تاریخچه لوگو اینستاگرام

مروری بر تاریخچه لوگو اینستاگرام

اینستاگرام یکی از محبوب ترین اپلیکیشن هایی است که در آن افراد به اشتراک گذاری عکس ها و فیلم های خود می پردازند در همین راستا لوگوی اینستاگرام تقریبا در میان تمام افراد جهان شناخته شده است. بعضی لوگوها مانند تلگرام و لوگو اینستاگرام از جمله لوگوهایی هستند که هر روزه به طور مرتب آن ها را می بینیم.

اگر لوگو دچار تغییر شود احتمالا بسیاری از افراد در مقابل تغییر روی خوشی نشان ندهند و با آن به مخالفت بپردازند. با این حال لوگوی اینستاگرامی که امروزه شاهد آن هستیم بارها و بارها تغییر کرده است تا توانسته به شکل امروزی در بیاید. امروزه اینستاگرام تنها محلی برای اشتراک گذاری عکس ها نیست بلکه بسیاری از افراد از این طریق کسب درآمد نیز می کنند.

همین افزایش محبوبیت و سایر استفاده های اینستاگرام بود که باعث شد لوگو آن تغییر کند تا بتواند شکل کاربردی تری به خود بگیرد. برای این که با تغییرات لوگو اینستاگرام آشنا شوید با ما همراه باشید.


برند اینستاگرام

اینستاگرام اولین بار در سال ۲۰۱۰ در بین کاربران شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت. این اپلیکیشن توسط شخصی به  نام کوین سیستروم رونمایی شد. دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام به محبوبیت فوق العاده بالایی دست یافت که این امر موجب شد فیسبوک آن را خریداری نماید.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

امروز در حدود ۱ میلیارد نفر در اینستاگرام فعالیت دارند و این برنامه تقریبا نقش زیادی در زندگی ما دارد. در این برنامه افراد مختلف می توانند از اتفاقات مهم و یا کوچکی که در سرتاسر دنیا رخ می دهند باخبر شوند.

در همین جهت اینستاگرام نقش مهمی در جهت شناسایی فرهنگ کشورهای مختلف بازی می کند. این برنامه در واقع توانسته  است مردمی را از نقاط مختلف دنیا به همدیگر متصل کند. پس احتمالا به همین دلیل است که از یک دوربین روی لوگوی اینستاگرام استفاده شده است.

تاریخچه لوگو اینستاگرام

اولین ورژن این لوگو برای گوشی های آیفون رونمایی شد. بعد از عرضه لوگو اینستاگرام اپل می خواست تا آن را در فروشگاه اپل مورد استفاده قرار دهد ولی به علت این که این لوگوی طراحی شده شبیه به دوربین پولاروید بود در نتیجه امکان این که بتوان آن را در برنامه ای دیگر استفاده کرد وجود نداشت. در همین خصوص طراحان اینستاگرام تصمیم گرفتند تا از یک لوگوی اختصاصی استفاده کنند تا این لوگو بهتر در اذهان عمومی شکل بگیرد.

در این راستا طراحان لوگو یعنی رایس و سیستروم که دوست یکدیگر هم می باشند تصمیم گرفتند تا طرحی نو را برای آن رقم زنند. سیستروم تمایل داشت تا از آیکونی استفاده کند که در آن از ترکیب یک زنگ و دوربین هاول استفاده شده بود اما رایس تصمیم گرفت که کل آیکون را تغییر دهد. در همین جهت به جای دو لنزی که دوربین های هاول دارند تنها از یک لنز در وسط دوربین استفاده شد.

همین طور رنگین کمانی در سمت چپ آیکون به همراه مخفف اینستاگرام در آن استفاده گردید و به این ترتیب اولین لوگوی رسمی اینستاگرام تنها در مدت زمان چهل و پنج دقیقه طراحی شد.

سیر تکامل لوگو اینستاگرام

سیر تکامل نماد و نوشتار اینستاگرام

بعد از آن که لوگوی اولیه توسط سیستروم و رایس طراحی شد در سال بعد یعنی سال ۲۰۱۱ در ورژن دوم لوگو اینستاگرام یک سری تغییرات کوچک اعمال شد ولی با این حال این لوگوی جدید کاملا به لوگوی قبلی شباهت داشت. در این لوگوی رایس سایه هایی را اضافه کرده بود تا حالتی سه بعدی به آن ببخشد.

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

این امر همین طور باعث برجسته بنظر رسیدن لوگو نیز شده بود. لنز دوربین در لوگو اینستاگرام جدید طبیعی تر بنظر می رسید و رنگ های آن نیز دچار تغییراتی شده بود. همچنین در این لوگو از کلمه insta به عنوان مخفف اینستاگرام استفاده شده بود. در سال ۲۰۱۶ طرحی جدید برای لوگو طراحی گردد.

سیر تکامل لوگوتایپ اینستاگرام

اگرچه در ابتدا بسیاری از کاربران مخالف این طرح بودند اما به مرور زمان این طرح مورد پذیرش مردم قرار گرفت و هم اکنون نیز اینستاگرام از آن طرح استفاده می کند. در طراحی جدید لوگو اینستاگرام تمامی عناصر به شکل طرح قبلی آن هستند با این تفاوت که همه آن ها کوچکتر شده و در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

فونت لوگو اینستاگرام در حالت billabong است که در این فونت خاص تمامی حروف به صورت کاملا منظم هستند و همچنین دارای ظرافت به خصوصی نیز می باشند. لوگو اینستاگرام با این که دارای طرحی ساده است ولی بسیار مدرن است و حس بسیار خوبی را در بیننده  القا می کند.

مفهوم لوگو اینستاگرام

استفاده از رنگین کمان در این آیکن نشان دهنده این موضوع است که افراد متنوعی از جامعه از این لوگو استفاده می کنند. همین طور این طرح می تواند نشان دهنده نژادهای مختلف بشریت نیز باشد. یکی از برداشت های دیگر این طرح می تواند این باشد که هنگام استفاده از اینستاگرام کاربر می تواند به طیف وسیعی از عناصر مختلف از قبیل زندگی مردم، اشیا، حیوانات و … دسترسی داشته باشد.

یک هنرمند معروف گفته است که استفاده از رنگ هایی که حالت گرمی دارند باعث می گردد تا زندگی انسان پرانرژی تر شود احتمالا به همین دلیل است که از این رنگ ها در طراحی لوگو استفاده شده است.

نوع لوگو اینستاگرام

این لوگو نوعی لوگوی تصویری است که از آن به عنوان brandmarks نیز یاد می کنند. در برند مارک ها از هیچ گونه نوشته ای استفاده نمی شود و تنها یک تصویر و یا سمبل معرفی کننده برند هستند. انتقال مفاهیم به کاربر در این لوگوهای خاص از طریق یک ارتباط روانشناسی صورت می گیرد. برای مثال هنگامی که از یک دوربین استفاده می شود این حس به کاربر القا می گردد که می تواند تصاویر مختلف را از طریق این اپلیکشن به بقیه مردم نشان داد.

نتیجه گیری پایانی

با استفاده از لوگو اینستاگرام افراد می توانند فیلم ها و عکس های زیادی را روزانه با مردمی از سرتاسر دنیا به اشتراک بگذارند و آن ها را در لحظات شیرین زندگی خود شریک کنند. امروزه استفاده از طرح های گرافیکی پرقدرت در زندگی مردم بسیار افزایش یافته است و همین نماد ها هستند که می توانند کسب و کارهای مختلف را نیز مورد معرفی قرار دهند.

لوگو اینستاگرام ترکیبی از رنگ های بسیار جذاب و عناصر بصری است که توانسته است به خوبی مفهوم این برنامه را به مخاطب منتقل کند. البته لوگوها همیشه می توانند دستخوش تغییرات زیادی گردند پس چه بسا باید منتظر ارائه لوگوی جدیدی در آینده ای نزدیک باشیم.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *