لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

بارسلونا یکی از تیم های محبوب و بسیار مشهور در دنیا است پس باعث تعجب نیست که افراد زیادی لوگو بارسلونا را دیده باشند. احتمالا کسانی که از طرفداران پر و پاقرص هستند علاقه داشته باشند تا از تاریخچه لوگو بارسلونا اطلاعات داشته باشند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحات تخصصی در این باره بپردازیم.

در سال ۱۸۹۹ میلادی باشگاه بارسلونا مورد تاسیس قرار گرفت. شخصی به نام خوان گمپر- از، تصمیم خود را برای ایجاد باشگاه از طریق آگهی یک روزنامه به اطلاع مردم رساند بعد از آن افراد زیادی از اسپانیا، سوئیس و انگلیس از تمایل خود برای شرکت در این کار اعلام کردند و بدین گونه بود که باشگاه فوتبال بارسلونا در اسپانیا مورد تاسیس قرار گرفت.

باشگاه بارسلونا سالانه درآمد بسیاری از فوتبال کسب می کند و دومین باشگاه از لحاظ درآمد در دنیا محسوب می گردد.

لوگو بارسلونا

برند بارسلونا

شرکتی به نام brand finance football هنگامی تاسیس شد که بتواند فاصله موجود بین بازار و سرمایه را پر کند. کار این شرکت به این صورت است که با بررسی برندهای معروف بهترین آن ها را انتخاب و معرفی می کند. هدف از مطرح کردن این شرکت این بود که از آن جا که فوتبال یکی از ورزش های محبوب در بین مردم است پس برندهای آن نیز در این شرکت مورد بررسی قرار می گیرند.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

نا گفته نماد که این باشگاه تنها از فوتبال پشتیبانی نمی کند بلکه دارای ورزش هایی هم چون اسکیت، بسکتبال، هندبال و … نیز می شود. در نتیجه شهرت این باشگاه سبب شده است تا لوگو آن نیز شهرت داشته باشد. این شرکت تشخیص لوگو گزارش کرده است که برند بارسلونا با  ۱.۴۱۳ میلیون دلار در لیست برندهای پر ارزش مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

تاریخچه لوگو بارسلونا

این تیم در شروع فعالیت خود از رنگ قرمز و آبی برای پوشش تیم خود استفاده کرد. همچنین لوگو بارسلونا نیز بر روی لباس تیم حک شده بود. در حدود ۱۱ سال بارسلونا از طراحی لوگو اختصاصی که به شهر بارسلونا مربوط می شد استفاده می کرده است. لوگوی نخستین شبیه به طرح های پادشاهی بود و همان طور که قبلا هم ذکر کردیم نشان های عاطفی نسبت به بارسلونا و کاتالونیا در آن مشهود بوده است.

در این طراحی لوزی در میان این طرح وجود داشته است و ۲ شاخه خرما و برگ بو نیز در کنار آن به چشم می خورده است. همین طور در بالای این لوگو تاج و یک خفاش نیز حک شده بود.

لوگو مورد نظر تا سال ۱۹۱۰ عوض نشد. بعد از آن بارسلونا یک مسابقه طراحی لوگو بین اعضا برگذار نمود. در طی این مسابقه طرح شخصی به نام کومامالا برنده رقابت شد و از آن به بعد تا همین امروز این طرح مورد استفاده قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که بگوییم که یک سری از تغییرات بر روی آن انجام شده ولی مقدار آن ها بسیار کم است.

بررسی تغییرات لوگو بارسلونا بر حسب سال

 

اولین لوگو بارسلونا سال ۱۸۹۹

از سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۰ : نخستین لوگو که الگوی هرالدری نامیده می شود از چندین شکل تشکیل شده بود. این شکل ها شامل شاخه برگ بو، تاج، لوزی و خفاش می شده اند. در قسمت میانی این طرح لوزی واقع شده بود. از جمله رنگ هایی که در آن به کار رفته است شامل زرد و قرمز و سفید می شده است. همین طور وجود صلیبی در بخش راست آن خود نمایی می کرد. لوگو مورد نظر گاهی دارای حروفی تحت عنوان Foot-Ball Club Barcelona 1899 نیز بود.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

لوگو بارسلونا سال ۱۹۱۰

از سال ۱۹۱۰-۱۹۲۰: در این سال بود که لوگوی تصویری این تیم مورد طراحی قرار گرفت. این لوگو همانی است که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این لوگو از طرح یک سپر استفاده شده بود. در قسمت میانی آن یک نوار سفید رنگ قرار داشت که با فونت ویژه ای روی آن حروف F. C. B حک شده بود. نوار موجود باعث می شد که سپر به دو قسمت تقسیم گردد.

در ناحیه بالای آن صلیب سرخی در پس زمینه سفید رنگ و در ناحیه سمت راست آن یک طرح راه راه قرمز و زرد رنگ وجود داشت و در انتها می توان گفت که در ناحیه پایین این طرح یک توپ فوتبال به رنگ زرد در میان ۳ خط قرمز عمودی و ۴ خطر آبی  عمودی دیده می شده است.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۲۰

از سال ۱۹۲۰-۱۹۳۶: در این سال ها طرح لوگو تغییری نکرد ولی رنگ های آن دچار تغییر شد از جمله این تغییرات می توان گفت که رنگ قرمز و آبی آن روشن تر گشت و همین طور خطی که به دور لوگو وجود داشت نازک شد. نواری که در قسمت وسطی لوگو وجود داشت رنگ زردی به خود گرفت و نوشته بارسلونا نیز دچار تغییر شد. از دیگر تغییرات آن می توان به مدرن شدن شکل ظاهری لوگو اشاره کرد.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۳۶

از سال ۱۹۳۶-۱۹۴۱: بارسلونا در این سال تصمیم گرفت که رنگ های لوگو را تغییر دهد. بر همین اساس حروفی که قبلا به آن اشاره کردیم یعنی FCB به حالت سفید تغییر یافتند. همین طور خط های زرد رنگ که در کنار خطوط قرمز پایین بودند حذف شدند و خط های کناری سپر نیز به صورت پر رنگ تر در آمدند.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۴۱

از سال ۱۹۴۱-۱۹۴۹: در این سال بود که اسم باشگاه به F.B.C تغییر پیدا کرد. نواری که در قسمت میانی لوگو بود به رنگ طلایی شد و حروفی که در وسط آن وجود داشت مشکی رنگ شدند. همین طور یک سری از تغییرات جزئی بر روی سپر نیز اعمال گردید.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۴۹

از سال ۱۹۴۹-۱۹۶۰: در این سال نیز حروف دوباره تغییر یافتند و به شکل c.de f.b در آمدند. البته این حروف نشان دهنده کلمه Club de Fútbol Barcelona هستند. در این جا رنگ سپر نیز پررنگ تر شد.  توپ فوتبال نیز از طلایی یه شرابی تغییر یافت.

لوگو بارسلونا سال ۱۹۶۰

از سال ۱۹۶۹-۱۹۷۴: رنگ لوگو به رنگ های روشن تر تغییر یافت. نوار میانی طلایی رنگ و توپ به صورت قرمز رنگ بود. سپر نیز دارای تغییرات اندکی شد.

 

لوگو بارسلونا سال ۱۹۷۴

ازسال ۱۹۷۴-۱۹۷۵: نوار میانی از طلایی به سفید تغییر یافت و سپر تیز تر گشت. همین طور حروف لوگو دوباره به صورت f.c.b در آمدند.

 

لوگو بارسلونا سال ۲۰۰۲

از سال ۱۹۷۵-۲۰۰۲: با توجه به دوره جدید لوگو نیز شکل مدرن تری به خود گرفت و رنگ های به کار رفته در آن روشن تر شدند. رنگ توپ نیز به شکل نارنجی در آمد. هنگامی که تاسیس باشگاه به صدسالگی خود نزدیک شد لوگو آن در میان دایره ای به رنگ قرمز و آبی واقع گشت و همین طور تاریخ آن به رنگ سفید در آمد.

سال ۲۰۲۰ تا به امروز

لوگویی که امروزه در تیم بارسلونا استفاده می شود همین طرحی است که در ۲۰۰۲ طراحی شد. در این زمان حروفی که قبل از آن به صورت f.c.b بودند به حالت fcb در آمدند. همین طور از فونت سان سریف نیز در آن استفاده شد. توپ فوتبال دوباره به حالت طلایی رنگ در آمد که متناسب با رنگ طلایی نوار شد.

معنی و مفهوم لوگو بارسلونا

صلیب سنت جورجی که در لوگو به کار رفته است بیان گر حمایت از کاتولیک می باشد. این صلیب در قرن ۱۲ نمادی از سنت جورج بوده است. این فرد قدیسی است که جنگ صلیبی حامی کاتالونیا بوده است. همان طور که قبلا هم ذکر کردیم لوگو نشان دهنده خاندان سلطنتی بارسلوناست. همین طور در قسمت پایینی این لوگو توپ فوتبال نشان دهنده تیم بارسلوناست.

فونت لوگو بارسلونا

شخصی به نام توبیاس فرجونز نوشته ای که روی لوگو هست را با فونت سان سریف طراحی کرده است. فونت مذکور طرحی مدرن دارد و همین طور به خاطر این که حالت یکنواختی دارد باعث شده است تا نمای زیبایی را ایجاد کند.

رنگ لوگو بارسلونا

رنگ هایی که در لوگو بارسلونا به کار می روند به صورت آبی و قرمز هستند. این رنگ به اسم خاص Blaugrana خوانده می شود. رنگ زرد به کار رفته نیز نشان دهنده خاندان سلطنتی و نمادی برای قدرت بارسلوناست. پرچم کاتالونیا به رنگ قرمز و زرد است که این دو رنگ در لوگو بارسلونا نیز به کار رفته است.

نوع لوگو بارسلونا

این لوگو از نوع تصویری است که توسط یک سری از سمبل ها طراحی شده است. لوگوی سمبولیک خود بیان گر وقایع تاریخی و ویژه است. این لوگو به دلیل طرح خاص خود به خوبی در ذهن مخاطب نقش می بندد. خوبی این لوگو این است که می توان آن را در هر سایزی چاپ کرد و کیفیت آن به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

با این که از تاسیس باشگاه بارسلونا صد سال است که می گذرد با این حال لوگو نیز دچار تغییرات زیادی نشده است که همین امر نشان می دهد که چه قدر معنی و مفهوم این لوگو عمیق و ریشه ای بوده است.

نتیجه پایانی

در انتها می توان گفت که این تیم با محبوبیت بالای خود جایگاه ویژه ای در قلب طرفداران خود دارد و چه بسا لوگوی آن نیز باید به خوبی و به درستی مورد طراحی قرار گیرد. به همین خاطر است که این باشگاه توانسته با لوگوی امروزی خود نظر مثبت طرفداران را به خود جلب نماید.

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button