لوگو پرسپولیس

تاریخچه لوگو پرسپولیس

بدون شک تیم پرسپولیس یکی از تیم های بسیار پرطرفدار در میان عموم مردم ایران است. هواداران این تیم با پوشیدن لباس و پرچم قرمز رنگ این تیم به حمایت از آن می پردازند. در این مطلب قصد داریم تا به توضیحی تخصصی درباره لوگو پرسپولیس بپردازیم.

 

دانلود فایل لوگو پرسپولیس

برند پرسپولیس

پرسپولیس باشگاهی است که شامل تیم های مختلفی هم چون امید، نوجوانان، بانوان و … است. باشگاه فوتبال پرسپولیس اولین بار توسط شخصی به نام علی عبده تشکیل گردید. این رویداد در سال ۱۳۴۲ شمسی رخ داد و در آن زمان عبده مالک باشگاه بولینگ نیز بود. شهرت این تیم زمانی افزایش یافت که توانست در لیگ خلیج فارس و در سایر لیگ ها به پیروزی های گسترده ای دست یابد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

تیم پرسپولیس در میان عموم مردم به نام هایی هم چون قرمز پوشان و ارتش سرخ نیز شهرت دارد. رنگ تیم پرسپولیس که قرمز می باشد در بین مردم کشور ما بسیار مشهور است و کسی نیست که با دیدن این رنگ یاد تیم پرسپولیس نیوفتد.

برند پرسپولیس از سال ۵۷ تاکنون تغییرات بسیار زیادی کرده است و هم چنین مالکان آن نیز بسیار تغییر کرده اند. در این مطلب قصد داریم تا درباره چگونگی پیدایش این برند از ابتدا تا به امروز برای شما به طور مفصل توضیح دهیم.

پیشینه لوگو پرسپولیس

پیشینه لوگو پرسپولیس

تاریخچه لوگو پرسپولیس

در ابتدا نشان و لباس پرسپولیس به طرح فروهر بود. البته این که دقیقا این طراحی لوگو در چه تاریخی مورد طراحی قرار گرفت شک و تردید های بسیاری وجود دارد.

فروهر نمادی است در آیین زردشت که در آن مردی با بال های بزرگ در صحنه وجود دارد. این تصویر در داخل یک قاب گل برگی وجود داشته است. همچنین اسم پرسپولیس نیز در بالای این قاب دیده می شده است. در قسمت پایین این لوگو نیز کلمه باشگاه پرسپولیس حک شده بود. رنگ لوگوی اولیه پرسپولیس قرمز در پس زمینه سفید رنگ بود که این امر باعث می شد حالت معنوی نماد فروهر بهتر دیده شود.

تکامل لوگو پرسپولیس

به دلیل این که مالکان این باشگاه چندین بار عوض شده اند در نتیجه لوگوی آن نیز در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بعد از اولین نماد تصویر بعدی نمادی از تخت جمشید بود. تخت جمشید که خود یادآور پرسپولیس شهر پارسی بوده است در بین  ایرانیان بسیار مشهور است. این طرح سه سال بعد از لوگوی اول رونمایی شد. طرح این لوگو شیری شاخ دار بود که جامی را در برگرفته است.

در پایین این طرح  حلقه های المپیک به چشم می خورد. بعد از شکست رژیم شاهنشانی تا سال ها از هیچ لوگوی خاصی برای پرسپولیس استفاده نمی شده است. تا این که در سال ۶۵ اسم باشگاه به پیروزی تغییر پیدا نمود. در همین راستا مالکان جدید بر آن شدند تا  از یک لوزی به عنوان طرح جدید استفاده کنند. بعد از این لوگو به شکل یک حلقه گل که در میان آن نام پیروزی می درخشید تغییر پیدا کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: پیشینه لوگو اینستاگرام

این نماد تا سال ۶۹ مورد استفاده قرار گرفت. در این سال ها بعد از درخواست فردی به نام عباس انصاری فرد دوباره نام باشگاه به پرسپولیس تغییر یافت و همین طور از لوگوی شیر نیز استفاده شد. تا این که در سال ۱۳۷۰

لوگو پرسپولیس

طرح لوگو دوباره تغییر یافت. در این طرح سکویی که در قسمت پایینی جام وجود داشت حذف گردید و سردیس های شیرمانند شبیه اسب شدند. جام نیز بزرگتر از حالت قبلی بود. اما در سال ۸۰ سردیس ها دوباره به حالت قبلی خود بازگشتند و سکو نیز دوباره به طرح لوگو اضافه شد. همچنین ۵ حلقه المپیک تبدیل به سه حلقه شد.

در سال های بعد عمده تغییرات شامل فونت و اضافه کردن دایره به قاب بود. تا این که در سال ۹۲ یک نمای جدید طراحی گشت. در این هنگام بود که طراحان جدید تصمیم گرفتند تا حلقه ای که به دور سردیس ها وجود دارد را در حالت سه بعدی و نامرئی طراحی کنند و این نماد به وسیله یک سپر احاطه گشت.

همچنین از جمله تغییرات دیگر می توان به این مورد اشاره کرد که واژه پرسپولیس هم به صورت فارسی و هم انگلیسی و هم چنین تاریخ تاسیس باشگاه به این طرح اضافه شد.

معنی لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس مشخصا نشان دهنده ایران باستان است. چون اشاره به شهری تاریخی در ایران دارد. همین طور شهرت تخت جمشید بر هیچ کس پوشیده نیست.در باب تصویر شیر می توان گفت که عده زیادی در این باره اختلاف نظر دارند عده ای حتی از آن به عنوان شیردال نیز یاد می کنند اما تحقیقات تاریخی نشان می دهد که در اسطوره های ایران قدیم وجود حیوانی به نام آنزو به وضوح مشهود است.

لوگو پرسپولیس

آنزو شیر پرنده ای است که دارای شاخ بوده است. این پرده بسیار قدرتمند است و بدن و دستان آن شبیه شیر است ولی بال هایی شبیه عقاب دارد. از این مخلوق به عنوان محافظی برای خدایان نیز یاد می شده است. نماد آنزو نشان دهنده فردی است که علاقه به پیشرفت و تعالی دارد. وجود دایره نشان دهنده همبستگی و وحدت در میان اعضا است.

فونت لوگو پرسپولیس

فونت نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طراحی یک لوگو است. در طرح لوگو کلمه پرسپولیس، حرف اول و آخر آن در حالت کشیده است این فونت ظاهری خشن را برای فرد تداعی می کند که خود نشان دهنده میزان مقاومت و استقامت پرسپولیس خواهد بود.

رنگ لوگو پرسپولیس

رنگ سفید و قرمز از جمله بخش های جدا نشدنی این لوگو بوده اند اما در سال های اخیر رنگ هایی هم چون مشکی و طلائی نیز به آن افزوده شده است.

قرمز از جمله رنگ هایی است که باعث ایجاد هیجان در مخاطب می گردد. در نتیجه یکی از انتخاب های بسیار مناسب برای تیم های ورزشی است.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

سفید نیز نشان دهنده زندگی و جوانی افراد است. به دلیل این که سفید تقریبا رنگی خنثی محسوب می گردد به خوبی می تواند با رنگ های دیگر ترکیب شود.

مشکی همواره نشان دهنده قدرت و اقتدار بوده است. همین طور می تواند میزان سخت کوشی را نیز به نمایش بگذارد.

طلایی می تواند حس ارزش را به مخاطب القا کند. این رنگ نشان دهنده این است که باید منتظر پیروزی های مستمر تیم باشید.

نوع لوگو پرسپولیس

این لوگو در دسته emblem قرار گرفته است. معنی این واژه این است که از یک تصویر برای القای مفهوم خود استفاده کنیم. استفاده از یک تصویر ویژه، بیش ترین تاثیر را در ذهنیت یک فرد دارد و باعث می شود که برند مورد نظر بهتر در خاطره ها ثبت گردد.

همان طور که دیدید طراحی لوگوی پرسپولیس با افت و خیزهای بسیاری روبه رو بوده است. اما در انتها به خوبی توانسته است تا جای خود را در میان مردم پیدا کند.

 

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
47 پاسخ
 1. بصیری رضا
  بصیری رضا گفته:

  سلام طراحی لوگو پرسپولیس نشون دهنده خوبی از این تیم هستش رنگ قرمز علامت ها به نظر خیلی خوب معرف این تیم هستش مرسی از مقاله خوب و توضیحاتتون

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   نه لزوما بسته به مجموعه ای داره که باهاش قرارداد می بندید. هزینه لوگو باید مطابقت داشته باشه با رزومه و تجربه کاری با برندهای متنوع و کیفیت خدمات ارایه شده

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   لوگو پرسپولیس از نماد کهن ایران زمین استفاده نموده است. حیوانی به نام انزو، شیری شاخ دار نماد قدرت و اعتبار

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   لوگوتایپ فارسی پرسپولیس و نوشتار لاتین آن از ساختارها و فرم های متفاوتی تشکیل شده است که همین موضوع میتواند یکی از ضعف های آن محسوب شود

   پاسخ
 2. اصغری محمدحسین
  اصغری محمدحسین گفته:

  سلام میخواستم بدونم طراح لوگو پرسپولیس در ابتدا چه کسی بوده و اینکه تغییر ایجاد شده در طراحیش بخاطر این هست که سر مربی ها تغییر میکنن؟

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و درود
   بهینه سازی لوگو برند ها در طول زمان امری است بدیهی، همانطور که نام های تجاری بزرگ در طول عمر برند هاشون دستخوش ساده سازی و تغییر قرار گرفته اند لوگو پرسپولیس نیز به همین شک بوده و ارتباطی به مدیر باشگاه و یا سر مربی قطعا نخواهد داشت.

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   از زمان سفارش لوگو و واریز پیش پرداخت حدودا ۱۰ روز کاری زمان می برد تا پرو؟ه فاینال گردد

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله با شما موافقم ولی قطعا در سال های آینده هم لوگو پرسپولیس دستخوش ساده سازی و تغییر قرار خواهد گرفت

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله . اداره ثبت علایم و مالکیت معنوی نام های تجاری
   برای اطلاع بیشتر می توانید مقاله فرآیند ثبت لوگو را مطالعه نمایید

   پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله لوگو پرسپولیس از نماد های قدیمی و مفهومی است

   پاسخ
 3. محسن قاصدی
  محسن قاصدی گفته:

  سلام مرسی بابت بررسی که راجع لوگو پرسپولیس داشتید و مارو آشنا کردید با سیر تکاملی در طراحی لوگو پرسپولیس. ممنونم از مطالبتون

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله لوگو پرسپولیس انتزاعی تصویری محسوب شده و قطعا جزء لوگو مینیمال و ساده نیست

   پاسخ
 4. خالدی مینا
  خالدی مینا گفته:

  سلام بابت کشیدگی که تو لوگو نوشتاری پرسپولیس دارم میبینم میخواستم بدونم از چه فونت نوشتاری استفاده کردن

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام
   فکر نمیکینم لوگوتایپ پرسپولیس فونت باشد و طراح آن را خاص این برند طراحی نموده است

   پاسخ
 5. وحید صالحی
  وحید صالحی گفته:

  سلام خسته نباشید لوگو های مث پرسپولیس که خیلی مطرح هستن اگر باشگاهی یا … ازشون کپی برداری کنه مراحل قانونی داره؟

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله قطعا کپی برداری از نماد برند های موجود و لوگوهای ثبت شده قابل پیگرد قانونی می باشد

   پاسخ
 6. ندا برزگر
  ندا برزگر گفته:

  سلام من برای طراحی لوگو خودم به یه پشتیوانه فکری در ارتباط با طراحی ونام لوگو احتیاج دارم شرکت شما در لین زمینه ام فعالیت دارن؟

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله دقیقا
   ممنون بابت مطالعه مقاله

   پاسخ
 7. بیتا میرزایی
  بیتا میرزایی گفته:

  فونت‌ها هم مث شکل‌ها و رنگ‌ها تاثیر زیادی در شناسایی هویت برند و انتقال پیام آن به مخاطبین دارند. فونت عجیب به کار رفته در واژه‌ی فارسی پرسپولیس نیز وظیفه‌ی خود را به‌خوبی انجام داده و کارشون تو این زمینه هم خیلی خوب بوده

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   سلام و احترام
   بله موافقم ولی ساختار لوگوتایپ فارسی و لاتین باسد هماهنگ با هم باشد

   پاسخ
 8. اسماعیلی شاهرخ
  اسماعیلی شاهرخ گفته:

  مزیت‌های استفاده از لوگوی انتزاعی این هستش که چنین طرحی، مخاطب را تنها به یک تصویر محدود نمی‌کنه و برخلاف دیگر لوگوها که روی مفهوم خاصی تمرکز می‌کنن دست مخاطب را برای برداشت از مفاهیم باز می‌ زاره و پرپسولیس هم فک کنم جزو این دسته هستش

  پاسخ
  • پیمان ناصرآبادی
   پیمان ناصرآبادی گفته:

   بله ولی خب این سبک در طراحی آرم برای تجاری سازی و کسب و کارها قدرت لازم برای رقابت را ندارد

   پاسخ
 9. محیا جهانگیری
  محیا جهانگیری گفته:

  سلام خسته نباشید اگر از روی لوگو ها مث پرسپولیس الگو برداری بشه توجه فقط الگو برداری و نه کپی کردن مشکلی به وجود میاد؟

  پاسخ
 10. ارسلان افشار
  ارسلان افشار گفته:

  سلام من در ارتباط با پرسپولیس مقالتونو خوندم در حین خلاصه بودن خیلی خوب توضیح دادید همه چیز رو.الان خودم بخوام برای طراحی لوگو کسب کارم مزاحم شما بشم باید پیکیج انتخاب کنم؟

  پاسخ
 11. کمیل حافظی
  کمیل حافظی گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنون که مطالب مفیدی در ارتباط با لوگو پرسپولیس گزاشتید میخواستم بدونم هزینه های دریافتی شرکت شما برای طراحی لوگو بستگی به چه چیزهای داره؟

  پاسخ
 12. بنامین ارمان
  بنامین ارمان گفته:

  سلام خسته نباشید من مطالب در مورد لوگو پرسولیس کامل مطالعه کردم میشه بگین نقطعه ضعف این لوگو کجا هستش و میشه ازش ایرادی گرفت

  پاسخ

تعقیب

 1. […] این مقاله را حتما بخوانید: تاریخچه لوگو پرسپولیس […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button