وبلاگ ایده پردازان
لوگو واتساپ | logo whatsapp png

معانی لوگو واتساپ، برند محبوب پیام رسان

واتساپ یکی از اپلیکیشن های محبوب است که امروزه طیف وسیعی از مردم برای کارهای خود از آن استفاده می کنند. این برنامه تقریبا از جمله اولین پیام رسان هایی است که در دنیای ارتباطات شکل گرفته است. به همین دلیل تقریبا کسی وجود ندارد که اسم واتساپ را نشنیده باشد. هرچه یک برند و یک برنامه معروف تر باشد، طراحی یک لوگو مناسب برای آن از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در نتیجه سازندگان واتساپ با در نظر گرفتن اینکه یک تصویر جذاب تا چه میزان قادر است بر ذهنیت بیننده تاثیرگذار باشد، لوگو واتساپ را طراحی کرده اند.

امروزه تمام اپلیکیشن ها سعی دارند تا بهترین لوگو را به عنوان آیکن طراحی کنند تا مخاطب با دیدن لوگو آن برنامه در گوشی خود حس بدی نداشته باشد پس مطمئنا لوگو واتساپ نیز از این قضیه درامان نبوده است. با این حال طراحان لوگو واتساپ موفق شده اند تا به گونه ای موفقیت آمیز آیکنی زیبا را برای آن طراحی کنند و این لوگو در میان انواع لوگو و تصویر برند برجسته و متمایز باشد.

طراحی لوگو کاملا دقیق بوده است و هیچ گونه المان اضافه ای در آن وجود ندارد و از طرف دیگر معنی برنامه به خوبی به مخاطب منتقل شده است. در این مطلب قصد داریم تا کاملا طراحی لوگو واتساپ را مورد بررسی قرار دهیم تا از معانی نهفته در آن باخبر شویم.

برند واتساپ

شکست مقدمه پیروزی است!

حتما این جمله مشهور به گوشتان خورده است که می گویند، شکست مقدمه پیروزی است. البته همیشه شکست منجر به پیروزی نمی شود و داستان های زیادی وجود دارد که شکست اولیه زمینه سازی پیروزی های بعدی بوده است. یک مثال خوب برای این مورد برنامه واتساپ است.

سازندگان برنامه واتساپ دو فرد به نام های برایان اکتون و جان کوم بوده اند. این دو فرد در ابتدا در شرکت یاهو کار می کرده اند. اما بعد از سالها کار کردن شرکت را ترک کرده اند تا در آزمونی که توسط شرکت فیسبوک برگزار شده بود، شرکت کنند ولی با این حال موفق نشدند و در آن آزمون شکست خوردند. اما این دو فرد از آینده خبر نداشتند که قرار است چه اتفاق هیجان انگیزی برای آن ها رخ دهد.

حتما بخوانید: تاریخچه لوگو اپل

سرانجام در سال ۲۰۰۹ اکتون و کوم با گرفتن کمک مالی از همکاران قدیمی خود تصمیم گرفتند تا برنامه ای کاربردی برای ارتباط میان افراد ایجاد کنند و بدین صورت بود که برنامه واتساپ ساخته شد. در ابتدای ساخت از این برنامه فقط برای اپل استفاده می شده است تا اینکه بعد ازمدتی ورژن اندروید نیز طراحی شد.

فروش برنامه واتساپ

حتما برایتان این سوال پیش آمده است که بخش موفقیت آن کجاست. خب باید بگوییم که بعد از چند سال، فیسبوک این برنامه را به میزان ۱۶ میلیارد دلار از این دو نفر خریداری کرده است! درباره لوگوی واتساپ اطلاعات دقیق در دسترس نیست. این برنامه از همان ابتدا از این طراحی استفاده می کرده است.

پس همان طور که متوجه شدید این لوگو آنچنان تخصصی طراحی شده است که نیازی به تغییر آن نبوده و همین طور نشان دهنده این است که سازندگان واتساپ به طور جدی در پی موفقیت بوده اند.

عده ای بر این باورند که این دو نفر برای طراحی لوگو واتساپ از کسی کمک نگرفته اند و خودشان این کار را انجام داده اند، در عین حال این امکان را نمی توان نادیده گرفت که ممکن است طراحی آن توسط بقیه انجام شده باشد. همین طور با اینکه صاحب شرکت واتساپ تغییر کرده است با این حال همچنان از همان لوگوی قبلی برای این برنامه استفاده می کنند.

پیام رسان واتساپ

معانی نهفته در لوگو واتساپ

برنامه واتساپ تنها یک نام خالی نیست بلکه در آن ارزش ها و خصوصیات زیادی وجود دارد. همین امر نشان می دهد که سازندگان این برنامه از اشتیاق زیادی برای طراحی آن برخوردار بوده اند. از خصوصیات ویژه این لوگو این است که تنها با استفاده چند پارامتر ساده موفق شده است تا هدف از این برنامه را به مخاطب نشان دهد.

از آن جا که برنامه واتساپ برای رد و بدل پیام، ایجاد تماس و … استفاده می شده است در نتیجه نیازمند لوگویی بوده تا بتواند عملکرد آن را به خوبی منتقل کند. به همین دلیل دو المان در آن استفاده شده است که آن دو عبارت اند از:

 • مورد اول یک حباب متنی، که نشان دهنده ارسال و دریافت پیام در اپلیکیشن های پیام رسان است. وقتی کسی برای شما پیامی ارسال می کند پیام مورد نظر در قالب یک حباب که به حباب لوگو شباهت دارد به شما فرستاده می شود.

البته این موضوع برای گوشی های قدیمی تر بوده است. در گوشی هایی که زبان انگلیسی استفاده می کرده اند، هنگامی که پیام به فردی ارسال می شده، سمت حباب به طرف راست بوده و اگر پیام را دریافت می کرده اید، سمت حباب به چپ بوده است . در واقع سازنده تمایل داشته تا لذت دریافت پیام را برای مخاطب ایجاد کند. همچنین این قضیه بازگوکننده این بوده است که از این برنامه برای پیام رسانی استفاده می شود.

 • قسمت دیگر این لوگو شامل یک المان تلفن می شود. این قضیه نشان دهنده این است که از این برنامه علاوه بر گفتگو برای صحبت تلفنی و تصویری نیز می توان استفاده کرد. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم با این که لوگو برای گوشی های موبایل مدرن ساخته شده است ولی در لوگو آن از یک گوشی قدیمی استفاده کرده اند. در واقع سازندگان واتساپ در نظر داشته اند که کاربرد اصلی و موثر این برنامه در هنگام تماس نشان دهند.

در گذشته از گوشی ثابت تنها برای تماس استفاده می کرده اند و نمی شد از آن ها استفاده دیگری کرد. به همین دلیل است که از پارامتر تلفن در طراحی لوگو واتساپ استفاده کرده اند.

واتساپ

رنگ لوگو واتساپ

و اما به رنگ سبز و سفید لوگو واتساپ می رسیم. احتمالا همه ما برای یک بار هم که شده استفاده از آنتی ویروس ها را تجربه کرده ایم. بعد از اینکه کار آنتی ویروس تمام می شود و تمام مشکلات و ویروس های سیستم رفع می شود، نماد آنتی ویروس به رنگ سبز در می آید. پس رنگ سبز نشان دهنده ایمنی است و نه تنها در این حالت بلکه در هر وضعیت برای نشان دادن اینکه امنیت برقرار شده است از این رنگ استفاده می کنند.

پس این دو همکار به این دلیل از این رنگ استفاده کرده اند تا نشان دهند که امنیت و حریم خصوصی کاربران در این برنامه کاملا حفظ شده است. با این حال رنگ سبز در روانشناسی مفاهیم دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید: مروری بر تاریخچه لوگو اینستاگرام

از رنگ سبز به معنی آرامش استفاده می کنند. یعنی کاربری که از این برنامه استفاده می کند، می تواند مطمئن باشد که با استفاده از آن ضرری نخواهد دید و مشکلی برای او ایجاد نمی شود. حال اگر به جای رنگ سبز از قرمز استفاده می شد با دیدن این رنگ یاده علامت خطر می افتید و همیشه با استرس از این وسیله استفاده خواهید کرد.

رنگ سبز نشان از صلح و اعتماد دارد. همین امر باعث ایجاد یک انرژی مثبت در روحیه شما می شود و حتی در روابط شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. این رنگ به شما احساس مهربانی و صمیمیت می دهد.

در کنار این رنگ استفاده از رنگ سفید حس نوبودن و طراوت را به فرد منتقل می سازد.

واتساپ

ساختار نام واتساپ

طراحی نام واتساپ نیز داستان خود را دارد. در این لوگو از دو حرف A و W در سایز بزرگ استفاده شده است. قصد طراح این بوده است که این دو حرف را از سایر حروف مجزا نشان دهد. در برنامه واتساپ قانونی وجود دارد که باید تنها از یک کلمه برای راحتی و تلفظ آسان تر استفاده کرد. طراح در طراحی نام برند از فونت Helvetica بهره برده است. این فونت یکی از فونت های ساده در زبان انگلیسی است. از این فونت حتی در برندهای مطرح دنیا نیز استفاده می شود که از این برندها می توان به ال جی اشاره کرد.

حتما بخوانید: هویت بصری برند چیست

قصد طراح در استفاده از این فونت این بوده است که نشان دهد تا این برنامه از سادگی و روانی خاصی برخوردار است. در نتیجه هیچ گونه خصوصیت اضافه ای در آن وجود ندارد. همچنین نشان می دهد که برنامه واتساپ همیشه کارهای خود را به بهترین صورت انجام خواهد داد.

نشان اعتماد لوگو واتساپ

لوگویی که برای واتساپ طراحی شده است در دسته بندیpictorial logo قرار می گیرد. به بیان ساده باید گفت که طراح از عناصری که در دنیای واقعی وجود دارند، برای طراحی نماد خود استفاده می کند. در بیش تر اپلیکیشن های پیام رسان از نمادهای مختلف در طراحی لوگو استفاده می شود. برای مثال لوگوی تلگرام به حالت یک موشک است که نشان از ارتباط سریع بین افراد دارد. حال در واتساپ به دلیل اینکه هدف هم ارسال پیام متنی و هم صوتی بوده است در نتیجه از دو المان حباب و تلفن استفاده شده است.

سخن پایانی

در یک نگاه کلی باید بگوییم که گوشی های موبایل جزو جدا نشدنی از زندگی افراد در عصر امروز هستند به همین دلیل هرچه تعداد برنامه های کاربردی در این وسایل بیش تر باشد کاربران قادر خواهند بود تا از آن ها استفاده بهتری بکنند. در همین راستا برنامه و لوگو واتساپ با ویژگی های خوبی که دارند توانسته اند تا نظر کاربران را به خود جلب کنند.

لوگو و ساخت آن موضوعی کاملا تخصصی و علمی است که برند را متمایز و قابل اعتماد می سازد. خدمات طراحی لوگو ایده پردازان بر مبنای اصول نوین و آکادمیک زیباشناسی و برندسازی انجام می شود.

 

دانلود فایل png لوگو واتساپ

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
44 پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله لوگو واتساپ بسیار ساده ولی جذاب و به یادماندنی است
   موفق باشید

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   هر برندی اگر هویت رنگی خودش رو به یک رنگ نه دو یا سه رنگ پیوند بده میتونه به سرعت بیشتری در ذهن مخاطبان بازشناسی شود. بیشتر برند های بزرگ دنیا لوگو و هویت تک رنگ را به چند رنگ ترجیح می دهند

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و درود
   بله این لوگو بسیار ساده و جذاب طراحی گردیده و همچنین رنگ لوگو واتساپ بسیار هوشمندانه انتخاب شده است

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   ساخت هویت بصری و لوگو در ایده پردازان معمولا برای برند های تجاری و صنعتی انجام می شود.
   در ایده پردازان قبل از اجرای پروژه یک جلسه بریف بر پا می شود و مشخصه های مهم برند مورد نظر مورد بررسی دقیق قرار گرفته و راهکارهای استراژیک برند ارایه می گردد

   پاسخ
 1. امیر وفایی
  امیر وفایی گفته:

  سلام چطور میتونم برای اپلیکیشن خودم ازتون برای طراحی لوگو پیشنهاداتی بگیرم؟در ضمن مطابتون در مورد لوگو واتساپ عالی بود

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   راه های ارتباطی در بخش ارتباط با ما مشخص شده
   با افتخار در خدمتتون هستیم

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   طراحی لوگو نیاز به یک دید وسیع تر نسبت به موضوع برند وبرندسازی دارد. انتشارات سیته میتونه گزینه خوبی برای ارایه کتاب های مفید در این حوزه یاشد

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   لوگو واتساپ از نوع پیکتوگرام تصویری و نمادهای آیکنیک استفاده شده است

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله دقیقا لوگو برند شناسنامه رویکرد مدیران اون برند رو میرساند

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام
   بله ایده پردازان در حوزه ذراحی برند های تجاری بیشتر فعالیت می کند

   پاسخ
 2. فرخنده قاسم پور
  فرخنده قاسم پور گفته:

  مرسی از طراحان مجموعه ایده پردازان من به بقیه ام پیشنهاد میکنم شمارو طراحاتون فوق العادن مرسی که راجع لوگو واتساپ هم مطلب در اختیارمون گزاشتید

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام
   بله دقیقا، واتساپ از ساختار لوگو آیکنیک بهره برده است

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله با شما موافقم رنگ لوگو واتساپ دقیقا در تمایز با رقبایی همچون تلگرام و اسکایپ و وایبر بود

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   بله البته رایجترین رنگ ها اول قرمز بعد آبی و سپس سبز می باشد

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   لوگو واتس اپ یک لوگو آیکنیک و به دور از هرگونه ابهام مستقیم پیام ارتباط را به مخاطب منتقل می نماید

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   واتساپ لوگویی آیکنیک و ساده دارد و بدون هیچ درنگی پیام خود را به مخاطب منتقل می کند

   پاسخ
 3. طاها جمشیدی
  طاها جمشیدی گفته:

  خوشبختانه لوگو واتساپ یکی از آن لوگوهایی هستش که در گوشی‌های موبایل خوش درخشیده و جذابیت خاصی در میان سایر آیکن‌ها دارد طراحیش عالیه

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   بله موافقم چون بسیار ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی است

   پاسخ
 4. مینو واحدی
  مینو واحدی گفته:

  لوگو واتساپ خیلی خوب عمل کرده من هم طراحی لوگو خودمو از شرکت شما همکاری گرفتم خیلی ممنون از همکاراتون که عالی عمل کردن برای من

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و درود
   خیلی خوشحالم که از خدمات طراحی لوگو ایده پردازان رضایت کامل را دارید
   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 5. نازنین بخشایش
  نازنین بخشایش گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما طراحی لوگو واتساپ خیلی دقیق و چه خوب که از المان های اضافه توش به کار نبردن خیلی لوگو مناسبیه

  پاسخ
 6. شقایق محترمی
  شقایق محترمی گفته:

  سلام من خیلی طراح های لوگو واتساپ تحسین میکنم چون لوگویی که طراحی کردن خیلی چشمگیره و تو مطالبتون خوندم که تغییراتیم نداشته

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   بله دقیقا رنگ لوگو واتساپ هوشمندانه انتخاب. شده است

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام
   واتساپ از لوگو مینیمال و آیکنیک استفاده کرده است

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button