱۹۹۷ از سیب گاز زده به صورت تک رنگ استفاده شد. از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۳ لوگو به صورت آبی روشن بود و در سال های ۲۰۰۷ – ۲۰۱۳ از حالت شیشه ای برای لوگو اپل استفاده می شد.

از۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ رنگ لوگوی اپل آبی روشن بود و از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ تم شیشه‌ای شفاف برای لوگوی اپل به کار می‌رفت و از این طرح تا به امروز استفاده شده است.

 

 

 

 

تاریخچه لوگو بارسلونا

بارسلونا یکی از تیم های محبوب و بسیار مشهور در دنیا است پس باعث تعجب نیست که افراد زیادی لوگو بارسلونا را دیده باشند. احتمالا کسانی که از طرفداران پر و پاقرص هستند علاقه داشته باشند تا از تاریخچه لوگو بارسلونا اطلاعات داشته باشند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحات تخصصی در این باره بپردازیم.

در سال ۱۸۹۹ میلادی باشگاه بارسلونا مورد تاسیس قرار گرفت. شخصی به نام خوان گمپر- از، تصمیم خود را برای ایجاد باشگاه از طریق آگهی یک روزنامه به اطلاع مردم رساند بعد از آن افراد زیادی از اسپانیا، سوئیس و انگلیس از تمایل خود برای شرکت در این کار اعلام کردند و بدین گونه بود که باشگاه فوتبال بارسلونا در اسپانیا مورد تاسیس قرار گرفت.

باشگاه بارسلونا سالانه درآمد بسیاری از فوتبال کسب می کند و دومین باشگاه از لحاظ درآمد در دنیا محسوب می گردد.

لوگو بارسلونا

برند بارسلونا

شرکتی به نام brand finance football هنگامی تاسیس شد که بتواند فاصله موجود بین بازار و سرمایه را پر کند. کار این شرکت به این صورت است که با بررسی برندهای معروف بهترین آن ها را انتخاب و معرفی می کند. هدف از مطرح کردن این شرکت این بود که از آن جا که فوتبال یکی از ورزش های محبوب در بین مردم است پس برندهای آن نیز در این شرکت مورد بررسی قرار می گیرند.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

نا گفته نماد که این باشگاه تنها از فوتبال پشتیبانی نمی کند بلکه دارای ورزش هایی هم چون اسکیت، بسکتبال، هندبال و … نیز می شود. در نتیجه شهرت این باشگاه سبب شده است تا لوگو آن نیز شهرت داشته باشد. این شرکت تشخیص لوگو گزارش کرده است که برند بارسلونا با  ۱.۴۱۳ میلیون دلار در لیست برندهای پر ارزش مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

این تیم در شروع فعالیت خود از رنگ قرمز و آبی برای پوشش تیم خود استفاده کرد. همچنین لوگو بارسلونا نیز بر روی لباس تیم حک شده بود. در حدود ۱۱ سال بارسلونا از طراحی لوگو اختصاصی که به شهر بارسلونا مربوط می شد استفاده می کرده است. لوگوی نخستین شبیه به طرح های پادشاهی بود و همان طور که قبلا هم ذکر کردیم نشان های عاطفی نسبت به بارسلونا و کاتالونیا در آن مشهود بوده است.

در این طراحی لوزی در میان این طرح وجود داشته است و ۲ شاخه خرما و برگ بو نیز در کنار آن به چشم می خورده است. همین طور در بالای این لوگو تاج و یک خفاش نیز حک شده بود.

لوگو مورد نظر تا سال ۱۹۱۰ عوض نشد. بعد از آن بارسلونا یک مسابقه طراحی لوگو بین اعضا برگذار نمود. در طی این مسابقه طرح شخصی به نام کومامالا برنده رقابت شد و از آن به بعد تا همین امروز این طرح مورد استفاده قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که بگوییم که یک سری از تغییرات بر روی آن انجام شده ولی مقدار آن ها بسیار کم است.

بررسی تغییرات لوگو بارسلونا بر حسب سال

 

اولین لوگو بارسلونا سال ۱۸۹۹

از سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۰ : نخستین لوگو که الگوی هرالدری نامیده می شود از چندین شکل تشکیل شده بود. این شکل ها شامل شاخه برگ بو، تاج، لوزی و خفاش می شده اند. در قسمت میانی این طرح لوزی واقع شده بود. از جمله رنگ هایی که در آن به کار رفته است شامل زرد و قرمز و سفید می شده است. همین طور وجود صلیبی در بخش راست آن خود نمایی می کرد. لوگو مورد نظر گاهی دارای حروفی تحت عنوان Foot-Ball Club Barcelona 1899 نیز بود.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

لوگو بارسلونا سال ۱۹۱۰

از سال ۱۹۱۰-۱۹۲۰: در این سال بود که لوگوی تصویری این تیم مورد طراحی قرار گرفت. این لوگو همانی است که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این لوگو از طرح یک سپر استفاده شده بود. در قسمت میانی آن یک نوار سفید رنگ قرار داشت که با فونت ویژه ای روی آن حروف F. C. B حک شده بود. نوار موجود باعث می شد که سپر به دو قسمت تقسیم گردد.

در ناحیه بالای آن صلیب سرخی در پس زمینه سفید رنگ و در ناحیه سمت راست آن یک طرح راه راه قرمز و زرد رنگ وجود داشت و در انتها می توان گفت که در ناحیه پایین این طرح یک توپ فوتبال به رنگ زرد در میان ۳ خط قرمز عمودی و ۴ خطر آبی  عمودی دیده می شده است.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۲۰

از سال ۱۹۲۰-۱۹۳۶: در این سال ها طرح لوگو تغییری نکرد ولی رنگ های آن دچار تغییر شد از جمله این تغییرات می توان گفت که رنگ قرمز و آبی آن روشن تر گشت و همین طور خطی که به دور لوگو وجود داشت نازک شد. نواری که در قسمت وسطی لوگو وجود داشت رنگ زردی به خود گرفت و نوشته بارسلونا نیز دچار تغییر شد. از دیگر تغییرات آن می توان به مدرن شدن شکل ظاهری لوگو اشاره کرد.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۳۶

از سال ۱۹۳۶-۱۹۴۱: بارسلونا در این سال تصمیم گرفت که رنگ های لوگو را تغییر دهد. بر همین اساس حروفی که قبلا به آن اشاره کردیم یعنی FCB به حالت سفید تغییر یافتند. همین طور خط های زرد رنگ که در کنار خطوط قرمز پایین بودند حذف شدند و خط های کناری سپر نیز به صورت پر رنگ تر در آمدند.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۴۱

از سال ۱۹۴۱-۱۹۴۹: در این سال بود که اسم باشگاه به F.B.C تغییر پیدا کرد. نواری که در قسمت میانی لوگو بود به رنگ طلایی شد و حروفی که در وسط آن وجود داشت مشکی رنگ شدند. همین طور یک سری از تغییرات جزئی بر روی سپر نیز اعمال گردید.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۴۹

از سال ۱۹۴۹-۱۹۶۰: در این سال نیز حروف دوباره تغییر یافتند و به شکل c.de f.b در آمدند. البته این حروف نشان دهنده کلمه Club de Fútbol Barcelona هستند. در این جا رنگ سپر نیز پررنگ تر شد.  توپ فوتبال نیز از طلایی یه شرابی تغییر یافت.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۶۰

از سال ۱۹۶۹-۱۹۷۴: رنگ لوگو به رنگ های روشن تر تغییر یافت. نوار میانی طلایی رنگ و توپ به صورت قرمز رنگ بود. سپر نیز دارای تغییرات اندکی شد.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۷۴

ازسال ۱۹۷۴-۱۹۷۵: نوار میانی از طلایی به سفید تغییر یافت و سپر تیز تر گشت. همین طور حروف لوگو دوباره به صورت f.c.b در آمدند.

 

لوگو بارسلونا سال ۲۰۰۲

از سال ۱۹۷۵-۲۰۰۲: با توجه به دوره جدید لوگو نیز شکل مدرن تری به خود گرفت و رنگ های به کار رفته در آن روشن تر شدند. رنگ توپ نیز به شکل نارنجی در آمد. هنگامی که تاسیس باشگاه به صدسالگی خود نزدیک شد لوگو آن در میان دایره ای به رنگ قرمز و آبی واقع گشت و همین طور تاریخ آن به رنگ سفید در آمد.

سال ۲۰۲۰ تا به امروز

لوگویی که امروزه در تیم بارسلونا استفاده می شود همین طرحی است که در ۲۰۰۲ طراحی شد. در این زمان حروفی که قبل از آن به صورت f.c.b بودند به حالت fcb در آمدند. همین طور از فونت سان سریف نیز در آن استفاده شد. توپ فوتبال دوباره به حالت طلایی رنگ در آمد که متناسب با رنگ طلایی نوار شد.

معنی و مفهوم لوگو بارسلونا

صلیب سنت جورجی که در لوگو به کار رفته است بیان گر حمایت از کاتولیک می باشد. این صلیب در قرن ۱۲ نمادی از سنت جورج بوده است. این فرد قدیسی است که جنگ صلیبی حامی کاتالونیا بوده است. همان طور که قبلا هم ذکر کردیم لوگو نشان دهنده خاندان سلطنتی بارسلوناست. همین طور در قسمت پایینی این لوگو توپ فوتبال نشان دهنده تیم بارسلوناست.

فونت لوگو بارسلونا

شخصی به نام توبیاس فرجونز نوشته ای که روی لوگو هست را با فونت سان سریف طراحی کرده است. فونت مذکور طرحی مدرن دارد و همین طور به خاطر این که حالت یکنواختی دارد باعث شده است تا نمای زیبایی را ایجاد کند.

رنگ لوگو بارسلونا

رنگ هایی که در لوگو بارسلونا به کار می روند به صورت آبی و قرمز هستند. این رنگ به اسم خاص Blaugrana خوانده می شود. رنگ زرد به کار رفته نیز نشان دهنده خاندان سلطنتی و نمادی برای قدرت بارسلوناست. پرچم کاتالونیا به رنگ قرمز و زرد است که این دو رنگ در لوگو بارسلونا نیز به کار رفته است.

نوع لوگو بارسلونا

این لوگو از نوع تصویری است که توسط یک سری از سمبل ها طراحی شده است. لوگوی سمبولیک خود بیان گر وقایع تاریخی و ویژه است. این لوگو به دلیل طرح خاص خود به خوبی در ذهن مخاطب نقش می بندد. خوبی این لوگو این است که می توان آن را در هر سایزی چاپ کرد و کیفیت آن به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

با این که از تاسیس باشگاه بارسلونا صد سال است که می گذرد با این حال لوگو نیز دچار تغییرات زیادی نشده است که همین امر نشان می دهد که چه قدر معنی و مفهوم این لوگو عمیق و ریشه ای بوده است.

نتیجه پایانی

در انتها می توان گفت که این تیم با محبوبیت بالای خود جایگاه ویژه ای در قلب طرفداران خود دارد و چه بسا لوگوی آن نیز باید به خوبی و به درستی مورد طراحی قرار گیرد. به همین خاطر است که این باشگاه توانسته با لوگوی امروزی خود نظر مثبت طرفداران را به خود جلب نماید.

 

 

تاریخچه لوگو پرسپولیس

بدون شک تیم پرسپولیس یکی از تیم های بسیار پرطرفدار در میان عموم مردم ایران است. هواداران این تیم با پوشیدن لباس و پرچم قرمز رنگ این تیم به حمایت از آن می پردازند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحی تخصصی درباره لوگو پرسپولیس بپردازیم.

برند پرسپولیس

پرسپولیس باشگاهی است که شامل تیم های مختلفی هم چون امید، نوجوانان، بانوان و … است. باشگاه فوتبال پرسپولیس اولین بار توسط شخصی به نام علی عبده تشکیل گردید. این رویداد در سال ۱۳۴۲ شمسی رخ داد و در آن زمان عبده مالک باشگاه بولینگ نیز بود. شهرت این تیم زمانی افزایش یافت که توانست در لیگ خلیج فارس و در سایر لیگ ها به پیروزی های گسترده ای دست یابد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

تیم پرسپولیس در میان عموم مردم به نام هایی هم چون قرمز پوشان و ارتش سرخ نیز شهرت دارد. رنگ تیم پرسپولیس که قرمز می باشد در بین مردم کشور ما بسیار مشهور است و کسی نیست که با دیدن این رنگ یاد تیم پرسپولیس نیوفتد.

برند پرسپولیس از سال ۵۷ تاکنون تغییرات بسیار زیادی کرده است و هم چنین مالکان آن نیز بسیار تغییر کرده اند. در این مطلب قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش این برند از ابتدا تا به امروز برای شما به طور مفصل توضیح دهیم.

پیشینه لوگو پرسپولیس

پیشینه لوگو پرسپولیس

تاریخچه لوگو پرسپولیس

در ابتدا نشان و لباس پرسپولیس به طرح فروهر بود. البته این که دقیقا این طراحی لوگو در چه تاریخی مورد طراحی قرار گرفت شک و تردید های بسیاری وجود دارد.

فروهر نمادی است در آیین زردشت که در آن مردی با بال های بزرگ در صحنه وجود دارد. این تصویر در داخل یک قاب گل برگی وجود داشته است. همچنین اسم پرسپولیس نیز در بالای این قاب دیده می شده است. در قسمت پایین این لوگو نیز کلمه باشگاه پرسپولیس حک شده بود. رنگ لوگوی اولیه پرسپولیس قرمز در پس زمینه سفید رنگ بود که این امر باعث می شد حالت معنوی نماد فروهر بهتر دیده شود.

تکامل لوگو پرسپولیس

به دلیل این که مالکان این باشگاه چندین بار عوض شده اند در نتیجه لوگوی آن نیز در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بعد از اولین نماد تصویر بعدی نمادی از تخت جمشید بود. تخت جمشید که خود یادآور پرسپولیس شهر پارسی بوده است در بین  ایرانیان بسیار مشهور است. این طرح سه سال بعد از لوگوی اول رونمایی شد. طرح این لوگو شیری شاخ دار بود که جامی را در برگرفته است.

در پایین این طرح  حلقه های المپیک به چشم می خورد. بعد از شکست رژیم شاهنشانی تا سال ها از هیچ لوگوی خاصی برای پرسپولیس استفاده نمی شده است. تا این که در سال ۶۵ اسم باشگاه به پیروزی تغییر پیدا نمود. در همین راستا مالکان جدید بر آن شدند تا  از یک لوزی به عنوان طرح جدید استفاده کنند. بعد از این لوگو به شکل یک حلقه گل که در میان آن نام پیروزی می درخشید تغییر پیدا کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

این نماد تا سال ۶۹ مورد استفاده قرار گرفت. در این سال ها بعد از درخواست فردی به نام عباس انصاری فرد دوباره نام باشگاه به پرسپولیس تغییر یافت و همین طور از لوگوی شیر نیز استفاده شد. تا این که در سال ۱۳۷۰

لوگو پرسپولیس

طرح لوگو دوباره تغییر یافت. در این طرح سکویی که در قسمت پایینی جام وجود داشت حذف گردید و سردیس های شیرمانند شبیه اسب شدند. جام نیز بزرگتر از حالت قبلی بود. اما در سال ۸۰ سردیس ها دوباره به حالت قبلی خود بازگشتند و سکو نیز دوباره به طرح لوگو اضافه شد. همچنین ۵ حلقه المپیک تبدیل به سه حلقه شد.

در سال های بعد عمده تغییرات شامل فونت و اضافه کردن دایره به قاب بود. تا این که در سال ۹۲ یک نمای جدید طراحی گشت. در این هنگام بود که طراحان جدید تصمیم گرفتند تا حلقه ای که به دور سردیس ها وجود دارد را در حالت سه بعدی و نامرئی طراحی کنند و این نماد به وسیله یک سپر احاطه گشت.

همچنین از جمله تغییرات دیگر می توان به این مورد اشاره کرد که واژه پرسپولیس هم به صورت فارسی و هم انگلیسی و هم چنین تاریخ تاسیس باشگاه به این طرح اضافه شد.

معنی لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس مشخصا نشان دهنده ایران باستان است. چون اشاره به شهری تاریخی در ایران دارد. همین طور شهرت تخت جمشید بر هیچ کس پوشیده نیست.در باب تصویر شیر می توان گفت که عده زیادی در این باره اختلاف نظر دارند عده ای حتی از آن به عنوان شیردال نیز یاد می کنند اما تحقیقات تاریخی نشان می دهد که در اسطوره های ایران قدیم وجود حیوانی به نام آنزو به وضوح مشهود است.

لوگو پرسپولیس

آنزو شیر پرنده ای است که دارای شاخ بوده است. این پرده بسیار قدرتمند است و بدن و دستان آن شبیه شیر است ولی بال هایی شبیه عقاب دارد. از این مخلوق به عنوان محافظی برای خدایان نیز یاد می شده است. نماد آنزو نشان دهنده فردی است که علاقه به پیشرفت و تعالی دارد. وجود دایره نشان دهنده همبستگی و وحدت در میان اعضا است.

فونت لوگو پرسپولیس

فونت نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طراحی یک لوگو است. در طرح لوگو کلمه پرسپولیس، حرف اول و آخر آن در حالت کشیده است این فونت ظاهری خشن را برای فرد تداعی می کند که خود نشان دهنده میزان مقاومت و استقامت پرسپولیس خواهد بود.

رنگ لوگو پرسپولیس

رنگ سفید و قرمز از جمله بخش های جدا نشدنی این لوگو بوده اند اما در سال های اخیر رنگ هایی هم چون مشکی و طلائی نیز به آن افزوده شده است.

قرمز از جمله رنگ هایی است که باعث ایجاد هیجان در مخاطب می گردد. در نتیجه یکی از انتخاب های بسیار مناسب برای تیم های ورزشی است.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

سفید نیز نشان دهنده زندگی و جوانی افراد است. به دلیل این که سفید تقریبا رنگی خنثی محسوب می گردد به خوبی می تواند با رنگ های دیگر ترکیب شود.

مشکی همواره نشان دهنده قدرت و اقتدار بوده است. همین طور می تواند میزان سخت کوشی را نیز به نمایش بگذارد.

طلایی می تواند حس ارزش را به مخاطب القا کند. این رنگ نشان دهنده این است که باید منتظر پیروزی های مستمر تیم باشید.

نوع لوگو پرسپولیس

این لوگو در دسته emblem قرار گرفته است. معنی این واژه این است که از یک تصویر برای القای مفهوم خود استفاده کنیم. استفاده از یک تصویر ویژه، بیش ترین تاثیر را در ذهنیت یک فرد دارد و باعث می شود که برند مورد نظر بهتر در خاطره ها ثبت گردد.

همان طور که دیدید طراحی لوگوی پرسپولیس با افت و خیزهای بسیاری روبه رو بوده است. اما در انتها به خوبی توانسته است تا جای خود را در میان مردم پیدا کند.

 

مروری بر تاریخچه لوگو اینستاگرام

اینستاگرام یکی از محبوب ترین اپلیکیشن هایی است که در آن افراد به اشتراک گذاری عکس ها و فیلم های خود می پردازند در همین راستا لوگوی اینستاگرام تقریبا در میان تمام افراد جهان شناخته شده است. بعضی لوگوها مانند تلگرام و لوگو اینستاگرام از جمله لوگوهایی هستند که هر روزه به طور مرتب آن ها را می بینیم.

اگر لوگو دچار تغییر شود احتمالا بسیاری از افراد در مقابل تغییر روی خوشی نشان ندهند و با آن به مخالفت بپردازند. با این حال لوگوی اینستاگرامی که امروزه شاهد آن هستیم بارها و بارها تغییر کرده است تا توانسته به شکل امروزی در بیاید. امروزه اینستاگرام تنها محلی برای اشتراک گذاری عکس ها نیست بلکه بسیاری از افراد از این طریق کسب درآمد نیز می کنند.

همین افزایش محبوبیت و سایر استفاده های اینستاگرام بود که باعث شد لوگو آن تغییر کند تا بتواند شکل کاربردی تری به خود بگیرد. برای این که با تغییرات لوگو اینستاگرام آشنا شوید با ما همراه باشید.


برند اینستاگرام

اینستاگرام اولین بار در سال ۲۰۱۰ در بین کاربران شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت. این اپلیکیشن توسط شخصی به  نام کوین سیستروم رونمایی شد. دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام به محبوبیت فوق العاده بالایی دست یافت که این امر موجب شد فیسبوک آن را خریداری نماید.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

امروز در حدود ۱ میلیارد نفر در اینستاگرام فعالیت دارند و این برنامه تقریبا نقش زیادی در زندگی ما دارد. در این برنامه افراد مختلف می توانند از اتفاقات مهم و یا کوچکی که در سرتاسر دنیا رخ می دهند باخبر شوند.

در همین جهت اینستاگرام نقش مهمی در جهت شناسایی فرهنگ کشورهای مختلف بازی می کند. این برنامه در واقع توانسته  است مردمی را از نقاط مختلف دنیا به همدیگر متصل کند. پس احتمالا به همین دلیل است که از یک دوربین روی لوگوی اینستاگرام استفاده شده است.

تاریخچه لوگو اینستاگرام

اولین ورژن این لوگو برای گوشی های آیفون رونمایی شد. بعد از عرضه لوگو اینستاگرام اپل می خواست تا آن را در فروشگاه اپل مورد استفاده قرار دهد ولی به علت این که این لوگوی طراحی شده شبیه به دوربین پولاروید بود در نتیجه امکان این که بتوان آن را در برنامه ای دیگر استفاده کرد وجود نداشت. در همین خصوص طراحان اینستاگرام تصمیم گرفتند تا از یک لوگوی اختصاصی استفاده کنند تا این لوگو بهتر در اذهان عمومی شکل بگیرد.

در این راستا طراحان لوگو یعنی رایس و سیستروم که دوست یکدیگر هم می باشند تصمیم گرفتند تا طرحی نو را برای آن رقم زنند. سیستروم تمایل داشت تا از آیکونی استفاده کند که در آن از ترکیب یک زنگ و دوربین هاول استفاده شده بود اما رایس تصمیم گرفت که کل آیکون را تغییر دهد. در همین جهت به جای دو لنزی که دوربین های هاول دارند تنها از یک لنز در وسط دوربین استفاده شد.

همین طور رنگین کمانی در سمت چپ آیکون به همراه مخفف اینستاگرام در آن استفاده گردید و به این ترتیب اولین لوگوی رسمی اینستاگرام تنها در مدت زمان چهل و پنج دقیقه طراحی شد.

سیر تکامل لوگو اینستاگرام

سیر تکامل نماد و نوشتار اینستاگرام

بعد از آن که لوگوی اولیه توسط سیستروم و رایس طراحی شد در سال بعد یعنی سال ۲۰۱۱ در ورژن دوم لوگو اینستاگرام یک سری تغییرات کوچک اعمال شد ولی با این حال این لوگوی جدید کاملا به لوگوی قبلی شباهت داشت. در این لوگوی رایس سایه هایی را اضافه کرده بود تا حالتی سه بعدی به آن ببخشد.

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

این امر همین طور باعث برجسته بنظر رسیدن لوگو نیز شده بود. لنز دوربین در لوگو اینستاگرام جدید طبیعی تر بنظر می رسید و رنگ های آن نیز دچار تغییراتی شده بود. همچنین در این لوگو از کلمه insta به عنوان مخفف اینستاگرام استفاده شده بود. در سال ۲۰۱۶ طرحی جدید برای لوگو طراحی گردد.

سیر تکامل لوگوتایپ اینستاگرام

اگرچه در ابتدا بسیاری از کاربران مخالف این طرح بودند اما به مرور زمان این طرح مورد پذیرش مردم قرار گرفت و هم اکنون نیز اینستاگرام از آن طرح استفاده می کند. در طراحی جدید لوگو اینستاگرام تمامی عناصر به شکل طرح قبلی آن هستند با این تفاوت که همه آن ها کوچکتر شده و در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

فونت لوگو اینستاگرام در حالت billabong است که در این فونت خاص تمامی حروف به صورت کاملا منظم هستند و همچنین دارای ظرافت به خصوصی نیز می باشند. لوگو اینستاگرام با این که دارای طرحی ساده است ولی بسیار مدرن است و حس بسیار خوبی را در بیننده  القا می کند.

مفهوم لوگو اینستاگرام

استفاده از رنگین کمان در این آیکن نشان دهنده این موضوع است که افراد متنوعی از جامعه از این لوگو استفاده می کنند. همین طور این طرح می تواند نشان دهنده نژادهای مختلف بشریت نیز باشد. یکی از برداشت های دیگر این طرح می تواند این باشد که هنگام استفاده از اینستاگرام کاربر می تواند به طیف وسیعی از عناصر مختلف از قبیل زندگی مردم، اشیا، حیوانات و … دسترسی داشته باشد.

یک هنرمند معروف گفته است که استفاده از رنگ هایی که حالت گرمی دارند باعث می گردد تا زندگی انسان پرانرژی تر شود احتمالا به همین دلیل است که از این رنگ ها در طراحی لوگو استفاده شده است.

نوع لوگو اینستاگرام

این لوگو نوعی لوگوی تصویری است که از آن به عنوان brandmarks نیز یاد می کنند. در برند مارک ها از هیچ گونه نوشته ای استفاده نمی شود و تنها یک تصویر و یا سمبل معرفی کننده برند هستند. انتقال مفاهیم به کاربر در این لوگوهای خاص از طریق یک ارتباط روانشناسی صورت می گیرد. برای مثال هنگامی که از یک دوربین استفاده می شود این حس به کاربر القا می گردد که می تواند تصاویر مختلف را از طریق این اپلیکشن به بقیه مردم نشان داد.

نتیجه گیری پایانی

با استفاده از لوگو اینستاگرام افراد می توانند فیلم ها و عکس های زیادی را روزانه با مردمی از سرتاسر دنیا به اشتراک بگذارند و آن ها را در لحظات شیرین زندگی خود شریک کنند. امروزه استفاده از طرح های گرافیکی پرقدرت در زندگی مردم بسیار افزایش یافته است و همین نماد ها هستند که می توانند کسب و کارهای مختلف را نیز مورد معرفی قرار دهند.

لوگو اینستاگرام ترکیبی از رنگ های بسیار جذاب و عناصر بصری است که توانسته است به خوبی مفهوم این برنامه را به مخاطب منتقل کند. البته لوگوها همیشه می توانند دستخوش تغییرات زیادی گردند پس چه بسا باید منتظر ارائه لوگوی جدیدی در آینده ای نزدیک باشیم.

 

تاریخچه لوگو تلگرام

تلگرام یکی از اپلیکیشن هایی است که در سال های اخیرا نه تنها در میان کاربران ایرانی بلکه در کل دنیا به محبوبیت بالایی رسیده است. استفاده از این برنامه به میزانی است که می توان گفت بیش تر مردم در ایران تمایل به استفاده از تلگرام به جای سایر برنامه های پیام رسان دارند. همین طور شما می توانید این برنامه را در گوشی تلفن اکثرا افراد مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش طراحی لوگو تلگرام و تاریخچه آن سخن گوییم.

پاول دوروف روسی همان شخصی است که این قول فضای مجازی یعنی تلگرام را خلق نموده است. . لقب دوروف در روسیه زاکر برگ است زیرا او توانست با ایجاد یکی از بزرگ ترین سایت های شبکه اجتماعی، مالک ثروت زیادی گردد. علت این که تلگرام در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است به دلیل امنیت آن است. دوروف اولین بار کار خود را در کشور خود یعنی روسیه آغاز کرد ولی به دلیل مشکلاتی مجبور شد تا روسیه را ترک و راهی دبی گردد. هم اکنون پشتیبان مالی تلگرام یک شرکت آلمانی است.

لوگو تلگرام

تلگرام، نخستین بار در سال ۲۰۱۴ در میان کاربرانی از سرتاسر دنیا به محبوبیت رسید و استفاده از آن بسیار افزایش یافت. تلگرام در ابتدا به صورت یک پروژه در جهت تست کردن یک پروتکل مورد طراحی قرار گرفته بود. طرح لوگوی تلگرام به صورت دایره ای متشکل از رنگ های سفید و آبی است.

بعد از به شهرت رسیدن این لوگو، سازنده آن یعنی پاول دوروف تمایلی برای تغییر لوگوی کنونی نداشت زیرا این لوگو در بسیاری از سایت ها جهت آدرس  دهی مورد استفاده قرار می گرفت در نتیجه تغییر آن ممکن بود مشکلاتی ایجاد کند. لوگوی قبلی تلگرام هم چنان در سایت های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد ولی تنها تغییری که در ان ایجاد شده است این است که اندازه آن کوچک تر شده است.

سیر تکامل لوگو تلگرام

سیر تکامل لوگو تلگرام

تکامل یافتن لوگوی تلگرام

نخستین لوگوی تلگرام از چندین شکل هندسی تشکیل شده بود. طرح آن به این صورت بود که در مرکز، مربعی به رنگ آبی قرار گرفته بود و سپس فلشی سفید به سمت بالا نشانه رفته بود. در سمت پایین این طرح دو مثلث در رنگ های خاکستری روشن و تیره قرار داشتند که حالت یک موشک را تداعی می کردند. احتمالا لوگوی توصیف شده را افراد زیادی ندیده باشند زیرا در سال ۲۰۱۳ میزان استفاده از این برنامه چندان بالا نبود.

با افزایش استفاده از تلگرام، لوگوی جدیدی جایگزین لوگوی پیشین شد. در این طرح جدید از یک دایره به جای مربع قبلی استفاده شده بود. یکی از تغییرات زیبایی که در نسخه جدید صورت گرفته بود این بود که رنگ آبی روشن جایگزین آبی تیره شده بود. همان طور که می دانید رنگ آبی باعث ایجاد احساس آرامش و اطمینان بیش تری می شود و از نظر ذهنی باعث می شود تا کاربران به استفاده از آن بیش تر ترغیب گردند.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

هنگامی که نسخه جدید تلگرام رونمایی شد لوگوی جدید نیز همراه با آن بود. در این طرح جدید تمام بخش ها داخل یک دایره آبی روشن قرار داشند. در لوگوی جدید هم چنین از لبه های تیز خبری نبود در نتیجه در نگاه کاربران حالت زیباتری داشت.

 

تاریخچه لوگوی تلگرام

تلگرام در سال دو هزار و چهارده لوگویی را برای تعدادی از نسخه های اندروید آماده کرد که در حکم یک نسخه آزمایشی برای شرکت بود. در این نسخه جدید بسیاری از المان های نسخه قبلی حذف شده و طراحی ساده تر گشته بود. البته این طرح هم چنان نشان دهنده یک موشک کاغذی در یک پس زمینه رنگی بود. از این لوگو همچنان در تعدادی از سایت ها استفاده می شود. پنج سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۹ تلگرام از یک لوگوی رسمی دیگر رونمایی کرد.

لوگو تلگرام

لوگوی معرفی شده نسخه ای است که امروزه هم از آن استفاده می شود. در این نسخه جدید طرح بسیار ساده تر گشته بود و تنها یک شکل سفید رنگ که معرفی کننده بال های موشک بود در یک پس زمینه آبی رنگ خود نمایی می کرد. مثلث هایی که در نسخه های قبلی بوده اند در لوگوی جدید حذف شده بودند.

معنی لوگوی تلگرام

آخرین نسخه لوگوی تلگرام طرحی کاملا ساده و امروزی است با این حال زیبایی خاص خود را دارد. در این نسخه موشک بسیار ساده تر شده با این حال باید دانست که در سبک مدرن، طراحی ساده و انتزاعی تر ارزش بیش تری دارد و باعث نمای بهتری می گردد. همین طرح ساده موجب شده است که بتوان از آن به سادگی در پوستر، محصولات مختلف، سایت ها و .. استفاده کرد.

حتما بخوانید: با انواع سبک طراحی لوگو آشنا شوید

به گونه ای که اگر طرح لوگوی طراح به این سادگی نبود شاید نمی شد آن را در هر جایی استفاده نمود. طرح هواپیمای موجود در لوگوی تلگرام نشان دهنده این است که پیام های شما با سرعت زیادی به مخاطب منتقل می گردد.

در واقع ارسال پیام توسط موشک کاغذی روشی دوستانه برای ارسال پیام محسوب می گردد. در نتیجه انتخاب موشک کاغذی بسیار مناسب بوده است. همین طور از دیگر مفاهیم موشک کاغذی می توان به مفهوم آزادی و سبکی اشاره کرد.

لوگو تلگرام ۲۰۱۹

همچنین در طراحی این لوگو از هیچ گونه متن و نوشتاری بهره برده نشده است زیرا هواپیمای کاغذی به خوبی توانسته است معنی انتقال پیام را به خوبی در خود جای دهد. به دلیل این که هدف از لوگوی تلگرام استفاده از آن در یک برنامه خاص بوده است در نتیجه استفاده از نوشته باعث می شده است تا نمای آن چهره خوبی پیدا نکند.

فلسفه استفاده از رنگ های سفید و آبی نیز بازگوکننده این قضیه است که می توان محیط امن و قابل اطمینانی را برای انتقال پیام ها فراهم کرد.

طراحی لوگوی تلگرام به صورت یک نشان تجاری نشان می دهد که این لوگو از یک سمبل گرافیکی ساخته شده است. نشان های تجاری نقش های ساده ای هستند که باعث می شوند به سادگی در ذهن مخاطب نقش ببنند. برای مثال افراد مختلف با شنیدن نام تلگرام اولین چیزی که تصور می کنند یک هواپیمای کاغذی در داخل یک پس زمینه آبی رنگ است.

سخن پایانی

طبق پیش بینی های دوروف کاربران این برنامه امسال به پانصد میلیون نفر خواهند رسید. لوگوی تلگرام به عنوان یک شناسه دارای اهمیت ویژه ای است. زیرا این لوگو به خوبی توانسته است تا مفهوم برند را منتقل کند. در پایان می توان گفت که لوگوی تلگرام یکی از طرح هایی هست که توانسته نظر مثبت تمام طراحان را به خود جلب کند و این طرح ساده ولی خلاقانه تا سال های سال کارآمدی خود را حفظ خواهد کرد.

 

 

گوچی، نام تجاری انحصاری

هر نام تجاری ای باید نسبت به گرایش های متغیر [جامعه] حساس باشد، ولی وقتی که شما یک نام تجاری مد هستید، بیشتر آسیب‌پذیر خواهید بود. گوچی، که در سال ۱۹۲۰ توسط گوچیو گوچی (Guccio Gucci) پایه‌گذاری شد، در اصل یک شرکت سازنده ی زین اسب بود.

با گذشت سال ها به سمت یک نام تجملی گسترده‌تر گرایش یافت و در دهه ی شصت مورد توجه ثروتمندان نوظهور بین‌المللی قرار گرفت. به ویژه کیف دستی های گوچی با دسته ی بامبو، به صورت یک آرایه ی لازم برای آن طبقه درآمد.

بحران در گوچی

با این حال، در دهه ی هشتاد، گوچی داشت کم‌کم قدیمی و خسته کننده می شد. به علاوه، در آن دوران خانواده ی ایتالیایی صاحب مزون گوجی، در یک سری رسوایی ها و جنگ های خانوادگی و دعوا و مرافعه های جنجالی و حتی یک مورد اتهام به قتل درگیر شده بودند.

این مقاله را حتما بخوانید:‌ با برند لویی ویتون، بزرگترین برند پرستیژ بیشتر آشنا شوید

گرچه تمام این ها، مقاله ها و نوشته های منفی زیادی در پی داشت، ولی مشکل واقعی از نقطه نظر برندینگ این بود که شرکت بیش از حد تنوع و گوناگونی پیدا کره بود. نام تجاری ای که یک زمان انحصاری شمرده می شد، در دهه ی نود امتیاز و لیسانس بیش از ۲۲۰۰۰ کالای گوناگون را دراختیار داشت. نام گوچی آن‌قدر پراکنده و ضعیف شده بود که معنای اولیه ی خود را از دست داده بود.

تحولی دوباره در گوچی

درعین حال، سال ۱۹۹۰، همان سالی بود که تام فورد (Tom Ford) طراح مد تگزاسی‌الاصل، به عنوان طراح پوشاک زنانه، به شرکت پیوست. چهار سال بعد، دومینیکو د سول (Dominico De Sole) مدیر اجرایی گروه گوچی شد. این دو انتصاب، سبب احیای نام تجاری گوچی در دهه ی نود میلادی بود.

موسس برند گوچی gucci

موسس برند گوچی gucci

تام فورد با طراحی لباس های بدن‌نماتر که با کفش های خیلی پاشنه بلند پوشیده می شدند و همین‌طور با تغییر فروشگاه های تیره و تاریک و از مدافتاده ی گوچی به محیط هایی پرنور و باز و مدرن با دکورهایی از جنس فلز کرم، ایماژ و انگاره ی گوچی را به کلی دگرگون کرد.

هم‌زمان د سول با محدود ساختن پخش و منحصر ساختن آن به بوتیک های گوچی و فروشگاه های طبقاتی خیلی خاص و برگزیده، دوباره ویژگی انحصاری بودن را به نام تجاری گوچی، برگرداند.

این مقاله را حتما بخوانید: کلینکس، اولین نام تجاری دستمال کاغذی

این دو به همراه هم، تمرکز نام تجاری را به کالاهی چرمی اولیه بازگرداندند و از طریق کمپین های تبلیغاتی برانگیزاننده، نام تجاری گوچی را دوباره پرنفوذ ساختند.

به دلیل تمرکز و انحصار احیا شده ی گوچی، امروز ارزش نام تجاری آن، سر به میلیاردها می زند و گروه گوچی تا جایی بالا رفته است که یکی از بزرگترین شرکت های لوکس و تجملی در جهان محسوب می شود.

لوگو گوچی

لوگو گوچی

لوگو و هویت بصری گوچی

بی شک طراحی لوگو گوچی یکی از آشناترین نمادهای بصری در صنعت مد و لباس است. این لوگو شامل یک مونوگرام متشکل از دو حرف G تنیده شده در هم با الهام از نام موسس این نام تجاری یعنی گوچیو گوچی طراحی شده است و تایپوگرافی سریف آن قدرت و اعتبار این برند را چند برابر نموده است.

با نگاهی عمیق تر به نمادهای استفاده شده در برندهای جهانی صنعت مد و لباس، بکارگیری سبک مونوگرام در طراحی و ایجاد تقارن در آن روش مرسوم بحساب می آید.

اما آنچه گوچی را کمی متمایز تر کرده و ارتباط احساسی قویتری با مخاطبین ایجاد می کند قطعا ریبون های سبز و قرمز این برند ایتالیایی است.

این دو رنگ مکمل در کنار هم، تمایزی جاساز شده را در محصولات این شرکت ایجاد کرده است به گونه ای که حتی در صورت نبود لوگو و لوگوتایپ این شرکت از فاصله ای دور محصولات این برند قابل شناسایی است و این یعنی سرمایه ای گرانبها.

 

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

رمز موفقیت گوچی

پخش محدود: گوچی هم مثل رولکس و هارلی دیویدسون، به‌منظور افزایش ارزش، پخش و توزیع کالاهایش را محدود ساخته است.

نفوذ: گوچی توانست از طریق بازسازی فروشگاه‌هایش، طراحی لباس های سکسی‌تر و تجملی‌تر و فریبنده‌تر و کمپین های برانگیزاننده ی تبلیغاتی، نفوذ خود در دنیای مد را دوباره به دست آورد.

تمرکز: گستره ی رو به افزایش کالاهای گوچکی در قدیم، امروز ساده و محدود شده است تا بتواند به نام تجاری‌اش یک نقطه ی تمرکز جدید بدهد.

خلاصه ی پرونده

سایت اینترنتی: www.gucci.com

سال تاسیس: ۹۲۰

کشور سازنده: ایتالیا

نکته‌ها:

۱- گوچی یکی از مطرح‌ترین ارایه ی دهندگان کالاهای تجملی شخصی است.

۲- در سال ۲۰۰۳، گوچی ۵/۱ میلیارد یورو درآمد داشت.

۳- شرکت تمام کالاهایش را در ایتالیا تهیه و تولید می کند.

 

برگرفته از کتاب سلاطین نام های تجاری انتشارات سیته

با انواع لوگو و تصویر برند آشنا شوید

پیش از آنکه به بررسی انواع لوگو و آرم بپردازیم شاید بهتر باشد به تاریخ ایده های بصری برندهای بزرگ نگاهی بیندازیم و آن ها را در سه دسته بندی اصلی بررسی کنیم.

همانطور که می دانید طراحی و انتخاب لوگو و تصویر مناسب برند؛ یکی از مهم ترین مراحل پیشبرد یک نام تجاری است. البته باید به این نکته توجه داشت که ایده تصویری یک برند لزوما همان طراحی لوگو و آرم آن برند نمی باشد. برای مثال می توان به پر فروش ترین سیگار تاریخ جهان یعنی مارلبرو اشاره نمود. تصویری که به این برند پیوندخورده است لوگو آن نیست بلکه مجموعه ای از تصاویر مردان قوی و تنومند کابوی است تا بتوانند جوهره اصلی مارلبرو که یک سیگار مردانه است به مخاطبین منتقل کنند.

ایده های بصری غیر مرتبط

چشم بند پیراهن های هت وی، تونی ببره از برند غلات کلاگ، لک لک برند ولاسیک و پری دریایی استارباکس

چشم بند، ببر، لک لک و پری دریایی عناصری بودند که بدون هیچ ربطی به برند، به آن افزوده شدند. نمادهای بصری بی ربط در کوتاه مدت مؤثر عمل می کنند.

تنها به یک دلیل نیازی نیست که میان نماد تصویری و برند، ارتباط منطقی وجود داشته باشد. این که هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید تکان دهنده ترین و غیرطبیعی ترین تصویری که میتوانید را پیدا و استفاده کنید.

با این حال، در درازمدت به دلیل بی ربط بودن ایده بصری و برند، این ایده اثربخشی خود را از دست میدهد؛ مگر این که برنامه ی تبلیغاتی بلندمدت و مستمری برای آن در نظر گرفته شود.

مانند پیراهن های هت وی که زمانی سهم قابل توجهی از بازار داشتند، اما نه این روزها که رالف لورن برند برتر بازار پیراهن های مردانه است.

 

این مقاله را حتما بخوانید : این قوانین مهم را در طراحی لوگو رعایت نمایید

ایده های بصری مرتبط

چند نمونه: اردک برند افلک، مارمولک گایکو و چوگان باز رالف لورن.

اما صبر کنید. آیا چوگان باز رالف لورن به همان بی ربطی چشم بند هت وی نیست؟

نه دقیقا. هر کسی می تواند یک چشمش را از دست بدهد، اما تنها افراد ثروتمند می توانند چوگان بازی کنند. چشم بند نمادی تکان دهنده تر است و شاید توجه بیشتری را نسبت به چوگان باز به خود جلب کند، اما چوگان باز مفهوم «س طح بالا» را منتقل می کند و این همان جایگاهی است که برند رالف لورن مایل است به دست بیاورد.

این تفاوت میان نماد مرتبط و غیرمرتبط است. نماد مرتبط عملکرد بهتری در انتقال مفهوم برند دارد، به ویژه اگر این نماد با یک گفته ی قدرتمند، تقویت شود؛ کاری که رالف لورن از آن غافل مانده است.

ایده های بصری جاساز شده

تا کنون بیشتر ایده ها، تصویرهایی بودند که به برنامه های بازاریابی اضافه شده بودند تا اثربخشی این برنامه ها را افزایش بدهند. آخرین و چشمگیرترین دستاورد، معرفی ایده هایی است که در ساختار محصول یا خدمت ارائه شده جاسازی شده باشد. مانند آبنبات های سوراخ دار نعنایی لایف سیورز و یا کفی قرمز رنگ کفش های کریستیان لوبونتین و …

انواع لوگو و آرم را بشناسیم

در این قسمت مقاله می خواهیم به یک شناخت کلی برای طراحی لوگو دست پیدا کنیم. قبل از هرچیزی مهم است شما از دید کدام سمت به لوگو نگاه کنید. اینکه طراح باشید یا کارفرما. برهمین اساس یک دسته بندی انجام  می دهیم

 1. اگر کارفرما باشید: باید با انواع سبک های طراحی لوگو آشنایی داشته باشید تا بتوانید یک طرح لوگو مناسب کسب وکارتان انتخاب کنید که بسیار نزدیک به اهداف کسب و کارف نام برند و شعار تبلیغاتی شما باشد.
 2. اگر به عنوان طراح باشید: شما باید بتوانید انواع سبک های موجود برای طراحی لوگو را بشناسید. این به شما کمک می کند بتوانید به کارفرما اطلاعات دقیق تری بدهید تا کارفرما با مشاوره با شما طرح مدنظر را انتخاب کند و در نهایت یک طرح حرفه ای تحویل دهید.

لوگو مونوگرام

بسیاری از شرکت ها به جای ابداع یک نماد قابل تشخیص، راه آسان تر را انتخاب می کنند و حروف ابتدای واژه ها (مونوگرام) را به کار می گیرند. مونوگرام در واقع شامل حرف اول یا چند حرف اول نام برند و یا کسب وکار می باشد که به شیوه هنری و خلاق طراحی می شود. اساس این لوگو در سادگی آن می باشد. مانند لوگو مک دونالد

برند رولکس (Rolex)

برند رولکس (Rolex)

لوگو پیکتوگرام

لوگو های با سبک تصویری بر پایه یک تصویر گرافیکی طراحی می شوند. در واقع علائم تصویری، آیکون ها یا پیکتوگرام ها همگی بر اساس تصویر طراحی می شوند. این سبک لوگو در مفهوم سازی و زیباسازی لوگو بهترین انتخاب برای کارفرما می باشند. اساس طراحی این سبک لوگو اشکال، ارم ها،طرح ها و رنگ های مختلف می باشد. همچنین استفاده از نماد حیوانات در این دسته بندی قرار می گیرد. تاج در لوگو رولکس نوعی پیکتوگرام محسوب می شود

تایپوگرافی

ساختار نوشتاری یک برند را که خصوصیاتی همچون سادگی، تمایز و خوانش بالا باید در آن رعایت شده باشد را تایپوگرافی و یا لوگوتایپ می گویند. برخی برندها به علت کوتاهی بیش از حد نام یاختار نوشتاری برندشان را نیز به عنوان نماد برند در نظر می گیرند. مانند نام تجاری زیراکس

لوگو مسکات

این لوگو در واقع نشان دهنده یک شخصیت کارتنی می باشد. شخصیتی که قرار است کسب و کار شما را به رخ  بکشد و با مخاطبین ارتباط برقرار کند. این لوگو بسیار مناسب کسب و کارهایی است که به دنبال ایجاد فضایی سالم برای خانواده و کودکان هستند. سبک این لوگو اساسا کارتونی و رنگارنگ می باشد. لوگوهایی مانند برند افلک و لکلک ولاسیک نمونه ای از این نوع سبک لوگو ها هستند.

لوگو امبلم 

اساس طراحی آین نوع سبک لوگو از یک نوشته با فونت خاص درون یک شکل و آیکون می باشد. این سبک لوگو یک شمای فانتزی به لوگو می بخشد. لوگوهای امبلم اصولا از در چشم مخاطبین بسیار می آیند. مانند لوگو استارباکس

 

خلاصه آنچه خواندیم

در این مقاله به شرح مفصل تری از انواع سبک های طراحی لوگو و آرم پرداختیم. اکنون شما پس از خواندن این مقاله چه در قالب یک طراح باشید یا یک کارفرما دید بهتری به لوگوها پیدا کرده اید. و با استفاده از انواع سبک طراحی لوگو که معرفی شد؛ می توانید انتخاب مناسبی برای طراحی لوگو کسب وکار مد نظر پیدا کنید. هرگز فراموش نکنید لوگو یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های یک برند و تجارت می باشد که در طراحی آن باید زمان و وقت ویژه ای صرف کرد. تا به یک طرح منحصر به فرد برسید. بهتر است سبک لوگو خودتان را با کمک شرکت متخصص این حوزه انتخاب نمایید.

بی‌ام‌و (BMW)، نام تجاری متمایز

bmw نام تجاری ای که با موقعیت اجتماعی پیوند دارد، این برند فقط محصولاتش را متمایز نساخته، بلکه مشتریان را هم مشخص و متمایز کرده است. بی‌ام‌و (bmw)یک «نام تجاری شرکتی» است. به عبارت دیگر نام شرکت و نام تجاری آن یکی و همسان است.

برخلاف دیگر سازندگان خودرو – مثل فورد یا فولکس واگن یا تویوتا بی‌ام‌و، پولی برای ساختن نام های تجاری زیرمجموعه صرف نمی کند. بی‌ام‌و، اتومبیلی هم رده ی موندئو (Mondeo) یا فولکس قورباغه ای یا لکسوس (Lexux) ندارد. فقط بی‌ام‌و دارد و این دست کم امکان بالقوه، بیشتری است برای اینکه خریداران متمایز شوند.

درباره برند bmw

شرکت از سال ۱۹۲۳، کارش را به ساخت موتورسیکلت و کامیون تغییر داد و از ۱۹۲۸ ساخت اتومبیل را شروع کرد. در هرصورت تکیه روی کارآیی موتور، هموراه با همان تاکید قبلی، باقی ماند. این موضوع حتی در اسم‌گذاری جدی و صریح بی‌ام‌و مشخص است. این حروف مخفف بی‌ریچ موتورن ورک (Bayerisch Motoren Works) (کارخانه ی موتورسازی باواریا) است.

البته بی‌ام‌و، یک نام تجاری تجملی و گزیده‌گرا است. هرکسی نمی تواند بی‌ام‌و بخرد به شهادت اصل مدیریت نام تجاری‌اش: «نهایت در رانندگی» برای کسانی جذاب است که هیچ چیز درجه ی دومی را قبول ندارند. البته «نهایت»، یک عبارت توصیفی است، نه چیزی که بشود آن را به‌طور قانونی مورد آزمایش قرار داد؛ ولی طنین یک ادعای جسورانه را دارد که این در رابطه با برندینگ، مهم‌ترین چیز است.

این مقاله را حتما بخوانید:‌ با برند لویی ویتون، بزرگترین برند پرستیژ بیشتر آشنا شوید

خطر آبکی شدن برند

چالشی که پیش روی هر نام تجاری شرکتی قرار دارد، این است که برای خود یک هویت هماهنگ حفظ کند. چون هر جهت‌گیری جدیدی با ریسک آبکی شدن جوهره آن نام تجاری همراه است. در مورد بی‌ام‌و، چنین نشده است، چون شرکت، قاطعانه تمرکزش را روی یک مشخصه حفظ کرده است: کارایی موتور. تخصص اولیه ی شرکت، زمانی که در سال ۱۹۱۶ در مونیخ آغاز به کار کرد، ساخت موتور هواپیما بود.  اگر نام های تجاری واقعا بتوانند به انسان ها در متمایز ساختن خودشان کمک کنند، هیچ کدام از نام های تجاری این کار را بهتر از بی‌ام‌و، انجام نداده اند.

شعار تبلیغاتی BMW

شعار تبلیغاتی BMW

 بی ام و، مالک واژه راندن

از آن جا که یک عنصر تصویری تأثیر بیشتری دارد تا گفتار، منطقی است که فرض کنیم نخستین تصمیم یک مدیر بازاریابی باید انتخاب آن عنصر تصویری باشد. اما این طور نیست.این تناقضی است که بسیاری از افراد دنیای بازاریابی را درگیر خود می کند. ایک چکش بصری در ساخت برند تأثیر بسیاری دارد، اما خود این چکش، هدف برنامه ی بازاریابی نیست.

هدفی که برند را از ناکجا، به پرفروش ترین برند خودروی لوکس دنیا تبدیل کرد. اما چه چیزی مفهوم راندن را به ذهن مشتری منتقل کرد؟ ایده بصری بی ام و چه بود؟ این ایده بصری شامل یک زنجیره ای طولانی از آگهی های بازرگانی تلویزیونی بود و افرادی خوشحال را نشان میداد که در جاده های پیچ در پیچ، به راندن بی ام و سرگرم بودند.

این مقاله را حتما بخوانید: تیفانی، پر افتخارترین برند جواهرآلات جهان

شعار «نهایت یک خودرو» یک ایده کلامی بود. اما این ایده بصری بود که مفهوم نهایت یک خودرو  را به ذهن ها فرو می کرد.بدون ایده بصری، این ایده ی کلامی در یک سانحه ی جاده ای نابود میشد. البته «راندن» دهه هاست که مفهوم همیشگی تبلیغات شرکت های خودروسازی بوده؛ مانند کمپین درازمدت «ما هیجان می آفرینیم» شرکت «پونتیاک»، بدون هیچ گونه ایده بصری.

کمپین «نهایت یک خودرو» در سال ۱۹۷۵ کار خود را شروع کرد. در سال ۱۹۹۳، بی ام و به پرفروش ترین برند خودروی لوکس اروپایی در آمریکا تبدیل شد.

چرا واژه های تصویری ماندگارند!

ال ریس در کتاب چکش بصری به این موضوع می پردازد که هر برندی باید مالک واژه ای قابل تصویر در ذهن باشد. در این راستا ایده کلامی برند را به میخ و ایده تصویری برند را به چکش تشبیه می کند. هر چقدر چکش هماهنگ با میخ باشد این میخ قدرتمند تر به ذهن مخاطبان وارد می شود و ماندگار تر است.

مهمترین ابزار شما یک چکش بصری است که وقتی ایده تان را به ذهن مخاطب میخ کردید، دیگر زاید به نظر می رسد.خوب، این طورها هم نیست. سه قانون اصلی تبلیغات عبارت اند از: ۱) تکرار، ۲) تکرار و ۳) تکرار. ب

دین ترتیب، شما نه تنها برای سالها، بلکه تا دهه ها به این چکش نیاز دارید و این نیاز نه تنها در تبلیغات احساس می شود، بلکه در هرچه با وب سایت و کارت ویزیت و گزارشهای سالانه ی خود انجام میدهید نیز حضور دارد.

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

بسیاری از شعارهای بازاریابی نیز دقیقا به همین دلیل ضعیف از آب درمی آیند. شاید آنها مزیت مهمی را بیان کنند، اما تا وقتی با یک چکش بصری تقویت نشوند، اساسا بی فایده خواهند بود. فردی که می خواهد اتومبیلی بخرد، به دنبال چیست؟ مطمئنا در کنار بسیاری موارد، این ویژگی ها را نیز در نظر می گیرد: قابلیت اطمینان، میزان مناسب مصرف سوخت، ظاهر دوست داشتنی، طراحی داخلی زیبا، گازخور خوب و اندازه ی مناسب. 

نخستین اشتباهی که یک شرکت خودروسازی ممکن است مرتکب آن شود، تبلیغ این ویژگی هاست. شاید بگوید منطقی است و مشتری به دنبال همین ویژگی هاست ، اما اشتباه بزرگی است وقتی همه چیز را با هم تبلیغ می کنید، چیزی در خاطر مخاطب نمی ماند. مهم ترین ویژگی برند را برای تبلیغ انتخاب کنید. ویژگی که با یک چکش بصری تقویت شده باشد.

تاریخچه لوگو بی ام و (bmw)

درباره لوگو بی ام و

جالبه بدونید که شرکت bmw در ابتدا موتور و ملخ هواپیمای نظامی طراحی می کرده و از این رو برخی از سایت ها و منابع مفاهیمی همچون ملخ هواپیما و آسمان را به این لوگو نسبت می دهند اما شرکت قویا این موضوع را رد می کند. طراحی لوگو bmw بر مبنای دو رنگ اصلی ایالت باواریا زادگاه این برند یعنی آبی و سفید تشکیل شده است. البته نا گفته نماند که مفاهیمی همچون جهانی بودن از شکل دایره ای و پویایی برند از فرم چرخشی این لوگو می توان استنباط نمود.

رمز موفقیت

ایجاد تمایز: یک اتومبیل بی‌ام‌و، صاحبش را متمایز می سازد و نشان دهنده ی این است که صاحبش به احتمال زیاد، ثروتمند، جسور، دوستدار هیجان و رقابت و تندرو است و می خواهد «نهایت» را تجربه کند.

تمرکز: بااینکه بی‌ام‌و هم گه‌گاه دچار اشتباه عجیب حرکت به‌سوی بازارهای بالاتر یا پایین‌تر شده است؛ ولی درنهایت توانسته است تمرکز فشرده ای را که برای هر نام تجاری شرکتی لازم است، حفظ کند.

خلاصه ی پرونده

سایت اینترنتی: www.bmw.com

سال تاسیس: ۱۹۱۶

کشور سازنده: آلمان

نکته‌ها:

۱- گروه بی‌ام‌و در حال حاضر ۲۳ کارخانه ی تولید و مونتاژ در هفت کشور دارد.

۲- گروه بی‌ام‌و در سال ۲۰۰۴، به قضاوت نشریه ی ویرتز شافت‌وش Writschaftswosche و گروه مشاورین برنامه‌ریزی ای‌.تی کیرنی (A.T.Kearney)، جایزه ی بهترین نوآوری را کسب نمود.

۳- در سال ۲۰۰۲، گروه بی‌ام‌و، اولین شرکت اروپایی بود که موفق شد جایزه ی (Outstanding Corporate Innovator) (OCI) در ایالات متحده ی امریکا را کسب کند.

بر گرفته از کتاب سلاطین نام های تجاری نوشته مت هیگ. انتشارات سیته