لوگو پرسپولیس

تاریخچه لوگو پرسپولیس

بدون شک تیم پرسپولیس یکی از تیم های بسیار پرطرفدار در میان عموم مردم ایران است. هواداران این تیم با پوشیدن لباس و پرچم قرمز رنگ این تیم به حمایت از آن می پردازند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحی تخصصی درباره لوگو پرسپولیس بپردازیم.

برند پرسپولیس

پرسپولیس باشگاهی است که شامل تیم های مختلفی هم چون امید، نوجوانان، بانوان و … است. باشگاه فوتبال پرسپولیس اولین بار توسط شخصی به نام علی عبده تشکیل گردید. این رویداد در سال ۱۳۴۲ شمسی رخ داد و در آن زمان عبده مالک باشگاه بولینگ نیز بود. شهرت این تیم زمانی افزایش یافت که توانست در لیگ خلیج فارس و در سایر لیگ ها به پیروزی های گسترده ای دست یابد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

تیم پرسپولیس در میان عموم مردم به نام هایی هم چون قرمز پوشان و ارتش سرخ نیز شهرت دارد. رنگ تیم پرسپولیس که قرمز می باشد در بین مردم کشور ما بسیار مشهور است و کسی نیست که با دیدن این رنگ یاد تیم پرسپولیس نیوفتد.

برند پرسپولیس از سال ۵۷ تاکنون تغییرات بسیار زیادی کرده است و هم چنین مالکان آن نیز بسیار تغییر کرده اند. در این مطلب قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش این برند از ابتدا تا به امروز برای شما به طور مفصل توضیح دهیم.

پیشینه لوگو پرسپولیس

پیشینه لوگو پرسپولیس

تاریخچه لوگو پرسپولیس

در ابتدا نشان و لباس پرسپولیس به طرح فروهر بود. البته این که دقیقا این طراحی لوگو در چه تاریخی مورد طراحی قرار گرفت شک و تردید های بسیاری وجود دارد.

فروهر نمادی است در آیین زردشت که در آن مردی با بال های بزرگ در صحنه وجود دارد. این تصویر در داخل یک قاب گل برگی وجود داشته است. همچنین اسم پرسپولیس نیز در بالای این قاب دیده می شده است. در قسمت پایین این لوگو نیز کلمه باشگاه پرسپولیس حک شده بود. رنگ لوگوی اولیه پرسپولیس قرمز در پس زمینه سفید رنگ بود که این امر باعث می شد حالت معنوی نماد فروهر بهتر دیده شود.

تکامل لوگو پرسپولیس

به دلیل این که مالکان این باشگاه چندین بار عوض شده اند در نتیجه لوگوی آن نیز در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بعد از اولین نماد تصویر بعدی نمادی از تخت جمشید بود. تخت جمشید که خود یادآور پرسپولیس شهر پارسی بوده است در بین  ایرانیان بسیار مشهور است. این طرح سه سال بعد از لوگوی اول رونمایی شد. طرح این لوگو شیری شاخ دار بود که جامی را در برگرفته است.

در پایین این طرح  حلقه های المپیک به چشم می خورد. بعد از شکست رژیم شاهنشانی تا سال ها از هیچ لوگوی خاصی برای پرسپولیس استفاده نمی شده است. تا این که در سال ۶۵ اسم باشگاه به پیروزی تغییر پیدا نمود. در همین راستا مالکان جدید بر آن شدند تا  از یک لوزی به عنوان طرح جدید استفاده کنند. بعد از این لوگو به شکل یک حلقه گل که در میان آن نام پیروزی می درخشید تغییر پیدا کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

این نماد تا سال ۶۹ مورد استفاده قرار گرفت. در این سال ها بعد از درخواست فردی به نام عباس انصاری فرد دوباره نام باشگاه به پرسپولیس تغییر یافت و همین طور از لوگوی شیر نیز استفاده شد. تا این که در سال ۱۳۷۰

لوگو پرسپولیس

طرح لوگو دوباره تغییر یافت. در این طرح سکویی که در قسمت پایینی جام وجود داشت حذف گردید و سردیس های شیرمانند شبیه اسب شدند. جام نیز بزرگتر از حالت قبلی بود. اما در سال ۸۰ سردیس ها دوباره به حالت قبلی خود بازگشتند و سکو نیز دوباره به طرح لوگو اضافه شد. همچنین ۵ حلقه المپیک تبدیل به سه حلقه شد.

در سال های بعد عمده تغییرات شامل فونت و اضافه کردن دایره به قاب بود. تا این که در سال ۹۲ یک نمای جدید طراحی گشت. در این هنگام بود که طراحان جدید تصمیم گرفتند تا حلقه ای که به دور سردیس ها وجود دارد را در حالت سه بعدی و نامرئی طراحی کنند و این نماد به وسیله یک سپر احاطه گشت.

همچنین از جمله تغییرات دیگر می توان به این مورد اشاره کرد که واژه پرسپولیس هم به صورت فارسی و هم انگلیسی و هم چنین تاریخ تاسیس باشگاه به این طرح اضافه شد.

معنی لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس مشخصا نشان دهنده ایران باستان است. چون اشاره به شهری تاریخی در ایران دارد. همین طور شهرت تخت جمشید بر هیچ کس پوشیده نیست.در باب تصویر شیر می توان گفت که عده زیادی در این باره اختلاف نظر دارند عده ای حتی از آن به عنوان شیردال نیز یاد می کنند اما تحقیقات تاریخی نشان می دهد که در اسطوره های ایران قدیم وجود حیوانی به نام آنزو به وضوح مشهود است.

لوگو پرسپولیس

آنزو شیر پرنده ای است که دارای شاخ بوده است. این پرده بسیار قدرتمند است و بدن و دستان آن شبیه شیر است ولی بال هایی شبیه عقاب دارد. از این مخلوق به عنوان محافظی برای خدایان نیز یاد می شده است. نماد آنزو نشان دهنده فردی است که علاقه به پیشرفت و تعالی دارد. وجود دایره نشان دهنده همبستگی و وحدت در میان اعضا است.

فونت لوگو پرسپولیس

فونت نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طراحی یک لوگو است. در طرح لوگو کلمه پرسپولیس، حرف اول و آخر آن در حالت کشیده است این فونت ظاهری خشن را برای فرد تداعی می کند که خود نشان دهنده میزان مقاومت و استقامت پرسپولیس خواهد بود.

رنگ لوگو پرسپولیس

رنگ سفید و قرمز از جمله بخش های جدا نشدنی این لوگو بوده اند اما در سال های اخیر رنگ هایی هم چون مشکی و طلائی نیز به آن افزوده شده است.

قرمز از جمله رنگ هایی است که باعث ایجاد هیجان در مخاطب می گردد. در نتیجه یکی از انتخاب های بسیار مناسب برای تیم های ورزشی است.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

سفید نیز نشان دهنده زندگی و جوانی افراد است. به دلیل این که سفید تقریبا رنگی خنثی محسوب می گردد به خوبی می تواند با رنگ های دیگر ترکیب شود.

مشکی همواره نشان دهنده قدرت و اقتدار بوده است. همین طور می تواند میزان سخت کوشی را نیز به نمایش بگذارد.

طلایی می تواند حس ارزش را به مخاطب القا کند. این رنگ نشان دهنده این است که باید منتظر پیروزی های مستمر تیم باشید.

نوع لوگو پرسپولیس

این لوگو در دسته emblem قرار گرفته است. معنی این واژه این است که از یک تصویر برای القای مفهوم خود استفاده کنیم. استفاده از یک تصویر ویژه، بیش ترین تاثیر را در ذهنیت یک فرد دارد و باعث می شود که برند مورد نظر بهتر در خاطره ها ثبت گردد.

همان طور که دیدید طراحی لوگوی پرسپولیس با افت و خیزهای بسیاری روبه رو بوده است. اما در انتها به خوبی توانسته است تا جای خود را در میان مردم پیدا کند.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *