وبلاگ ایده پردازان
برند و لوگو جانسون اند جانسون

تاریخچه برند و لوگو جانسون اند جانسون

جانسون اند جانسون، از همان ابتدای کار، یک پیشگام بزرگ بود. یعنی از زمانی که در سال های دهه ی ۱۸۸۰ میلادی، لوازم پانسمان پزشکی آماده به مصرف ارایه می داد که در نوع خودش، اولین بود. پنبه های جاذب نرم و گازهای پانسمان ضدعفونی شده اولین وسایلی بودند که تئوری درمان از طریق ضدعفونی زخم ها را به عمل در آورد. لوگو جانسون اند جانسون از نوع لوگوتایپ و دارای ساختاری اصیل است.

 این وسایل برای این طراحی شده بودند که با آنچه جوزف لیستر (Joseph Lister) جراح انگلیسی به عنوان «قاتل نامرئی» شناسایی کرده بود، بجنگند؛ یعنی میکروب های موجود در هوا که می توانند زخم ها را در اتاق عمل آلوده سازند.

این مقاله را حتما بخوانید : با برند کلینکس، اولین تولید کننده دستمال کاغذی در دنیا آشنا شوید

قبل از اینکه این شرکت، با تولید انبوه گاز و پنبه ی استریل، راه حلی برای این مشکل بیابد، جراحان ناچار بودند برای لوازم پانسمان، از پنبه و الیاف کثیفی که از کف کارگاه های نساجی جمع آوری می شد، استفاده کنند.

نام تجاری جانسون اند جانسون، پیشگام ساخت این وسایل بود و بعد کالاهای قابل توجه دیگری مثل چسبهای زخم بندی و کرم بچه ی جانسون را در دهه ی ۱۹۲۰ میلادی ارایه داد.

نوآوری دیگری از جانسون اند جانسون 

برادارن جانسون

برادارن جانسون

شرکت جانسون اند جانسون یکی از اولین شرکت هایی بود که به مسئولیت صنفی خود پی برد. در سال ۱۹۳۵، تقریبا پنجاه سال پس از آنکه رابرت جانسون (Robert Wood Johnson) تصمیم گرفت که پروسه ی جراحی را متحول سازد، تلاش کرد که روند کاری شرکت را هم با یک «فلسفه ی صنعت جدید» دگرگون سازد.

این مطلب را در جزوه ای با نام «واقعیت را امتحان کنید» (Try Reality)، تشریح کرده بود. در این جزوه جانسون به ضرورت رفتار و عملکرد مسئولانه در قبال خریداران، کارکنان و جامعه اشاره می کرد.

مرامنامه شرکت

چند سال بعد در ۱۹۴۳، رابرت جانسون مسن تر و پخته تر، مرامنامه ی جانسون اند جانسون» را منتشر ساخت که در آن به طور خلاصه، شیوه های به کارگیری این مسئولیت پذیری، تشریح شده بود و گروه مدیریت او، آن را صمیمانه پذیرا شدند. این مرامنامه که در آن توصیه شده بود که خریداران در درجه اول اهمیت قرار بگیرند و سهامداران در مراتب بعدی، هم از طرف تجار دیگر و هم عموم مردم مورد توجه زیادی قرار گرفت. این نوع نگرش به شیوه ی کار در ۱۹۴۳، حقیقا یک رویکرد انقلابی بود.

این مقاله را حتما بخوانید: وال مارت، بزرگترین خورده فروشی جهان

جانسون اند جانسون، در گذر سال ها، هم چنان به نقطه نظرهای مؤسسانش وفادار مانده است. این وفاداری را می توان در دو نمونه از مهم ترین رخدادهایی که در تاریخ شرکت پدید آمد و امروز به «بحران تایلنول»مشهور شده است، پیگیری نمود.

بحران تایلنون جانسون اند جانسون

تایلنون معروف ترین محصول جانسون

تایلنون معروف ترین محصول جانسون

تایلنول (Tylenol)، نام تجاری قرص های مسکن متعلق به شرکت جانسون اند جانسون بود. در سال ۱۹۸۲ در شیکاگو، هفت نفر پس از خوردن قرص تایلنول، جان سپردند و در نتیجه ی آزمایشات مشخص شد که تعدادی از قرص ها به سیانور آلوده شده بودند.

می توان گفت که نحوه ی برخورد جانسون اند جانسون با این رخداد بهترین بود. این مورد به طور قطع بهترین نمونه ی مثال زدنی ای است که برای تشریح چگونگی مدیریت بحران در تاریخ شرکت های سهامی، می توان به آن مراجعه کرد. شرکت به جای اینکه خود را از دسترس رسانه ها پنهان کند یا مسئولیت این اتفاق را برعهده نگیرد، ۳۱ میلیون شیشه ی قرص تایلنول را جمع آوری کرد و به خریداران امکان داد که به طور رایگان، قرص های خود را با کپسول تعویض کنند.

این مقاله را حتما بخوانید : با جوهره برند بیشتر آشنا شوید

سپس بسته بندی های «غیرقابل دستکاری» و علامت گذاری شده ای که امروز همه ی شرکت های تولیدات دارویی از آن استفاده می کنند را، به بازار فرستاد. اگرچه به فاصله ی کوتاهی بعد از این بحران، سهم تایلنول از بازار، از ۳۵درصد به زیر ۷ درصد سقوط کرد؛ ولی ظرف ۹ ماه دوباره تا ۳۵ درصد ترقی یافت.

در سال ۱۹۸۶، برای بار دوم اتفاق مشابه ای رخ داد و جانسون اند جانسون درست به اندازه ی دفعه ی قبل، با یادآوری و به کارگیری مرامنامه ی مسئولیت، عملکرد مؤثری از خود نشان داد و به این ترتیب نام تجاری تایلنول، تا به امروز هم چنان زنده باقی مانده است.

امروز، شرکت برای ارزیابی میزان موفقیت و وفاداری اش به مرامنامه ی مسئولیت، بررسی های متفاوتی انجام می دهد و موارد خطا را تصحیح می کند. این رویکرد، موفقیت آمیز بوده است؛ چرا که جانسون اند جانسون در حال حاضر بزرگترین تولید کننده ی کالاهای مربوط به سلامتی و بهداشت در دنیاست.

طراحی لوگو شرکت جانسون

تاریخچه لوگو جانسون اند جانسون

ساختار اصلی طراحی لوگو جانسون از فرم امضای موسس شرکت یعنی وود جانسون گرفته شده است . که طی ۴ مرحله زمانی بهینه و ساده سازی شده است. نماد بصری آن نیز در ابتدا ترکیبی از مونوگرام و پیکتوگرام بوده که در نهایت برای جذابیت و اثرگذاری بیشتر، لوگو تصویری از مونوگرام دو حرف g استفاده گردید.

رمز موفقیت جانسون اند جانسون

محصولات کودکان جانسون

  • مسئولیت: تأکید بر مسئولیت، فقط راهی برای راضی کردن وجدان نیست. بلکه از نظر تجارت و کار حرفه ای هم تأثیر مثبت دارد. موفقیت نام تجاری Johnson & Johnson و نام های تجاری زیرمجموعه اش مثل تایلنول، بند اید (Bandaid)، نیوتروجنا (Neutrogena) و مسواک ریچ (Reach)، گواه این موضوع است.
  • فلسفه ی کاری: جانسون اند جانسون یکی از قوی ترین فلسفه های کاری در میان نامهای تجاری را داراست که در اصل توسط خود رابرت وود جانسون یکی از برادران جانسون) در سال ۱۹۴۳ پایه گذاری شد.
  • تمرکز بر مشتری محوری: در قلب این فلسفه ی کاری یک رویکرد مشتری مدار دیده می شود که به سازمان کمک می کند که اعتماد خریداران در تمامی نام های تجاری اش را به دست آورده و حفظ کند.
  • مدیریت بحران: امروز شرکت جانسون اند جانسون با توجه به نحوهی برخوردش در قبال دو بحران تایلنول در دهه ی هشتاد میلادی، معرف یکی از کارامدترین و بهترین شیوه های مدیریت بحران روی زمین شناخته می شود که این را مدیون رویکرد مسئولانه اش است.

 

۱- جانسون در ۵۷ کشور در سراسر جهان و در بیش از دویست شرکت، ۱۱۰۱۶۰۰ نفر کارمند و کارگر دارد و محصولاتش در بیش از ۱۵۷ کشور به فروش می رسد.

۲- جانسون یکی از بزرگترین شرکتهای بهداشتی۔ درمانی دنیاست.

۳- صلیب سرخ جهانی به جانسون اند جانسون مجوز استفاده از علامت انحصاری اش را اعطا کرده است؛ در حالی که شرکت های دیگر اجازه ی این کار را ندارند.

 

بر گرفته از کتاب سلاطین نام های تجاری انتشارات سیته

 

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button