برندینگ، از دغدغه های همیشگی سازمان‌ها، حفظ و توسعه اعتبار نام و نشان سازمانبوده است اما در سال‌های اخیر شاهد محو یا کمرنگ شدن برندهای بسیار معروفی از صحنه بازار بوده ایم، از جمله Woolworth و Kmart در امریکا.

این مسئله می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد ولی بیش از هر چیز، نشانگر آن است که حتی برندهای معروف هم ممکن است یک شبه از اذهان محو شوند.

نمی توان تاثیر نماد بصری یک نام تجاری را در برندینگ آن نام، نادیده گرفت و همچنین به این مهم باید توجه داشت که خوانایی یک لوگو به همان اندازه شکل آن اهمیت دارد.

 نماد برند (طراحی لوگو) به تنهایی نمی تواند قدرت آن  را در برندینگ انتقال دهد و نیازمند آن است که با نوشتار نام برند(طراحی لوگو تایپ) همراه شود.

کمتر کسی است که اخبار فوتبال را دنبال نکند یا علاقه ای به بازی های ورزشی نداشته باشد. سالانه مسابقات فوتبال زیادی در باشگاه های مختلف رخ می دهد که هر کدام از فوتبال دوستان تیم مورد علاقه خود را دنبال می کنند. در اسپانیا هم ورزش فوتبال به صورت حرفه ای دنبال شده و بازی های لالیگا اسپانیا که مربوط به لیگ های ورزشی حرفه ای هستند، شامل باشگاه های معروفی می شوند که در این بازی ها توپ می زنند. یکی از محبوب ترین تیم های ورزشی این کشور رئال مادرید است که در ادامه به بررسی تاریخچه لوگو رئال مادرید و همینطور مفهوم و نمادهای این نماد بصری خواهیم پرداخت.

 

دانلود لوگو رئال مادرید

درباره رئال مادرید

برند ریٔال مادرید

در سال ۱۹۰۲ عده ای از طرفداران رئال مادرید تصمیم گرفتند تا باشگاهی به همین نام افتتاح کنند. در حال حاضر باشگاه مورد نظر یکی از بهترین باشگاه های اروپایی است. موقعیت افسانه ای رئال مادرید در سطح بین المللی تحت رهبری سانتیاگو برنابئو یشته که از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۷ برای این تیم بازی کرد و از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۷۸ رئیس باشگاه بود، تثبیت شد.

در سال ۱۹۵۳، برنابئو شروع به تهیه یک لیست با بهترین بازیکنانی کرد که می توانست پیدا کند. بازیکنان این تیم از سرتاسر جهان انتخاب شدند و سرمربی رئال موفق شد تا با تیم خود پنج بار متوالی از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۰ قهرمانی اروپا را به دست آورد. سپس برنابئو در دهه ۱۹۶۰ تغییر مسیر داد و تیمی کامل متشکل از بازیکنان اسپانیایی تشکیل داد. در سال ۱۹۶۶، رئال مادرید ششمین جام اروپایی خود را برنده شد. تیم رئال مادرید از زمان اولین بازی خود لباس های آبی و سفید می پوشد.

این مقاله را حتما بخوانید: تاریخچه لوگو یوونتوس

جالب است که بدانید اسم این باشگاه برگرفته از کلمه سلطنت است. در واقع یکی از پادشاهان اسپانیایی این نام را برای باشگاه برگزیده بود. از همان موقع بود که طرح یک تاج بر روی لوگو نقش بست. این باشگاه در حال حاضر ارزشی به اندازه ۱.۴۱۹ میلیون یورو دارد و از جمله گران ترین باشگاه های فوتبال دنیا است. هم اکنون این باشگاه برای توسعه دادن برند خود با یک شرکت فناوری همکاری می کند. حال به بررسی لوگو رئال مادرید خواهیم پرداخت.

اولین لوگو رئال مادرید

اولین لوگو ریٔال مادرید

یک نماد بصری فقط مخصوص کسب و کارهای مختلف نیست، بلکه حتی در باشگاه فوتبال هم لوگوهای معروفی به چشم می خورند. در واقع طراحی لوگو بازگوکننده تاریخ تشکیل باشگاه است، به این صورت هواداران هم می توانند احساس تعلق بیشتری نسبت به باشگاه مورد علاقه خود داشته باشند و نماد باشگاه در ذهن آن ها بهتر ماندگار خواهد شد.

لوگو رئال مادرید، یک نماد موفق و مدرن است که با انتخاب مناسب رنگ و فونت توانسته در یک قرن گذشته عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد. در طول سال ها تغییرات زیادی روی این لوگو انجام نشده است که نشان می دهد تا چه حد لوگوی اولیه به صورت حرفه ای طراحی شده است.

طراحی لوگوی این باشگاه از همان سال فعالیت این باشگاه صورت گرفته است، بعد از آن تغییرات زیادی روی آن انجام نشده است تا اینکه در سال ۱۹۰۸ آرمی طراحی شد که به لوگویی که امروزه استفاده می شود، شباهت زیادی دارد. پس می توان گفت که هویت بصری این باشگاه از سال ها پیش طرح خود را حفظ کرده است که این موضوع اصالت این برند را نشان می دهد.

لوگو اولیه این باشگاه در واقع یک مونوگرام بود که شامل طرحی ساده ای از حروف MFC می شد. این کلمات برگرفته از حروف اول نام باشگاه بوده اند. این آرم بصری رنگ آبی داشت و از فونت سریف در این لوگو استفاده شده بود. همچنین باید گفت که حرف اف در این آرم به صورت نرم طراحی شده بود و بقیه حروف خط های تیزی داشتند.

روند تکامل لوگو رئال مادرید

تکامل لوگو ریٔال مادرید

هنگامی که نخستین آرم بصری ایجاد شد، ۶ سال بعد تغییراتی روی آن ایجاد کردند. در این لوگوی تازه رنگ و همچنین حروف تغییری نکردند. اما در آرم جدید از یک طرح دایره ای استفاده کردند. همینطور چیدمان حروف در این لوگو به صورت طرح های جدیدتری بود. به این صورت که حرف C را داخل حرف M قرار داده بودند و سپس حرف C در بالای حرف F قرار داشت.

همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره داشتیم، وقتی پادشاه یک لقب سلطنتی به این باشگاه داد، طرح تاج هم به آرم بصری آن اضافه شد، با این حال رنگ این نماد همچنان آبی در پس زمینه ای سفید بود و حرف F را به صورت کشیده تر طراحی کردند. همچنین روی دایره لوگو هم یک تاج قرار دادند.

هنگامی که شاه برکنار شد، استفاده از نماد سلطنتی در برندها ممنوع گشت، در همین خصوص بعد از مدتی تاجی که در لوگو بود را حذف کردند. اما با این حال رنگ آن همچنان ثابت ماند و تنها یک خط بنفش به صورت مورب که نماد پرچم پادشاهی بود، در داخل دایره آن طراحی شد.

بعد از پایان یافتن مشکلات داخلی، تاج دوباره به آرم بصری اضافه شد. این بار تغییر رنگی در لوگو رخ داد و از رنگ های طلایی و قرمز استفاده شد. بعد از آن در سال های بعد از رنگ های روشن تری در ترکیب رنگ این نماد بصری استفاده کردند و به جای رنگ بنفش از رنگ آبی گوتیک استفاده کردند. همچنین رنگ طلایی هم روشن تر شد و تاج داخل لوگو به صورت ظریف تری طراحی شد.

سال بعد خط هایی که در کنار حروف بودند، در هم ترکیب شدند و خط دور قاب را به آبی تغییر دادند. در همین هنگام بود که نوار آبی را هم کوتاه تر کردند و سپس زیر اسم باشگاه حرف اختصاصی آن طراحی شد. لوگو رئال مادرید در حال حاضر به صورت یک آرم مینیمالیستی طراحی شده که با گذشته آن تفاوت زیادی ندارد. این لوگو همچنان بازگوکننده سنت های این کشور است و در طی صد سال اصالت خود را حفظ کرده است.

 

بررسی لوگو رئال مادرید

اما صحبت از لوگو رئال مادرید باعث می شود که به این موضوع اشاره کنیم که در واقع کسب و کارها می توانند با استفاده از آرم های بصری مخصوص باشگاه های معروف، برند خود را تبلیغ کنند. در این راستا باید گفت که طراحان ما تلاش می کنند تا با در نظر گرفتن تمام اصول طراحی لوگو و استفاده از تکنیک های خاص این رشته یک آرم بصری فوق العاده را برای مشتری طراحی کنند.

لوگوتایپ رئال مادرید

لوگوتایپ ریٔال مادرید

نکته جالبی که درباره این لوگو وجود دارد، این است که از هیچ نوع فونت معروفی در این آرم استفاده نشده است. در این نماد بصری، طراح سعی کرده تا با تکیه بر خلاقیت خود یک فونت جدید خلق کند. در این خصوص باید گفت که حرف m حالت دایره ای دارد و حرف های C و F داخل آن قرار دارند. البته همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره داشتیم، در اولین لوگویی که برای رئال طراحی شد، از فونت سریف استفاده شده بود که باعث شد حرف اف به صورت خمیده و دو حرف دیگه لبه های تیزی داشته باشند. با این حال در گذر زمان طراح تصمیم گرفت که فونتی مخصوص لوگو رئال مادرید طراحی کند.

رنگ لوگو رئال مادرید

رنگ لوگو ریٔال مادرید

رنگ هایی که در این آرم بصری استفاده شده است، رنگ های سفید آبی و نارنجی هستند. رنگ سفید همواره نمادی از پاکی بوده است. در این باشگاه طراح سعی داشته تا از این رنگ برای نشان دادن اصالت و همینطور فرهنگ آن استفاده کند. رنگ بعدی آبی است که می تواند نمادی از اعتماد به نفس باشد. علاوه بر این نشان دهنده مهارت های باشگاه و تکنیک های خوبی است که در زمین بازی از خود نشان می دهند. رنگ نارنجی هم نشان دهنده اشتیاق بازیکنان و همینطور هواداران آن برای رسیدن به پیروزی است.

معنی لوگو رئال مادرید

اولین بار هدف از استفاده از این تاج در این آرم بصری نشان دادن بزرگی و سربلندی این باشگاه بوده است. در واقع طراحی سعی کرده بود که با استفاده از این نماد، تاریخچه لوگو رئال مادرید و موفقیت های آن را به نمایش بگذارد. علاوه بر این فونتی که در حروف اسم این لوگو استفاده شده است، نشانی از قدرت تیم دارد. پس می توان گفت که با درک معنی لوگو رئال مادرید به دانش جالبی درباره حوادث تاریخی که در طول زمان رخ داده است، دست خواهید یافت. همینطور با دیدن این لوگو می توانید، مسیری که این باشگاه در این سال ها طی کرده است، را ببینید.

نماد رئال مادرید، یک لوگو مونوگرام

نماد ریٔال مادرید

این آرم بصری مونوگرام فقط شامل دو حرف RM می شود که مخفف حروف رئال مادرید (Real Madrid) هستند. در این نماد بصری تلاش شده تا به جزئیات به دقت پرداخته شود و همینطور استفاده خلاقانه از فونت باعث شده است که معنی لوگو رئال مادرید بهتر در ذهن مردم ماندگار شود. استفاده از رنگ های مختلف هم بر زیبایی این طرح افزایش داده است. پس می توان گفت که همه این عوامل در کنار هم یک لوگو حرفه ای را ایجاد کرده اند.

این مقاله را حتما بخوانید: ساخت لوگو، به روش مونوگرام

اما شاید برای شما سوال باشد که یک آرم بصری مونوگرام چیست؟ در واقع این نمادها از حروف و اعداد در کنار هم استفاده می شوند. همچنین در این نمادها عموما از کلمات اول حروف اصلی برند استفاده می کنند و این کار در جهت ساده کردن برند و استفاده آسان آن در شبکه های اجتماعی است.

 

جمع بندی

لوگو رئال مادرید، در طول سالها تغییرات زیادی نداشته است که این موضوع نشان دهنده اصالت این نماد بصری و برتری است که نسبت به سایر باشگاه ها دارد. در این مطلب به طور کامل درباره رنگ، فونت و مفاهیم این آرم بصری توضیحاتی را به شما ارائه کردیم.

امروزه اکثرا شرکت ها تمایل دارند تا طراحی لوگو با حروف انگلیسی صورت گیرد، مخصوصا کسب و کارهای بین المللی برای اینکه بتوانند هویت برند خود را در دنیا بهتر معرفی کنند، نیاز به استفاده از این گونه لوگوها دارند. در ادامه به بیان اهمیت استفاده از لوگو حروف انگلیسی خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

به طور کلی یک آرم تجاری باید به گونه طراحی شود که بتواند به خوبی توجه مشتریان را به خود جلب نماید.در نتیجه انتخاب یک طرح مناسب کار دشواری است و تنها از عهده افراد متخصص برمی یاید. در میان انواع آرم های بصری می توان به طراحی لوگو انگلیسی اشاره داشت.این لوگو را می توانید به سادگی در شرکت های مشهور جهانی مانند گوگل مشاهده کنید. با این حال باید توجه داشته باشید که در طراحی این لوگوها نباید تنها به استفاده از نام برند اکتفا کرد، بلکه باید به اصول طراحی لوگو هم توجه ویژه ای داشته باشید.

ضرورت طراحی لوگو با حروف انگلیسی

ضرورت طراحی لوگو با حروف انگلیسی

این نوع لوگو ویژگی های خاصی دارد که استفاده از آن به کسب و کار شما کمک می کند. روش های جذابی برای طراحی این نوع آرم های بصری وجود دارد که سبب تمایز یک شرکت با سایر رقبا می شود. همچنین شما با استفاده از لوگو انگلیسی می توانید، کار خود را به صورت بهتری در ذهن مخاطب ماندگار کنید.

علاوه بر این هنگامی که یک آرم بصری با استفاده از حروف انگلیسی طراحی شود، افراد دیگر نمی توانند به سادگی از آن کپی برداری کنند و لوگو شما منحصر به فرد و ویژه خواهد بود. در این حالت اسم شرکت توسط حروف انگلیسی طراحی شده و در کنار آن از رنگ و فونت خاصی هم استفاده می کنند تا امکان کپی کردن آن از بین برود.

چه کسب و کارهایی به لوگو انگلیسی نیاز دارند

ضرورت طراحی لوگو با حروف انگلیسی

با این حال شاید شما هنوز درباره استفاده از لوگو انگلیسی اطمینان نداشته باشید و بین انتخاب لوگوهای مختلف دچار شک و تردید شده اید. برای اینکه بتوانید انتخاب صحیح تری داشته باشید، باید بگوییم که استفاده از این نوع آرم های خاص برای تمام کسب و کارها می تواند مزایای خاص خود را داشته باشد.

از آن جا که در هنگام طراحی این نوع آرم ها از اسم شرکت استفاده می شود و اسم برند هم همواره منحصر به فرد و یکتا است، پس چنانچه علاقه دارید تا کسب و کار شما بهتر در ذهن مخاطب بماند، استفاده از طراحی لوگو با حروف انگلیسی انتخاب عاقلانه تری خواهد بود. پس به طور کلی می توان گفت که کسب و کار شما در هر زمینه ای هم فعالیت کند، می توانید به سادگی از این نوع آرم ها استفاده نمایید. معمولا استفاده از این آرم در کسب و کارهایی که در حوزه پزشکی، فناوری، کافی شاپ، ارز دیجیتال، پوشاک، علمی، پزشکی و … هستند، کاربرد بیشتری دارد.

برای اینکه بتوانید، استفاده بهتری در حین طراحی این لوگو ببرید، بهتر است تا از تصویر و لوگو تایپ در کنار هم استفاده نمایید به این صورت طرحی که آماده می شود، جذابیت و نمای بسیار زیبایی خواهد داشت و به سادگی می تواند توجه مشتریان را به خود جلب کند

استفاده از این نوع آرم خاص شامل مزایایی می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

لوگوی تایپ ساده است

استفاده از طرح ها یا تصویرهای زیاد باعث می شود تا مخاطب گیج شده و متوجه هدف کسب و کار شما نشود. در این حالت بهتر است تا فقط از یک حرف استفاده نمایید. زیرا با اینکه استفاده از رنگ ها یا شکل های هندسی می تواند آرم بصری را جذاب کند، اما استفاده بیش از حد فقط باعث شلوغی لوگو می شود. همینطور به خاطر اینکه استفاده از حروف انگلیسی باعث می شود تا لوگو از حالت عادی ساده تر شود، در نتیجه می تواند بهتر هویت برند را منعکس کند.

این مقاله را حتما بخوانید: با مفهوم لوگو مینیمال آشنا شوید

مقیاس‌ پذیر بودن لوگو

یکی از نکات دیگری که در حین استفاده از این لوگوها می توان به آن اشاره داشت این است که به خاطر اینکه تنها از یک حرف در این آرم استفاده می شود در نتیجه لوگو می تواند به سادگی در بخش های مختلفی مانند تقویم، بنر یا کارت ویزیت استفاده شود. زیرا در این حالت این آرم ها بسیار کوچک هستند اما در صورتی که از لوگوهای بزرگتر یا لوگوهای پیچیده استفاده شود، چاپ خانه مجبور می شود، برای بهتر دیده شدن لوگو آن را در سایز بزرگ تری چاپ کند که جلوه مناسبی نخواهد داشت.

ظاهر مدرن

مزیت دیگری که برای استفاده از این نوع لوگوها می توان برشمرد، این است که استفاده از آن ها باعث می شود تا شکل آرم بصری جذاب تر شود و حتی در نظر مخاطب کلاسیک به نظر برسد. علاوه بر این نکته جالبی دیگری موجود دارد که بهتر است به آن هم اشاره کنیم. در مناسب های مختلف برای مثال عید یا دیگر رویدادهای ویژه می توان شکل لوگو را به صورت طرح جدیدی درآورد تا با رویدادی که در جریان است هماهنگ باشد. پس به طور کلی مهم نیست که قدمت شرکت شما چند سال است، طراحی لوگو با حروف انگلیسی برای هر کسب و کاری مناسب خواهد بود.

شناسایی آسان تر

استفاده از حروف انگلیسی موجب می شود تا مخاطبان بتوانند با سرعت بیشتری لوگو شما را تشخیص بدهند، زیرا فقط از یک حرف ساده در طراحی آن استفاده شده است. همینطور برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری بگیرید، می توانید پیش از طرح نهایی پژوهش هایی در این زمینه انجام دهید تا ببینید مخاطبین به چه نوع طرح هایی بیشتر علاقه دارند.

انتخاب رنگ در طراحی لوگو انگلیسی

رنگ در طراحی لوگو انگلیسی

انتخاب رنگ یکی از مراحل مهم در هنگام طراحی است که می تواند سرنوشت لوگوی شما را تعیین کند. در این خصوص طراح حتما باید از روانشناسی رنگ ها استفاده نماید تا بتواند رنگی مناسب برای آرم شرکت انتخاب کند. همانطور که می دانید رنگ ها احساسات متفاوتی را در بیننده ایجاد می کنند و انتخاب رنگ می تواند با توجه به فرهنگ و حتی تجربه افراد متفاوت باشد. در این میان چنانچه به درستی آن را انتخاب کنید باعث افزایش ارزش کسب و کار شما خواهد شد.

این مقاله را حتما بخوانید: راهنمای جامع انتخاب رنگ لوگو

شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کند، اما اسمی که برای یک کسب و کار تعریف می شود، همانند شخصیتی است که برای آن در نظر گرفته می شود. پس مشخصا انتخاب یک نام مناسب وظیفه سنگینی است که باید به دقت انجام شود. مورد بعدی رنگی است که باید در تناسب با این نام انتخاب شود. رنگ باید به گونه ای باشد که به هویت کسب و کار شما شخصیت و وقار ببخشد.

البته توجه به این نکته ضروری است که کسب و کار شما در چه زمینه ای فعالیت می کند. برای مثال اگر کسب و کار روحیه مردانه ای داشته باشد، باید رنگی متناسب با آن انتخاب کنید. پس گروه سنی و جنسیت هم در انتخاب رنگ مناسب تاثیرگذار هستند.

مورد بعدی که باید به آن توجه کرد این است که آیا از یک رنگ در لوگو استفاده کنید یا اینکه بهتر است تا از ترکیبی از رنگ ها استفاده نمایید. یکی از آرم های بصری که هر روزه ما با آن روبه رو هستیم، گوگل است که دارای رنگ های مختلفی است، این مدل نمادها، توجه را بیشتر به خود جلب می کنند و در ذهن ماندگارتر خواهند بود. با این حال باید دید که آیا استفاده از چند رنگ مناسب برند شما است یا خیر. در این میان برخی از مکان ها هم هستند که با استفاده از لوگوهای چند رنگ جذاب تر دیده می شوند. برای مثال در مهد کودک می توان از رنگ های روشن و کودکانه تر استفاده کرد.

ساختار لوگو تایپ انگلیسی

 

تاثیرگذارترین روش برای اینکه یک نماد بصری در ذهن مخاطب بنشیند، این است که طراح نهایت خلاقیت و ایده های خود را به کار ببرد و در ساختار لوگو از فونت ها و رنگ های جذاب استفاده کند. پس در واقع مجموعه ای از عوامل مختلف هستند که قرارگیری هوشمندانه آن ها در کنار هم باعث می شود تا طرحی به یادماندنی شکل بگیرد. علاوه بر این باید در کنار ساختارهایی که برای شکل گیری لوگو مهم هستند، به هویت برند هم توجه شود.

این مقاله را حتما بخوانید: لوگوتایپ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از روش های جالبی که می توان در هنگام طراحی از آن استفاده کرد روش فضای منفی است. این روش اگر به درستی استفاده شود، تاثیر چشم گیری در شکل نهایی لوگو ایجاد می کند. در واقع این تکنیک به نوبه خود بسیار جالب است. تصور کنید که شما از اسم برند خود در قالب یک نام انگلیسی استفاده کنید، اما در گوشه ای کوچک فضای سفیدی وجود دارد که در آن یک نماد جالب پنهان شده است.

یکی از نمادهایی که می توان در این زمینه به آن ها اشاره داشت، شرکت خدمات پستی فدکس است، در این نوع آرم در نگاه اول چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، اسم شرکت است، اما اگر بیشتر دقت کنید، می تواند یک فلش را در میان دو حرف آن ببینید. این فلش نمادی از حرکت رو به جلو شرکت است.

لوگو با حروف اختصاری انگلیسی

مونوگرام انگلیسی

در طراحی لوگو انگلیسی می توان از فونت، رنگ، شکل های هندسی با خط های مختلفی استفاده کرد. این خطوط به صورت افقی، گسسته یا حتی منحنی می توانند استفاده شوند. حتی برای اینکه طرح خلاقانه تر شود، می توان خطوط را کوچکتر یا بزرگتر از حد معمول طراحی کرد، یا اینکه آن ها را به صورت وارونه استفاده کرد. در واقع استفاده از حرف و نماد در یکدیگر تاثیر بیشتری در کار شما خواهند داشت.

جمع بندی

طراح باید در حین خلق یک اثر منحصربه فرد طرح های زیادی را ببیند و حتی از موضوعات پیرامون خود الهام بگیرد. پس برای اینکه بتوانید، بهترین نتیجه را نسبت به طراحی لوگو با حروف انگلیسی داشته باشید، بهتر است تا کار را به دست یک طراح باتجربه و خلاق که در گذشته طرح های چشمگیری از خود ارائه داده است، بسپارید.

 

امروزه سالن های آرایشی نقش زیادی در زندگی مردم دارند و سالن کارها علاقه دارند تا نمونه کارهای خود را به مشتریان احتمالی نشان دهند، در این میان ایجاد یک برند می تواند کمک بسیاری به کسب و کارهای آن ها بکند. مخصوصا این مورد برای مژه کاران اهمیت زیادی دارد زیرا که خانم ها علاقه زیادی به پرپشت کردن مژه های خود دارند. همه این موارد کنار هم سبب می شود تا رقابت بین آرایشگران افزایش یابد. در ادامه توضیحاتی درباره اهمیت نقش طراحی لوگو مژه به شما ارائه خواهیم داد.

اهمیت طراحی لوگو کاشت مژه

اهمیت طراحی لوگو کاشت مژه

شرکت های مختلف برای اینکه بتوانند، هویت بصری کسب و کار خود را به مخاطبین نشان دهند، از لوگو استفاده می کنند. یک لوگو حرفه ای باعث تمایز یک شرکت یا برند با سایر رقبا می شود و هرچه لوگو مژه جذاب تر باشد، افراد بیشتری به سالن های آرایشی جذب می شوند. آرم می تواند نشان دهنده خدماتی باشد که یک کسب و کار ارائه می دهد.

علاوه بر این نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که طراحی لوگو اکستنشن کمک می کند تا سالن شما زمان بیشتری در ذهن مخاطب ماندگار شود و چنانچه مشتری از کار شما راضی باشد، می تواند آن را به سایر مشتریان بالقوه معرفی کند. به طور کلی می توان گفت که طراحی لوگو اکستنشن مژه مزایای زیر را برای کسب و کار شما خواهد داشت:

 • معرفی کسب و کار به صورت حرفه ای
 • ایجاد تفاوت با سایر رقبا
 • به دست آوردن اعتماد مشتری
 • بازاریابی مناسب
 • افزایش درآمد

انواع سبک طراحی لوگو مژه

انواع سبک طراحی لوگو مژه

طراحی لوگو مژه و ابرو، فقط یک نماد کوچک نیست، بلکه طرحی است که می تواند، شخصیت کسب و کار شما را به افراد دیگر معرفی کند. در واقع شما با طراحی لوگو، علاوه بر جذب اعتماد، می توانید میزان درآمد خود را افزایش دهید. با این حال سبک های متفاوتی از آرم مورد نظر وجود دارد که باید اطلاعات کافی درباره آن کسب کنید تا بتوانید بهترین نماد را برای سالن خود طراحی نمایید. در ادامه خصوصیات سبک های مختلف لوگو را به شما معرفی می کنیم:

سبک لوگوتایپ

یکی از موادی که در هنگام طراحی آرم باید به آن توجه داشت، لوگو تایپ است. همانطور که احتمالا متوجه شده اید، در این آرم به حروف توجه ویژه ای می شود. نماد مورد نظر می تواند، به صورت های مخلتفی طراحی شود، برای مثال شما می توانید از طراح درخواست کنید که تنها برخی از حروف یا از تمام حروف کسب و کار در کار خود استفاده کند.

در این میان باید به فونت هم توجه داشت، زیرا هنگامی که از حروف برای طراحی یک آرم استفاده می شود، این حروف باید به اندازه ای جذاب باشند که بتوانند نظر مخاطب را به خود جلب کنند.

حتما بخوانید: یک لوگوتایپ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

سبک پیکتوگرام

در این میان می توان از یک تصویر هم برای طراحی لوگو استفاده کرد. به طور کلی یک تصویر تاثیر بیشتری در ذهنیت مخاطب دارد و برای مدت زمان بیشتری در حافظه وی هک می شود. برای کسب و کارهایی مانند سالن های آرایشی می توان از چشم ها برای طراحی یک نماد بصری استفاده کرد. با این حال توجه به این نکته ضروری است که از آن جا که اسم کسب و کار شما در لوگو مطرح نمی شود، ممکن است عده زیادی متوجه آن نشوند.

سبک ترکیبی

بدون شک بهترین نوع آرمی که می تواند در حافظه مخاطب ماندگار شود و از طرفی دیگر معرف شرکت شما باشد، نوع ترکیبی است. در این حالت نماد و اسم کسب و کار شما در کنار هم قرار می گیرند و مخاطب به راحتی متوجه برند شما می گردد.

با این حال باید به نکته توجه داشت که سلیقه هر فرد نقش مهمی در طراحی دارد، ولی هر سبکی که انتخاب می کنید، باید بتواند به خوبی طراحی شود تا بتواند تاثیرگذار باشد.

نکات کاربردی طراحی لوگو برای مژه

نکات کاربردی طراحی لوگو برای مژه

طراحی آرم نه تنها می تواند، برای مژه بلکه برای ابرو هم صورت گیرد. در ادامه تصمیم گرفتیم تا نکاتی را درباره چگونگی طراحی لوگو مژه و ابرو در اختیار شما قرار دهیم که بهتر است به آن ها توجه کنید:

 • انتخاب فونت خوانا

فونت از جمله عوامل تاثیرگذار است که می تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. برای مثال اگر می خواهید لوگو مژه و ابرو را طراحی کنید، باید به گونه ای فونت را طراحی کنید تا مخاطب بتواند به راحتی آن را متوجه شود. زیرا هرچه فونت پیچیده تر باشد احتمال به یاد ماندن آن در ذهن مخاطب کمتر می شود.

اما شاید برای شما سوال باشد که چرا باید به فونت توجه ویژه ای شود؟ دلیل این موضوع این است که نام کسب و کار در فونت استفاده می شود، پس هرچه اسم برند زیباتر طراحی شود، تاثیر بیشتری در مخاطب خواهد گذاشت. به طور معمول بهتر است تا از فونت های ساده استفاده کرد تا خواناتر باشند.

 • استفاده از ایده مرتبط با مژه و ابرو

یکی از نکاتی که موقع طراحی باید به آن توجه داشت این است که باید از نمادی که با موضوع کسب و کار فرد ارتباط دارد، استفاده کرد، به این صورت مشتریان می توانند به سرعت با دیدن آن به یاد سالن آرایشگاه بی افتند. در واقع هدف از استفاده از این نماد جلب توجه مخاطبین است. در این حالت بهتر است که از تصاویری مانند مژه با ابرو استفاده کرد، تا به این صورت مخاطب به راحتی ارتباط میان لوگو و کسب و کار شما را متوجه شود.

 • طراحی مینیمال

با اینکه طرح های پر زرق و برق باعث توجه بیشتر می شوند، اما همواره یک طرح ساده می تواند ماندگاری بیشتری در ذهن فرد داشته باشد. به طور کلی این گونه طرح ها قابل فهم تر هستند و مفهوم را راحت تر انتقال می دهند.

یک طراح حرفه ای باید از جزئیاتی که نیازی به آن نیست پرهیز کند و در واقع هرچه یک آرم ساده تر باشد، نشان دهنده مهارت بیشتر وی خواهد بود. همچنین باید به این نکته توجه داشت که این گونه نمادها را آسان تر می توان در چاپ خانه ها استفاده کرد یا اینکه آن ها را در کارت ویزیت و سایر شبکه های اجتماعی معرفی کرد. در این حالت کیفیت لوگوها بدون اینکه کاهش یابد، می تواند، در محل های مختلف استفاده شود.

حتما بخوانید: با مفهوم لوگو مینیمال آشنا شوید

 • اشکال ساده هندسی

شکل های هندسی به نوبه خود جذابیت خاصی دارند و استفاده از آن ها موجب می شود که آرم بصری سادگی و تعادل بیشتری داشته باشد. یکی از کارهایی که طراحی می تواند، انجام دهد این است که نماد کسب و کار را داخل شکل های هندسی مانند دایره قرار دهد. با این حال بهتر است تا از اشکال چهار ضلعی مانند مستطیل استفاده کنید، زیرا این شکل ها اعتماد بیشتری را در ذهن مخاطب ایجاد می کنند. دایره هم می تواند انتخاب مناسبی باشد، زیرا به شکل مژه هم نزدیک است.

 •  فاصله ها و ضخامت ها

در پایان طراحی باید به فواصل میان بخش های مختلف آرم را رعایت کرد. برای مثال چنانچه از سبک ترکیبی استفاده کنید، در ابتدا بخش اصلی لوگو باید در مرکز واقع شود و بقیه اجزا به تناسب در کنار آن باشند. گاها ضخامت مناسب حروف لوگوتایپ مژه می تواند اعتبار لازم را به مخاطب منتقل نماید و برند را متمایز کند.

علاوه بر این در حالت های دیگر هم مانند نوع نوشتاری یا تصویری باید این مورد را مد نظر قرار داد. پس چنانچه این مورد هم به درستی رعایت شود، در نهایت می توانید یک لوگو بسیار مناسب برای کسب و کار خود آماده کنید.

ایده های مرسوم لوگو اکستنشن مژه

ایده های مرسوم لوگو اکستنشن مژه

برای طراحی لوگو اکستنشن مژه باید موارد زیر رعایت شوند:

در حال حاضر در آرایشگاه ها برای درست کردن اکستنشن مژه از تارهایی استفاده می کنند که از جنس مو هستند. روش کار به این صورت است که این تارها را در میان مژه های واقعی قرار داده و برای چسباندن آن ها از مژه استفاده می کنند، در این صورت مژه واقعی خواهید داشت که زیبا هم بنظر می رسد. علاوه بر این باید به این مورد توجه کنید که می توان از آرم های متنوعی برای لوگوی مژه استفاده کرد.

استفاده از نمادهای مناسب در این نوع طراحی ها موجب می شود که مخاطبین توجه بیشتری به لوگوی شما بکنند و به این صورت کار شما به صورت حرفه ای به آن ها معرفی می شود. برای مثال می توان از یک چشم و ابروی زیبا با رنگ های جذاب استفاده کرد. نوع اسکتنشن مژه در سه حالت زیر طراحی می شود:

 • طرح کلاسیک
 • مگاوالیوم
 • والیوم

در هر یکی از این حالت ها باید نمادهای ویژه ای را طراحی کرد. برای مثال اگر لوگو برای ابرو باشد باید آن را به صورت طبیعی طراحی کنید و یا اینکه حجم مژه باید به اندازه باشد.

رنگ لوگو اکستنشن مژه

رنگ ها همواره تاثیر زیادی در جذب افراد دارند، به گونه ای که از هر رنگ برای هدف خاصی استفاده می شود و شخص طراح باید درک مناسبی نسبت به مفهوم رنگ های مختلف داشته باشد. با این حال انتخاب رنگ هم می تواند بنابر سلیقه شما انجام گیرد. اگرچه بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که به رنگ چشم و مژه ها در حالت معمول نزدیک باشد.

مثلا اگر طراحی لوگو برای مژه رنگ های تیره مثل قهوه ای و مشکی را انتخاب کنید، به سادگی ذهن مخاطب را به سمت چشم ها سوق می دهند. هرچند انتخاب رنگ هایی برجسته مثل طلایی، بنفش یا طوسی می تواند مدت زمان بیشتری در ذهن مخاطب بماند.

حتما بخوانید: مفاهیم رنگ ها در طراحی لوگو

 

جمع بندی

طراحی لوگو مژه باید توسط طراحان باتجربه صورت گیرد، زیرا آن ها کاملا به اصول طراحی آگاه هستند و به خوبی می توانند از طرح و رنگ های جذاب برای ایجاد یک آرم بصری مناسب استفاده کنند که در این مطلب به طور کامل در این باره توضیحاتی را ارائه دادیم. شما میتوانید برای سفارش لوگو حرفه ای و خاص با اصول برندسازی با کارشناسان ایده پردازان در ارتباط باشید.

 

در سال ۲۰۰۳ تویوتا با سبقت از فورد دومین تولید کننده ی اتومبیل در جهان شد. جایگاه اول از نظر میزان فروش از آن جنرال موتورز است غول خودروسازی ژاپن، اکنون با فروش سالیانه حدود هفت میلیون اتومبیل، ۱۱ درصد بازار جهانی خودرو را در اختیار دارد بخشی از این موفقیت مدیون فعالیت های تبلیغاتی متنوعی است که مخاطبان جوان تر را هدف میگیرد و بخشی مدیون بازسازی مدل های قدیمی مثل خودروی کورولا ( Corolla) است. در طراحی لوگو تویوتا از سبک مونوگرام استفاده شده است و مفاهیمی همچون ظرافت، سادگی و مفاهیمی از زادگاه این برند در آن نهفته است که در ادامه بیشتر درمورد آن صحبت می کنیم.

دانلود لوگو تویوتا 

تویوتا، حافظ محیط زیست

های برید - تویوتا

رمز دیگر موفقیت تویوتا این است که توانست از شرکتی که دنباله روی دیگران بود به شرکت پیشگام این صنعت تبدیل شود به عنوان مثال تویوتا سفیر خودروهای حافظ محیط زیست است. در سال ۱۹۹۷ تویوتا اولین تولید کننده خودرو بود که به تولید و فروش عمده‌ی اتومبیل های «های برید دوگانه سوز Hybrid) دارنده دو سیستم سوخت دست زد در اتومبیل های های برید یک موتور احتراق داخلی با یک موتور الکتریکی ترکیب شده است؛ بنابراین از لحاظ مصرف سوخت و محافظت از محیط زیست در مرتبه ای بالاتر از خودروهای عادی قرار دارد آقای «فوجیو چو» مدیر شرکت تویوتا می گوید «توسعه و گسترش اتومبیل های حافظ محیط زیست در استراتژی رشد آینده ما نقش کلیدی دارد.

خط مشی اصلی برند تویوتا

تویوتا، حافظ محیط زیست

زمانی که شرکت ها یک گونه ی جدید کالا یا تکنولوژی ارایه می دهند اغلب دچار این اشتباه می شوند که آن را در انحصار نام تجاری خود نگه می دارند مثلاً شرکت اپل (Apple) را در نظر بگیرید که سعی داشت سیستم عاملش فقط برای استفاده در کامپیوترهای اپل نگه دارد یا سونی که از دادن مجوز استفاده از تکنولوژی بتامکس (Betarmax) به دیگر سازندگان ویدیو اجتناب می کرد کافی است به موفقیت سیستم عامل مایکروسافت یا فرمت وی اچ اس (VHS) ویدیو نگاه کنید تا دریابید که پرطرفدارترین تکنولوژی ها آن هایی هستند که در اختیار شرکت های دیگر هم قرار گرفته اند؛ نه آنهایی که در انحصار یک نام تجاری خاص مانده اند.

 

خوشبختانه تویوتا در برابر خودروهای حافظ محیط زیست (ecocars) رفتار دفاعی در پیش نگرفت در سال ۲۰۰۲ تویوتا با رقیبش نیسان موافقتنامه ای برای تبادل اطلاعات و شراکت در توسعه و پیشرفت و بهینه سازی خودروهای مجهز به تکنولوژی حفاظت از محیط زیست امضا کرد.
این توانایی در آینده نگری در خط مشی تویوتا مشهود است. در واقع تویوتا دیگر صرفا یک سازنده ی قراردادی خودرو نیست و بیشتر به سازمانی شباهت دارد که سعی می کند کیفیت آینده ی رانندگی را تغییر دهد.

TOYOTA، برندی خلاق و تکنولوژیک

برند تویوتا

تویوتا در سال های اخیر به نوآوری هایی دست یافته است؛ به طور مثال خودرویی درست کرده است که خود پارک می باشد. در این خودرو سنسورهای الکترونیکی تعبیه شده است که می تواند بدون برخورد با موانع خیابان به طور اتوماتیک خودرو را به درستی پارک کند در حالی که ساخت اتومبیل های خود پارک و نیز حافظ محیط زیست بخش کوچکی از حرفه ی تویوتا را تشکیل می دهد. مدل های شناخته شده تری مثل کورولا نماد نام تجاری ای می باشد که به آینده چشم دوخته  است.

شرکت تویوتا که در حال حاضر از شرکت فورد سبقت گرفته است. تویوتا می تواند به زودی محبوب ترین نوآوری ابداعاتی مثل ماشین خود پارک یا خودروهای های برید برای این شرکت مقدار زیادی روابط عمومی و اطلاع رسانی ارزشمند و مثبت به همراه آورد و تویوتا را در جایگاه یک نام تجاری آینده نگر قرار داد.

تاریخچه لوگو تویوتا

تویوتا اولین لوگو خود را سال ۱۹۳۷ طراحی نمود و از آن موقع تا کنون ۸ بار این آرم بازطراحی و بهینه شده است. شرکت تویوتا در سال های ابتدایی منسوجات و پارچه تولید می کرد تمرکز بر ریسندگی داشت. این شرکت بالاجبار در شرایط جنگی با چین از طرف دولت موظف به تولید ماشین آلات و خودروهای ارتش شد. جالب است بدانید که نام این برند به زبان ژاپنی یعنی برکت برنج. همچنین نام برند از ۸ حرف تشکیل شده است که از دید فرهنگ ژاپنی عددی پر برکت محسوب می شود.

 

حتما بخوانید: با انواع لوگو و سبک طراحی آرم آشنا شوید؟

 

 

تاریخچه لوگو تویوتا

مفهوم لوگو تویوتا

معنی لوگو تویوتا

درباره لوگو TOYOTA مفتهیم و معانی مختلفی عناون شده است. طراحی لوگو متشکل از ۳ بیضی است که ساختار نام برند را می توان از آن استخراج نمود. همچنین مفهوم ظرافت و دقت در طراحی را با اشاره به تصویر سوزن نخ کردن می توان با این لوگو در ارتباط دانست. برخی نیز نماد کابو و مرد کلاه به سر را نیز از آن برداشت می کنند چرا که شرکت های خودرو ساز ژاپنی علاقه زیادی به فروش محصولات به غرب و خاصا آمریکا دارند.

نام برند تویوتا در ابتدا به نام موسس آن بود کیچیرو تویودا و پس از آن به تویوتا تغییر پیدا نمود. شهری که موسس شرکت در آن متولد شده بود ناگویا نام دارد به معنی ۸ دایره که نماد این برند نیز میتواند از آن الهام گرفته یاشد.

عوامل موفقیت تویوتا

۱ – تویوتا در سال ۱۹۳۳ به عنوان بخش اتومبیل سازی شرکت سهامی تویودا اتوماتیک لوم ورکز (Toyoda Automatic Loom Works Ltd) آغاز به کار کرد.
۲- در اتومبیل های تویوتا میزان مصرف سوخت نسبت به مسافت پیموده شده کمتر از هر خودروی دیگری است
۳- تویوتا سالیانه بیش از ۵/۵ میلیون خودرو میسازد

برندهای مطرح و مشهور جهانی دارای لوگوهای منحصر به فردی هستند که این نمادهای بصری با اینکه در طی زمان دچار تغییراتی شده اند، اما همچنان توانسته اند تا جایگاه خود را در قلب مخاطبین حفظ کنند. پس برای آشنایی با لوگوهای معروف جهان با ما همراه باشید.

لوگو اپل

لوگو اپل

لوگو اپل

اپل یکی از مارک های مشهور جهانی است که در بین خریداران لوازم الکترونیکی جایگاه ویژه ای دارد. این برند در سال ۱۹۷۶ کار خود را آغاز کرد و تاریخچه لوگو اپل از همان موقع آغاز شده است. در آن زمان بود که راب جانوف با یاد باغ هایی که زمانی در مسیر شرکت بوده اند، این لوگو را به شکل سیب طراحی کرد. در ابتدا این لوگو به صورت رنگی بوده که بعد از گذشت سال ها سرانجام رنگ شیشه ای را برای لوگو اپل انتخاب کردند.

این لوگو از زمان طراحی آن تا به حال چهار بار تغییر کرده است و اما جالب ترین بخش درباره این طراحی مفهوم لوگو اپل است که اشاره به داستان نیوتن و سیبی دارد که بر سر او سقوط کرده است. رتبه لوگو اپل در سایت اینتربرندیگ یک است. با بررسی انواع لوگو و سبک طراحی آرم این برند به سبک پیکتوگرام ساخته شده است.

لوگو گوگل از لوگوهای معروف جهان

لوگو گوگل

لوگو گوگل

تاسیس این شرکت به سال ۱۹۹۸ باز می گردد. در آن زمان بود که فردی به اسم سرگئی برین اولین طراحی لوگو این شرکت را انجام داد. اما طرحی که امروزه شاهد آن هستیم توسط خانم روت کدار انجام شده است. برای طراحی این لوگو جلسه های زیادی برپا شد و طی آن ها طرحی نهایی تصویب گردید. سبک این لوگو تایپوگرافی است و حروف آن به صورت برجسته هستند و رنگ لوگو از رنگ های زیبا و سرزنده تشکیل شده است تا مفهوم آن خاطرات زمان کودکی ما باشد. لوگو گوگل تا به حال سه بار تغییر کرده است و رتبه آن در سایت اینتربرندینگ ۴ است.

لوگو پپسی

لوگو پپسی

لوگو پپسی

این برند که در زمینه تولید نوشیدنی های گازدار فعالیت می کند، یک از شرکت های مشهور است که جایگاه خود را در طی یک قرن به دست آورده است. تاریخچه لوگو پپسی به سال ۱۹۰۵ باز می گردد. در نسخه های ابتدایی طراحی این لوگو از درب نوشابه الهام گرفته شده است. اما در گذر زمان طراح سعی کرده تا سبک این لوگو را به طرف مینیمالیست شدن سوق دهد.

در انتخاب رنگ لوگو پپسی امروزی از رنگ های آبی و قرمز به گونه ای استفاده کرده اند که قدرت رقیب این شرکت یعنی کوکولا را به چالش بکشد! رتبه این برند در سایت اینتربرندینگ ۳۲ است و لوگو پپسی از زمان طراحی تا به الان ۱۰ مرتبه دچار تغییر شده است.

لوگو مایکروسافت از لوگوهای معروف جهان

لوگو مایکروسافت

لوگو مایکروسافت

بدون شک برترین شرکت تولید کننده نرم افزار در دنیا مایکروسافت است. لوگو این شرکت اولین بار در سال ۱۹۷۵ طراحی شد. در طی سالیان این لوگو ۵ بار دچار تغییر شده است تا اینکه در سال ۲۰۱۲ لوگویی که الان مشاهده می کنید، به عنوان لوگو نهایی انتخاب شد. سبک این لوگو به صورت مدرن است و در آن از فونت جدید استفاده شده است.

چهار رنگ زرد، آبی، نارنجی و سبز این لوگو نشان دهنده یکی از نرم افزارهایی است که توسط این شرکت ارائه می شوند. رتبه این لوگو در سایت اینتربرند ۲ است.

لوگو اینستاگرام

لوگو اینستاگرام

لوگو اینستاگرام

این شبکه اجتماعی محبوب محلی برای اشتراک گذاری عکس ها یا ویدئوهای مختلف است. اولین لوگو اینستاگرام توسط فردی به اسم کوین سیستروم طراحی شد، تا اینکه فردی به اسم کول رایز طراحی این پلتفرم را به عهده گرفت. در طراحی جدید سعی شده بود تا از شکل های مینیمالیستی استفاده شود.

از آن موقع تا به امروز ۴ بار این لوگو تغییر کرده است تا اینکه در طراحی آخر در که در سال ۲۰۲۰ صورت گرفت یک مفهوم انتزاعی از دوربین به خوبی دیده می شود و در آن رنگ مشکی در پس زمینه سفید شکل گرفته است. رتبه این لوگو در سایت اینتربرند ۱۶ است.

لوگو یوتیوب، بررسی لوگوهای معروف

لوگو یوتیوب

لوگو یوتیوب

امروزه کمتر کسی وجود دارد که برای یکبار هم که شده سری به یوتیوب نزده باشد. این شبکه اجتماعی که محلی برای به اشتراک گذاری ویدئوهای مختلف است، محبوبیت خاصی بین کاربران دارد و بسیاری از این راه کسب درآمد می کنند. چاد مردیت هرلی اولین بار در سال ۲۰۰۵ لوگو این پلتفرم مشهور را طراحی کرد که از آن زمان تا به حال چهار بار این لوگو دچار تغییر شده است تا سرانجام کریستوفر بتیگ شکل نهایی لوگو را طراحی کرد.

مفهوم لوگو یوتیوب به معنی لوله ای است که داخل لوله ای دیگر قرار گرفته است اما بیشتر مردم از این معنی بی خبرند. اما در لوگویی که هم اکنون از آن استفاده می شود، سعی شده تا طرحی شبیه به یک دکمه پخش درون ویدئو را تداعی کند و رنگ لوگو ترکیبی از قرمز و سفید است. جایگاه لوگو یوتیوب که از لوگوهای معروف جهان است، در سایت اینتربرند ۲۵ است.

لوگو نایک

لوگو نایک

لوگو نایک

یکی دیگر از لوگوهای معروف جهان لوگو نایک است. این برند آمریکایی در زمینه محصولات مختلف ورزشی فعالیت دارد و از مارک های مشهور جهانی است. آرم این شرکت اولین بار در سال ۱۹۶۴ طراحی شد و از آن زمان به تا به امروز ۴ بار مورد تغییر کرده است. مفهوم لوگو نایک برگرفته از کلمه Swoosh است.

در واقع هنگامی که چیزی از کنار ما به سرعت رد می شود این صدا ایجاد شده و این لوگو نشان دهنده سرعت و حرکت بی وقفه است. شکل کلی این نماد بصری هم نشانی از بال های یک الهه یونانی به اسم نایکی دارد.
رنگ لوگو در حال حاضر مشکی است تا جذاب تر بنظر برسد. رتبه لوگو نایک در سایت اینتربرند ۱۰ است.

لوگو تویوتا

لوگو تویوتا

لوگو تویوتا

در میان بررسی لوگوهای معروف به تاریخچه لوگو تویوتا می رسیم. این شرکت اصلیتی ژاپنی دارد که از شرکت های معروف خودروسازی جهان به شمار می رود. لوگو این شرکت اولین بار در سال ۱۹۹۰ طراحی شد تا نمادی از پیشرفت و تکنولوژی باشد.

شکل کلی این لوگو نشان دهنده فرمان اتومبیل است و معنی آن رابطه عمیق میان مشتری و کمپانی است و از زمان طراحی تا به الان ۵ بار دچار تغییر شده است. رنگ این آرم بصری قرمز است و در سایت اینتر برندینگ رتبه ۶ را به خود اختصاص داده است.

لوگو فراری

لوگو فراری

لوگو فراری

شرکت خودروسازی مورد نظر از مشهورترین شرکت های تولیدکننده خودرو اسپرت است که یک اسب سرکش را به عنوان لوگو خود انتخاب کرده است. در واقع معنی که در پشت این آرم نهفته، بیانگر قدرت و سرعت است. لوگو این شرکت نخستین بار در سال ۱۹۲۹ طراحی شد و از آن زمان تا به امروز ۷ بار دستخوش تغییر شده است. سبک این آرم بصری ترکیبی است و استفاده از حیوان باعث جذابیت بیشتر آن شده است.

رنگ های به کار رفته در این لوگو قرمز، زرد، سبز، مشکی و سفید هستند و فونت آن به گونه ای ساده طراحی شده است. رتبه لوگو فراری در سایت اینتربرند ۷۵ است.

لوگو ورساچه

لوگو ورساچه | لوگوهای معروف

لوگو ورساچه

این برند یک شرکت تولیدکننده پوشاک ایتالیایی است که موسس آن در سن جوانی این برند را راه اندازی کرد. لوگو این شرکت در سال ۱۹۸۰ طراحی شد و بعد از آن تنها دو بار تغییر کرده است. درباره لوگو ورساچه داستان های جالبی وجود دارد و زنی که داخل لوگو طراحی شده است، به داستان های باستانی برمی گردد.

در افسانه های یونانی آمده است که زنی زیبا به اسم مدوسا مارهایی روی سر خود داشته که هرکسی که به چشم های او نگاه کند تبدیل به سنگ می شده است.

نمادهایی که در دورتا دور سر این زن قرار گرفته اند، مفهوم سرنوشت را نشان می دهند. در ابتدا رنگ این لوگو مشکی بوده است، اما هم اکنون هیچ رنگی در آن دیده نمی شود.

سخن آخر
در این مطلب به بررسی لوگوهای معروف پرداختیم تا نگاهی اجمالی نسبت به تاریخچه و چگونگی پیدایش این لوگوها داشته باشید. همان طور که دیدید بعضی از آرم های بصری دارای مفاهیم بسیار جالبی بودند که بیننده به سادگی نمی تواند متوجه آن ها شود.

در سال های اخیر میزان استفاده از لوگو در شرکت های مختلف افزایش یافته است. هم اکنون به هر طرف که نگاه کنید، می توانید یک آرم تجاری را در گوشه ای ببینید. حتی این علامت روی کفش های شما هم دیده می شود. این موضوع اهمیت لوگو را در کسب و کار نشان می دهد. لوگو همانند لباسی است که برند شما به تن می کند و در نتیجه شخصیت و هویت خود را به مخاطبان نشان می دهد و در کنار آن می تواند مفاهیمی را هم منتقل کند. در این مطلب به طور کامل درباره انواع لوگو در طراحی و برندسازی توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

لوگو چیست؟

یک آرم تجاری از تصویر، شکل های هندسی یا متن شکل می گیرد. در این حالت مشتریان احتمالی می توانند اسم برند و همین طور هدف از آن را متوجه شوند. در صورتی که طراحی لوگو به شکل مناسبی صورت گیرد، یک ارتباط قوی میان برند و مخاطب ایجاد می شود، به گونه ای که فرد با دیدن لوگو به یاد محصولات شما می افتد و بالاتر از آن ارزش ویژه برند شما را تداعی می کند.

چرا شناخت انواع لوگو مهم است؟

 • تصویر برند در نگاه اول می تواند روی مخاطب تاثیر زیادی ایجاد کند و باعث ایجاد یک ارتباط بین کسب و کار شما و مشتری شود.
 • باعث ایجاد یک تصویر برای کسب و کار شما می شود.
 • تمایزی بین برند شما و رقیبان دیگر ایجاد می کند.
 • وفاداری مخاطب به کار شما را افزایش می دهد.

آشنایی با سبک های مرسوم ساخت لوگو

سبک لوگوتایپ

فدکس، نمونه سبک لوگو تایپ

فدکس، نمونه سبک لوگو تایپ

در این حالت نام شرکت را با حروف ویژه ای طراحی می کنند. این لوگو با اینکه ساده است ولی در هنگام طراحی آن باید دقت زیادی به کار برده شود. در نمادهای بصری مدرن اکثرا از فونت sans serif بهره می برند. توجه داشته باشید که در آرم تجاری از نوع تایپ نوع ترکیب حروف و رنگ بسیار تاثیرگذار است. فدکس نوعی از لوگوتایپ است.

سبک لوگو مونوگرام

مک دونالد، نمونه سبک لوگو مونوگرام

مک دونالد، نمونه سبک لوگو مونوگرام

بسیاری از شرکت ها به جای ابداع یک نماد قابل تشخیص، راه آسان تر را انتخاب می کنند و حروف ابتدای واژه ها (مونوگرام) را به کار می گیرند. مونوگرام در واقع شامل حرف اول یا چند حرف اول نام برند و یا کسب وکار می باشد که به شیوه هنری و خلاق طراحی می شود. اساس این لوگو در سادگی آن می باشد. مانند لوگو مک دونالد

سبک لوگو پیکتوگرام

اپل، نمونه سبک لوگو پیکتوگرام

اپل، نمونه سبک لوگو پیکتوگرام

اگر از نماد یا تصویر در کار خود استفاده کنید، آرم تصویری به وجود می آید. لوگو تصویری باعث می شود تا ساده تر در خاطر مخاطب بماند. برای مثال یکی از لوگوهای مشهور پیکتوگرام نماد سیب اپل است. مهمترین نکته ای که در طراحی این مدل لوگو باید به آن توجه شود، نوع تصویری است که قرار است انتخاب کنید.

لوگو های با سبک تصویری بر پایه یک تصویر گرافیکی طراحی می شوند و یکی از انواع لوگو و سبک های طراحی آرم محسوب می شوند. در واقع علائم تصویری، آیکون ها یا پیکتوگرام ها همگی بر اساس تصویر طراحی می شوند. این سبک لوگو در مفهوم سازی و زیباسازی لوگو بهترین انتخاب برای کارفرما می باشند.

اساس طراحی این سبک لوگو اشکال، ارم ها،طرح ها و رنگ های مختلف می باشد. همچنین استفاده از نماد حیوانات در این دسته بندی قرار می گیرد.

سبک لوگو انتزاعی

پپسی،نمونه سبک لوگو انتزاعی

پپسی،نمونه سبک لوگو انتزاعی

لوگو مورد نظر حالتی از نماد تصویری است، در این حالت از یک شکل هندسی استفاده می شود. برای مثال اگر آرم تجاری پپسی را در نظر بگیرید، متوجه تفاوت آن با نوع تصویری خواهید شد. در لوگو انتزاعی طراح از یک تصویر ویژه به جای یک تصویر روشن و مشخص برای انتقال پیام استفاده می کند.

خصوصیات این نوع آرم تجاری به این صورت است که برند شما می تواند با به کار بردن رنگ و یک تصویر منحصر به فرد بدون نگرانی از نتایج آن موفق شود، مفهوم خود را منتقل کند.

سبک لوگو مینیمال

ایر بی اند بی، نمونه سبک لوگو مینیمال

ایر بی اند بی، نمونه سبک لوگو مینیمال

در لوگو مینیمال شما می توانید معنی یک تصویر را با استفاده از جزئیات کمی به مخاطب انتقال دهید. این نوع آرم تلاش می کند تا ساده ترین حالت یک نماد را ایجاد کند.

البته باید توجه کنید که در هنگامی طراحی به زیبایی آن هم توجه داشته باشید و نکته دیگر اینکه طراحی این نوع لوگو کار ساده ای نیست، زیرا تا به حال طرح های زیادی از آن ایجاد شده است و طراحی یک تصویر جدید را برای شما دشوار می سازد.

سبک لوگو سه بعدی

سونی اریکسون، نمونه سبک لوگو سه بعدی

سونی اریکسون، نمونه سبک لوگو سه بعدی

به طور کلی تصویر در حالت سه بعدی جذابیت بیشتری برای بیننده دارد. به همین دلیل طراحان علاقه دارند تا از لوگو سه بعدی برای طراحی یک نماد بصری استفاده کنند. این نوع لوگوها می توانند به صورت تایپوگرافی یا تصویری باشند یا طراح می تواند ترکیبی از هر دو را در کار خود استفاده کند. برای طراحی نشانه سه بعدی باید از یک طراح حرفه ای کمک گرفت که بتواند خلاقیت زیادی در کار خود به خرج دهد.

اگر توجه کرده باشید، شرکت فایرفاکس نماد تجاری خود را به صورت سه بعدی طراحی کرده است. به واسطه همین موضوع افراد زیادی علاقه به استفاده از این نوع لوگو در برند خود پیدا کرده اند. خصوصیت این نوع طراحی در این است که می تواند در نرم افزارهایی که ویژه طراحی تصاویر ۲ بعدی هم هستند برای طراحی این نوع لوگو استفاده کرد.

سبک لوگو مسکات

کی اف سی، نمونه سبک لوگو مسکات

کی اف سی، نمونه سبک لوگو مسکات

کاراکتر مصور نمادی از این لوگو است. این کاراکترها می توانند با رنگ های مختلف یا کارتونی طراحی شوند. در این صورت مشتریان احتمالی رابطه بهتری با آن برقرار می کنند. معمولا برندهایی که تجارت آن ها در ارتباط با خانواده و کودک است از این نوع آرم استفاده می کنند.

سبک لوگو امبلم

استارباکس، نمونه سبک لوگو امبلم

استارباکس، نمونه سبک لوگو امبلم

در این حالت لوگو ترکیبی از شکل و نوشته می شود. نماد بصری که به این صورت طراحی می شود، می توانید روی مشتریان تاثیر زیادی ایجاد کند. معمولا سازمان ها و موسسات از این نوع آرم استفاده می کنند. گاهی اوقات شرکت های خودروسازی هم از Emblem Logo استفاده می نمایند.

در هنگام طراحی این نوع نماد به جزئیات توجه زیادی می شود و به دلیل اینکه یک شکل و نوشته در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، نمی توان خلاقیت زیادی در این نوع لوگو به کار برد. در کارت های ویزیت ممکن است حروف روی لوگو در اندازه کوچکی چاپ شوند و اگر این طرح را روی کلاه بدوزند، احتمال اینکه نتوان آن را به آسانی خواند وجود دارد. پس به طور کلی در هنگام طراحی این آرم باید یک طرح ساده را ایجاد کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

سبک لوگو ترکیبی

ادوبی، نمونه سبک لوگو ترکیبی

ادوبی، نمونه سبک لوگو ترکیبی

در حالت ترکیبی از تصویر و کلمه استفاده می شود. در این حالت طراح می تواند از آیکون استفاده کند و در کنار آن تایپوگرافی باعث جذابیت آن می شود. گاهی اوقات شرکت ها یک آرم ترکیبی را به عنوان نماد اصلی خود به کار برده و در مناسبت های دیگر از متن یا تصاویر به جای آرم اصلی استفاده می کنند.

اکثر شرکت ها به استفاده از این نمادهای بصری علاقه دارند، زیرا می توان آن ها را به صورت خلاقانه طراحی کرد و در موقعیت های مختلف از آن ها بهره برد. البته در این حالت یک پیام مشترک باید بین همه آن ها یکسان باشد.

اگر کسب و کار شما تازه آغاز به کار کرده است، بهتر است تا از این نوع لوگوها استفاده کنید. زیرا باعث می شوند بهتر در ذهن مخاطبین ماندگار شوند. البته بعد از مدتی که برند شما در میان مردم شناخته شد، می توانید از یک متن یا تصویر هم استفاده نمایید. از نمونه آرم های ترکیبی می توان به دراپ باکس اشاره کرد.

انواع لوگو با ایده های بصری غیر مرتبط

چشم بند پیراهن های هت وی، تونی ببره از برند غلات کلاگ، لک لک برند ولاسیک و پری دریایی استارباکس

چشم بند، ببر، لک لک و پری دریایی عناصری بودند که بدون هیچ ربطی به برند، به آن افزوده شدند. نمادهای بصری بی ربط در کوتاه مدت مؤثر عمل می کنند.

تنها به یک دلیل نیازی نیست که میان نماد تصویری و برند، ارتباط منطقی وجود داشته باشد. این که هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید تکان دهنده ترین و غیرطبیعی ترین تصویری که میتوانید را پیدا و استفاده کنید.

با این حال، در درازمدت به دلیل بی ربط بودن ایده بصری و برند، این ایده اثربخشی خود را از دست میدهد؛ مگر این که برنامه ی تبلیغاتی بلندمدت و مستمری برای آن در نظر گرفته شود.

مانند پیراهن های هت وی که زمانی سهم قابل توجهی از بازار داشتند، اما نه این روزها که رالف لورن برند برتر بازار پیراهن های مردانه است.

انواع لوگو با ایده های بصری مرتبط

چند نمونه: اردک برند افلک، مارمولک گایکو و چوگان باز رالف لورن.

اما صبر کنید. آیا چوگان باز رالف لورن به همان بی ربطی چشم بند هت وی نیست؟

نه دقیقا. هر کسی می تواند یک چشمش را از دست بدهد، اما تنها افراد ثروتمند می توانند چوگان بازی کنند. چشم بند نمادی تکان دهنده تر است و شاید توجه بیشتری را نسبت به چوگان باز به خود جلب کند، اما چوگان باز مفهوم «س طح بالا» را منتقل می کند و این همان جایگاهی است که برند رالف لورن مایل است به دست بیاورد.

این تفاوت میان نماد مرتبط و غیرمرتبط است. نماد مرتبط عملکرد بهتری در انتقال مفهوم برند دارد، به ویژه اگر این نماد با یک گفته ی قدرتمند، تقویت شود؛ کاری که رالف لورن از آن غافل مانده است.

انواع نمادهای بصری جاساز شده

تا کنون بیشتر ایده ها، تصویرهایی بودند که به برنامه های بازاریابی اضافه شده بودند تا اثربخشی این برنامه ها را افزایش بدهند. آخرین و چشمگیرترین دستاورد، معرفی ایده هایی است که در ساختار محصول یا خدمت ارائه شده جاسازی شده باشد. مانند آبنبات های سوراخ دار نعنایی لایف سیورز و یا کفی قرمز رنگ کفش های کریستیان لوبونتین و …

فرمت ‌های طراحی انواع لوگو

فایل هایی که برای آرم طراحی می شوند در دو حالت وکتور و رستر هستند. در حالت رستر این فایل ها از پیکسل ها درست شده اند و آن ها را در حالت TIF، JPGو …. ذخیره می کنند. توجه داشته باشید که در حالتی که تصویر شما با فرمت هایی مانند تیف و سایر موارد ذخیره شوند، نباید اندازه آن ها عوض کنید، زیرا باعث کاهش کیفیت می شوند.

در صورتی که فایل در حالت رستر باشد، برای اینکه بتوانید اندازه تصویر را عوض کنید باید رزولیشن را تغییر دهید. پس در هنگام طراحی باید این نوع تصاویر را در سایز مد نظر ذخیره کنید تا بعدا نیاز نداشته باشید تا سایز آن را عوض کنید.

فایل های وکتور به صورت برداری و رسترها به صورت پیکسلی هستند. ویژگی وکتور این است که دارای انعطاف بیشتری است و می توان بدون نگرانی از کاهش کیفیت اندازه آن ها را عوض کرد. پس در صورتی که می خواهید فایل را تغییر ابعاد دهید، بهتر است تا از فرمت های وکتور استفاده کنید.

سخن پایانی

در انتها می توان گفت که لوگو به خاطر ویژگی هایی که دارد، باید حتما به صورت مناسبی طراحی شود و اطلاع از انواع لوگو می تواند تاثیر زیادی در این زمینه داشته باشد.

 

بربری (Burberry) نمونه ای اصیل از یک نام تجاری میراث دار است. سال ۱۸۵۶، یعنی زمانی که تامس بربری Thomas Burberry در ” Basing Stoke “انگلیس، یک فروشگاه کوچک لباس دایر نمود کار این برند آغاز شد اما زمانی به عنوان تولید کننده ی پوشاک به شهرت رسید که تامس بربری یک نوع پارچه ی مقاوم جدید به نام گاباردین ابداع نمود که از طرف خانواده ی سلطنتی انگلیس و ارتش مورد توجه قرار گرفت. لوگو بربری کاملا یه نشان لوکس و جایگاه اجتماعی بالا را تداعی می کند.بربری، دارای نشان تایید خاندان سلطنتی

نماد تایید سلطنتی بربری

برای نزدیک به یک قرن دارای عنوان رویال وارنت آو اپونیتمنت  (Royal Warrants of Appointment) (نشان تأیید خاندان سلطنتی) بود و نفرات ارتش بریتانیا در جنگ جهانی اول بالاپوش های ضد آب بربری، از جمله بارانی یا کت سنگر آن را می پوشیدند. کیفیت ضد آب بودن لباس های Burberry زمانی کاملا تأیید شد که در سال ۱۹۱۱ کاپیتان روآلد آموندسن (Roald Amundsen) کاشف نروژی – نخستین کسی که پا به قطب جنوب گذاشت برای سفرهای اکتشافی خود پوشاک بربری را انتخاب کرد.

زمان افول بربری (Burberry)

زمانی که فروشگاه های بزرگ یونیورسال در سال ۱۹۵۵ نام تجاری بربری را خرید، مدت ها بود که بربری میراث کهنی داشت و پارچه ی منحصر به فرد بربری، در سطح بین المللی به فروش میرسید. با گذشت سال ها و دهه ها فروشگاه های یونیورسال، هم در سطح بین المللی گسترش یافت ولی نتوانست برای ارتقاء انگاره ی از مدافتاده و قدیمی بربری کاری انجام دهد.

تولد دوباره برند بربری

در سال ۱۹۹۷ به گاس(صاحب فروشگاه های یونیورسال) توصیه شده بود که به طور کلی نام تجاری بربری را با قیمتی حدود سیصد میلیون دلار یا کمتر واگذار کند.اَنگ میراث داری برای Burberry به بار سنگینی تبدیل شده بود که آرام آرام این نام تجاری را به سراشیبی سقوط هدایت می کرد بله هنوز بربری یک نام تجاری خوش کیفیت بریتانیایی بود؛ ولی دیگر خشک و حوصله سربر به نظر میرسید تا اینکه رزماری براون (Rose Marie Brown) یک مدیر عامل جدید همه چیز را تغییر داد و به آینده ی بربری، شکل جدیدی بخشید.

صاحب برند بربری

صاحب برند

او به جای اینکه میراث Burberry را انکار کند از آن بهره برداری کرد و برای رسیدن به بخش فروش کالاهای لوکس و آخرین مد مورد استفاده قرار داد. او کمک کرد تا این نام تجاری، در کنار پرادا و لویی ویتان قرار بگیرد کمپین های تبلیغاتی با اهداف درست و دقیق در رسانه های مربوط به مد و به روز کردن طرح لباس ها و استفاده از پارچه ی شطرنجی سنتی بربری، بی درنگ این نام تجاری را مورد توجه افراد معروف به خوش لباسی و طرفداران مد قرار داد افرادی مثل ویکتوریا بکام و کیت ماس.

بربری تبدیل شد به نام تجاری ای که با سالن های مد و شیوه ی زندگی به سبک سریال های لوکس امریکایی ارتباط یافت؛ در حالی که هم چنان میراث کهنه ی انگلیسی خود را حفظ کرده بود و با موفقیت توانست مسیر بازارهای بالاتر را در پیش بگیرد و نامی تجملی شد که همه خواهانش هستند.

در سال ۲۰۰۲ ارزش آن به ۱/۵ میلیارد دلار رسید البته نام های تجاری مد باید برای حفظ جایگاه آرمانی خود به سـختی تلاش کنند ارتباط این برند با هولیگان های (لات ها و اوباش تماشاگر فوتبال] که در سریال شبکه ی تلویزیونی بی بی سی به نام هولیگان های بی بی سی تصویر شده ممکن است در نهایت انگاره ی شیک و آلامد Burberry را در موطنش مخدوش نماید.

با این وجود هنوز محبوبیت این برند در بالکن ها و لژهای ورزشگاه های فوتبال شیک پوشان آلامد را از Burberry دور نکرده است به نظر میرسد که این نام تجاری لااقل در کوتاه مدت، میتواند در هر دو دنیا پیشتازی کند.

امروز پارچه ی شطرنجی بربری که در دهه ی بیست معرفی شد همه جا از برزیل گرفته تا ژاپن شناخته شده است و به صورت علامت در مشخصه ی این نام تجاری درآمده است درست همانگونه که طرح پارچه ی چهارخانه راهی برای یکی کردن و متحد ساختن طایفه ی اسکاتلندیها است. طرح معروف پارچه بربری هم شیوه ی مفیدی برای یکی ساختن هویت نام تجاری اش است و برای طرفداران قومیت گرای، هم راهی است که وفاداری خود را به امروزی ترین نام تجاری میراث دار نشان دهند خواه روی بالکن های ورزشگاه های فوتبال باشد یا در قایق های تفریحیشان

تاریخچه لوگو بربری (Burberry)

تاریخچه طراحی لوگو بربری

لوگو بربری، شامل شوالیه ای است سوار بر اسبی شاخ دار که پرچمی با واژه «Prorsum» روی آن نوشته شده، حمل می کند. «Prorsum» به معنی حرکت به جلوست. زره‌ای که این شوالیه پوشیده، بیانگر همان بارانی‌هایی ست که نام تجاری بربری برای حفاظت در برابر باران با پارچه ای ویژه تولید نمود و شناخته شد.

در سال ۲۰۱۸ پیکتوگرام  این برند کنار گذاشته شد که نوید دورانی جدید، جذاب و مدرن را می داد. پیتر سویل، در طراحی لوگو جدید بربری، شوالیه سوارکاری کلاسیک خود را کنار گذاشت و تایپوگرافی را با فونت پررنگ‌تر و مدرن‌تر بازطراحی نمود. در لوگوی جدید و جسورانه بربری، یک متن LONDON ENGLAND را با خود همراه کرده است. تایپوگرافی این برند سن سریف شد که مفهوم مدرن بودن و استراتژی مینیمالیسم را بیش از پیش در هویت سازمانی نشان می دهد و همچنین رنگ لوگو مشکی جایگاه اجتماعی مستحکم این برند را نمایان می کند.

لوگو بربری

لوگو جدید بربری

لوگو جدید بربری

آن تصویری که به عنوان نماد جاساز شده در محصولات این نام تجاری به چشم می خورد و حتی می توان گفت از لوگو بربری، قوی تر در اذهان مانده است طرح شطرنجی است که در سال ۱۹۲۰ ابداع شد و بربری را معروف تر و جذاب تر از قبل نمود.

رموز موفقیت بربری

کیفیت: از پارچه ابداعی توماس بربری بالاپوش های خوش کیفیت و بادوامی تهیه و ارایه شده است.

پشتیبانی و حمایت: این نام تجاری بر پایه ی حمایت خانواده سلطنتی انگلیس، کاشفان و ارتش پا گرفت. امروز این نام تجاری محبوب مانکن ها شخصیت های مشهور و طراحان مد است که به احیای آن کمک زیادیکردند.

هویت بریتانیایی: بربری یکی از معدود نام های تجاری است که توانست یک انگاره ی متفاوت از بریتانیا (انگاره ای که همه چیز از پانک راک گرفته تا دربار سلطنتی) را در خود جای داده است را به شکل یک مظهر موفق و متمرکز نام تجاری اش جهت بدهد.

مرسدس بنز (Mercedes Benz) یکی از شرکت های بزرگ خودرو سازی در جهان است و همراه BMW، آئودی به عنوان پر فروش ترین خودروسازان لوکس جهان به شمار می آیند. قدیمی ترین کمپانی تولید اتومبیل های بنزینی، یعنی شرکت دایملر در سال ۱۹۰۲ محصولات خودش را با برند مرسدس بنز وارد بازار کرد. لوگو بنز معتبر و کلمه پرستیژ را به خوبی منتقل می کند.

 

دانلود فایل png لوگو بنز

دانلود فایل svg لوگو بنز

 

تولد برند مرسدس بنز

در ژانویه ی ۱۸۸۶ کارل بنز (Karl Benz) مهندس ۴۱ ساله ی آلمانی حق امتیاز اولین خودروی مجهز به موتور احتراق داخلی را به نام خود به ثبت رسانید. یک سال قبل از این تاریخ یک آلمانی دیگر به نام گوتلیب دایملر (Gottlieb Daimler) اولین وسیله ی نقلیه ای که با موتور احتراق داخلی کار میکرد را ساخته بود (یک موتور سیکلت) در سال ۱۸۸۶ دایملر با ساخت اولین خودروی چهارچرخه از بنز پیشی گرفت. خودروی بنز سه چرخ داشت. با اینکه این دو نفر فقط حدود هفتاد مایل از یکدیگر فاصله داشتند ولی هرگز یکدیگر را ملاقات نکردند تا بتوانند به اتفاق روی اختراع شان کار کنند.

کارل بنز

کارل بنز

گوتلیب دایملر

گوتلیب دایملر

چهل سال بعد شرکت هایی که این دو نفر تأسیس کرده بودند یعنی شرکت دایملر موتورن گسل شفت (Daimler Motoren Gesellschaft) متعلق به دایملر و شرکت بنز و شرکا (Benz & CO) متعلق به بنز در یکدیگر ادغام شدند و اتومبیل جدید با نام تجاری جدید(Mercedes Benz) – به معروفترین نام تجاری پرستیژ در جهان تبدیل شد. اگر چه در سال های اخیر شرکت مرسدس بنز با ارایه ی خودروهایی در رده پایینتر مثل کلاس A (یک خودروی هاچ بک جمع و جور و ارزان) کمی به رتبه های پایین بازار نزول کرده است ولی هنوز به میراث اولیه خود وفادار مانده است.

ادغام دو شرکت دایملر و بنز

ادغام دو شرکت دایملر و بنز

برای مثال در سال ۲۰۰۲ با ارایه ی سری جدید مرسدس بنز E با نوآوری هایی که در آن صورت گرفته بود، از جمله به کارگیری سیستم ترمز الکتروهیدرولیک، سیستم کنترل ترمز Sensotronics (که حق امتیازش متعلق به مرسدس بنز ست) و یک برنامه ی ایستایی الکترونیک (Electronic Stability Program) که کنترل خودرو را در شرایط اضطراری آسان تر می کرد، دوباره حاکمیت بازار را به دست گرفت.

حتی نمونه ی ارزانتر کلاس A هم یک تیپ کاملا جدید اتومبیل را ارایه می دهد که با وجود طراحی بدنه ی کوچکش داخل آن فضای زیادی دارد. در حقیقت شکل ظاهری این خودرو آن قدر متفاوت بود که شرکت بنز ماه ها قبل از ورود آن به بازار اروپا تبلیغات آن را شروع کرد که مردم را به این اتومبیل جدید عادت بدهد این شیوه کارآمد بود و خودرو به موفقیت چشمگیری در سراسر اروپا دست یافت.

خطر قانون بازده نزولی مرسدس بنز

مشکل اینجاست که مرسدس بنز از بدو تأسیس سعی کرده است خود را به عنوان یک نام تجاری نمایانگر پرستیژ جا بیندازد پس باید در این مورد بسیار زیرکانه عمل کند نمی تواند به طور مستقیم خود را مرسدس بنز- اتومبیل پرستیژ معرفی کند؛ چرا که مردم نمی خواهند عقده ی خود بزرگ بینی خود را آشکارا نمایش دهند.

آنها ترجیح می دهند این طور وانمود کنند که به دلایل دیگری مثلا کارآیی مهندسی موتور – اتومبیل مرسدس بنز می خرند بنابراین شرکت بنز هم کوشش کرده است نام تجاری ای بسازد که بر کارآیی مهندسی متمرکز است

این استراتژی هوشمندانه ای است و بدین معناست که مرسدس بنز حتی اگر کمی بازارهای پایینتر را هدف بگیرد همواره جلوه ی نام تجاری اش دست نخورده باقی خواهد ماند. خودروهای ارزان تر مرسدس بنز مثل کلاس A و کلاس M هم به حق بر اساس کیفیت بالای مهندسی و موتوری شان فروش می روند با این حال ممکن است که این استراتژی در مدت زمانی نه چندان طولانی کارآیی خود را حفظ کند ولی در دراز مدت قضیه متفاوت خواهد بود چون به هر حال پرستیژ در نهایت به قیمت بستگی دارد نه به مهندسی موتور.

اتومبیل های ارزان تر مرسدس بنز به این دلیل طرفدار دارند که راهی برای ارزان خریدن پرستیژ هستند ولی در اینجا قانون بازده نزولی وارد عمل می شود. هر چه تعداد بیشتری از خودروهای ارزان قیمت مرسدس بنز به فروش برسد از پرستیژ نام تجاری اش کاسته خواهد شد. بنابراین موفقیت در فروش یک کالا می تواند پارادوکس وار با شکست نام تجاری اش برابر شود.

برخی از عوامل موفقیت مرسدس بنز عبارت است از:

خودرو مرسدس بنز

نوآوری

نوآوری، طبیعی ترین کیفیتی است که می توان از یک شرکت مرتبط با اختراع اتومبیل انتظار داشت.

قیمت

به لحاظ تاریخی قیمت بالای خودروهای مرسدس بنز به آن کمـک کرد که به یک نام تجاری پرستیژ تبدیل شود.

پرستیژ

اشخاصی که Mercedes Benz میرانند دوست دارند که احساس برتری کنند باید دید اگر زمانی همه بتوانند مرسدس بنز برانند آیا دارندگان قبلی همچنان خود را برتر میبینند؟ این موضوعی است که در آینده روشن خواهد شد.

طراحی لوگو بنز

تاریخچه طراحی لوگو مرسدس بنز

تاریخچه طراحی لوگو مرسدس بنز (Mercedes Benz)

در دنیای برندها، یکی از با وقارترین نمادهای طراحی شده تا کنون، لوگو مرسدس بنز است.این شرکت اولین تولیدکننده اتومبیل با موتور های احتراقی است که می توان به عنوان یک نمونه عالی در طراحی نشان های تجاری از آن یاد کرد.

نوشتار لوگو بنز

در سال ۱۹۰۰ میلادی نوشتار مرسدس، به عنوان نماد اصلی شرکت دایملر شد ولی از سال ۱۹۰۹ این نماد به لوگویی با ظاهر ستاره سه پر تغییر شکل داد .مفهومی که در این ستاره سه پر نهفته بود تداعی گر تسلط محصولات شرکت دایملر بر زمین، دریا و آسمان بود و همچنین این لوگو نماد خانوادگی جلینگ تلقی می شد که به عنوان گردنبند بر گردن مرسدس جلینگ قرار داشت.

 

تبلیغ خلاقانه مرسدس بنز با هدف تبلیغات رقابتی مستقیم با جگوار

تحول لوگو بنز پس از ادغام شرکت

در سال ۱۹۲۶ با ادغام شرکت دایملر و بنز لوگوی شرکت بهینه شد و نماد سه ستاره درون دایره قرار گرفت و لوگوتایپ مرسدس بنز در دور دایره نوشته شده بود و سرانجام در سال ۱۹۳۷ با تبدیل دایره تو پر به یک حلقه دایره ای طراحی لوگو مرسدس بنز (Mercedes Benz) تثبیت شده و تا به امروز دست نخورده باقی مانده است.

حتما بخوانید :‌تاریخچه لوگو استارباکس

امروزه در ساخت شکل ظاهری خودروهای Mercedes Benz تغییرات محسوسی دیده می شود که محصولات این شرکت خودرو سازی را  خشن تر و چابک تر نشان می دهد ولی در لوگوی این شرکت تغییرات محسوسی به چشم نمی خورد.

 

 

آمانسیو اورتگا (Amancio Ortega) موسس برند زارا (ZARA) شاید معروفترین مرد دنیای مد نباشد ممکن است به اندازه ی کلوین کلاین, تامی هیلفیگر, ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) یا دولچه و گابانا شناخته شده نباشد؛ ولی خیلی خیلی از آنها پولدارتر است. در واقع او تنها بعد از برنار آرنو، رئیس مجموعه ی لویی ویتان, دومین مرد ثروتمند دنیای مد است. این مولتی میلیاردر که بیشتر اسمش در بالاهای لیست ثروتمندان مجله فوربس (Forbes) می آید،ثروتمندترین مرد اسپانیا است. لوگو زارا از نوع لوگوتایپ و بیان گر جایگاه اجتماعی بالا و همچنین مفهوم ظرافت را با خود حمل می کند.

موسس زارا

موسس زارا

اورتگا موسس نام تجاری

اورتگا که بیش از نه میلیارد دلار ثروت دارد رئیس شرکت ایندیتکس (Inditex) شرکت مادر فروشگاه های زنجیره ای مد لباس زارا است که قسمت اعظم سود شرکت از آنجا تامین می شود. اورتگا یک کارآفرین پر زرق و برق و متظاهر نیست او تاحدی که میتوانید تصور کنید با ریچارد برانسون موسس برند ویرجین (virgin) متفاوت است هیچ وقت مصاحبه نمیکند و از اینکه از او عکس بگیرند نفرت دارد همین گرایش بدبینانه نسبت به اطلاع رسانی و روابط عمومی در خود زارا (ZARA) مشاهده می شود.

این مقاله را حتما بخوانید: لویی ویتون، یزرگترین نام تجاری تجملی دنیا

دفتر مرکزی آن در مادرید یا بارسلون قرار ندارد؛ بلکه در بندر «آرتیخو لا کورنا» مخفی شده است. زارا در بیرون از اسپانیا هم هیچ دفتر اطلاع رسانی ندارد و دفتری هم که در آرتیخو لاکورنا دارد، چندان مشتاق نشر اطلاعات نیست برخلاف نام های دیگر مد، برند زارا نمونه ی لباس هایش را برای جلسه ی عکاسی مجله های مد نمی فرستد و هزینه ی ناچیزی به تبلیغات اختصاص داده است.

در سال ۲۰۰۲ بودجه ی تبلیغاتی شرکت کمتر از یک درصد کل هزینه های شرکت بود و با این وجود، زارا (ZARA) به گونه ای باورنکردنی محبوب و پرطرفدار است. از آغاز معرفی اش در سال ۱۹۷۵ تا موقعیت فعلی که فروشگاه هایش در سراسر دنیا دیده می شود نام تجاری زارا, توسط توصیه های کلامی و دهان به دهان گسترش یافته است.

ویژگی مهم برند زارا

رمز آن این است که لباس های نمایش های مد را برای عموم مردم قابل خرید میکند. زارا با الهام گیری نه کپی برداری از مارک هایی مثل پرادا, کریستین دیور و ارسال هر چه سریع تر آنها به بازار عمل می کند. زارا به واسطه ی، سرعت به موفقیت رسیده است. زارا بیشتر کالاهایش را چه از نظر تدارک اولیه، چه دوخت، در کارخانه های داخلی خودش تهیه می کند به همین سبب سرعتش در رساندن کالا به بازار بسیار سریعتر از رقبایی چون گپ و  H&M است.

فروشگاه های زارا

کالاهای جدید به فاصله چند روز و نه مطابق معمول دیگر جاها یک بار در هر فصل به فروشگاه ها میرسند و زارا سالانه یازده هزار مدل مختلف پوشاک تولید می کند. این امر نه تنها ZARA را به روزترین فروشگاه لباس کرده است بلکه باعث شده است که مشتریان هم بیشتر به فروشگاه ها سر بزنند؛ تا مدل های جدید را از دست ندهند این گردش مداوم و سریع کالا به مذاق سردمداران مد هم خوش می آید.

معاون سردبیر مجله ی وگ (Vouge) انگلیس اعتراف کرده است که ۷۰ درصد لباس هایش را از ZARA تهیه می کند این فرمول تغییر سریع مدل، عامل سوخت رسانی به موتور شرکتی است که با رشد سریع می خواهد از بازار اروپا که در تسخیرش است باز هم فراتر برود. شرکت زارا با موفقیت ثابت کرده است که می توان با اتکا به خود کالا نه تبلیغات آن، یک نام تجاری جهانی ساخت.

برخی عوامل دیگر موفقیت ZARA :

بازاریابی محدود

برخی نام های تجاری از قبیل گوچی و رولکس به منظور افزایش تقاضا پخش و توزیع خود را محدود می کنند, زارا فعالیت های بازاریابی اش را محدود می کند و خود را از دسترس رسانه ها دور نگه میدارد. پس اطلاع رسانی از طریق شایعات و کلام دهانی در نهایت، خلا اطلاعات را پر کند. حتی فروشگاه های جدید آن تا روز بازگشایی کاملاً پشت قاب های چوبی مخفی می ماند.

بازگشت مشتری

در فروشگاه های معمولی لباس در اسپانیا انتظار می رود سالانه سه بار از آنجا دیدن کند ولی در مورد زارا، هر مشتری سالانه هفده بار از کلکسیون همیشه متغیر زارا دیدن می کنند

پاسخگویی

زارا در پاسخگویی به رفتار مشتری سریع عمل می کند اگر یک مدل در طول یک هفته فروش خوبی نداشت به سرعت جمع آوری و با یک مدل جدید تعویض می شود.

قیمت

زارا از لباس های سطح بالای مد الگوبرداری می کند؛ ولی آنها را با قیمت مناسب بیرون می دهد فعالیت بازاریابی پایین و تبلیغات حداقل، کمک کی کند که قیمت ها پایین بماند.

کنترل

از آنجایی که زارا اکثر کالاهایش را در کارخانه های خودش تولید می کند از شر واسطه ها راحت است و میتواند کنترل بیشتری روی همه ی مراحل داشته باشد بنابراین کالاهایش سریعتر از رقبا به فروشگاهها میرسد.

 

طراحی لوگو زارا

تاریخچه طراحی لوگو زارا

تاریخچه طراحی لوگو زارا (ZARA)

لوگو ZARA در سال ۱۹۷۵ به صورت ساده و ابتدایی ساخته شد. طراحی لوگو زارا با حروف اصلی آن و به صورت capital(حروف انگلیسی بزرگ) و با رنگ سیاه اجرا شد. برند زارا تصویر خاصی (پیکتوگرام) ندارد و صرفا با ساختار نوشتاری ZARA طراحی شده است. در سال ۲۰۱۱ لوگوی جدید این برند موفق مد و لباس بازطراحی شد. اما لوگوی جدید ZARA تفاوت خاص و بنیادینی نداشت و فقط فاصله میان حروف نوشتاری کمتر شد.

پس از ۸ سال یعنی در سال ۲۰۱۹ لوگو زارا باز دستخوش تغییراتی قرار گرفت که جنجال هایی را بر سر این تغییر نه چندان عمیق به همراه داشت. در لوگو ZARA جدید فاصله حروف از بین رفته و حروف به هم چسبیده شده بود.

 

دانلود فایل وکتور لوگو زارا 

 

دانلود فایل png لوگو زارا 

 

هنگامی که کسب و کار شما نامی مناسب را انتخاب کرد، در مرحله بعد نوبت به طراحی لوگو می رسد. رنگ مناسب در طراحی آرم تجاری باعث می شود تا در نظر مخاطب جذاب تر جلوه کند. علاوه بر این باعث شده تا پیام شرکت به صورت بهتری به خریداران احتمالی منتقل شود، به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا درباره روانشناسی رنگ صحبت کنیم، به این صورت شما در هنگام طراحی برند مشکلی در انتخاب رنگ لوگو نخواهید داشت.

معنا، در انتخاب رنگ لوگو

رنگ های مختلف حاوی پیام های متفاوتی هستند. در نتیجه توجه به این نکته ضروری است که معنای رنگ ها را به درستی درک کنید. با استفاده از رنگ می توانید پیام مد نظر خود را به آسانی و به سرعت به مخاطب انتقال دهید. در ادامه شما را با رنگ های مختلف آشنا خواهیم کرد.

انتخاب رنگ قرمز در لوگو

رنگ قرمز همواره نشان دهنده قدرت، هیجان و عشق بوده است. تجربه ثابت کرده که رنگ قرمز بیشتر از سایر رنگ ها نگاه سایرین را به خود جلب می کند. این رنگ با حس و حال افراد هم مرتبط است. رنگ قرمز سبب می شود تا میزان آدرنالین خون بیشتر شود و رنگی شادی آفرین و نمادی از عزت است.

این رنگ مخصوصا نشانی از عشق و علاقه است و چنانچه می خواهید این چنین احساساتی را به مخاطب خود القا کنید، باید از این رنگ بهره ببرید. حتی در رستوران ها برای اینکه مشتری تمایل بیشتری برای سفارش غذا داشته باشد از این رنگ استفاده می کنند. معمولا کسب و کارهایی که مخاطبان آن ها افراد جوان هستند، بیشتر از این رنگ در لوگو خود بهره می برند. از برندهای مشهوری که رنگ قرمز را در نماد تجاری خود به کار برده اند، می توان به دیجی کالا اشاره کرد.

رنگ قرمز فشار خون را بالا می برد و موجب تنش عضلانی و فعالیت های تنفسی می شود. قرمز تیره، سنتی محسوب می شود. قرمز شرابی، رنگی پر تجمل و باشکوه تلقی می گردد.قرمز روشن نمادی از قدرت، انرژی و لذت است. این رنگ انسان را وادار به شتابزدگی می کند. استفاده افراطی از این رنگ باعث اضطراب می گردد.رنگ قرمز در تاریکی به خوبی قابل رویت است.وزن رنگ قرمز سنگین است .اگر ما سه جعبه با وزن مساوی را در نظر بگیریم، قرمز کوچکترین، سفید بزرگ ترین و آبی در اندازه میان این دو رنگ به نظر می رسد.

برخی برندهایی که از قرمز در لوگو ولوگوتایپ خود استفاده نموده اند

رنگ قرمز - طراحی لوگوی یوتیوب

رنگ قرمز - طراحی لوگوی ادوبی

رنگ قرمز - طراحی لوگو تایپ کوکاکولا

سه نوار عمودی بر پرچم فرانسه از این قاعده تبعیت می کند قرمز ۳۷ درصد – آبی ۳۳ درصد – سفید ۳۰ درصد. ولی از فاصله دور هم اندازه به نظر می رسند.

اندازه های متفاوت رنگ ها در پرچم کشور فرانسه

اندازه های متفاوت رنگ ها در پرچم کشور فرانسه

صدای رنگ قرمز تیز و پر سر و صداست. از نظر لامسه داغ است و به شکل مربع.

جوانان رنگ خالص و خیره کننده مانند قرمز را دوست دارند و همچنین پژوهش ها نشان داده که توده های فقیر به رنگ های تندی مانند قرمز علاقه مندند.

این رنگ در زمینه سبز درخشان تر به نظر می رسد و تضادقدرتمندی را به وجود می آورد به همین دلیل است که قصاب ها با قراردادن مقداری جعفری روی گوشت آن را تازه تر می نمایانند.

ترکیب رنگ قرمز و سفید، علاوه بر حس پاکیزگی ، برخورداری از شخصیت سالم را تداعی می کند.

انتخاب رنگ آبی در لوگو

آبی یکی از رنگ های مورد علاقه در میان بسیاری از مردم است. این رنگ نشانی از اعتماد، وفا، بلوغ و قدرت است. رنگ مورد نظر می تواند حسی مانند پیروزی را در فرد القا کند. این رنگ که نشان دهنده آسمان هم است، باعث ایجاد آرامش در اشخاص می شود.

یکی از رنگ هایی که بیشتر افراد در هنگام طراحی لوگو استفاده می کنند رنگ آبی است. البته همین مورد می تواند باعث تکراری شدن این رنگ شود. پس اگر در نظر دارید که از رنگ آبی استفاده کنید، باید از روشی بهره ببرید که باعث تفاوت کسب و کار شما بشود. البته از طرف دیگر رنگ آبی می تواند به معنای سردی و ناامیدی باشد. پس حتما باید طراح لوگو در استفاده از آن دقت کافی را داشته باشد.

رنگ‌های طیف آبی –بر عکس رنگ قرمز- در پشت شبکیه چشم تماشاگر متمرکز می شوند و به نظر می رسد که  آبی از شما دور می شود.

رنگ آبی در پشت شبکیه چشم ظاهر می شود

رنگ آبی در پشت شبکیه چشم ظاهر می شود

آبی محبوب ترین رنگ در دنیا محسوب می شود و رنگ اصلی پرچم های کمتر از ۲۵ درصد کشورهای جهان است. آبی شما را به آسمان می کشاندو نیز به آب، دریا، هوا و سفر.با احساس آزادی، رویاها و سفر ارتباط دارد.آبی رنگی آرام و آرامش بخش است .آبی نماد امنیت و رهبری است.

آبی روشن به شما احساس تازگی می‌بخشد و در پرده ای تیره تر، احساس خنکی.رنگ آبی مخصوص غذاهای منجمد و تمامی نوشابه هاست. سردترین رنگ، آبی-سبز است.

برخی برندهایی که از آبی در لوگو ولوگوتایپ خود استفاده نموده اند

رنگ آبی در طراحی لوگو تایپ شرکت خودرو سازی فورد

رنگ آبی در طراحی لوگو شرکت پپسی

رنگ آبی در طراحی لوگو شرکت اچ پی

ترکیب آبی با رنگ های مختلف

 • ترکیب رنگ های زرد و آبی بسیار پویاست و نمودار قدرت، سرعت و انرژی است.
 • ترکیب آبی و صورتی نشانه ملایمت و کودکی است که غرایز مادرانه را در مصرف کننده بر می انگیزد.محصولات مربوط به زیبایی و نوزادان از این ترکیب رنگ بهره می برند.
 • ترکیب آبی و سفید به شما احساس تازگی و سلامت می دهد.
 • ترکیب آبی با سبز، نمودار تازگی،طبیعت و آرامش است.
 • ترکیب آبی و قرمز، میل به پیروزی، نیاز به تماس نزدیک و شهوت انگیز است.

پس از سیاه،قرمز،خاکستری و بنفش، رنگ آبی سنگین ترین رنگ محسوب می شود.اگر ما سه جعبه با وزن مساوی را در نظر بگیریم، رنگ قرمز کوچک‌ترین، رنگ سفید بزرگ‌ترین و رنگ آبی در میانه قرار دارد.شکل آبی، لاغر، لغزان و گرد است.کسانی که دارای جایگاه اجتماعی و فرهنگ بالاتری هستند و همچنین مسن‌ترها، رنگ های سرد و ملایم مانند آبی را ترجیح می دهند.

در صورتی که می خواهید اعتماد بقیه را جلب کنید، به کار بردن این رنگ انتخاب مناسبی خواهد بود. با این حال چنانچه کسب و کار شما در مسیر تولید مواد غذایی است، نباید از این رنگ استفاده کنید، چون هیچ تاثیری در افزایش اشتها ندارد. برندهایی مانند سامسونگ، بانک تجارت و تلگرام از مواردی هستند که از این رنگ استفاده می کنند.

رنگ زرد

رنگ زرد نمادی از خلاقیت، همدلی، نگاه مثبت و شادی است. اما باید توجه داشته باشید که رنگ زرد طیف متفاوتی دارد که هر کدام معنی خاصی دارند. برای مثال رنگ زرد تیره نشان دهنده سابقه و ارزش است. از طرف دیگر زرد روشن می تواند نمادی از شادی و آفتاب باشد.

معمولا برای القای سرزندگی از این رنگ استفاده می کنند و می تواند موجب جلب توجه افراد شود. اما لازم به ذکر است که رنگ زرد چنانچه بیش از اندازه استفاده شود، باعث حس بی صبری و عدم امنیت می شود. پس اگر علاقه به استفاده از رنگ زرد دارید، حتما به اندازه و در ترکیب با رنگ های دیگر از آن استفاده نمایید. معروف ترین کسب و کارها در این زمینه آمازون و چی توز هستند.

انتخاب رنگ نارنجی در لوگو

رنگ نارنجی احساس گرمی، آتش، خورشید، نور و پاییز را هالقاء می کند.و همراه با این ها، تاثیرهای روانی این رنگ بصورت اشتیاق و برانگیختگی در شخص ظاهر می شود.رنگ نارنجی به مقدار زیاد، تپش قلب را بدون بالابردن فشار خون افزایش می دهد.

این رنگ روی اعصاب سمپاتیک و فعالیت غده ها اثر می گذارد و باعث هیجان در مخاطب می گردد.

رنگ نارنجی درخشان و قرمز-نارنجی برای جلب توجه استفاده می شود و از این رو رنگ نارنجی را برای قیمت های کم شده کالاها در فروشگاه ها بکارمی گیرند و اگر این رنگ بصورت افراطی استفاده گردد، موجب اضطراب در شخص بیننده می شود.

رنگ نارنجی - طراحی لوگوی نوشیدنی فانتا

رنگ نارنجی - طراحی لوگو تایپ شرکت آمازون

رنگ نارنجی - طراحی لوگو تایپ شرکت کاتر پیلار

پس از مشکی،قرمز،بنفش،آبی و سبز، نارنجی سنگین ترین رنگ ها به حساب می آید. این رنگ جهشی به سوی تماشاچی دارد.

باید توجه داشت که علاقه به رنگ، با سن و سال عوض می شود.جوان ها رنگ های خیره کننده را دوست دارند مانند قرمز و نارنجی و زرد.

همچنین پژوهش ها نشان داده که توده فقیر به رنگ های تندی مانند قرمز و نارنجی علاقه دارند.

انتخاب رنگ سبز در لوگو

از گذشته تا به امروز رنگ سبز ما را به یاد طبیعت می اندازد. همان طور که می دانید اگر رنگ آبی و زرد را با یکدیگر ترکیب کنیم، این رنگ حاصل می شود. رنگ سبز نمادی از تازگی، سلامتی، صلح، آرزو و پول است. معمولا برندهای مواد غذایی هنگامی که می خواهند بر طبیعی بودن غذاهای خود تاکید کنند، از این رنگ استفاده می نمایند.

کسب و کارهایی که کار تولید وسایل ورزشی را دارند یا شرکت های مرتبط با محیط زیست و همین طور تولیدکنندگان محصولات ارگانیک این رنگ را در هنگام طراحی لوگو به کار می برند.

از آن جا که در داخل رنگ سبز دو رنگ زرد و آبی نهفته هستند، برای القای حس سرزندگی یا اطمینان و آرامش از این رنگ می توان استفاده کرد. مخصوصا که هدف شرکت ها به دست آوردن اعتماد مشتریان است، پس شرکت های زیادی این رنگ را به کار می برند. مشهورترین این کمپانی ها اسنپ، اندروید و واتس آپ هستند.

انتخاب رنگ بنفش در لوگو

این رنگ از رنگ قرمز و آبی تشکیل شده است. همین موضوع باعث شده تا بنفش گیرایی و آرامش این دو رنگ را در خود داشته باشد. رنگ مورد نظر نشان دهنده عرفان، معنویت، نجابت و … است. بنفش می تواند به عنوان رنگ سلطنتی هم استفاده شود که باعث به پرواز درآمدن قوه تصور مخاطب می شود.

بنفش قادر است تا در جلب نظر افراد موفقیت آمیز عمل کند. مخصوصا اگر طراح آن را با رنگ طلایی استفاده کند، ترکیب بسیار جذابی خواهد شد. برندهای زیبایی و افرادی که محصولات ضد پیری تولید می کنند، معمولا این رنگ را در طراحی لوگو به کار می برند. رنگ بنفش نشانی از جوانی و شروعی تازه دارد. از معروف ترین شرکت ها در این زمینه می توان به موسسه محک و رایتل اشاره کرد.

انتخاب رنگ مشکی در لوگو

رنگ سیاه برای القای حس قدرت و ظرافت استفاده می شود. آرم های تجاری که از این رنگ استفاده می کنند، حاوی پیام هایی مانند اعتبار و اطمینان هستند. در صورتی که می خواهید به مخاطب خود احساس هایی مانند قدرت یا مرموز بودن را انتقال دهید، می توانید از این رنگ بهره ببرید. برندهای لاکچری معمولا از مشکی استفاده می کنند. آدیداس از شرکت هایی است که از رنگ مشکی در نشان تجاری خود بهره برده است.

انتخاب رنگ سفید در لوگو

سفید از دیرباز تا به امروز برای برای نشان دادن سادگی، معصومیت و ایمان استفاده می شده است. اگر این رنگ را در ترکیب با سایر رنگ ها استفاده کنید، جلوه زیباتری به کار شما خواهد بخشید. رنگ سفید را می توان در طراحی کلیه لوگوها استفاده کرد. در سال های اخیر استفاده از رنگ سفید بیشتر شده است. همچنین از این رنگ برای نوشتن متن آرم تجاری هم استفاده می کنند.

استفاده از آرم تجاری تک رنگ یا چند رنگ

یکی از سوالات مهمی که در هنگامی طراحی لوگو مطرح می شود، این است که بهتر است از یک رنگ استفاده کنیم یا ترکیبی از رنگ ها می تواند جذاب تر باشد

برای رسیدن به این سوال باید حتما با معنی هر رنگ و تاثیری که ایجاد می کند به خوبی آشنا باشیم. اما به طور کلی باید توجه داشته باشیم که در هنگام طراحی آرم تجاری نباید از تعداد زیادی رنگ استفاده کنیم و باید زمینه انتخاب خود را به ۲ یا ۳ رنگ محدود کنیم. هرچه رنگ ها کمتر باشند، لوگو جذاب تر بنظر می رسد و در ذهن مخاطب راحتر می نشیند. استفاده از رنگ های زیاد باعث ایجاد پریشانی ذهن مخاطبین می شود و نتیجه ای منفی در پی دارد.

اما گاهی از مواقع استثنائاتی هم وجود دارد که یک آرم تجاری با وجود داشتن چندین رنگ توانسته جایگاه مناسبی در میان مخاطبین کسب کند. برای مثال لوگوی ویندوز، المپیک و … از جمله این آرم ها هستند. تنوع رنگ در آرم المپیک نشان از مسابقات مختلفی  دارد که در طی زمان مشخصی انجام می شود.

نحوه انتخاب بهترین رنگ لوگو

همان طور که در این مطلب به این موضوع اشاره کردیم، انتخاب رنگ لوگو باید با دقت زیادی انجام گیرد و نمی توان از روی حدس و گمان کار را پیش برد. زیرا رنگ می تواند بیشترین تاثیر را در مخاطب ایجاد کند. در ادامه نکات مختلفی را درباره انتخاب رنگ برای شما بازگو می کنیم

 • اگر قرار است تا از چندین رنگ در آرم تجاری خود استفاده کنید، انتخاب رنگ ها باید به صورتی باشد که هماهنگی بین آن ها رعایت گردد. رنگ های متضاد هم باعث جذابیت بیشتر کار می شوند.
 • در هنگام طراحی از رنگ های زیاد استفاده نکنید.
 • ابتدا هدف از کسب و کار خود را به خوبی درک کنید و سپس دست به انتخاب رنگ بزنید.

در اثبات این موضوع که رنگ های متفاوت احساسات متفاوت خلق می کنند، پژوهشی انجام شد : به گروهی از زن ها دو نمونه از یک کرم زیبایی دادند.یکی از آن ها در قوطی صورتی رنگ و دیگری در قوطی آبی رنگ.از زن ها خواسته شد که بهترین کرم را انتخاب کنند.بیش از ۸۰ درصد زن ها اظهار داشتند که قوطی صورتی رنگ حاوی کرمی موثر تر از دیگری است، اگرچه محتویات هر دو قوطی یکسان بود.

ویا در پژوهشی دیگر که در یک کارخانه آمریکایی انجام گرفت، نشان می دهد که جعبه های سیاه پر رنگ که هر روز جابجا می شدند، از نظر کارگران نسبت به جعبه هایی که به رنگ سبز براق بودند، سبکتر می نمودند.

پژوهشی که در میان ۲۱۰۰۰ نمونه در جهان انجام گرفت محبوب ترین تا منفورترین رنگ ها شناسایی گردید که به ترتیب زیرطبقه بندی میشوند:

میزان محبوبت رنگ ها در جهان(از بالا به پایین)

میزان محبوبت رنگ ها در جهان(رنگ آبی محبوب ترین و زرد منفورترین)

متیو لاکیش، پژوهشی را انجام داد و او کشف کرد که قابل رؤیت ترین ترکیبات رنگ برای طراحی لوگو حرفه ای به شرح ذیل اند:

 1. سیاه روی زرد
 2. سبز روی سفید
 3. قرمز روی سفید
 4.  آبی روی سفید
 5. سفید روی آبی
 6. سیاه روی سفید
 7. زرد روی سیاه
 8. سفید روی قرمز
 9. سفید روی سبز
 10. سفید روی سیاه
 11. قرمز روی زرد
 12. سبز روی قرمز
 13. قرمز روی سبز

نوشته ی سفید روی متن سیاه یا خاکستری فکر مناسبی نیست. مردم حروف سیاه را بر متن سفید، ۴۲ درصد سریع تر از حروف سفید بر متن خاکستری میخوانند. به علاوه ۷۷/۷ درصد همه ی خوانندگان اعتقاد دارند که حروف سیاه بر متن سفید را سریع تر از سفید بر متن سیاه می خوانند.

برای عناوین رنگی از حروفی با ضربه هایی پهن تر استفاده کنید و سر حروف را اندکی بزرگتر از حروف سیاه بگیرید. زیرا طراحی لوگو رنگی نیاز به حجم بیشتری دارند تا به همان تضاد میان رنگ‌های سیاه و سفید دست یابند.

از لوگو بسیار کلفت، بسیار نازک، رنگ پریده یا تیره استفاده نکنید. همچنین باید از نوشتن نوشتار روی تصویرها خودداری کنید. هر طراحی که به خواننده اجازه نمی دهد به رنگ زمینه یا شکل کاراکترها پی ببرد، میزان خوانندگانش از متوسط نیز پایین تر میرود.

رنگ لوگو احساس برند را بیان می کند

متخصصان تبلیغات از مدت ها قبل به این نکته پی برده اندکه یک رنگ خاص می تواند در موفقیت یا شکست، نقشی موثر بازی کند. رنگ مناسب می تواند فروش محصول را افزایش دهد. رنگ ها همواره خالق احساسات شورانگیز ثانویه در افرادند و می توانند به آنان احساس سبکی، نرمی، طعم، رایحه، زنانگی و مردانگی ببخشند.

 

 

مشاوره رایگان