تاریخچه لوگو تلگرام

تاریخچه لوگو تلگرام

تلگرام یکی از اپلیکیشن هایی است که در سال های اخیرا نه تنها در میان کاربران ایرانی بلکه در کل دنیا به محبوبیت بالایی رسیده است. استفاده از این برنامه به میزانی است که می توان گفت بیش تر مردم در ایران تمایل به استفاده از تلگرام به جای سایر برنامه های پیام رسان دارند. همین طور شما می توانید این برنامه را در گوشی تلفن اکثرا افراد مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش طراحی لوگو تلگرام و تاریخچه آن سخن گوییم.

پاول دوروف روسی همان شخصی است که این قول فضای مجازی یعنی تلگرام را خلق نموده است. . لقب دوروف در روسیه زاکر برگ است زیرا او توانست با ایجاد یکی از بزرگ ترین سایت های شبکه اجتماعی، مالک ثروت زیادی گردد. علت این که تلگرام در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است به دلیل امنیت آن است. دوروف اولین بار کار خود را در کشور خود یعنی روسیه آغاز کرد ولی به دلیل مشکلاتی مجبور شد تا روسیه را ترک و راهی دبی گردد. هم اکنون پشتیبان مالی تلگرام یک شرکت آلمانی است.

لوگو تلگرام

تلگرام، نخستین بار در سال ۲۰۱۴ در میان کاربرانی از سرتاسر دنیا به محبوبیت رسید و استفاده از آن بسیار افزایش یافت. تلگرام در ابتدا به صورت یک پروژه در جهت تست کردن یک پروتکل مورد طراحی قرار گرفته بود. طرح لوگوی تلگرام به صورت دایره ای متشکل از رنگ های سفید و آبی است.

بعد از به شهرت رسیدن این لوگو، سازنده آن یعنی پاول دوروف تمایلی برای تغییر لوگوی کنونی نداشت زیرا این لوگو در بسیاری از سایت ها جهت آدرس  دهی مورد استفاده قرار می گرفت در نتیجه تغییر آن ممکن بود مشکلاتی ایجاد کند. لوگوی قبلی تلگرام هم چنان در سایت های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد ولی تنها تغییری که در ان ایجاد شده است این است که اندازه آن کوچک تر شده است.

سیر تکامل لوگو تلگرام

سیر تکامل لوگو تلگرام

تکامل یافتن لوگوی تلگرام

نخستین لوگوی تلگرام از چندین شکل هندسی تشکیل شده بود. طرح آن به این صورت بود که در مرکز، مربعی به رنگ آبی قرار گرفته بود و سپس فلشی سفید به سمت بالا نشانه رفته بود. در سمت پایین این طرح دو مثلث در رنگ های خاکستری روشن و تیره قرار داشتند که حالت یک موشک را تداعی می کردند. احتمالا لوگوی توصیف شده را افراد زیادی ندیده باشند زیرا در سال ۲۰۱۳ میزان استفاده از این برنامه چندان بالا نبود.

با افزایش استفاده از تلگرام، لوگوی جدیدی جایگزین لوگوی پیشین شد. در این طرح جدید از یک دایره به جای مربع قبلی استفاده شده بود. یکی از تغییرات زیبایی که در نسخه جدید صورت گرفته بود این بود که رنگ آبی روشن جایگزین آبی تیره شده بود. همان طور که می دانید رنگ آبی باعث ایجاد احساس آرامش و اطمینان بیش تری می شود و از نظر ذهنی باعث می شود تا کاربران به استفاده از آن بیش تر ترغیب گردند.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

هنگامی که نسخه جدید تلگرام رونمایی شد لوگوی جدید نیز همراه با آن بود. در این طرح جدید تمام بخش ها داخل یک دایره آبی روشن قرار داشند. در لوگوی جدید هم چنین از لبه های تیز خبری نبود در نتیجه در نگاه کاربران حالت زیباتری داشت.

 

تاریخچه لوگوی تلگرام

تلگرام در سال دو هزار و چهارده لوگویی را برای تعدادی از نسخه های اندروید آماده کرد که در حکم یک نسخه آزمایشی برای شرکت بود. در این نسخه جدید بسیاری از المان های نسخه قبلی حذف شده و طراحی ساده تر گشته بود. البته این طرح هم چنان نشان دهنده یک موشک کاغذی در یک پس زمینه رنگی بود. از این لوگو همچنان در تعدادی از سایت ها استفاده می شود. پنج سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۹ تلگرام از یک لوگوی رسمی دیگر رونمایی کرد.

لوگو تلگرام

لوگوی معرفی شده نسخه ای است که امروزه هم از آن استفاده می شود. در این نسخه جدید طرح بسیار ساده تر گشته بود و تنها یک شکل سفید رنگ که معرفی کننده بال های موشک بود در یک پس زمینه آبی رنگ خود نمایی می کرد. مثلث هایی که در نسخه های قبلی بوده اند در لوگوی جدید حذف شده بودند.

معنی لوگوی تلگرام

آخرین نسخه لوگوی تلگرام طرحی کاملا ساده و امروزی است با این حال زیبایی خاص خود را دارد. در این نسخه موشک بسیار ساده تر شده با این حال باید دانست که در سبک مدرن، طراحی ساده و انتزاعی تر ارزش بیش تری دارد و باعث نمای بهتری می گردد. همین طرح ساده موجب شده است که بتوان از آن به سادگی در پوستر، محصولات مختلف، سایت ها و .. استفاده کرد.

حتما بخوانید: با انواع سبک طراحی لوگو آشنا شوید

به گونه ای که اگر طرح لوگوی طراح به این سادگی نبود شاید نمی شد آن را در هر جایی استفاده نمود. طرح هواپیمای موجود در لوگوی تلگرام نشان دهنده این است که پیام های شما با سرعت زیادی به مخاطب منتقل می گردد.

در واقع ارسال پیام توسط موشک کاغذی روشی دوستانه برای ارسال پیام محسوب می گردد. در نتیجه انتخاب موشک کاغذی بسیار مناسب بوده است. همین طور از دیگر مفاهیم موشک کاغذی می توان به مفهوم آزادی و سبکی اشاره کرد.

لوگو تلگرام ۲۰۱۹

همچنین در طراحی این لوگو از هیچ گونه متن و نوشتاری بهره برده نشده است زیرا هواپیمای کاغذی به خوبی توانسته است معنی انتقال پیام را به خوبی در خود جای دهد. به دلیل این که هدف از لوگوی تلگرام استفاده از آن در یک برنامه خاص بوده است در نتیجه استفاده از نوشته باعث می شده است تا نمای آن چهره خوبی پیدا نکند.

فلسفه استفاده از رنگ های سفید و آبی نیز بازگوکننده این قضیه است که می توان محیط امن و قابل اطمینانی را برای انتقال پیام ها فراهم کرد.

طراحی لوگوی تلگرام به صورت یک نشان تجاری نشان می دهد که این لوگو از یک سمبل گرافیکی ساخته شده است. نشان های تجاری نقش های ساده ای هستند که باعث می شوند به سادگی در ذهن مخاطب نقش ببنند. برای مثال افراد مختلف با شنیدن نام تلگرام اولین چیزی که تصور می کنند یک هواپیمای کاغذی در داخل یک پس زمینه آبی رنگ است.

سخن پایانی

طبق پیش بینی های دوروف کاربران این برنامه امسال به پانصد میلیون نفر خواهند رسید. لوگوی تلگرام به عنوان یک شناسه دارای اهمیت ویژه ای است. زیرا این لوگو به خوبی توانسته است تا مفهوم برند را منتقل کند. در پایان می توان گفت که لوگوی تلگرام یکی از طرح هایی هست که توانسته نظر مثبت تمام طراحان را به خود جلب کند و این طرح ساده ولی خلاقانه تا سال های سال کارآمدی خود را حفظ خواهد کرد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *