تاریخچه لوگو تلگرام

تاریخچه لوگو تلگرام

تلگرام یکی از اپلیکیشن هایی است که در سال های اخیرا نه تنها در میان کاربران ایرانی بلکه در کل دنیا به محبوبیت بالایی رسیده است. استفاده از این برنامه به میزانی است که می توان گفت بیش تر مردم در ایران تمایل به استفاده از تلگرام به جای سایر برنامه های پیام رسان دارند. همین طور شما می توانید این برنامه را در گوشی تلفن اکثرا افراد مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش لوگو تلگرام و تاریخچه آن سخن گوییم.

پاول دوروف روسی همان شخصی است که این قول فضای مجازی یعنی تلگرام را خلق نموده است. . لقب دوروف در روسیه زاکر برگ است زیرا او توانست با ایجاد یکی از بزرگ ترین سایت های شبکه اجتماعی، مالک ثروت زیادی گردد. علت این که تلگرام در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است به دلیل امنیت آن است. دوروف اولین بار کار خود را در کشور خود یعنی روسیه آغاز کرد ولی به دلیل مشکلاتی مجبور شد تا روسیه را ترک و راهی دبی گردد. هم اکنون پشتیبان مالی تلگرام یک شرکت آلمانی است.

لوگو تلگرام

تلگرام، نخستین بار در سال ۲۰۱۴ در میان کاربرانی از سرتاسر دنیا به محبوبیت رسید و استفاده از آن بسیار افزایش یافت. تلگرام در ابتدا به صورت یک پروژه در جهت تست کردن یک پروتکل مورد طراحی قرار گرفته بود. طرح لوگوی تلگرام به صورت دایره ای متشکل از رنگ های سفید و آبی است.

بعد از به شهرت رسیدن این لوگو، سازنده آن یعنی پاول دوروف تمایلی برای تغییر لوگوی کنونی نداشت زیرا این لوگو در بسیاری از سایت ها جهت آدرس  دهی مورد استفاده قرار می گرفت در نتیجه تغییر آن ممکن بود مشکلاتی ایجاد کند. لوگوی قبلی تلگرام هم چنان در سایت های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد ولی تنها تغییری که در ان ایجاد شده است این است که اندازه آن کوچک تر شده است.

سیر تکامل لوگو تلگرام

سیر تکامل لوگو تلگرام

تکامل یافتن لوگوی تلگرام

نخستین لوگوی تلگرام از چندین شکل هندسی تشکیل شده بود. طرح آن به این صورت بود که در مرکز، مربعی به رنگ آبی قرار گرفته بود و سپس فلشی سفید به سمت بالا نشانه رفته بود. در سمت پایین این طرح دو مثلث در رنگ های خاکستری روشن و تیره قرار داشتند که حالت یک موشک را تداعی می کردند. احتمالا لوگوی توصیف شده را افراد زیادی ندیده باشند زیرا در سال ۲۰۱۳ میزان استفاده از این برنامه چندان بالا نبود.

با افزایش استفاده از تلگرام، لوگوی جدیدی جایگزین لوگوی پیشین شد. در این طرح جدید از یک دایره به جای مربع قبلی استفاده شده بود. یکی از تغییرات زیبایی که در نسخه جدید صورت گرفته بود این بود که رنگ آبی روشن جایگزین آبی تیره شده بود. همان طور که می دانید رنگ آبی باعث ایجاد احساس آرامش و اطمینان بیش تری می شود و از نظر ذهنی باعث می شود تا کاربران به استفاده از آن بیش تر ترغیب گردند.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

هنگامی که نسخه جدید تلگرام رونمایی شد لوگوی جدید نیز همراه با آن بود. در این طرح جدید تمام بخش ها داخل یک دایره آبی روشن قرار داشند. در لوگوی جدید هم چنین از لبه های تیز خبری نبود در نتیجه در نگاه کاربران حالت زیباتری داشت.

 

تاریخچه لوگوی تلگرام

تلگرام در سال دو هزار و چهارده لوگویی را برای تعدادی از نسخه های اندروید آماده کرد که در حکم یک نسخه آزمایشی برای شرکت بود. در این نسخه جدید بسیاری از المان های نسخه قبلی حذف شده و طراحی ساده تر گشته بود. البته این طرح هم چنان نشان دهنده یک موشک کاغذی در یک پس زمینه رنگی بود. از این لوگو همچنان در تعدادی از سایت ها استفاده می شود. پنج سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۹ تلگرام از یک لوگوی رسمی دیگر رونمایی کرد.

لوگو تلگرام

لوگوی معرفی شده نسخه ای است که امروزه هم از آن استفاده می شود. در این نسخه جدید طرح بسیار ساده تر گشته بود و تنها یک شکل سفید رنگ که معرفی کننده بال های موشک بود در یک پس زمینه آبی رنگ خود نمایی می کرد. مثلث هایی که در نسخه های قبلی بوده اند در لوگوی جدید حذف شده بودند.

معنی لوگوی تلگرام

آخرین نسخه لوگوی تلگرام طرحی کاملا ساده و امروزی است با این حال زیبایی خاص خود را دارد. در این نسخه موشک بسیار ساده تر شده با این حال باید دانست که در سبک مدرن، طراحی ساده و انتزاعی تر ارزش بیش تری دارد و باعث نمای بهتری می گردد. همین طرح ساده موجب شده است که بتوان از آن به سادگی در پوستر، محصولات مختلف، سایت ها و .. استفاده کرد.

حتما بخوانید: با انواع سبک طراحی لوگو آشنا شوید

به گونه ای که اگر طرح لوگوی طراح به این سادگی نبود شاید نمی شد آن را در هر جایی استفاده نمود. طرح هواپیمای موجود در لوگوی تلگرام نشان دهنده این است که پیام های شما با سرعت زیادی به مخاطب منتقل می گردد.

در واقع ارسال پیام توسط موشک کاغذی روشی دوستانه برای ارسال پیام محسوب می گردد. در نتیجه انتخاب موشک کاغذی بسیار مناسب بوده است. همین طور از دیگر مفاهیم موشک کاغذی می توان به مفهوم آزادی و سبکی اشاره کرد.

لوگو تلگرام ۲۰۱۹

همچنین در طراحی این لوگو از هیچ گونه متن و نوشتاری بهره برده نشده است زیرا هواپیمای کاغذی به خوبی توانسته است معنی انتقال پیام را به خوبی در خود جای دهد. به دلیل این که هدف از لوگوی تلگرام استفاده از آن در یک برنامه خاص بوده است در نتیجه استفاده از نوشته باعث می شده است تا نمای آن چهره خوبی پیدا نکند.

فلسفه استفاده از رنگ های سفید و آبی نیز بازگوکننده این قضیه است که می توان محیط امن و قابل اطمینانی را برای انتقال پیام ها فراهم کرد.

طراحی لوگوی تلگرام به صورت یک نشان تجاری نشان می دهد که این لوگو از یک سمبل گرافیکی ساخته شده است. نشان های تجاری نقش های ساده ای هستند که باعث می شوند به سادگی در ذهن مخاطب نقش ببنند. برای مثال افراد مختلف با شنیدن نام تلگرام اولین چیزی که تصور می کنند یک هواپیمای کاغذی در داخل یک پس زمینه آبی رنگ است.

سخن پایانی

طبق پیش بینی های دوروف کاربران این برنامه امسال به پانصد میلیون نفر خواهند رسید. لوگوی تلگرام به عنوان یک شناسه دارای اهمیت ویژه ای است. زیرا این لوگو به خوبی توانسته است تا مفهوم برند را منتقل کند. در پایان می توان گفت که لوگوی تلگرام یکی از طرح هایی هست که توانسته نظر مثبت تمام طراحان را به خود جلب کند و این طرح ساده ولی خلاقانه تا سال های سال کارآمدی خود را حفظ خواهد کرد.

 

 

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
49 پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله دقیقا و همچنین از ساختار لوگو نوستالژیک بهره برده است

   پاسخ
 1. شیرین البرزی
  شیرین البرزی گفته:

  سلام برای طراحی لوگو های مانند تلگرام باید از چه نرم افزار های با چه فرمت های استفاده بشه لوگو تلگرام عالیه سبکش بدون هیچ نوشتاری داره منتقل میکنه که یک آپ پیام رسانه

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله با شما موافقم، لوگو تلگرام از یک نستالژی بصری بهره برده است

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   رنگ آبی در ساخت لوگو مفاهیمی همچون تکنولوژی محور، استفاده از انرژی های پاک، مرتبط با فناوری و از همه مهمتر مفهوم آسمان و پرواز در اوج را میتونه با خودش حمل کند

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   به این علت که مشاغل در یک فضای رقابتی فعالیت می کنند برای به خاطر سپرده شدن در ذهن مشتریان و تمایز از رقبا نیاز به برند و برندسازی پدیدار می شود. نقطه ارتباطی بصری مخاطبین با برند شمای ظاهری نام تجاری است. نماد بصری و یا طراحی لوگو عضو جدا نا شدنی یک برند خوب است

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   منظور از مقیاس بندی چیست.؟ اگر منظورتون روشی برای ارزیابی یک لوگو خوب است می تونید در بخش مقالات ویژگی های یک لوگو خوب را مطالعه نمایید

   پاسخ
 2. ثنا سیدی
  ثنا سیدی گفته:

  سلام کسایی که با نرم افزارهای گرافیکی آشنایی داشته باشن و حتی بدون دانش اصول طراحی و خلاقیت می‌تواند یک لوگو رو طراحی کنن

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله ولی میزان اثربخشی رو مخاطب هدف و پذیرش از طرف مشتری موضوعی است که در طراحی لوگو قطعا احتیاج به تجربه و علم آکادمیک هست

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام
   قطعا برند ها در طول بقای خود مطابق با نگرش مخاطبان نمادو طراحی لوگو خودشون را بروز و ساده می کنند

   پاسخ
 3. شیرین ناطقی
  شیرین ناطقی گفته:

  سلام شبتون بخیر چطوری میتونم با انواع سبک لوگو اشنا بشم چون میخوام یه لوگو داشته باشم ولی از سبک ها اطلاعاتی ندارم

  پاسخ
 4. حشمتی حمیرا
  حشمتی حمیرا گفته:

  امروزه ساده‌سازی بصری در طراحی گرافیک بیشتر استفاده می‌شه و البته موردپسندتر است. لوگوهای تلگرام هم جزو این ساده سازی ها هستش

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله دقیقا لوگو تلگرام نیز پس از چند مرحله ساده سازی به نماد کنونی رسیده است

   پاسخ
 5. شمسی مهدیه
  شمسی مهدیه گفته:

  سلام برای کسب کار خودم میخواستم یه لوگو خیلی ساده و در عین حال جذاب داشته باشم و میخوام این کار بسپارم به ایده پردازان باید چطوری ازتون مشاوره بگیرم؟

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   با تلفن ۰۲۱۷۱۳۹۸۹۸۹ تماس گرفته و کارشناسان لوگو و برند ما پاسخگوی شما هستند

   پاسخ
 6. فاطمه نوروزی
  فاطمه نوروزی گفته:

  نسخه‌ی جدید لوگو تلگرام یک طرح ساده‌ شده و مینیمال است که کماکان به‌زیبایی مفهوم خود را می‌رساند برای طراحی چنین لوگو های چطور میتونم ازتون کمک بگیرم

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   شما با مطالعه مقالات سایت می توانید به یک درک کلی از مفهوم ساخت لوگو و برند برسید

   پاسخ
 7. بداغی نسیم
  بداغی نسیم گفته:

  یکی از برنامه‌های پیام‌رسان پرطرفدار تلگرام هستش منم برای شبکه اجتماعی خودم نیاز به طراحی لوگو دارم چطور میتونم کمک بگیرم؟

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و رایگان با مشاور صحبت نمایید

   پاسخ
 8. کیوان شاهمیرزایی
  کیوان شاهمیرزایی گفته:

  طراح باید نگاهی تخصصی و هوشمندانه در انتخاب لوگو داشته باشد. هر بیزینسی، لوگوی خاص خودش را می‌طلبد و انتخاب اشتباه در این زمینه به شناخت برند لطمه می‌زند ولی تلگرام واقعا حرفه ایه و طراحانش عالی عمل کردن

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   موافقم با شما و این نام تجاری بسیار دقیق و زیرکانه لوگو خودش رو خلق کرده است

   پاسخ
 9. متین رادپور
  متین رادپور گفته:

  سلام روزتون بخیر من همیشه واقعا برام سوال بود که مفهوم موشک و رنگ لوگو چی هستش تونستم تو مطالب شما به خیلی جواب ها برسم پیروز و موفق باشین

  پاسخ
 10. فهیمه عدلی
  فهیمه عدلی گفته:

  سلام لوگوهای تلگرام را میتونیم در جاهای مختلفی از جمله وبسایت‌ها، طرح‌های تبلیغاتی نظیر پوستر و بنر ببینم شاید اگر انقد ساده نبود کاربردی ام نداشت

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام
   در دنیای شلوغ امروز و با این حجم از بمباران تبلیغاتی افراد، سادگی در برند و لوگو سرمایه ای بسیار گرانبهاست

   پاسخ
 11. زینب فراهانی
  زینب فراهانی گفته:

  لوگو تلگرام عاالیه یک طرح منحصر‌به‌فرد، تروتمیز و به نظر من شیک. این شکل پویا می‌خواد سرعت انتقال پیام‌های برنامه را نشون بده حرف نداره

  پاسخ

تعقیب

 1. […] این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام  […]

 2. […] این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام  […]

 3. […] این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام  […]

 4. […] این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام  […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button