وبلاگ ایده پردازان
رنگ لوگو

راهنمای جامع انتخاب رنگ مناسب برای لوگو

هنگامی که کسب و کار شما نامی مناسب را انتخاب کرد، در مرحله بعد نوبت به طراحی لوگو می رسد. رنگ مناسب در طراحی آرم تجاری باعث می شود تا در نظر مخاطب جذاب تر جلوه کند. علاوه بر این باعث شده تا پیام شرکت به صورت بهتری به خریداران احتمالی منتقل شود، به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا درباره روانشناسی رنگ صحبت کنیم، به این صورت شما در هنگام طراحی برند مشکلی در انتخاب رنگ لوگو نخواهید داشت.

معنا، در انتخاب رنگ لوگو

رنگ های مختلف حاوی پیام های متفاوتی هستند. در نتیجه توجه به این نکته ضروری است که معنای رنگ ها را به درستی درک کنید. با استفاده از رنگ می توانید پیام مد نظر خود را به آسانی و به سرعت به مخاطب انتقال دهید. در ادامه شما را با رنگ های مختلف آشنا خواهیم کرد.

رنگ لوگو قرمز

رنگ قرمز همواره نشان دهنده قدرت، هیجان و عشق بوده است. تجربه ثابت کرده که رنگ قرمز بیشتر از سایر رنگ ها نگاه سایرین را به خود جلب می کند. این رنگ با حس و حال افراد هم مرتبط است. رنگ قرمز سبب می شود تا میزان آدرنالین خون بیشتر شود و رنگی شادی آفرین و نمادی از عزت است.

این رنگ مخصوصا نشانی از عشق و علاقه است و چنانچه می خواهید این چنین احساساتی را به مخاطب خود القا کنید، باید از این رنگ بهره ببرید. حتی در رستوران ها برای اینکه مشتری تمایل بیشتری برای سفارش غذا داشته باشد از این رنگ استفاده می کنند. معمولا کسب و کارهایی که مخاطبان آن ها افراد جوان هستند، بیشتر از این رنگ در لوگو خود بهره می برند. از برندهای مشهوری که رنگ قرمز را در نماد تجاری خود به کار برده اند، می توان به دیجی کالا اشاره کرد.

رنگ قرمز فشار خون را بالا می برد و موجب تنش عضلانی و فعالیت های تنفسی می شود. قرمز تیره، سنتی محسوب می شود. قرمز شرابی، رنگی پر تجمل و باشکوه تلقی می گردد.قرمز روشن نمادی از قدرت، انرژی و لذت است. این رنگ انسان را وادار به شتابزدگی می کند. استفاده افراطی از این رنگ باعث اضطراب می گردد.رنگ قرمز در تاریکی به خوبی قابل رویت است.وزن رنگ قرمز سنگین است .اگر ما سه جعبه با وزن مساوی را در نظر بگیریم، قرمز کوچکترین، سفید بزرگ ترین و آبی در اندازه میان این دو رنگ به نظر می رسد.

برخی برندهایی که از قرمز در لوگو ولوگوتایپ خود استفاده نموده اند

رنگ قرمز - طراحی لوگوی یوتیوب

رنگ قرمز - طراحی لوگوی ادوبی

رنگ قرمز - طراحی لوگو تایپ کوکاکولا

سه نوار عمودی بر پرچم فرانسه از این قاعده تبعیت می کند قرمز ۳۷ درصد – آبی ۳۳ درصد – سفید ۳۰ درصد. ولی از فاصله دور هم اندازه به نظر می رسند.

اندازه های متفاوت رنگ ها در پرچم کشور فرانسه

اندازه های متفاوت رنگ ها در پرچم کشور فرانسه

صدای رنگ قرمز تیز و پر سر و صداست. از نظر لامسه داغ است و به شکل مربع.

جوانان رنگ خالص و خیره کننده مانند قرمز را دوست دارند و همچنین پژوهش ها نشان داده که توده های فقیر به رنگ های تندی مانند قرمز علاقه مندند.

این رنگ در زمینه سبز درخشان تر به نظر می رسد و تضادقدرتمندی را به وجود می آورد به همین دلیل است که قصاب ها با قراردادن مقداری جعفری روی گوشت آن را تازه تر می نمایانند.

ترکیب رنگ قرمز و سفید، علاوه بر حس پاکیزگی ، برخورداری از شخصیت سالم را تداعی می کند.

رنگ لوگو آبی

آبی یکی از رنگ های مورد علاقه در میان بسیاری از مردم است. این رنگ نشانی از اعتماد، وفا، بلوغ و قدرت است. رنگ مورد نظر می تواند حسی مانند پیروزی را در فرد القا کند. این رنگ که نشان دهنده آسمان هم است، باعث ایجاد آرامش در اشخاص می شود.

یکی از رنگ هایی که بیشتر افراد در هنگام طراحی لوگو استفاده می کنند رنگ آبی است. البته همین مورد می تواند باعث تکراری شدن این رنگ شود. پس اگر در نظر دارید که از رنگ آبی استفاده کنید، باید از روشی بهره ببرید که باعث تفاوت کسب و کار شما بشود. البته از طرف دیگر رنگ آبی می تواند به معنای سردی و ناامیدی باشد. پس حتما باید طراح لوگو در استفاده از آن دقت کافی را داشته باشد.

رنگ‌های طیف آبی –بر عکس رنگ قرمز- در پشت شبکیه چشم تماشاگر متمرکز می شوند و به نظر می رسد که  آبی از شما دور می شود.

رنگ آبی در پشت شبکیه چشم ظاهر می شود

رنگ آبی در پشت شبکیه چشم ظاهر می شود

آبی محبوب ترین رنگ در دنیا محسوب می شود و رنگ اصلی پرچم های کمتر از ۲۵ درصد کشورهای جهان است. آبی شما را به آسمان می کشاندو نیز به آب، دریا، هوا و سفر.با احساس آزادی، رویاها و سفر ارتباط دارد.آبی رنگی آرام و آرامش بخش است .آبی نماد امنیت و رهبری است.

آبی روشن به شما احساس تازگی می‌بخشد و در پرده ای تیره تر، احساس خنکی.رنگ آبی مخصوص غذاهای منجمد و تمامی نوشابه هاست. سردترین رنگ، آبی-سبز است.

برخی برندهایی که از آبی در لوگو ولوگوتایپ خود استفاده نموده اند

رنگ آبی در طراحی لوگو تایپ شرکت خودرو سازی فورد

رنگ آبی در طراحی لوگو شرکت پپسی

رنگ آبی در طراحی لوگو شرکت اچ پی

ترکیب آبی با رنگ های مختلف

 • ترکیب رنگ های زرد و آبی بسیار پویاست و نمودار قدرت، سرعت و انرژی است.
 • ترکیب آبی و صورتی نشانه ملایمت و کودکی است که غرایز مادرانه را در مصرف کننده بر می انگیزد.محصولات مربوط به زیبایی و نوزادان از این ترکیب رنگ بهره می برند.
 • ترکیب آبی و سفید به شما احساس تازگی و سلامت می دهد.
 • ترکیب آبی با سبز، نمودار تازگی،طبیعت و آرامش است.
 • ترکیب آبی و قرمز، میل به پیروزی، نیاز به تماس نزدیک و شهوت انگیز است.

پس از سیاه،قرمز،خاکستری و بنفش، رنگ آبی سنگین ترین رنگ محسوب می شود.اگر ما سه جعبه با وزن مساوی را در نظر بگیریم، رنگ قرمز کوچک‌ترین، رنگ سفید بزرگ‌ترین و رنگ آبی در میانه قرار دارد.شکل آبی، لاغر، لغزان و گرد است.کسانی که دارای جایگاه اجتماعی و فرهنگ بالاتری هستند و همچنین مسن‌ترها، رنگ های سرد و ملایم مانند آبی را ترجیح می دهند.

در صورتی که می خواهید اعتماد بقیه را جلب کنید، به کار بردن این رنگ انتخاب مناسبی خواهد بود. با این حال چنانچه کسب و کار شما در مسیر تولید مواد غذایی است، نباید از این رنگ استفاده کنید، چون هیچ تاثیری در افزایش اشتها ندارد. برندهایی مانند سامسونگ، بانک تجارت و تلگرام از مواردی هستند که از این رنگ استفاده می کنند.

رنگ زرد

رنگ زرد نمادی از خلاقیت، همدلی، نگاه مثبت و شادی است. اما باید توجه داشته باشید که رنگ زرد طیف متفاوتی دارد که هر کدام معنی خاصی دارند. برای مثال رنگ زرد تیره نشان دهنده سابقه و ارزش است. از طرف دیگر زرد روشن می تواند نمادی از شادی و آفتاب باشد.

معمولا برای القای سرزندگی از این رنگ استفاده می کنند و می تواند موجب جلب توجه افراد شود. اما لازم به ذکر است که رنگ زرد چنانچه بیش از اندازه استفاده شود، باعث حس بی صبری و عدم امنیت می شود. پس اگر علاقه به استفاده از رنگ زرد دارید، حتما به اندازه و در ترکیب با رنگ های دیگر از آن استفاده نمایید. معروف ترین کسب و کارها در این زمینه آمازون و چی توز هستند.

رنگ لوگو نارنجی

رنگ نارنجی احساس گرمی، آتش، خورشید، نور و پاییز را هالقاء می کند.و همراه با این ها، تاثیرهای روانی این رنگ بصورت اشتیاق و برانگیختگی در شخص ظاهر می شود.رنگ نارنجی به مقدار زیاد، تپش قلب را بدون بالابردن فشار خون افزایش می دهد.

این رنگ روی اعصاب سمپاتیک و فعالیت غده ها اثر می گذارد و باعث هیجان در مخاطب می گردد.

رنگ نارنجی درخشان و قرمز-نارنجی برای جلب توجه استفاده می شود و از این رو رنگ نارنجی را برای قیمت های کم شده کالاها در فروشگاه ها بکارمی گیرند و اگر این رنگ بصورت افراطی استفاده گردد، موجب اضطراب در شخص بیننده می شود.

رنگ نارنجی - طراحی لوگوی نوشیدنی فانتا

رنگ نارنجی - طراحی لوگو تایپ شرکت آمازون

رنگ نارنجی - طراحی لوگو تایپ شرکت کاتر پیلار

پس از مشکی،قرمز،بنفش،آبی و سبز، نارنجی سنگین ترین رنگ ها به حساب می آید. این رنگ جهشی به سوی تماشاچی دارد.

باید توجه داشت که علاقه به رنگ، با سن و سال عوض می شود.جوان ها رنگ های خیره کننده را دوست دارند مانند قرمز و نارنجی و زرد.

همچنین پژوهش ها نشان داده که توده فقیر به رنگ های تندی مانند قرمز و نارنجی علاقه دارند.

رنگ لوگو سبز

از گذشته تا به امروز رنگ سبز ما را به یاد طبیعت می اندازد. همان طور که می دانید اگر رنگ آبی و زرد را با یکدیگر ترکیب کنیم، این رنگ حاصل می شود. رنگ سبز نمادی از تازگی، سلامتی، صلح، آرزو و پول است. معمولا برندهای مواد غذایی هنگامی که می خواهند بر طبیعی بودن غذاهای خود تاکید کنند، از این رنگ استفاده می نمایند.

کسب و کارهایی که کار تولید وسایل ورزشی را دارند یا شرکت های مرتبط با محیط زیست و همین طور تولیدکنندگان محصولات ارگانیک این رنگ را در هنگام طراحی لوگو به کار می برند.

از آن جا که در داخل رنگ سبز دو رنگ زرد و آبی نهفته هستند، برای القای حس سرزندگی یا اطمینان و آرامش از این رنگ می توان استفاده کرد. مخصوصا که هدف شرکت ها به دست آوردن اعتماد مشتریان است، پس شرکت های زیادی این رنگ را به کار می برند. مشهورترین این کمپانی ها اسنپ، اندروید و واتس آپ هستند.

رنگ بنفش

این رنگ از رنگ قرمز و آبی تشکیل شده است. همین موضوع باعث شده تا بنفش گیرایی و آرامش این دو رنگ را در خود داشته باشد. رنگ مورد نظر نشان دهنده عرفان، معنویت، نجابت و … است. بنفش می تواند به عنوان رنگ سلطنتی هم استفاده شود که باعث به پرواز درآمدن قوه تصور مخاطب می شود.

بنفش قادر است تا در جلب نظر افراد موفقیت آمیز عمل کند. مخصوصا اگر طراح آن را با رنگ طلایی استفاده کند، ترکیب بسیار جذابی خواهد شد. برندهای زیبایی و افرادی که محصولات ضد پیری تولید می کنند، معمولا این رنگ را در طراحی لوگو به کار می برند. رنگ بنفش نشانی از جوانی و شروعی تازه دارد. از معروف ترین شرکت ها در این زمینه می توان به موسسه محک و رایتل اشاره کرد.

رنگ مشکی

رنگ سیاه برای القای حس قدرت و ظرافت استفاده می شود. آرم های تجاری که از این رنگ استفاده می کنند، حاوی پیام هایی مانند اعتبار و اطمینان هستند. در صورتی که می خواهید به مخاطب خود احساس هایی مانند قدرت یا مرموز بودن را انتقال دهید، می توانید از این رنگ بهره ببرید. برندهای لاکچری معمولا از مشکی استفاده می کنند. آدیداس از شرکت هایی است که از رنگ مشکی در نشان تجاری خود بهره برده است.

رنگ سفید در طراحی لوگو

سفید از دیرباز تا به امروز برای برای نشان دادن سادگی، معصومیت و ایمان استفاده می شده است. اگر این رنگ را در ترکیب با سایر رنگ ها استفاده کنید، جلوه زیباتری به کار شما خواهد بخشید. رنگ سفید را می توان در طراحی کلیه لوگوها استفاده کرد. در سال های اخیر استفاده از رنگ سفید بیشتر شده است. همچنین از این رنگ برای نوشتن متن آرم تجاری هم استفاده می کنند.

استفاده از آرم تجاری تک رنگ یا چند رنگ

یکی از سوالات مهمی که در هنگامی طراحی لوگو مطرح می شود، این است که بهتر است از یک رنگ استفاده کنیم یا ترکیبی از رنگ ها می تواند جذاب تر باشد

برای رسیدن به این سوال باید حتما با معنی هر رنگ و تاثیری که ایجاد می کند به خوبی آشنا باشیم. اما به طور کلی باید توجه داشته باشیم که در هنگام طراحی آرم تجاری نباید از تعداد زیادی رنگ استفاده کنیم و باید زمینه انتخاب خود را به ۲ یا ۳ رنگ محدود کنیم. هرچه رنگ ها کمتر باشند، لوگو جذاب تر بنظر می رسد و در ذهن مخاطب راحتر می نشیند. استفاده از رنگ های زیاد باعث ایجاد پریشانی ذهن مخاطبین می شود و نتیجه ای منفی در پی دارد.

اما گاهی از مواقع استثنائاتی هم وجود دارد که یک آرم تجاری با وجود داشتن چندین رنگ توانسته جایگاه مناسبی در میان مخاطبین کسب کند. برای مثال لوگوی ویندوز، المپیک و … از جمله این آرم ها هستند. تنوع رنگ در آرم المپیک نشان از مسابقات مختلفی  دارد که در طی زمان مشخصی انجام می شود.

نحوه انتخاب بهترین رنگ برای طراحی نشان تجاری

همان طور که در این مطلب به این موضوع اشاره کردیم، انتخاب رنگ لوگو باید با دقت زیادی انجام گیرد و نمی توان از روی حدس و گمان کار را پیش برد. زیرا رنگ می تواند بیشترین تاثیر را در مخاطب ایجاد کند. در ادامه نکات مختلفی را درباره انتخاب رنگ برای شما بازگو می کنیم

 • اگر قرار است تا از چندین رنگ در آرم تجاری خود استفاده کنید، انتخاب رنگ ها باید به صورتی باشد که هماهنگی بین آن ها رعایت گردد. رنگ های متضاد هم باعث جذابیت بیشتر کار می شوند.
 • در هنگام طراحی از رنگ های زیاد استفاده نکنید.
 • ابتدا هدف از کسب و کار خود را به خوبی درک کنید و سپس دست به انتخاب رنگ بزنید.

در اثبات این موضوع که رنگ های متفاوت احساسات متفاوت خلق می کنند، پژوهشی انجام شد : به گروهی از زن ها دو نمونه از یک کرم زیبایی دادند.یکی از آن ها در قوطی صورتی رنگ و دیگری در قوطی آبی رنگ.از زن ها خواسته شد که بهترین کرم را انتخاب کنند.بیش از ۸۰ درصد زن ها اظهار داشتند که قوطی صورتی رنگ حاوی کرمی موثر تر از دیگری است، اگرچه محتویات هر دو قوطی یکسان بود.

ویا در پژوهشی دیگر که در یک کارخانه آمریکایی انجام گرفت، نشان می دهد که جعبه های سیاه پر رنگ که هر روز جابجا می شدند، از نظر کارگران نسبت به جعبه هایی که به رنگ سبز براق بودند، سبکتر می نمودند.

پژوهشی که در میان ۲۱۰۰۰ نمونه در جهان انجام گرفت محبوب ترین تا منفورترین رنگ ها شناسایی گردید که به ترتیب زیرطبقه بندی میشوند:

میزان محبوبت رنگ ها در جهان(از بالا به پایین)

میزان محبوبت رنگ ها در جهان(رنگ آبی محبوب ترین و زرد منفورترین)

متیو لاکیش، پژوهشی را انجام داد و او کشف کرد که قابل رؤیت ترین ترکیبات رنگ برای طراحی لوگو حرفه ای به شرح ذیل اند:

 1. سیاه روی زرد
 2. سبز روی سفید
 3. قرمز روی سفید
 4.  آبی روی سفید
 5. سفید روی آبی
 6. سیاه روی سفید
 7. زرد روی سیاه
 8. سفید روی قرمز
 9. سفید روی سبز
 10. سفید روی سیاه
 11. قرمز روی زرد
 12. سبز روی قرمز
 13. قرمز روی سبز

نوشته ی سفید روی متن سیاه یا خاکستری فکر مناسبی نیست. مردم حروف سیاه را بر متن سفید، ۴۲ درصد سریع تر از حروف سفید بر متن خاکستری میخوانند. به علاوه ۷۷/۷ درصد همه ی خوانندگان اعتقاد دارند که حروف سیاه بر متن سفید را سریع تر از سفید بر متن سیاه می خوانند.

برای عناوین رنگی از حروفی با ضربه هایی پهن تر استفاده کنید و سر حروف را اندکی بزرگتر از حروف سیاه بگیرید. زیرا طراحی لوگو رنگی نیاز به حجم بیشتری دارند تا به همان تضاد میان رنگ‌های سیاه و سفید دست یابند.

از لوگو بسیار کلفت، بسیار نازک، رنگ پریده یا تیره استفاده نکنید. همچنین باید از نوشتن نوشتار روی تصویرها خودداری کنید. هر طراحی که به خواننده اجازه نمی دهد به رنگ زمینه یا شکل کاراکترها پی ببرد، میزان خوانندگانش از متوسط نیز پایین تر میرود.

رنگ لوگو احساس برند را بیان می کند

متخصصان تبلیغات از مدت ها قبل به این نکته پی برده اندکه یک رنگ خاص می تواند در موفقیت یا شکست، نقشی موثر بازی کند. رنگ مناسب می تواند فروش محصول را افزایش دهد. رنگ ها همواره خالق احساسات شورانگیز ثانویه در افرادند و می توانند به آنان احساس سبکی، نرمی، طعم، رایحه، زنانگی و مردانگی ببخشند.

 

 

امتیاز
Call Now Button