مطمئنا یکی از پرطرف دارترین رشته های ورزشی در تمام جهان فوتبال است. علاوه بر رقابتی که بین تیم های ورزشی وجود دارد، حس و حال تماشاگران هم همیشه با هیجان زیادی همراه است. در این مطلب قصد داریم تا درباره لوگو یکی از مشهورترین تیم های ایران یعنی لوگو استقلال صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

طرفداران تیم های ورزشی برای اینکه بتوانند عشق و علاقه خود را به تیم خود نشان دهند، می توانند از لوگو ویژه تیم استفاده کرده و آن را روی وسایل مختلفی حک کنند. برای مثال حک کردن طرح لوگو روی ماگ، لباس و … از جمله روش هایی است که می تواند توجه طرفدار را نشان دهد.

 

دانلود فایل لوگو استقلال

 

معرفی برند استقلال

برند استقلال

مطمئنا هر طرفداری علاقه دارد تا از نحوه شکل گیری برند تیم خود با خبر شود. این قضیه کمک می کند تا درک بهتری نسبت به شکل گیری لوگو داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این باشگاه در ابتدا فقط یک کلوب ورزشی برای دوچرخه سواری بوده است.

در انتهای جنگ جهانی دوم بود که عده ای از ورزشکاران مشهور کشور تصمیم گرفتند تا وضعیت دوچرخه سواری در ایران را بهبود بخشند. به همین دلیل در سال ۱۳۲۴ بود که کلوب دوچرخه سواران ایجاد شد.

یکی از اشخاصی که برای این باشگاه زحمات زیادی کشیده است، پرویز خسروانی نام دارد که به خاطر تلاش های این فرد بعد از چهار سال کلوب به باشگاه ورزشی تبدیل شده است. در این زمان ورزش های مختلفی در آن انجام می شده و فوتبال یکی از آن ها بوده است. تیم استقلال در ابتدای کار از ترکیب شدن تیم های دیگر به نام های نادر و شهاب ایجاد شد و نامی که برای آن انتخاب کردند، تیم فوتبال دوچرخه سواران بوده است.

تیم مورد نظر تا سال ۱۳۲۸ همچنان با این نام به کار خود ادامه داده و در بازی های مختلفی شرکت کرده است، تا اینکه پرویز خسروانی مالکیت باشگاه را به عهده گرفته و اسم تیم به تاج تغییر کرده است.

در سال ۱۳۵۷ بود که اسم تیم ورزشی به استقلال تغییر یافت. از جمله افتخارات این باشگاه می توان به قهرمانی و نائب قهرمانی در رقابت های آسیا اشاره کرد. تیم فوتبال استقلال همچنین یکی از تیم های پرافتخار در ایران به شمار می رود.

اولین لوگو استقلال

هنگامی که برای نخستین بار کلوب ورزشی تاسیس شد، آرمی را هم برای تیم استقلال در نظر گرفتند. به دلیل اینکه اصلیت کلوب بر دوچرخه سواری بنا شده بود، در نتیجه لوگو استقلال تصویری از یک دوچرخه سوار درون قاب بود و تاریخ احداث کلوب هم زیر آن نقش بسته بود. آرم مورد نظر تا زمانی که مالکیت باشگاه تغییر یافت، روی لباس های ورزشکاران استفاده می شده است.

تکامل لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال

آرم استقلال فقط شش بار از زمان تاسیس این باشگاه تغییر کرده است. بعد از اولین لوگو استقلال چند سال بعد با عوض شدن اسم باشگاه به تاج از تصویر یک تاج برای آرم جدید استفاده کردند. چهار حلقه المپیک هم در اطراف تاج قرار داشته است.

در این لوگو حرف های تا و ج در حلقه های اطراف بوده اند و در پایین آن ها تاج به لاتین نوشته قرار گرفته است. در واقع علاوه بر اینکه این حلقه ها یادآور المپیک هستند، نشان گر چرخ های دوچرخه هم بوده اند.

در طی جریانات سیاسی و در پی رخ دادن انقلاب اسلامی ایران زمزمه هایی در خصوص انحلال باشگاه به گوش می رسد، ولی با تلاش بازیکنان، باشگاه به کار خود ادامه می دهد، اما لازم بود تا لوگویی که طرح تاج سلطنتی روی آن قرار داشت، تغییر کند.

ساختار لوگو بعد از انقلاب

بنابرین بنابر نیاز آرمی جدید برای تیم استقلال شکل گرفت. در این لوگو از رنگ های آبی و سفید استفاده شد. طرح لوگو پنج ضلعی به رنگ های آبی و سفید بود که شبیه به یک توپ چهل تکه بودند که همراه با نام باشگاه داخل یک دایره قرار داشتند.

این دایره داخل بال های یک پرنده آبی رنگ طراحی شد. بنظر می رسد که پرنده مورد نظر نماینگر آزادی است و همین طور شکل پرهای آن تداعی گر نماد الله در پرچم کشور است.

این مقاله را حتما بخوانید: تاریخچه لوگو پرسپولیس

تا سال ۱۳۷۰ از آرم مورد نظر برای لباس و همین طور پرچم این باشگاه استفاده می کرده اند. بعد از مدتی دوباره لوگو دست خوش تغییراتی شد و این بار از نمادی ویژه تر برای برند استقلال استفاده کردند. در این لوگو جدید دایره ای با کادر آبی رنگ وجود داشته است.

در داخل دایره ۳ حلقه به رنگ های سفید و آبی روشن قرار داشته است که یکی از آن ها شبیه به جقه بوده است.

همان طور که احتمالا به آن توجه کرده اید، همچنان می توانید شاهد چرخ های دوچرخه در این لوگو باشید. این طرح ساده معانی زیادی را در خود گنجانده است. از لوگو جدید استقلال در کلیه پارامترهایی که مربوط به باشگاه بودند استفاده شد. با این حال این باشگاه دوباره تصمیم گرفت تا آرمی جدید را طراحی کند.

اما آرم جدید به شکل بسیار عجیبی طراحی شده بود! در این آرم یک دلفین در بیرون از آب در حال شوت کردن یک توپ فوتبال بوده است. لوگو جدید به دلیل بی مفهومی دوباره تغییر کرد و از آرم قبلی با اندکی تغییرات استفاده شد.

در این لوگو اسم باشگاه به صورت فارسی و لاتین و همین طور زمان احداث آن داخل حلقه قرار گرفت. علاوه بر این ۲ ستاره طلایی هم در بالای حلقه قرار داده شد و این لوگو همانی است که هم اکنون برای باشگاه استقلال استفاده می شود.

مفهوم آرم استقلال

پرچم تیم استقلال

آرمی که برای برند استقلال طراحی شده است، حاوی معانی مختلفی است و حتی انتخاب رنگ ها با ظرافت صورت گرفته است. در توصیف این آرم می توان گفت که نشانی از گذشته و امیدی به آینده در آن دیده می شود.

حلقه ای که شبیه به جقه طراحی شده نشان دهنده هنر اصیل ایرانی است. همین طور می تواند بیانگر توپی باشد که با انرژی زیادی در میان حلقه ها وارد شده است. این حلقه ها پیروزی را به نمایش می گذارند.

 

فونت لوگو استقلال

فونتی که در لوگو استقلال به کار رفته است، با سایر بخش های لوگو تناسب دارد. این فونت در حالت فانتزی است و شکستگی در آن وجود ندارد. همین قضیه باعث می شود تا حس صمیمیت و یگانگی به مخاطب تلقین شود. با این حال باید گفت که فونتی که برای اسم لاتین باشگاه استفاده شده است مقداری حالت رسمی تر دارد و باعث شده تا جنبه احساسی طراحی متوازن شود.

بررسی رنگ در آرم استقلال

از همان ابتدای کار رنگ آبی و سفید در آرم های این باشگاه دیده می شده است. البته پشت این انتخاب دلیل مهمی وجود داشته است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

آبی: در حوزه روانشناسی این رنگ نشانی از امنیت و دوستی دارد. طراح با استفاده از رنگ آبی می کوشد تا حس های مورد نظر را در مخاطب ایجاد کند. اما باید توجه داشته باشید که هر طیف رنگی آبی معنی به خصوصی دارد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

چنانچه از آبی فیروزه ای استفاده کنید، نشان دهنده جوانی خواهد بود. این رنگ را می توانید در حلقه استقلال شاهد باشید. همین طور آبی فیروزه ای می تواند تداعی کننده نشان سلطنتی هم باشد.

سفید: سفید مظهر پاکی است و نشان دهنده خلوص نیت است.

طلایی: این رنگ نشانی از اشرافیت در خود دارد. می توان گفت که رنگ مورد نظر در لوگو استقلال نشان دهنده موفقیت های این تیم است.

سخن پایانی

در میان انواع لوگو و سبک طراحی نماد استقلال از نوع انتزاعی است. این نوع آرم ها در عین پیچیدگی ساده هستند. برای طراحی لوگو انتزاعی از رنگ و شکل های هندسی استفاده می کنند. برای درک مفهوم این نوع آرم ها باید اندکی تامل کنید تا بتوانید از خلال طرح به معنی آن پی ببرید.

اگر به تاریخچه نماد بصری استقلال توجه کنیم، متوجه می شویم که این نماد در طول زمان به تکامل خود رسیده است و هم اکنون شاهد بهترین ورژن آن هستیم.

 

دانلود فایل png لوگو استقلال

 

.

اگر عاشق دنبال کردن لیگ های فوتبال اروپایی باشید، حتما با یک نگاه می توانید لوگو یوونتوس را تشخیص دهید. البته طراحان حرفه ای حتی اگر اهل فوتبال نباشند، با آرم زیبا و موفق یوونتوس نیز به خوبی آشنا هستند. اگر در هیچ کدام از این دو دسته قرار نمی گیرید، بهتر است بدانید یوونتوس تیمی در لیگ فوتبال کشور ایتالیاست که محبوبیتی جهانی دارد. در این مقاله، تاریخچه لوگو یوونتوس را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

آیا به نظر شما دلیل محبوبیت این برند چیست؟ بازیکنان حرفه ای یا حوزه فعالیتش؟ ممکن است هیچ کدام جواب صحیح نباشد. فرض کنید تیم یووه امروز منحل خواهد شد. نام و لوگو آن تا نیم قرن آینده پس از انحلال نیز در یاد افراد بسیاری خواهد ماند.

 

دانلود فایل png لوگو یوونتوس

معرفی یوونتوس

لوگو یونتوس به سبک مونوگرام

یوونتوس یک برند مختص یک شهر ایتالیا نیست و یک برند ملی به شمار می رود. بسیاری از باشگاه های فوتبال جهان مانند تیم بزرگی و موفقی مانند رئال مادرید نمی توانند چنین برندی باشند. در کشور ما نیز بیشتر طرفداران هر تیم فوتبال اهل شهری هستند که تیم در آن تأسیس شده است.

تیم تجاری مارکو آجمونه مارسان در سال ۱۹۰۴ میلادی باشگاه یووه را خرید و شروع به برندسازی کرد. در سال بعدی، مارکو از لباس تیم فوتبال نوتس کانتی انگلیس الهام گرفت و برای برندسازی موفق تر، یووه با لباس هایی سیاه و سفید در میدان فوتبال دیده شد. این دو رنگ در آرم یووه نیز به کار رفته است.

نخستین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

نخستین آرم یووه در سال ۱۹۰۵ میلادی خلق شد. شکل بیضی با رنگ های سفید و مشکی نشانه کنونی در اولین نشانه نیز به چشم می خورد. جمله ای به لاتین در بخش بالایی آرم قرار داده شده است. این جمله را می توان به فارسی این چنین ترجمه کرد: «تاج و تخت برای او مهم نیست، او طبق قوانین بازی نمی کند.»

در بخش پایین بیضی می توان یک سپر با نشان گاو میش تاج دار مشاهده کرد. علاوه بر تاج گاو میش، تاج دیگری را می توان در بخش بالای سپر مشاهده کرد. فرهنگ ایتالیا و بریتانیا به خوبی در آرم یووه نمایان است. نخستین تصویر برند یوونتوس نمایانگر موفقیت های بانوی پیر از زمان تأسیس باشگاه یعنی ۱۸۹۷ محسوب می شود. این نشانه تا سال ۱۹۲۱ دستخوش تغییرات نشد.

تاریخچه لوگو یوونتوس

تاریخچه لوگو یوونتوس

تاریخچه لوگو یوونتوس

برای بررسی تاریخچه آرم بهتر است ابتدا از زمان تأسیس باشگاه یووه سخن بگوییم. در سال ۱۸۹۷ دانشجویان شهر تورین به دلیل آن که به شدت عاشق فوتبال بودند دور هم جمع شدند. می توان گفت این سال از اولین سال هایی بود که فوتبال از کشور انگلیس به زادگاه یوونتوس وارد شده بود. از آنجایی که توجه افراد جوان به این ورزش جلب شده بودند، ایتالیایی ها آن ها را یوونتوس (که به فارسی جوانان ترجمه می شود) صدا می زدند. جالب است بدانید لباس این جوانان صورتی و سیاه بود!

اولین بازیکن غیر ایتالیایی باشگاه فوتبال یوونتوس جان سوج نام داشت که در سال ۱۹۰۳ میلادی در این تیم توپ زد. البته این بازیکن بریتالیایی که اصلیتی ایتالیاتی داشت سرمایه گذار نیز بود و پیشنهاد داد رنگ صورتی لباس را حذف کرده و قرمز را جایگزین آن کنند. قرار بود دفتری در انگلیس پیراهن های یوونتوس را ارسال کند ولی متاسفانه رنگ صورتی به دلیل زمان بالای ارسال به رنگ سفید تبدیل شد.

زمان بسیار کمی تا آغاز بازی ها مانده بود و چاره ای جز استفاده از همین پیراهن نبود. پیراهنی سیاه و سفید که در نهایت به رنگ های اصلی پیراهن باشگاه فوتبال یووه تبدیل شد. بعدها از همین دو رنگ برای برندسازی و طراحی لوگو یوونتوس استفاده شد.

نماد تجملات در لوگو یوونتوس

نشانه های سلطنتی را می توانید در آرم سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۱ مشاهده کنید. عبارتی ک به زبان لاتین در تصویر برند اولیه به چشم می خورد، از آن یک مبلغ مسیحی است که نشانگر مردمی بودن باشگاه یووه است. آرم سال ۱۹۲۱ نسبت به لوگو پیشین نشانه های بریتانیایی کمتری داشت. نشانه های سلطنتی حذف شد و نماد تورین با یک توپ فوتبال به آرم افزوده شد.

آن سال ها بیشتر تیم های فوتبال کشور ایتالیا آرمی با تصویر حیوان برای برند خود انتخاب می کردند. یووه نیز این روند را ادامه داد و گورخر را برای آرم خود برگزید. جالب است بدانید این گورخر را یک خبرنگار پیشنهاد داده بود. این گورخر به برند کمک کرد هویتی ایتالیایی تر داشته باشد؛ زیرا گورخر حیوانی اشرافی در رم باستان محسوب می شود. گورخر لوگو یوونتوس پس از چند سال در سال ۱۹۳۱ حذف شد و گاو میش که نشانه شهر تورین بود جایگزین آن شد.

در سال ۱۹۵۹ میلادی، یووه برای دهمین بار قهرمان لیگ سری آ شد و به همین دلیل ستاره ای به تصویر برند افزود. افزودن ستاره های این چنینی در لیگ های فوتبال کشورهای مختلف عادی است. تیم فوتبال پیروزی در ایران نیز همین کار را پس از دهمین قهرمانی انجام داده است.

با شروع قرن ۲۱، یوونتوس تصمیم گرفت فعالیت های تجاری در حوزه هایی غیر از فوتبال داشته باشد و به همین دلیل آرمی جدید در سال ۲۰۰۴ طراحی کرد تا نمایانگر فعالیت های فوتبالی و غیرفوتبالی این برند باشد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند گذشته و آینده یووه در آرم مینیمال جدید آن نمایان است و زیباتر از تصاویر برند پیشین است.

مفهوم لوگو یوونتوس

ایده لوگو یونتوس

ایده لوگو یونتوس

یکی از مهم ترین بخش های نشانه راه راه یووه، دو حیوان اسطوره ای تاج بر سر یا تاج بر دست است. این دو حیوان نمایانگر تاثیر انگلیس بر ایتالیا هستند. همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، ستاره ای به طراحی لوگو اضافه شد ولی اکنون از این ستاره دیگر استفاده نمی شود؛ زیرا یووه عقیده دارد ستاره ای تغییر پذیر قادر نیست به تیم فوتبال هویت ببخشد. همچنین لوگو کنونی گاو میشی نیز ندارد ولی پیوند باشگاه با شهر تورین هنوز به خوبی در نماد بصری برند نمایان است.

ظاهر لوگوهای یوونتوس

لوگو یونتوس حدود شش دفعه تغییر کرده است. در آرم دوم تجملات نخستین لوگو حذف شد ولی از شکل بیضی آن استفاده شد. همچنین به رنگ های مشکی و سفید آرم اولیه، رنگ های سرمه ای و طلایی نیز افزوده شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، گورخری جایگزین گاو میش شد. ولی گاو میش دوباره در سال ۱۹۳۱ در آرم یووه قرار داده شد. البته در این آرم تاجی بر سر خود داشت. گورخر سال ۱۹۷۷ به شکل مستطیلی به نماد بصری برند بازگشت و تا سال ۱۹۸۹ تغییری نکرد. در سال ۱۹۸۲، مستطیل ذکرشده شکل دایره ای به خود گرفت.

در سال ۱۹۸۹ لوگو سال ۱۹۲۱ با کمی تغییری استفاده شد. برای مثال، دو ستاره برای ۲۰ قهرمانی یووه در لیگ افزوده شده بود. سال ۲۰۰۴ دوباره نشانه یوونتوس تغییر کرد و تا ۲۰۱۷ دست نخورده باقی ماند. یک بیضی مشکی و سفید در این سال ها استفاده می شد. سپس در سال ۲۰۱۷ لوگو بیضی حذف شد و لوگوتایپی با سبک مینیمال جای آن را گرفت. در سال ۲۰۲۰ آرم دوباره تغییر کرد و نوشته بالایی حذف شد.

فونت لوگو های یوونتوس

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

فونت های لاتین در نخستین آرم ها به کار گرفته می شد. سپس رفته رفته فونت ها ساده تر شدند و از تجملات لوگوتایپ آن ها کاسته شد. امروزه فونت این برند سبکی مینیمال دارد. همچنین سیاه و سفید، رنگ هویتی اصلی برند محسوب می شود و دیگر از رنگ های طلایی و سرمه ای که در آرم های اولیه قابل مشاهده بود دیگر استفاده نشد.

سخن آخر

چند جوان ایتالیایی باعث تأسیس باشگاه یوونتوس (juventus)  که اسطوره های بسیاری در آن توپ زدند شده اند. لوگو آن دستخوش تغییرات مختلفی در طول زمان شده و اکنون نشانه ای محبوب برای طرفداران ورزش فوتبال محسوب می شود.

 

از سال ۱۹۲۸ ورزشکاران در مسابقات المپیک کفش های آدیداس را به پا می کردند و به آن عشق می ورزیدند. در این مقاله می خواهیم بخشی از داستان دومین برند صنعت لوازم ورزشی و تاریخچه لوگو آدیداس را با هم بررسی نماییم.

همان طور که می دانید برند آدیداس یکی از کسب و کارهای معروف در زمینه لباس های ورزشی است. در واقع انتخاب اسم برند برگرفته از صاحب شرکت یعنی فردی به نام آدولف داسلر است. شرکت مورد نظر در واقع یک شرکت آلمانی است. البته عده ای هم تصور می کنند که اسم برند از جمله All Day I Dream About Sport الهام گرفته شده است.

 

دانلود فایل png لوگو آدیداس

 

همان طور که می دانید این برند علاوه بر لباس های ورزشی در زمینه های دیگری مانند کفش، لوازم لوکس، ساعت، تجهیزات ورزشی، اجناس مراقبت های شخصی و عینک های آفتابی هم فعالیت دارد.

برند آدیداس فعالیت خود را گسترده کرده و هم اکنون مسئولیت شرکت هایی دیگری مانند ” لوازم گلف تیلور مید” و شرکت ریباک را هم به دست گرفته است. به این صورت این کسب و کار توانسته تا لباس های وزشکاران مختلفی را تهیه کند و در اختیار آن ها قرار دهد.

داستان برند آدیداس

حتما کنجکاو هستید که بدانید آدیداس چگونه شکل گرفت و چه مسیری را طی کرده است. یکی از نکات جالبی که باعث شهرت این برند شد ورزشکاری به نام جسی اونز بود که شرکت موفق شد او را به پوشیدن این کفش مجاب کند.

موسس شرکت که در آن زمان فردی ناشناخته در این صنعت بوده است، راهی دهکده المپیک می شود و سپس ورزشکار المپیک یعنی اونز را مجاب می کند تا از کفش های ورزشی او استفاده کند. اونز همراه با این کفش ها در مسابقات شرکت کرده و موفق به کسب چهار مدال المپیک می شود.

آدولف داستلر موسس آدیداس

آدولف داستلر موسس آدیداس

هنگامی که رقابت ها به پایان می رسد، اونز یکی از دلایلی که باعث این موفقیت شده است، را کفش های این برند معرفی می کند. همین مورد باعث شده تا این برند در میان جهانیان مشهور شود و توجه بقیه به آن جلب گردد.

با این حال این موفقیت عمر چندان درازی نداشت. صاحبان شرکتی که این برند را ایجاد کردند دو برادر بودند که بعد از چند سال بین آن ها مشکلات و اختلاف هایی به وجود آمد که باعث جدایی آن ها از یکدیگر شد. این دو برادر آدولف و رادولف بودند.

بعد از این ماجرا رادولف برند دیگری به اسم پوما تاسیس کرد. سپس برند آدیداس هم بعد از اینکه بنیان گذار آن یعنی آدولف فوت کرد، به دست پسر او سپرده شد. اما به دلیل فوت ناگهانی پسر آدولف برند دچار مشکلاتی شد و به ورشکستگی رسید.

بعد از این قضیه فردی دیگر به اسم “برنارد تاپی” برند آدیداس را خریداری کرد، با این حال او هم نتوانست کاری از پیش ببرد. سرانجام شخص دیگری به اسم روبرت دریفوس امتیاز برند را خریداری کرد و موفق شد جان تازه ای به آن ببخشد.

تاریخچۀ لوگو آدیداس

سیر تکامل لوگو آدیداس

سیر تکامل لوگو آدیداس

آرم تجاری همواره بخش مهمی از شرکت و برند شما است. لوگو آدیداس هم یکی از عواملی بوده که باعث شهرت این برند شده است. طراحی این آرم به صورتی است که تشخیص آن برای کودکان هم آسان است که همین امر نقش مهمی در موفقیت لوگو داشته است.

موسس شرکت در نظر داشته تا بتوانی آرمی را طراحی کند که ورزشکاران با آن ارتباط موثری برقرار کنند. همین طور در حین مسابقات هم به خوبی مشخص باشد. به همین دلیل از سه خط استفاده کرده و آن را بر روی لوازم ورزشی شرکت خود حک کرده است.

از دلایل مهم برای طراحی این نوع لوگو سادگی آن بوده است. در واقع همین ساده بودن لوگو سبب شده تا در نظر بقیه خاص و ویژه باشد. ویژگی لوگوهای ساده این است که به خوبی در ذهن حک می شوند، به همین دلیل است که امروزه هرکسی با دیدن این سه خط به یاد برند آدیداس می افتد.

در واقع این ۳ خط نشان می دهد که بازار تا چه اندازه در دسترس همگان قرار دارد و همچنین کیفیت محصولات بسیار بالا است. جالب است که بدانید از نظر علم پزشکی هم این نوع طراحی هم در تعادل ورزشکاران تاثیر به سزایی دارد. از زمان طراحی این لوگو در حدود ۵۰ سال گذشته است.

 

معنی لوگوی آدیداس

شرکت مورد نظر یکی از شرکت هایی است که اعتبار بسیار خوبی در زمینه عرضه محصولات مختلف دارد و آرم تجاری که برای آن انتخاب شده است بسیار ساده و گویا است. با این حال لوگو آدیداس در طی زمان دچار تغییراتی شده است.

اما در تمامی آرم هایی که از گذشته تا به امروز طراحی شده است، سه خط شرکت ثابت بوده اند. پس می توان گفت که این سادگی باعث شده تا شهرت لوگو در میان همگان افزایش یابد. همان طور که گفتیم به دلیل اینکه طرح لوگو بسیار ساده است به خوبی در ذهن ها نقش می بندد.

آخرین نمادی که برای این لوگو طراحی شده است، شامل این ۳ خط به همراه کلمه آدیداس می شود که طرز قرارگیری آن ها به حالت کوه است. در سبک شناسی انواع لوگو و نماد بصری، آدیداس به سبک پیکتوگرام انتزاعی طراحی شده است.

بخش دیگری از این طرح شامل قله ای می شود که همان سه خط معروف آن را شکل داده اند. همان طور که می دانید، قله نشان دهنده صبر و تلاش زیاد است. کسی که لوگو را طراحی کرده، معتقد بوده است که فقط افراد پر تلاش و کسانی که ذهن متفاوتی دارند، می توانند به اهداف خود دست یابند.

تغییرات دیگری که در لوگو آدیداس صورت گرفته است:

آدیداس

لوگوها معمولا در طول زمان دچار تغییرات زیادی می شوند. هنگامی که اولین بار سه خط طراحی شد، بعد از مدتی این سه خط تبدیل به سه برگ شدند. برگ ها در آرم طراحی ساده ای داشتند و هنگامی که کنار هم قرار می گرفتند، شکل همان سه خط اولیه در ذهن مردم شکل می گرفته است.

طراحی سه برگ هنگامی صورت گرفت که کالاهای شرکت در بخش های مختلف دنیا به فروش می رسیده اند، به همین دلیل طراح شرکت قصد داشته تا پیشرفت کار خود را با این سه برگ نشان دهد. در نظر این طراح هر برگ معرفی کننده بخشی از دنیا بوده است.

و این نمادها شامل قاره های آمریکا و اروپا، هرکدام یک برگ و آسیا و آفریقا هم یک برگ می شده است. همچنین سه خط مورد نظر هم از این برگ ها عبور می کرده اند که نشان می دهد این کسب و کار تنوع زیادی دارد. البته این لوگو همچنان در تعدادی از کالاهای برند آدیداس که از نوع کلاسیک هستند استفاده می شود.

نسخه نهایی لوگو آدیداس

سرانجام و برای بار سوم آخرین ورژنی که برای این آرم تجاری طراحی شد در معرض دید دنیا قرار گرفت. اما در این مدل جدید یک سری از بخش های قدیمی تغییر کرده است و تغییراتی روی آن صورت گرفته بود. دلیل اینکه تغییرات زیادی در آن صورت نگرفت این بوده است که این برند به خوبی در میان مشتریان جایگاه خود را یافته بود و اگر تغییر زیادی می کرد، می توانست این جایگاه ویژه را از دست بدهد.

هنگامی که لوگوی جدید طراحی شد این کسب و کار در پی بالا بردن کیفیت کالاهای خود بود، به همین دلیل آرم جدیدی که طراحی شده بود، معنی و مفهوم بهتری را از برند آدیداس به مردم انتقال می داد.

در این طرح از یک کوه برای الهام بخشی استفاده شد. طراح لوگو اعتقاد داشته است که طی کردن مسیر و رسیدن به قله کوه از پس هرکسی برنمی آید، در نتیجه این کار تنها برای کسانی میسر است که به طور ویژه ای می اندیشند و بهتر از دیگران تلاش کنند.

پس می توان گفت ورزشکارانی که علاقه به موفقیت و فتح قله را دارند، باید برندی را انتخاب کنند که بتواند شایسته آن ها باشد. در نتیجه طراح لوگو آخرین آرم را طبق این هدف طراحی کرده است.

در پایان می توان گفت که لوگو آدیداس به خوبی انتظار ورزشکاران و کسانی که از محصولات این برند استفاده می کنند را برآورده ساخته است.

وبسایت رسمی شرکت آدیداس : www.adidas.de

 

دانلود فایل png لوگو آدیداس

 

کشورهای جهان در کنار پرچم خود، دارای آرمی نیز هستند که آن را در امورات رسمی به کار می گیرند. این نشانه می تواند مذهب، فرهنگ، خواسته ها و هدف اصلی کشور را بشناساند و گاه در طول زمان دستخوش تغییرات مختلف می شود. برای مثال، آرم جمهوری اسلامی ایران که در تابلو ادارات دولتی یا اسناد مهم قابل مشاهده است، در طول تاریخ شکل های مختلفی داشته است که ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. همچنین مفهوم آرم جمهوری اسلامی را نیز توضیح خواهیم داد.

 

دانلود فایل png آرم جمهوری اسلامی

دانلود فایل وکتور آرم جمهوری اسلامی

معرفی آرم جمهوری اسلامی ایران

پس از سال ۱۳۵۷ که سال پیروزی انقلاب محسوب می شود، آرم ایران تغییر کرد و شکل امروزی را به خود گرفت. از آنجایی که نظام کشور از شاهنشاهی به جمهوری تغییر کرده بود، کشور به آرمی جدید برای روابط خود با کشورهای جهان احتیاج داشت. در نشانه قبلی، خورشید و شیر نمایانگر نظام شاهنشاهی بود که باید به دلیل تغییر در نظام کشور تغییر می یافت.

همچنین این تغییر برای هماهنگ کردن مفهوم آرم با عقاید مردم ایران ضروری بود. به عبارت دیگر، آرم جمهوری اسلامی ایران باید فرهنگ، مذهب و سیاست ایران را نشان می داد؛ بر این اساس، آرم جمهوری اسلامی کنونی با هدف شناساندن ایرانی باشکوه با مذهب اسلامی به کشورهای دنیا طراحی شد.

تاریخچه آرم جمهوری اسلامی ایران

تاریخچه و تکامل آرم جمهوری اسلامی

تاریخچه و تکامل آرم جمهوری اسلامی

آرم ایران در دوره صفویان یک خورشید و شیر داشت. بهتر است بدانید دلیل طراحی چنین آرمی این است که شاه اسماعیل عقیده داشت نسبتش به امام موسی کاظم و سلسله ساسانیان می رسد. سپس در دوران قاجار، شمشیری نیز به این نشانه اضافه شد و تا زمان پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ از آن استفاده شد.

در اسفندماه این سال، امام خمینی (ره) تغییر آرم را برای نشان دادن اسلامی بودن ایران پیشنهاد داد. سپس فراخوانی برگزار شد و از بین نشانه های فراوان، لوگویی با مشت گره کرده و چند ستاره که نماد آزادی به شمار می رفت برگزیده شد؛ ولی طرح دیگری که همان آرم کنونی جمهوری اسلامی ایران است به دفتر قم فرستاده شد و امام خمینی آن را تصویب کرد. همچنین از آنجایی که امام خمینی خواست این آرم روی پرچم نیز باشد، پرچم ایران به نشان جمهوری اسلامی مزین شد.

مفهوم این آرم

پشتوانه فکری آرم جمهوری اسلامی

پشتوانه فکری آرم جمهوری اسلامی

نشانه جمهوری اسلامی ایران در نگاه اول شبیه کلمه الله است. همچنین عبارت ۴ کلمه ای لا اله الا الله را در خود جای داده است که نشانگر توحید و اسلامی بودن کشور ماست. بخش وسطی نشانه شبیه یک شمشیر است که نشانگر مقاومت ایران اسلامی است. نکته دیگری که در آرم جمهوری اسلامی به چشم می خورد، کروی بودن آن است که به این معنی است که اسلام دینی جهانی است و هیچ مرزی برای آن وجود ندارد.

تعداد اجزای اصلی نشانه جمهوری اسلامی پنج عدد است که این پنج عدد همان اصول دین اسلام است. بهتر است بدانید عدد ۵ در اسلام، عددی مقدس به شمار می رود. همچنین در طراحی اشکال، یکی از مهم ترین اعداد قلمداد می شود.

علامت تشدید موجود در آرم بر عبارت لا اله الا الله تاکید می کند و نشانگر شدت بالای مقاومت مسلمانان کشورمان است. نکته دیگری که در آرم جمهوری اسلامی به چشم می خورد، تقارن دقیق در طراحی لوگو است که آن نیز نشانگر توازن فرهنگ ایران با فرهنگ اسلام است. همچنین پس زمینه سفید رنگ آرم کشورمان نمایانگر پاکی، دوستی و صلح جویی است.

نشان رسمی جمهوری اسلامی

آرم جمهوری اسلامی در پرچم

این آرم که در مدارک رسمی ایران به کار گرفته می شود، در تاریخ نوزدهم ماه دوم ۱۳۵۹ تصویب شده است. این نشانه علاوه آن که جمله لا اله الا الله را نشان می دهد، اگر کمی دقت کنید شبیه گل لاله نیز به نظر می رسد. بهتر است بدانید در فرهنگ کشورمان، گل لاله نمایانگر خون کسانی است که در راه وطن شهید شده اند. ۴ هلال و ۱ شمشیر در وسط این هلال ها به خوبی قابل مشاهده است.

تمام نمادهای موجود در آرم جمهوری اسلامی را در ادامه نام می بریم و هر یک را توضیح می دهیم:

  • الله: کلمه الله که چهار عدد هلال آن را ساخته اند، مهم ترین نماد آرم کشورمان به شمار می رود. هدف از انتخاب این نماد به عنوان مهم ترین نماد این است که بر وجود خداوند تاکید شود.
  • شمشیر: در وسط لاله می توانید شمشیری را مشاهده کنید که نمایانگر مقاومت مسلمانان است. تشدیدی که در بالای شمشیر طراحی شده است، بر این مقاومت تاکید می کند و هدف آن این است که مقاومت را شدیدتر جلوه دهد.
  • جمله لا اله الا الله: این جمله بر اصل توحید اسلام تاکید کرده و بر ضد هر گونه ارزشی ضداسلامی است.
  • کتاب: کتاب نشانگر کتاب قران که مهم ترین کتاب مسلمانان است محسوب می شود.
  • طرح متقارن: تقارن تمام بخش های نشانه به صورت دقیق طراحی شده است. تقارن این طرح همانند طراحی های متوازن در مسجدهای اسلامی نشانگر این است که توجه به تعادل در فرهنگ اسلامی و ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • طرح کروی: همان طور که گفته شد طرح کروی نشانگر کره زمین است و هدف آن این است که اسلام را دینی جهان شمول و بدون مرز معرفی کند.

چه کسی نشان جمهوری اسلامی ایران را طراحی کرده است؟

اکنون که به تمام بخش های آرم جمهوری اسلامی پرداختیم، بهتر است با طراح آن نیز آشنا شویم و ببینیم این نکته های ریز و پر از مفهوم های پرارزش از آن چه کسی است. دکتر حمید ندیمی کسی است که این لوگو را طراحی کرده است. وی در فروردین ماه ۱۳۵۸، نشانه طراحی شده خود را به دفتر رهبر انقلاب اسلامی ارسال کرد. ابتدا آیت الله هاشمی این نشانه را تایید کرد و سپس طرح به دست امام خمینی تصویب شد.

حمید ندیمی، طراح آرم جمهوری اسلامی

حمید ندیمی، طراح آرم جمهوری اسلامی

این طراح نشانه ایران اسلامی اکنون استادی در دانشگاه شهید بهشتی است. جالب است بدانید دکتر حمید ندیمی دوست ندارد همگان او را بشناسند و تمایلی ندارد در خبرگزاری های مختلف درباره این لوگو پر از جزئیات و به یاد ماندنی حرف بزند. این طراح فقط برای دو بار در سال ۱۳۵۹ و ۱۳۶۲ مصاحبه کرده است. مصاحبه او در ۱۳۶۲ در مجله پاسدار اسلام چاپ شد.

او در این مصاحبه ها گفت که رهبر انقلاب دستور طراحی نشانه را صادر کرد. امام خمینی می خواست تمام نشانه های شاهنشاهی حذف شود و نشانه های اسلامی به آرم اضافه شود؛ بر این اساس، شیر و خورشید به دلیل ارتباط آن ها به آتش و خورشید پرستی سلسله ساسانی حذف شد؛ زیرا در دین اسلام که به عنوان دین رسمی کشور انتخاب شد پرستیدن آتش مجاز نیست.

دکتر حمید ندیمی به اشتیاق خود به طراحی نمادی اسلامی حتی پیش از فراخوان طراحی نماد اشاره کرد. او در ادامه گفت که پس از این دستور با عزم جدی تری این اشتیاق را دنبال کرده است. وی سه رکنی را که در ساخت این لوگو به کار گرفته است، ترازو، کتاب و آهن نام برد. این سه رکن از سه کلمه قرآنی به ترتیب میزان، کتاب و حدید الهام گرفته شده است.

جالب است بدانید دکتر ندیمی انواع لوگو و پروژه های مهم دیگری مانند لوگو خبرگزاری ایرنا، لوگو پیشین سازمان سنجش و نشانه دانشگاه زنجان را طراحی کرده است. البته لوگوهای ذکرشده تنها تعدادی از نمادهای خلق شده توسط این هنرمند هستند.

سخن آخر

کشورهای جهان علاوه بر پرچم دارای نشانه ای دیگر هستند که با آن به سایر کشورهای دنیا شناسانده می شوند. در طراحی چنین آرمی باید به مسائل بسیاری از جمله سیاست و فرهنگ توجه کرد. در طراحی آرم جمهوری اسلامی ایران به عقاید مردمانی که انقلاب کردند و نظام شاهنشاهی را برچیدند، توجه ای ویژه شده است.

امام خمینی (ره) پس از آن که انقلاب پیروز شد دستور داد نمادهای شاهنشاهی حذف و نمادی اسلامی و ایرانی طراحی شود. در نهایت پس از فراخوان برای این امر و بررسی آرم های مختلف، نشانه طراحی شده دکتر حمید ندیمی به عنوان آرم کشور عزیزمان برگزیده شد. اگر نگاهی به مدارک رسمی یا اسکناس ها بکنید، قطعا خواهید توانست این نشانه پرمفهوم را مشاهده کنید.

توییتر یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی دنیا محسوب می شود که توانسته است کاربران حرفه ای تری را به سمت خود جذب کند. نماد توییتر در طول زمان تغییرات متعددی به خود دیده است. اکنون دیگر لازم نیست کنار پرنده سفید آن نامی از توییتر ذکر شود؛ زیرا به ندرت می توان فردی را در فضای مجازی یافت که در شناخت آرم این شبکه اجتماعی ناموفق باشد.

این پرنده سفید می تواند حس آزادی و سرعت بالای آن را به مخاطبان منتقل دهد. گرچه این آرم بسیار ساده است ولی در جذب مخاطب و نفوذ در ذهن او بسیار موفق عمل کرده است. بهتر است بدانید این نشانه با استفاده از تکنیک نسبت طلایی خلق شده و می توان آن را یکی از برجسته ترین آرم های نوع دایره ای محسوب کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه با تاریچه لوگو توییتر به صورت مفصل آشنا شوید.

جک دورسی | موسس توییتر

جک دورسی | موسس توییتر

تولد توییتر

کارمندی به اسم جک دورسی در یکی از جلسات شرکت Odeo پیشنهاد داد یک سرویس برای ارسال پیام های متنی کوتاه ساخته شود. این پیشنهاد در نهایت پذیرفته شد و در سال ۲۰۰۶ توییتر متولد شد. امکانات جدید و چشم گیر توییتر توانست آن را در ظرف دو سال به پلتفرمی پرطرفدار تبدیل کند. اکنون توییتر در حدی محبوب است که بسیاری از سیاستمداران و سبلریتی های مشهور سراسر جهان همه روزه به توییت کردن در آن مشغول هستند.

تاریخچه لوگو توییتر

سیر تکامل لوگو توییتر

سیر تکامل لوگو توییتر

لوگو توییتر چندین بار در سال های گذشته دلخوش تغییرات شده است. گاهی شکل و رنگ آن به طور کامل تغییر می یافت و گاهی بخش های از آن کمی تغییر می کرد. تاریخچه طراحی لوگو توییتر را می توانیم به چهار بخش تقسیم کنیم که در ادامه به هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

لوگو توییتر در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶

از اولین لوگو توییتر هیچ گاه استفاده ای رسمی نشد. بیز استون فردی بود که این آرم را که از انواع لوگوتایپ محسوب می شود خلق کرد. اگر آرم این سال ها را با آرم سال های بعدی مقایسه کنید، می توانید تغییرات قابل توجهی را مشاهده کنید. رنگ سبز و شبنم های کوچک آن هیچ گاه در آرم های بعدی استفاده نشد. از آنجایی که این نشانه نمی توانست هویت توییتر را به مخاطبان منتقل کند، صاحبان توییتر به فکر طراحی نماد بصری برند جدیدی افتادند.

لوگو توییتر از سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰

سایت توییتر در سال ۲۰۰۶ در دسترس عموم مردم قرار گرفت و آرمی که مردم در آن مشاهده کردند، لوگوتایپی با فونت Blue Bubble ساخته شده توسط لیندا گاوین بود. نشانه در درون یک مستطیل سفید قرار گرفته شده بود و رنگ آن آبی روشن بود. این آرم توانست نظر کاربران را به خود جلب کند و عمری ۴ ساله داشته باشد.

لوگو توییتر از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲

آرمی که در این سال ها استفاده شد، لوگوتایپ سال های پیشین همراه با یک پرنده آبی بود. هدف از طراحی پرنده آبی این بود که هویت این شبکه اجتماعی به کاربران نشان داده شود. جالب است بدانید کارمندی از توییتر طرح اولیه پرنده آبی را از سایت iStock تنها به مبلغ پانزده دلار خرید.

پرنده آبی که بعدها Larry Bird نام گرفت، در مقایسه با این پرنده اولیه کمی چاق تر به نظر می رسید و فاقد پا بود. کمی مو و ابرو نیز به پرنده آبی اضافه شد تا بتواند آرمی صمیمی در نظر کاربران باشد. بعدها چشم ها حذف شدند و بال ها کمی تغییر کردند تا لوگو توییتر سبکی کلاسیک به خود بگیرد.

لوگو توییتر از سال ۲۰۱۲ تا اکنون

طبق اظهارات توییتر، این آرم تا مدتی طولانی استفاده خواهد شد. یکی از تفاوت های اصلی این آرم با لوگوی پیشین، حذف لوگوتایپ بود؛ زیرا توییتر به اندازه ای محبوب شده بود که تنها یک پرنده آبی می توانست هویت این شرکت را به خوبی نشان دهد. همچنین موهای سر پرنده آبی همراه با یکی از بال های آن حذف شد تا نماد بصری برند توییتر کلاسیک تر از قبل شود. همچنین رنگ آن نیز کمی تیره تر شد و Twitter Bird نام گرفت.

ویژگی های لوگو توییتر

لوگو توییتر | twitter logo

لوگو توییتر | twitter logo

 هندسه

گرچه لوگو توییتر فعلی بسیار ساده است ولی از دایره های بسیاری در طراحی آن استفاده شده است. به عبارت دیگر، هر یک از بخش ها از جمله بال ها و سر پرنده آبی قسمتی از یک دایره هستند. اگر آرم کنونی را با آرم پیشین در نظر بگیرید، خواهید دید که این گونه طراحی در آرم قبلی دیده نمی شود.

نسبت طلایی

نسبت طلایی یکی دیگر از بخش های جذاب آرم توییتر که باید به آن اشاره کنیم. استفاده از نسبت طلایی یا همان عدد فی منجر به ایجاد زیبایی جالبی در آرم شده است. گرچه تکنیک نسبت طلایی به صورت دقیقی در طراحی لوگو توییتر استفاده نشده است ولی نزدیکی قابل توجه اعداد نشان می دهد که طراحان لوگو توییتر به این موضوع توجهی ویژه داشته اند.

فونت

گرچه نام شرکت از آرم فعلی حذف شد و طراحان بر تغییر ظاهر پرنده آبی تمرکز کردند ولی بهتر است بدانید فونت آرم های قبلی Blue Bubble بود. در بخش های پیشین نیز اشاره کردیم که از آنجایی که توییتر توانست به محبوبیت قابل توجهی برسد و پرنده آبی به اندازه کافی برای نشان دادن هویت شرکت مناسب است، لوگوتایپ توییتر حذف شد.

رنگ

یکی از مهم ترین اصولی که باید در طراحی تصویر برند رعایت شود، انتخابی رنگی مناسب و مطابق روانشناسی رنگ ها محسوب می شود. رنگ آبی قادر است اعتماد مخاطبان را جلب کند و ارتباطات، آرامش، شادی و صداقت را به خوبی نشان دهد. همچنین از آنجایی که هدف توییتر ساخت محیطی مناسب برای آزادی بیان و بدون محدودیت است، رنگ آبی که نماد آزادی است رنگی مناسب برای آن محسوب می شود.

رنگ سفید نیز نماد آرامش، پاکیزگی، برابری و بی طرفی است و همراه با رنگ آبی روشن حس اعتماد را بیش از پیش به مخاطبان ارائه می دهد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند که این دو رنگ بهترین رنگ هایی هستند که توییتر می توانست در طراحی آرم مناسب از آن ها استفاده کند.

آیکون

پرنده آبی آیکون اصلی شبکه اجتماعی توییتر به شمار می رود که نشانگر آزادی بیان و اطمینان است که در ساخت انواع لوگو در دسته پیکتوگرام حیوانات محسوب می شود. این پرنده نمادی برای توییت های کوتاه توییتر است؛ زیرا کلمه انگلیسی توییت را می توان در زبان فارسی به جیک جیک کردن ترجمه کرد. سرعت ارسال توییت های این شبکه اجتماعی در حدی بالا است که می توان آن را به بال زدن سریع پرنده های کوچک تشبیه است. پرنده آبی در طول زمان تغییرات جزئی یا کلی بسیاری به خود دیده است اما هدف آن هیچ گاه عوض نشده است.

سخن آخر

اگر بخواهیم یکی از بهترین آرم های ساده جهان را نام ببریم، قطعا لوگو توییتر با طراحی زیبای خود در ابتدای فهرست قرار خواهد گرفت. آرم آبی توییتر در انتقال حس اعتماد و آزادی بیان به کاربران موفق عمل کرده است و توییتر اکنون یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می شود.

واتساپ یکی از اپلیکیشن های محبوب است که امروزه طیف وسیعی از مردم برای کارهای خود از آن استفاده می کنند. این برنامه تقریبا از جمله اولین پیام رسان هایی است که در دنیای ارتباطات شکل گرفته است. به همین دلیل تقریبا کسی وجود ندارد که اسم واتساپ را نشنیده باشد. هرچه یک برند و یک برنامه معروف تر باشد، طراحی یک لوگو مناسب برای آن از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در نتیجه سازندگان واتساپ با در نظر گرفتن اینکه یک تصویر جذاب تا چه میزان قادر است بر ذهنیت بیننده تاثیرگذار باشد، لوگو واتساپ را طراحی کرده اند.

دانلود فایل png لوگو واتساپ

 

نماد واتساپ، لوگویی آیکنیک

امروزه تمام اپلیکیشن ها سعی دارند تا بهترین لوگو را به عنوان آیکن طراحی کنند تا مخاطب با دیدن لوگو آن برنامه در گوشی خود حس بدی نداشته باشد پس مطمئنا لوگو واتساپ نیز از این قضیه درامان نبوده است. با این حال طراحان لوگو واتساپ موفق شده اند تا به گونه ای موفقیت آمیز آیکنی زیبا را برای آن طراحی کنند و این لوگو در میان انواع لوگو و تصویر برند برجسته و متمایز باشد.

طراحی لوگو کاملا دقیق بوده است و هیچ گونه المان اضافه ای در آن وجود ندارد و از طرف دیگر معنی برنامه به خوبی به مخاطب منتقل شده است. در این مطلب قصد داریم تا کاملا طراحی لوگو واتساپ را مورد بررسی قرار دهیم تا از معانی نهفته در آن باخبر شویم.

برند واتساپ

شکست مقدمه پیروزی است!

حتما این جمله مشهور به گوشتان خورده است که می گویند، شکست مقدمه پیروزی است. البته همیشه شکست منجر به پیروزی نمی شود و داستان های زیادی وجود دارد که شکست اولیه زمینه سازی پیروزی های بعدی بوده است. یک مثال خوب برای این مورد برنامه واتساپ است.

سازندگان برنامه واتساپ دو فرد به نام های برایان اکتون و جان کوم بوده اند. این دو فرد در ابتدا در شرکت یاهو کار می کرده اند. اما بعد از سالها کار کردن شرکت را ترک کرده اند تا در آزمونی که توسط شرکت فیسبوک برگزار شده بود، شرکت کنند ولی با این حال موفق نشدند و در آن آزمون شکست خوردند. اما این دو فرد از آینده خبر نداشتند که قرار است چه اتفاق هیجان انگیزی برای آن ها رخ دهد.

حتما بخوانید: تاریخچه لوگو اپل

سرانجام در سال ۲۰۰۹ اکتون و کوم با گرفتن کمک مالی از همکاران قدیمی خود تصمیم گرفتند تا برنامه ای کاربردی برای ارتباط میان افراد ایجاد کنند و بدین صورت بود که برنامه واتساپ ساخته شد. در ابتدای ساخت از این برنامه فقط برای اپل استفاده می شده است تا اینکه بعد ازمدتی ورژن اندروید نیز طراحی شد.

فروش برنامه واتساپ

حتما برایتان این سوال پیش آمده است که بخش موفقیت آن کجاست. خب باید بگوییم که بعد از چند سال، فیسبوک این برنامه را به میزان ۱۶ میلیارد دلار از این دو نفر خریداری کرده است! درباره لوگوی واتساپ اطلاعات دقیق در دسترس نیست. این برنامه از همان ابتدا از این طراحی استفاده می کرده است.

پس همان طور که متوجه شدید این لوگو آنچنان تخصصی طراحی شده است که نیازی به تغییر آن نبوده و همین طور نشان دهنده این است که سازندگان واتساپ به طور جدی در پی موفقیت بوده اند.

عده ای بر این باورند که این دو نفر برای طراحی لوگو واتساپ از کسی کمک نگرفته اند و خودشان این کار را انجام داده اند، در عین حال این امکان را نمی توان نادیده گرفت که ممکن است طراحی آن توسط بقیه انجام شده باشد. همین طور با اینکه صاحب شرکت واتساپ تغییر کرده است با این حال همچنان از همان لوگوی قبلی برای این برنامه استفاده می کنند.

پیام رسان واتساپ

معانی نهفته در لوگو واتساپ

برنامه واتساپ تنها یک نام خالی نیست بلکه در آن ارزش ها و خصوصیات زیادی وجود دارد. همین امر نشان می دهد که سازندگان این برنامه از اشتیاق زیادی برای طراحی آن برخوردار بوده اند. از خصوصیات ویژه این لوگو این است که تنها با استفاده چند پارامتر ساده موفق شده است تا هدف از این برنامه را به مخاطب نشان دهد.

از آن جا که برنامه واتساپ برای رد و بدل پیام، ایجاد تماس و … استفاده می شده است در نتیجه نیازمند لوگویی بوده تا بتواند عملکرد آن را به خوبی منتقل کند. به همین دلیل دو المان در آن استفاده شده است که آن دو عبارت اند از:

  • مورد اول یک حباب متنی، که نشان دهنده ارسال و دریافت پیام در اپلیکیشن های پیام رسان است. وقتی کسی برای شما پیامی ارسال می کند پیام مورد نظر در قالب یک حباب که به حباب لوگو شباهت دارد به شما فرستاده می شود.

البته این موضوع برای گوشی های قدیمی تر بوده است. در گوشی هایی که زبان انگلیسی استفاده می کرده اند، هنگامی که پیام به فردی ارسال می شده، سمت حباب به طرف راست بوده و اگر پیام را دریافت می کرده اید، سمت حباب به چپ بوده است . در واقع سازنده تمایل داشته تا لذت دریافت پیام را برای مخاطب ایجاد کند. همچنین این قضیه بازگوکننده این بوده است که از این برنامه برای پیام رسانی استفاده می شود.

  • قسمت دیگر این لوگو شامل یک المان تلفن می شود. این قضیه نشان دهنده این است که از این برنامه علاوه بر گفتگو برای صحبت تلفنی و تصویری نیز می توان استفاده کرد. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم با این که لوگو برای گوشی های موبایل مدرن ساخته شده است ولی در لوگو آن از یک گوشی قدیمی استفاده کرده اند. در واقع سازندگان واتساپ در نظر داشته اند که کاربرد اصلی و موثر این برنامه در هنگام تماس نشان دهند.

در گذشته از گوشی ثابت تنها برای تماس استفاده می کرده اند و نمی شد از آن ها استفاده دیگری کرد. به همین دلیل است که از پارامتر تلفن در طراحی لوگو واتساپ استفاده کرده اند.

واتساپ

رنگ لوگو واتساپ

و اما به رنگ سبز و سفید لوگو واتساپ می رسیم. احتمالا همه ما برای یک بار هم که شده استفاده از آنتی ویروس ها را تجربه کرده ایم. بعد از اینکه کار آنتی ویروس تمام می شود و تمام مشکلات و ویروس های سیستم رفع می شود، نماد آنتی ویروس به رنگ سبز در می آید. پس رنگ سبز نشان دهنده ایمنی است و نه تنها در این حالت بلکه در هر وضعیت برای نشان دادن اینکه امنیت برقرار شده است از این رنگ استفاده می کنند.

پس این دو همکار به این دلیل از این رنگ استفاده کرده اند تا نشان دهند که امنیت و حریم خصوصی کاربران در این برنامه کاملا حفظ شده است. با این حال رنگ سبز در روانشناسی مفاهیم دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید: مروری بر تاریخچه لوگو اینستاگرام

از رنگ سبز به معنی آرامش استفاده می کنند. یعنی کاربری که از این برنامه استفاده می کند، می تواند مطمئن باشد که با استفاده از آن ضرری نخواهد دید و مشکلی برای او ایجاد نمی شود. حال اگر به جای رنگ سبز از قرمز استفاده می شد با دیدن این رنگ یاده علامت خطر می افتید و همیشه با استرس از این وسیله استفاده خواهید کرد.

رنگ سبز نشان از صلح و اعتماد دارد. همین امر باعث ایجاد یک انرژی مثبت در روحیه شما می شود و حتی در روابط شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. این رنگ به شما احساس مهربانی و صمیمیت می دهد.

در کنار این رنگ استفاده از رنگ سفید حس نوبودن و طراوت را به فرد منتقل می سازد.

واتساپ

ساختار لوگوتایپ واتساپ

طراحی نام واتساپ نیز داستان خود را دارد. در این لوگو از دو حرف A و W در سایز بزرگ استفاده شده است. قصد طراح این بوده است که این دو حرف را از سایر حروف مجزا نشان دهد. در برنامه واتساپ قانونی وجود دارد که باید تنها از یک کلمه برای راحتی و تلفظ آسان تر استفاده کرد. طراح در طراحی نام برند از فونت Helvetica بهره برده است. این فونت یکی از فونت های ساده در زبان انگلیسی است. از این فونت حتی در برندهای مطرح دنیا نیز استفاده می شود که از این برندها می توان به ال جی اشاره کرد.

حتما بخوانید: هویت بصری برند چیست

قصد طراح در استفاده از این فونت این بوده است که نشان دهد تا این برنامه از سادگی و روانی خاصی برخوردار است. در نتیجه هیچ گونه خصوصیت اضافه ای در آن وجود ندارد. همچنین نشان می دهد که برنامه واتساپ همیشه کارهای خود را به بهترین صورت انجام خواهد داد.

نشان اعتماد لوگو واتساپ

لوگویی که برای واتساپ طراحی شده است در دسته بندیpictorial logo قرار می گیرد. به بیان ساده باید گفت که طراح از عناصری که در دنیای واقعی وجود دارند، برای طراحی نماد خود استفاده می کند. در بیش تر اپلیکیشن های پیام رسان از نمادهای مختلف در طراحی لوگو استفاده می شود. برای مثال لوگوی تلگرام به حالت یک موشک است که نشان از ارتباط سریع بین افراد دارد. حال در واتساپ به دلیل اینکه هدف هم ارسال پیام متنی و هم صوتی بوده است در نتیجه از دو المان حباب و تلفن استفاده شده است.

دانلود فایل png لوگو واتساپ

سخن پایانی

در یک نگاه کلی باید بگوییم که گوشی های موبایل جزو جدا نشدنی از زندگی افراد در عصر امروز هستند به همین دلیل هرچه تعداد برنامه های کاربردی در این وسایل بیش تر باشد کاربران قادر خواهند بود تا از آن ها استفاده بهتری بکنند. در همین راستا برنامه و لوگو واتساپ با ویژگی های خوبی که دارند توانسته اند تا نظر کاربران را به خود جلب کنند.

لوگو و ساخت آن موضوعی کاملا تخصصی و علمی است که برند را متمایز و قابل اعتماد می سازد. خدمات طراحی لوگو ایده پردازان بر مبنای اصول نوین و آکادمیک زیباشناسی و برندسازی انجام می شود.

 

 

 

احتمالا کمتر کسی است که با نام اپل و محصولات شگفت انگیز آن آشنایی نداشته باشد. این شرکت آمریکایی در کالیفرنیا مستقر است. خدماتی که شرکت اپل ارائه می دهد شامل موبایل، لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی است. این شرکت هم چنین خدماتی در حوزه آنلاین را نیز ارائه می دهد. از آنجایی که لوگو اپل یکی از شناخته شده ترین نمادهای بصری است، بر آن شدیم تا به جزئیاتی در این رابطه بپردازیم.

 

دانلود فایل png لوگو اپل

 

تولد برند اپل

آرم اپل

تاسیس شرکت اپل توسط سه نفر به نام های استیو وزنیاک، جابز و رونالدوین در سال ۱۹۷۶ میلادی در جهت طراحی کردن سیستم های کامپیوتری صورت گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از موفق ترین اشخاص در حوزه فناوری اولین بار از شرکت خودش اخراج شده بود! مسائل خاصی باعث شده بود تا استیو جابز در سال ۱۹۸۵ از شرکت اخراج گردد اما در سال ۱۹۶۶ جابز دوباره به مدیرعاملی شرکت اپل بازگشت.

اوج گیری اپل

در سال ۲۰۰۱ آی پد در شرکت اپل مورد تولید قرار گرفت بعد از آن فروشگاه آیتیونز که در زمینه فروش موزیک فعالیت می کند مورد تاسیس قرار گرفت و در همین سال ها بود که شرکت اپل به عنوان یکی از برترین شرکت ها در حوزه فناوری  لوازم الکترونیکی در تمام دنیا به شهرت رسید. همین امر موجب شد که در سال ۲۰۰۷ شرکت اپل با برداشتن نام شرکت تنها از اسم اپل استفاده کند و از آن روز تا به حال همگان این شرکت را به نام اپل می شناسند.

شاید داستان چگونگی شکل گیری این اسم برایتان جالب باشد پس توضیحاتی در این باب به شما خواهیم داد.

انتخاب نام اپل

استیو جابز زمانی که دارای رژیم غذایی سختی بوده و تنها می توانسته از میوه استفاده کند حین بازدید از باغ سیبی با خود فکر کرده است که انتخاب سیب می تواند بسیار با طراوت و جذاب باشد. همان طور که قبلا هم ذکر شد نام شرکت در ابتدا به نام apple computer Inc بوده است که پس از تصمیم گیری درباره تغییر نام آن به اپل خالی منتهی شده است که در این باب می توان گفت که شرکت قصد داشته تا محصولات بسیار متنوعی را ارائه دهد.

لوگوتایپ اپل

اگر شرکت سامسونگ اولین شرکت تولید کننده وسایل الکترونیکی بوده است شرکت اپل دومین شرکت بزرگی است که در این حوزه فعالیت دارد. برند مذکور سالانه درآمد زیادی را برای شرکت فراهم می کند که ارزش آن بالغ بر صد وهجده میلیارد دلار برآورد شده است.

 

داستان لوگو از زبان جانوف

در سال ۱۹۷۶مسیر رفتن من به سرکار همیشه از میان کوچه باغ ها عبور می کرد. این بوستان ها در منطقه سیلیکون واقع شده بودند. در این منطقه شرکت هایی همانند hp و intelمشغول فعالیت بوده اند. منطقه مورد بحث دارای آب و هوای بسیار شگفت انگیزی بود. اگر بخواهم آن را با جایی در اروپا مقایسه کنم می توانم از کوه های آلپ نام ببرم.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

ولی متاسفانه بعد از مدت زمانی کوچه باغ و بوستان ها جای خود را به شرکت های بزرگ کامپیوتری دادند. من ابتدا در شرکت رجیس مک کنا مشغول به فعالیت بودم با این که شرکت ما چندان شناخته شده نبود ولی بعد از مدتی موفق شد توجه بقیه را به خود جلب کند. در همان زمان ها بود که شرکت اپل برای طراحی لوگو به نزد من آمد. با این که لوگوی قبلی به تازگی طراحی شده بود ولی از من درخواست شد تا لوگوی جدیدی برای آن ها طراحی کنم.

لوگو شرکت اپل

 

من به شخصه علاقه زیادی به انجام این کار داشتم. در آن زمان هنوز امکانات پیشرفته برای طراحی وجود نداشت و ما از وسایل ابتدایی هم چون کاغذ و ماکت و رنگ استفاده می کردیم. پس می توان گفت که لوگوی اپل کاملا به صورت دستی طراحی شد. طراحی لوگو برای من واقعا یکی از مهمترین کارهای زندگی ام بود چون باید الگویی رو طراحی می کردم که علاوه بر خاص بودن مورد قبول تمام مردم نیز واقع شود.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

پس من تصمیم گرفتم که با توجه به این که اسم شرکت اپل است از یه سیب استفاده کنم البته سیب من به صورت رنگی بود. دلیل این امر این است که در آن زمان اپل روی این موضوع که کامپیوترهایشان رنگی است تمرکز داشتند همچنین به دلیل این که استفاده از کامپیوتر چندان در میان مردم جا نیوفتاده بود استفاده از رنگ های متنوع تصوری گرم و خوشایند را برای مردم ایجاد می کرد. طراحی این لوگو به مدت ۲ هفته به طول انجامید و نتیجه کار بسیار راضی کنند بود.

تاریخچه لوگو اپل

نخستین لوگو شرکت اپل به وسیله شخصی به نام رونالدوین مورد طراحی قرار گرفت. این لوگو نشان دهنده نیوتن بود که در زیر درخت سیب نشسته است. اما پس از چندی طرحی که توسط جانوف طراحی شده بود جایگزین این طرح شد. طرحی که توسط این شخص طراحی شده بود سیبی گاز زده بود که با رنگ های مختلفی تزئین شده بود.

جانوف در ابتدا طرح های مختلفی را به جابز ارائه کرد. از نظر جابز بهتر بود تا از رنگ هایی استفاده شود که نشان دهنده عمل کردن اپل به اصول انسانی باشد همین طور از طرح سیب در حالت گاز زده استفاده شد تا با شکلی هم چون گوجه مورد اشتباه قرار نگیرد. البته نظریاتی حاکی از این وجود دارد که سیب گاز زده نشان از دانشمندی به نام آلن تیورینگ دارد.

تاریخچه لوگو اپل

وی در علوم مختلف ریاضی، فلسفه و کامپیوتر بسیار برجسته بود و حتی از او به عنوان پدر کامیپوتر نیز یاد می کنند. در کنار جسد این دانشمند سیبی نیم گاز زده پیدا کردند که تحقیقات نشان داد وی بر اثر خوردن این سیب که آلوده به سیانور بوده است خودکشی کرده است.

یک سال بعد یعنی در ۱۹۹۷ از سیب گاز زده به صورت تک رنگ استفاده شد. از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۳ لوگو به صورت آبی روشن بود و در سال های ۲۰۰۷ – ۲۰۱۳ از حالت شیشه ای برای لوگو اپل استفاده می شد.

از۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ رنگ لوگوی اپل آبی روشن بود و از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ تم شیشه‌ای شفاف برای لوگوی اپل به کار می‌رفت و از این طرح تا به امروز استفاده شده است.

 

 

 

 

بارسلونا یکی از تیم های محبوب و بسیار مشهور در دنیا است پس باعث تعجب نیست که افراد زیادی لوگو بارسلونا را دیده باشند. احتمالا کسانی که از طرفداران پر و پاقرص هستند علاقه داشته باشند تا از تاریخچه لوگو بارسلونا اطلاعات داشته باشند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحات تخصصی در این باره بپردازیم.

در سال ۱۸۹۹ میلادی باشگاه بارسلونا مورد تاسیس قرار گرفت. شخصی به نام خوان گمپر- از، تصمیم خود را برای ایجاد باشگاه از طریق آگهی یک روزنامه به اطلاع مردم رساند بعد از آن افراد زیادی از اسپانیا، سوئیس و انگلیس از تمایل خود برای شرکت در این کار اعلام کردند و بدین گونه بود که باشگاه فوتبال بارسلونا در اسپانیا مورد تاسیس قرار گرفت.

باشگاه بارسلونا سالانه درآمد بسیاری از فوتبال کسب می کند و دومین باشگاه از لحاظ درآمد در دنیا محسوب می گردد.

لوگو بارسلونا

برند بارسلونا

شرکتی به نام brand finance football هنگامی تاسیس شد که بتواند فاصله موجود بین بازار و سرمایه را پر کند. کار این شرکت به این صورت است که با بررسی برندهای معروف بهترین آن ها را انتخاب و معرفی می کند. هدف از مطرح کردن این شرکت این بود که از آن جا که فوتبال یکی از ورزش های محبوب در بین مردم است پس برندهای آن نیز در این شرکت مورد بررسی قرار می گیرند.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

نا گفته نماد که این باشگاه تنها از فوتبال پشتیبانی نمی کند بلکه دارای ورزش هایی هم چون اسکیت، بسکتبال، هندبال و … نیز می شود. در نتیجه شهرت این باشگاه سبب شده است تا لوگو آن نیز شهرت داشته باشد. این شرکت تشخیص لوگو گزارش کرده است که برند بارسلونا با  ۱.۴۱۳ میلیون دلار در لیست برندهای پر ارزش مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

این تیم در شروع فعالیت خود از رنگ قرمز و آبی برای پوشش تیم خود استفاده کرد. همچنین لوگو بارسلونا نیز بر روی لباس تیم حک شده بود. در حدود ۱۱ سال بارسلونا از طراحی لوگو اختصاصی که به شهر بارسلونا مربوط می شد استفاده می کرده است. لوگوی نخستین شبیه به طرح های پادشاهی بود و همان طور که قبلا هم ذکر کردیم نشان های عاطفی نسبت به بارسلونا و کاتالونیا در آن مشهود بوده است.

در این طراحی لوزی در میان این طرح وجود داشته است و ۲ شاخه خرما و برگ بو نیز در کنار آن به چشم می خورده است. همین طور در بالای این لوگو تاج و یک خفاش نیز حک شده بود.

لوگو مورد نظر تا سال ۱۹۱۰ عوض نشد. بعد از آن بارسلونا یک مسابقه طراحی لوگو بین اعضا برگذار نمود. در طی این مسابقه طرح شخصی به نام کومامالا برنده رقابت شد و از آن به بعد تا همین امروز این طرح مورد استفاده قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که بگوییم که یک سری از تغییرات بر روی آن انجام شده ولی مقدار آن ها بسیار کم است.

بررسی تغییرات لوگو بارسلونا بر حسب سال

 

اولین لوگو بارسلونا سال ۱۸۹۹

از سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۰ : نخستین لوگو که الگوی هرالدری نامیده می شود از چندین شکل تشکیل شده بود. این شکل ها شامل شاخه برگ بو، تاج، لوزی و خفاش می شده اند. در قسمت میانی این طرح لوزی واقع شده بود. از جمله رنگ هایی که در آن به کار رفته است شامل زرد و قرمز و سفید می شده است. همین طور وجود صلیبی در بخش راست آن خود نمایی می کرد. لوگو مورد نظر گاهی دارای حروفی تحت عنوان Foot-Ball Club Barcelona 1899 نیز بود.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

لوگو بارسلونا سال ۱۹۱۰

از سال ۱۹۱۰-۱۹۲۰: در این سال بود که لوگوی تصویری این تیم مورد طراحی قرار گرفت. این لوگو همانی است که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این لوگو از طرح یک سپر استفاده شده بود. در قسمت میانی آن یک نوار سفید رنگ قرار داشت که با فونت ویژه ای روی آن حروف F. C. B حک شده بود. نوار موجود باعث می شد که سپر به دو قسمت تقسیم گردد.

در ناحیه بالای آن صلیب سرخی در پس زمینه سفید رنگ و در ناحیه سمت راست آن یک طرح راه راه قرمز و زرد رنگ وجود داشت و در انتها می توان گفت که در ناحیه پایین این طرح یک توپ فوتبال به رنگ زرد در میان ۳ خط قرمز عمودی و ۴ خطر آبی  عمودی دیده می شده است.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۲۰

از سال ۱۹۲۰-۱۹۳۶: در این سال ها طرح لوگو تغییری نکرد ولی رنگ های آن دچار تغییر شد از جمله این تغییرات می توان گفت که رنگ قرمز و آبی آن روشن تر گشت و همین طور خطی که به دور لوگو وجود داشت نازک شد. نواری که در قسمت وسطی لوگو وجود داشت رنگ زردی به خود گرفت و نوشته بارسلونا نیز دچار تغییر شد. از دیگر تغییرات آن می توان به مدرن شدن شکل ظاهری لوگو اشاره کرد.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۳۶

از سال ۱۹۳۶-۱۹۴۱: بارسلونا در این سال تصمیم گرفت که رنگ های لوگو را تغییر دهد. بر همین اساس حروفی که قبلا به آن اشاره کردیم یعنی FCB به حالت سفید تغییر یافتند. همین طور خط های زرد رنگ که در کنار خطوط قرمز پایین بودند حذف شدند و خط های کناری سپر نیز به صورت پر رنگ تر در آمدند.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۴۱

از سال ۱۹۴۱-۱۹۴۹: در این سال بود که اسم باشگاه به F.B.C تغییر پیدا کرد. نواری که در قسمت میانی لوگو بود به رنگ طلایی شد و حروفی که در وسط آن وجود داشت مشکی رنگ شدند. همین طور یک سری از تغییرات جزئی بر روی سپر نیز اعمال گردید.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۴۹

از سال ۱۹۴۹-۱۹۶۰: در این سال نیز حروف دوباره تغییر یافتند و به شکل c.de f.b در آمدند. البته این حروف نشان دهنده کلمه Club de Fútbol Barcelona هستند. در این جا رنگ سپر نیز پررنگ تر شد.  توپ فوتبال نیز از طلایی یه شرابی تغییر یافت.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۶۰

از سال ۱۹۶۹-۱۹۷۴: رنگ لوگو به رنگ های روشن تر تغییر یافت. نوار میانی طلایی رنگ و توپ به صورت قرمز رنگ بود. سپر نیز دارای تغییرات اندکی شد.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۷۴

ازسال ۱۹۷۴-۱۹۷۵: نوار میانی از طلایی به سفید تغییر یافت و سپر تیز تر گشت. همین طور حروف لوگو دوباره به صورت f.c.b در آمدند.

 

لوگو بارسلونا سال ۲۰۰۲

از سال ۱۹۷۵-۲۰۰۲: با توجه به دوره جدید لوگو نیز شکل مدرن تری به خود گرفت و رنگ های به کار رفته در آن روشن تر شدند. رنگ توپ نیز به شکل نارنجی در آمد. هنگامی که تاسیس باشگاه به صدسالگی خود نزدیک شد لوگو آن در میان دایره ای به رنگ قرمز و آبی واقع گشت و همین طور تاریخ آن به رنگ سفید در آمد.

سال ۲۰۲۰ تا به امروز

لوگویی که امروزه در تیم بارسلونا استفاده می شود همین طرحی است که در ۲۰۰۲ طراحی شد. در این زمان حروفی که قبل از آن به صورت f.c.b بودند به حالت fcb در آمدند. همین طور از فونت سان سریف نیز در آن استفاده شد. توپ فوتبال دوباره به حالت طلایی رنگ در آمد که متناسب با رنگ طلایی نوار شد.

معنی و مفهوم لوگو بارسلونا

صلیب سنت جورجی که در لوگو به کار رفته است بیان گر حمایت از کاتولیک می باشد. این صلیب در قرن ۱۲ نمادی از سنت جورج بوده است. این فرد قدیسی است که جنگ صلیبی حامی کاتالونیا بوده است. همان طور که قبلا هم ذکر کردیم لوگو نشان دهنده خاندان سلطنتی بارسلوناست. همین طور در قسمت پایینی این لوگو توپ فوتبال نشان دهنده تیم بارسلوناست.

فونت لوگو بارسلونا

شخصی به نام توبیاس فرجونز نوشته ای که روی لوگو هست را با فونت سان سریف طراحی کرده است. فونت مذکور طرحی مدرن دارد و همین طور به خاطر این که حالت یکنواختی دارد باعث شده است تا نمای زیبایی را ایجاد کند.

رنگ لوگو بارسلونا

رنگ هایی که در لوگو بارسلونا به کار می روند به صورت آبی و قرمز هستند. این رنگ به اسم خاص Blaugrana خوانده می شود. رنگ زرد به کار رفته نیز نشان دهنده خاندان سلطنتی و نمادی برای قدرت بارسلوناست. پرچم کاتالونیا به رنگ قرمز و زرد است که این دو رنگ در لوگو بارسلونا نیز به کار رفته است.

نوع لوگو بارسلونا

این لوگو از نوع تصویری است که توسط یک سری از سمبل ها طراحی شده است. لوگوی سمبولیک خود بیان گر وقایع تاریخی و ویژه است. این لوگو به دلیل طرح خاص خود به خوبی در ذهن مخاطب نقش می بندد. خوبی این لوگو این است که می توان آن را در هر سایزی چاپ کرد و کیفیت آن به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

با این که از تاسیس باشگاه بارسلونا صد سال است که می گذرد با این حال لوگو نیز دچار تغییرات زیادی نشده است که همین امر نشان می دهد که چه قدر معنی و مفهوم این لوگو عمیق و ریشه ای بوده است.

نتیجه پایانی

در انتها می توان گفت که این تیم با محبوبیت بالای خود جایگاه ویژه ای در قلب طرفداران خود دارد و چه بسا لوگوی آن نیز باید به خوبی و به درستی مورد طراحی قرار گیرد. به همین خاطر است که این باشگاه توانسته با لوگوی امروزی خود نظر مثبت طرفداران را به خود جلب نماید.

 

 

بدون شک تیم پرسپولیس یکی از تیم های بسیار پرطرفدار در میان عموم مردم ایران است. هواداران این تیم با پوشیدن لباس و پرچم قرمز رنگ این تیم به حمایت از آن می پردازند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحی تخصصی درباره لوگو پرسپولیس بپردازیم.

 

دانلود فایل لوگو پرسپولیس

برند پرسپولیس

پرسپولیس باشگاهی است که شامل تیم های مختلفی هم چون امید، نوجوانان، بانوان و … است. باشگاه فوتبال پرسپولیس اولین بار توسط شخصی به نام علی عبده تشکیل گردید. این رویداد در سال ۱۳۴۲ شمسی رخ داد و در آن زمان عبده مالک باشگاه بولینگ نیز بود. شهرت این تیم زمانی افزایش یافت که توانست در لیگ خلیج فارس و در سایر لیگ ها به پیروزی های گسترده ای دست یابد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

تیم پرسپولیس در میان عموم مردم به نام هایی هم چون قرمز پوشان و ارتش سرخ نیز شهرت دارد. رنگ تیم پرسپولیس که قرمز می باشد در بین مردم کشور ما بسیار مشهور است و کسی نیست که با دیدن این رنگ یاد تیم پرسپولیس نیوفتد.

برند پرسپولیس از سال ۵۷ تاکنون تغییرات بسیار زیادی کرده است و هم چنین مالکان آن نیز بسیار تغییر کرده اند. در این مطلب قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش این برند از ابتدا تا به امروز برای شما به طور مفصل توضیح دهیم.

پیشینه لوگو پرسپولیس

پیشینه لوگو پرسپولیس

تاریخچه لوگو پرسپولیس

در ابتدا نشان و لباس پرسپولیس به طرح فروهر بود. البته این که دقیقا این طراحی لوگو در چه تاریخی مورد طراحی قرار گرفت شک و تردید های بسیاری وجود دارد.

فروهر نمادی است در آیین زردشت که در آن مردی با بال های بزرگ در صحنه وجود دارد. این تصویر در داخل یک قاب گل برگی وجود داشته است. همچنین اسم پرسپولیس نیز در بالای این قاب دیده می شده است. در قسمت پایین این لوگو نیز کلمه باشگاه پرسپولیس حک شده بود. رنگ لوگوی اولیه پرسپولیس قرمز در پس زمینه سفید رنگ بود که این امر باعث می شد حالت معنوی نماد فروهر بهتر دیده شود.

تکامل لوگو پرسپولیس

به دلیل این که مالکان این باشگاه چندین بار عوض شده اند در نتیجه لوگوی آن نیز در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بعد از اولین نماد تصویر بعدی نمادی از تخت جمشید بود. تخت جمشید که خود یادآور پرسپولیس شهر پارسی بوده است در بین  ایرانیان بسیار مشهور است. این طرح سه سال بعد از لوگوی اول رونمایی شد. طرح این لوگو شیری شاخ دار بود که جامی را در برگرفته است.

در پایین این طرح  حلقه های المپیک به چشم می خورد. بعد از شکست رژیم شاهنشانی تا سال ها از هیچ لوگوی خاصی برای پرسپولیس استفاده نمی شده است. تا این که در سال ۶۵ اسم باشگاه به پیروزی تغییر پیدا نمود. در همین راستا مالکان جدید بر آن شدند تا  از یک لوزی به عنوان طرح جدید استفاده کنند. بعد از این لوگو به شکل یک حلقه گل که در میان آن نام پیروزی می درخشید تغییر پیدا کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

این نماد تا سال ۶۹ مورد استفاده قرار گرفت. در این سال ها بعد از درخواست فردی به نام عباس انصاری فرد دوباره نام باشگاه به پرسپولیس تغییر یافت و همین طور از لوگوی شیر نیز استفاده شد. تا این که در سال ۱۳۷۰

لوگو پرسپولیس

طرح لوگو دوباره تغییر یافت. در این طرح سکویی که در قسمت پایینی جام وجود داشت حذف گردید و سردیس های شیرمانند شبیه اسب شدند. جام نیز بزرگتر از حالت قبلی بود. اما در سال ۸۰ سردیس ها دوباره به حالت قبلی خود بازگشتند و سکو نیز دوباره به طرح لوگو اضافه شد. همچنین ۵ حلقه المپیک تبدیل به سه حلقه شد.

در سال های بعد عمده تغییرات شامل فونت و اضافه کردن دایره به قاب بود. تا این که در سال ۹۲ یک نمای جدید طراحی گشت. در این هنگام بود که طراحان جدید تصمیم گرفتند تا حلقه ای که به دور سردیس ها وجود دارد را در حالت سه بعدی و نامرئی طراحی کنند و این نماد به وسیله یک سپر احاطه گشت.

همچنین از جمله تغییرات دیگر می توان به این مورد اشاره کرد که واژه پرسپولیس هم به صورت فارسی و هم انگلیسی و هم چنین تاریخ تاسیس باشگاه به این طرح اضافه شد.

معنی لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس مشخصا نشان دهنده ایران باستان است. چون اشاره به شهری تاریخی در ایران دارد. همین طور شهرت تخت جمشید بر هیچ کس پوشیده نیست.در باب تصویر شیر می توان گفت که عده زیادی در این باره اختلاف نظر دارند عده ای حتی از آن به عنوان شیردال نیز یاد می کنند اما تحقیقات تاریخی نشان می دهد که در اسطوره های ایران قدیم وجود حیوانی به نام آنزو به وضوح مشهود است.

لوگو پرسپولیس

آنزو شیر پرنده ای است که دارای شاخ بوده است. این پرده بسیار قدرتمند است و بدن و دستان آن شبیه شیر است ولی بال هایی شبیه عقاب دارد. از این مخلوق به عنوان محافظی برای خدایان نیز یاد می شده است. نماد آنزو نشان دهنده فردی است که علاقه به پیشرفت و تعالی دارد. وجود دایره نشان دهنده همبستگی و وحدت در میان اعضا است.

فونت لوگو پرسپولیس

فونت نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طراحی یک لوگو است. در طرح لوگو کلمه پرسپولیس، حرف اول و آخر آن در حالت کشیده است این فونت ظاهری خشن را برای فرد تداعی می کند که خود نشان دهنده میزان مقاومت و استقامت پرسپولیس خواهد بود.

رنگ لوگو پرسپولیس

رنگ سفید و قرمز از جمله بخش های جدا نشدنی این لوگو بوده اند اما در سال های اخیر رنگ هایی هم چون مشکی و طلائی نیز به آن افزوده شده است.

قرمز از جمله رنگ هایی است که باعث ایجاد هیجان در مخاطب می گردد. در نتیجه یکی از انتخاب های بسیار مناسب برای تیم های ورزشی است.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

سفید نیز نشان دهنده زندگی و جوانی افراد است. به دلیل این که سفید تقریبا رنگی خنثی محسوب می گردد به خوبی می تواند با رنگ های دیگر ترکیب شود.

مشکی همواره نشان دهنده قدرت و اقتدار بوده است. همین طور می تواند میزان سخت کوشی را نیز به نمایش بگذارد.

طلایی می تواند حس ارزش را به مخاطب القا کند. این رنگ نشان دهنده این است که باید منتظر پیروزی های مستمر تیم باشید.

نوع لوگو پرسپولیس

این لوگو در دسته emblem قرار گرفته است. معنی این واژه این است که از یک تصویر برای القای مفهوم خود استفاده کنیم. استفاده از یک تصویر ویژه، بیش ترین تاثیر را در ذهنیت یک فرد دارد و باعث می شود که برند مورد نظر بهتر در خاطره ها ثبت گردد.

همان طور که دیدید طراحی لوگوی پرسپولیس با افت و خیزهای بسیاری روبه رو بوده است. اما در انتها به خوبی توانسته است تا جای خود را در میان مردم پیدا کند.

 

اینستاگرام یکی از محبوب ترین اپلیکیشن هایی است که در آن افراد به اشتراک گذاری عکس ها و فیلم های خود می پردازند در همین راستا لوگوی اینستاگرام تقریبا در میان تمام افراد جهان شناخته شده است. بعضی لوگوها مانند تلگرام و لوگو اینستاگرام از جمله لوگوهایی هستند که هر روزه به طور مرتب آن ها را می بینیم.

 

دانلود لوگو اینستاگرام (تو پر)

دانلود لوگو اینستاگرام (استروک)

دانلود لوگو اینستاگرام (تک رنگ)

 

 

اگر لوگو دچار تغییر شود احتمالا بسیاری از افراد در مقابل تغییر روی خوشی نشان ندهند و با آن به مخالفت بپردازند. با این حال لوگوی اینستاگرامی که امروزه شاهد آن هستیم بارها و بارها تغییر کرده است تا توانسته به شکل امروزی در بیاید. امروزه اینستاگرام تنها محلی برای اشتراک گذاری عکس ها نیست بلکه بسیاری از افراد از این طریق کسب درآمد نیز می کنند.

همین افزایش محبوبیت و سایر استفاده های اینستاگرام بود که باعث شد لوگو آن تغییر کند تا بتواند شکل کاربردی تری به خود بگیرد. برای این که با تغییرات لوگو اینستاگرام آشنا شوید با ما همراه باشید.


برند اینستاگرام

اینستاگرام اولین بار در سال ۲۰۱۰ در بین کاربران شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت. این اپلیکیشن توسط شخصی به  نام کوین سیستروم رونمایی شد. دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام به محبوبیت فوق العاده بالایی دست یافت که این امر موجب شد فیسبوک آن را خریداری نماید.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

امروز در حدود ۱ میلیارد نفر در اینستاگرام فعالیت دارند و این برنامه تقریبا نقش زیادی در زندگی ما دارد. در این برنامه افراد مختلف می توانند از اتفاقات مهم و یا کوچکی که در سرتاسر دنیا رخ می دهند باخبر شوند.

در همین جهت اینستاگرام نقش مهمی در جهت شناسایی فرهنگ کشورهای مختلف بازی می کند. این برنامه در واقع توانسته  است مردمی را از نقاط مختلف دنیا به همدیگر متصل کند. پس احتمالا به همین دلیل است که از یک دوربین روی لوگوی اینستاگرام استفاده شده است.

تاریخچه لوگو اینستاگرام

اولین ورژن این لوگو برای گوشی های آیفون رونمایی شد. بعد از عرضه لوگو اینستاگرام اپل می خواست تا آن را در فروشگاه اپل مورد استفاده قرار دهد ولی به علت این که این لوگوی طراحی شده شبیه به دوربین پولاروید بود در نتیجه امکان این که بتوان آن را در برنامه ای دیگر استفاده کرد وجود نداشت. در همین خصوص طراحان اینستاگرام تصمیم گرفتند تا از یک لوگوی اختصاصی استفاده کنند تا این لوگو بهتر در اذهان عمومی شکل بگیرد.

در این راستا طراحان لوگو یعنی رایس و سیستروم که دوست یکدیگر هم می باشند تصمیم گرفتند تا طرحی نو را برای آن رقم زنند. سیستروم تمایل داشت تا از آیکونی استفاده کند که در آن از ترکیب یک زنگ و دوربین هاول استفاده شده بود اما رایس تصمیم گرفت که کل آیکون را تغییر دهد. در همین جهت به جای دو لنزی که دوربین های هاول دارند تنها از یک لنز در وسط دوربین استفاده شد.

همین طور رنگین کمانی در سمت چپ آیکون به همراه مخفف اینستاگرام در آن استفاده گردید و به این ترتیب اولین لوگوی رسمی اینستاگرام تنها در مدت زمان چهل و پنج دقیقه طراحی شد.

سیر تکامل لوگو اینستاگرام

سیر تکامل نماد و نوشتار اینستاگرام

بعد از آن که لوگوی اولیه توسط سیستروم و رایس طراحی شد در سال بعد یعنی سال ۲۰۱۱ در ورژن دوم لوگو اینستاگرام یک سری تغییرات کوچک اعمال شد ولی با این حال این لوگوی جدید کاملا به لوگوی قبلی شباهت داشت. در این لوگوی رایس سایه هایی را اضافه کرده بود تا حالتی سه بعدی به آن ببخشد.

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

این امر همین طور باعث برجسته بنظر رسیدن لوگو نیز شده بود. لنز دوربین در لوگو اینستاگرام جدید طبیعی تر بنظر می رسید و رنگ های آن نیز دچار تغییراتی شده بود. همچنین در این لوگو از کلمه insta به عنوان مخفف اینستاگرام استفاده شده بود. در سال ۲۰۱۶ طرحی جدید برای لوگو طراحی گردد.

سیر تکامل لوگوتایپ اینستاگرام

اگرچه در ابتدا بسیاری از کاربران مخالف این طرح بودند اما به مرور زمان این طرح مورد پذیرش مردم قرار گرفت و هم اکنون نیز اینستاگرام از آن طرح استفاده می کند. در طراحی جدید لوگو اینستاگرام تمامی عناصر به شکل طرح قبلی آن هستند با این تفاوت که همه آن ها کوچکتر شده و در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

فونت لوگو اینستاگرام در حالت billabong است که در این فونت خاص تمامی حروف به صورت کاملا منظم هستند و همچنین دارای ظرافت به خصوصی نیز می باشند. لوگو اینستاگرام با این که دارای طرحی ساده است ولی بسیار مدرن است و حس بسیار خوبی را در بیننده  القا می کند.

مفهوم لوگو اینستاگرام

استفاده از رنگین کمان در این آیکن نشان دهنده این موضوع است که افراد متنوعی از جامعه از این لوگو استفاده می کنند. همین طور این طرح می تواند نشان دهنده نژادهای مختلف بشریت نیز باشد. یکی از برداشت های دیگر این طرح می تواند این باشد که هنگام استفاده از اینستاگرام کاربر می تواند به طیف وسیعی از عناصر مختلف از قبیل زندگی مردم، اشیا، حیوانات و … دسترسی داشته باشد.

یک هنرمند معروف گفته است که استفاده از رنگ هایی که حالت گرمی دارند باعث می گردد تا زندگی انسان پرانرژی تر شود احتمالا به همین دلیل است که از این رنگ ها در طراحی لوگو استفاده شده است.

نوع لوگو اینستاگرام

این لوگو نوعی لوگوی تصویری است که از آن به عنوان brandmarks نیز یاد می کنند. در برند مارک ها از هیچ گونه نوشته ای استفاده نمی شود و تنها یک تصویر و یا سمبل معرفی کننده برند هستند. انتقال مفاهیم به کاربر در این لوگوهای خاص از طریق یک ارتباط روانشناسی صورت می گیرد. برای مثال هنگامی که از یک دوربین استفاده می شود این حس به کاربر القا می گردد که می تواند تصاویر مختلف را از طریق این اپلیکشن به بقیه مردم نشان داد.

نتیجه گیری پایانی

با استفاده از لوگو اینستاگرام افراد می توانند فیلم ها و عکس های زیادی را روزانه با مردمی از سرتاسر دنیا به اشتراک بگذارند و آن ها را در لحظات شیرین زندگی خود شریک کنند. امروزه استفاده از طرح های گرافیکی پرقدرت در زندگی مردم بسیار افزایش یافته است و همین نماد ها هستند که می توانند کسب و کارهای مختلف را نیز مورد معرفی قرار دهند.

لوگو اینستاگرام ترکیبی از رنگ های بسیار جذاب و عناصر بصری است که توانسته است به خوبی مفهوم این برنامه را به مخاطب منتقل کند. البته لوگوها همیشه می توانند دستخوش تغییرات زیادی گردند پس چه بسا باید منتظر ارائه لوگوی جدیدی در آینده ای نزدیک باشیم.

 

دانلود فایل png لوگو اینستاگرام

 

مشاوره رایگان