وبلاگ ایده پردازان
مسکات لوگو چیست؟

مسکات لوگو چیست؟ با آن بیشتر آشنا شوید

مسکات لوگو در واقع کاراکتر برند است که به آن آواتار برند نیز می گویند. در واقع مسکات حکم نماینده ای برای برند ما را دارد، به همین دلیل است که از آن برای طراحی لوگو استفاده می کنند. پس از لوگو، کاراکتر برند را به عنوان نماد برند استفاده می کنند. البته مسکات می تواند به تنهایی هم برای تبلیغ برند استفاده شود. برای طراحی کاراکتر برند باید یک سری اصول و نکات ویژه مورد توجه قرار گیرد.

انواع مسکات لوگو

در ابتدای کار اگر شخصیت مناسب را برای کسب و کار انتخاب کنید، در ادامه مشکل چندانی برای شما ایجاد نمی شود. کاراکتری که برای مسکات انتخاب می کنید، می تواند در حالت انسانی یا یک شی باشد. همین طور می توان از کاراکترهای حیوانی هم استفاده کرد. مثلا برند مشهوری مانند چیتوز از کاراکتر حیوانی استفاده می کند.

مسکات انسانی

طراحی مسکات انسانی می تواند بر طبق شخصیت های واقعی نیز صورت بگیرد. یک نمونه از این مدل مسکات KFCاست.

کاراکتر برند kfc

 

مسکات حیوانی

استفاده از شخصیت های حیوانی در طراحی مسکات بسیار گسترده است. تعدادی از کسب و کارها، مخصوصا از حیواناتی خاصی برای کاراکتر برند استفاده می کنند. برای مثال شرکت های لبنیاتی اکثرا از گاو برای طراحی کاراکتر خود استفاده می کنند. از جمله مثال های معروف برای کاراکتر حیوانی می توان به طراحی کاراکتر گاو برای fromageries bel اشاره کرد. یک نمونه دیگر خرگوش مربوط به Duracell است. طراح در اینجا قصد داشته است تا سرعت برند خود را به خرگوش مشابهت دهد.

مسکات برند دوراسل

مسکات اشیا

برای استفاده از اشیا در طراحی مسکات می توان از دو حالت مختلف استفاده کرد. در حالت اول از شی فقط برای بدنه کاراکتر استفاده می کنند مثلا در برند Michelin Man بدنه کاراکتر از تایر ایجاد شده است. در حالت بعدی اشیا مثل انسان ها دارای دست و پا نیز هستند. مثل کاری که در برند M&M صورت گرفته است و در آن جا از یک سری شکلات سخن گو برای معرفی برند استفاده شده است و یا برند بادام زمینی پلانترز.

مسکات شرکت پلانتر

کاربرد مسکات

هدف اصلی استفاده از کاراکتر برند در بازاریابی است. زیرا در بازاریابی نوع کسب و کار بهتر در ذهن مخاطب نقش می بندد. در نتیجه کاراکتر برند باعث می شود تا هدف برند بهتر معرفی شود. در این راستا مسکات لوگو یک نمونه خوب برای استفاده در تبلیغات است. علت این امر است که این مدل لوگو بسیار ویژه است، در نتیجه حتی با یک بار دیدن در ذهن مخاطب ماندگار می گردد.

این مقاله را حتما بخوانید: یک لوگو حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟!

بر طبق گفته کارشناسان بازاریابی، تاثیر مسکات در بالابردن هر برندی بسیار بالاست. مثلا در برند چیتز تها دیدن میمون آن باعث می شود تا فرد یاده خاطرات خود از این محصول بی افتد.

تاثیر مسکات در برند

همان طور که قبلا هم گفتیم بیش تر اشخاص بعد از دیدن یک طرح خاص برای همیشه آن را در ذهن خود نگه می دارند و هرچه این طراحی بهتر باشند بهتر در ذهن مخاطب جا خوش می کند. بعد از اینکه کاراکتر برند کار خود را به درستی انجام داد، شاهد تاثیرگذاری آن به صورت خرید محصول، صبحت درباره آن در میان مردم و وفاداری مشتریان خواهیم بود. تحقیقات ثابت کرده است که برندهایی که مسکات دارند در نظر مخاطبان قابل اعتماد تر هستند.

مزایای مسکات برای برند

  • با طراحی یک کاراکتر قدرتمند مشکلی از بابت تولید محتوا ایجاد نمی شود، زیرا به طول پیوسته مورد جدیدی هست تا بتوان آن را ارائه داد و همین طور با گذشت زمان نه تنها مسکات از مد نمی افتد بلکه حس نوستالژیک آن همراه با مخاطب باقی می ماند.
  • کاراکتر برند پل ارتباطی بین برند و مشتری است که به نفع برند کارمی کند.
  • با پرداخت یک بار هزینه و طراحی یک مسکات مناسب دیگر نیازی به طراحی مجدد و صرف هزینه در آینده نخواهید داشت.
  • مسکات موجب می شود تا دوام برند و همچنین معروفیت آن افزایش یابد.
  • با بهره مندی از کاراکتر برند در انیمیشن و دیگر نرم افزارها تاثیرگذاری آن در ذهن مخاطب دو چندان می گردد.

کاراکتر برند مستر کلین

اصول طراحی مسکات لوگو

طراح قبل از اینکه شروع به طراحی کاراکتر برند کند، باید کاملا به عوامل تاثیرگذار در موفقیت کسب و کار واقف باشد. پس به طول کلی رعایت چندیدن نکته مهم در حین طراحی مسکات ضروری است که این نکات شامل این موارد می شوند:

انتخاب مناسب کاراکتر:

کاراکتری که برای کاراکتر برند انتخاب می شود، باید متناسب با نوع خدمات و برندی که شما ارائه می دهید باشد. در نتیجه شباهت مسکات با برند، تاثیر آن را در بازاریابی چندیدن برابر خواهد کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: در برندسازی رنگ لوگو از چه قوانینی تبعیت می کند؟!

استراتژی تولید محتوا:

برای این مورد سوالات مختلفی مطرح می شود که از آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

مسکات قرار است تا چه کاری برای برند انجام دهد؟

برای پاسخ به این سوال باید یک برنامه مناسب برای طراحی کاراکتر برند یا مسکات طرح ریزی شود. در این میان باید نوع شبکه اجتماعی که قرار است مسکات در آن فعالیت کند، مشخص باشد. یعنی آیا مسکات قرار است تا در اینستاگرام باشد یا در یوتیوب؟

انتخاب گریم و حالت ظاهری مسکات:

طراح بعد از اینکه وظیفه کاراکتر برند را تعریف کرد، در درجه دوم باید به رنگ، شکل بدن، حالت چهره، نحوه راه رفتن و ایستادن کاراکتر برند توجه کند. در این مرحله است که حرفه ای بودن طراح برای شما مشخص می شود، زیرا در این مرحله شخصیت مسکات برند تعیین می گردد.

طراحی پایانی:

طرحی که آماده می شود باید برای تایید نهایی در نرم افزارهای مختلف وارد شود، پس کاراکتر برند طراحی شده باید قابلیت استفاده در لوگو موشن، موشن گرافیکی و … را داشته باشد.

لوگو مینیمال

برای اینکه با تغییر اندازه کاراکتر برند کیفیت آن کاهش نیابد بهتر است تا برای طراحی مسکات از برنامه های وکتور استفاده شود. همچنین خوبی استفاده از برنامه های وکتور این است که می توان در آن ها رنگ و ابعاد کاراکتر را تغییر داد. برای مثال در مناسبت های ویژه می توانید ابعاد کاراکتر برند را تغییر دهید تا توجه مخاطب بیش تر جلب شود.

نمونه هایی از مسکات های مشهور

کسب و کارهای زیادی هستند که برای شناساندن برند خود و معرفی آن در جهان از مسکات استفاده می کنند. ولی با این حال همواره عده زیادی هستند که در این رابطه با شکست مواجه می شوند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است تا چند نکته را مورد توجه قرار داد. در ابتدا باید دقت کنیم تا ببینیم چه نوع تصویری برای معرفی برند ما مناسب تر خواهد بود. مورد دوم این است که کاراکتر برند نباید تکراری باشد. برای مثال از آن جا که برند LG قبلا از مینیون ها استفاده کرده است اگر برندی دیگر از این کاراکتر استفاده کند، با شکست مواجه می شود. پس بهتر است که کاراکتر برند شما هیچ وجه شباهتی با سایر برندها نداشته باشد زیرا نه تنها باعث پیشرفت کسب و کار نمی شود، بلکه در جهت معکوس عمل خواهد کرد.

مسکات برندهای بزرگ

نمونه مسکات از برندهای خارجی

Michelin Man: استفاده مناسب از یک مسکات برای برند.

KFC: در لوگو کاراکتر برند از چهره موسس استفاده شده است.

Laughing Cow: استفاده از یک گاو خندان برای برند.

Peanut By Planters: طرح کاراکتر برند که به وسیله یک پسر ۱۴ ساله طراحی شده و تا امروز از همان طرح استفاده شده است.

Mickey Mouse: کاراکتر برند معروفی است که توسط کمپانی دیزنی استفاده می شود.

نمونه مسکات ‌برندهای داخلی

از نمونه مسکات های معروف داخلی می توان به میمون چی توز، گاو در شرکت های لبنی و بیسکوییت مادر اشاره کرد.

 

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button