وبلاگ ایده پردازان
لوگو ساب وی - subway

بررسی برند و لوگو ساب وی (Subway)

وقتی فرد دلوکا (Fred DeLuca) نام تجاری ساب وی را پایه گذاری می کرد، کاملا میدانست که چه کار می کند. این جریان در سال های دهه ی هشتاد اتفاق افتاد؛ زمانی که دیگر رستوران های زنجیره ای فست فود (غذای آماده ی فوری) در حال تنوع بخشیدن به منوی (صورت غذا) شان بودند، ساب وی فقط روی یک کالا پایه گذاری شد: ساندویچ! و بازهم به دلیل اینکه ساندویچ هم می تواند انواع متنوع و گوناگونی داشته باشد، او تمرکزش را روی یک نوع ساندویچ، محدود ساخت؛ ساندویچ ساب مارین (Submarine) ساندویچی که با نان باگت دراز درست می شود. تنها تفاوت آنها در مواد اضافی و سس های به کار رفته در آنها بود.

فرد دلوکا ، موسس ساب وی

فرد دلوکا ، موسس برند

تمرکز، برگ برنده ساب وی

این تمرکز محدود بود که به سرعت نام تجاری ساب وی را به یکی از غول های فست فود تبدیل کرد. مک دونالدز، ساب وی را تهدید شماره ی یک خود در بازار انگلیس می داند. ( Subway می خواست شعبه هایش را به دو هزار شعبه در انگلیس افزایش دهد.)

تمرکز محدود در زمینه های بسیاری به نام تجاری کمک کرده است که به طور قطع یکی از آنها، برداشت ذهنی مشتریان از نام تجاری است. اگر یک نام تجاری فقط با یک نوع کالا مرتبط باشد، برداشت ذهنی مخاطب و مشتری از آن شفاف تر خواهد بود.

این مقاله را حتما بخوانید: تیفانی، معتبر ترین برند جواهرآلات جهان

زمانی که مردم به یک رستوران ساب وی قدم می گذارند، می دانند که چه چیزی به آنها عرضه می شود. تمرکز محدود، همچنین به انتخاب اسم برای نام تجاری کمک کرده است. هرگز اهمیت اسم مناسب برای نام تجاری را دست کم نگیرید. ساب وی یک اسم عالی است. زیرا بدون اینکه به روشنی نام کالایش را به زبان بیاورد، آن را پیشنهاد می کند.

ساب وی

ساب وی، برندی سلامت محور

امتیاز دیگر تمرکز محدود، کیفیت است. کارکنان مک دونالدز، ناچارند در منویشان یا هشتاد نوع غذای مختلف از سالادهای مختلف گرفته تا انواع چیزبرگر، سروکار داشته باشند. در subway کارکنان فقط روی تهیه ی یک نوع محصول تمرکز می کنند. بنابراین کسب مهارت در تهیه ی آن یک نوع محصول برای آنها زمان زیادی نمی برد.

امتیاز دیگر این نام تجاری این است که برخلاف بیشتر نام های تجاری دیگر در زمینه ی فست فود، یک غذای ناسالم به نظر نمی آید چون محتویاتش به طور معمول از مواد اولیه ی تازه تهیه می شود. همراه با گسترش بحران اضافه وزن و چاقی در غرب، بدون شک نام های تجاری دیگری چون مک دونالدز، برگرکینگ (Burger King) و مرغ سوخاری کنتاکی (Kentucky) تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

برتری این برند در این است که نکته های مثبت فست فودها، مثل سرعت و راحتی را بدون تصور ذهنی ناسالم بودن، ارایه می دهد. اگر Subway هم چنان به تمرکز خود ادامه دهد، می تواند به یکی از نام های تجاری بزرگ قرن بیست و یکم تبدیل شود.

 

روند تکامل لوگو ساب وی

طراحی لوگو ساب وی از نوع لوگو تایپ محسوب می شود. ساختار آن در آخرین تغییرات به ساده ترین شکل و دوستانه ترین فرم تبدیل شده است.ساختاری قدرتمند، معتبر ولی کاملا دوست داشتنی.

تاریخچه لوگو ساب وی

تاریخچه لوگو ساب وی

 

رمز موفقیت

تمرکز: در زمانی که تهیه کنندگان بزرگ غذاهای آماده، تمرکزشان را گم کرده اند، تمرکز واحد ساب وی روی ساندویچ ساب مارین، آن را یکی از سریع ترین نام های تجاری روبه رشد جهان ساخته است.

اسم گذاری: تمرکز بسته ی ساب وی، در انتخاب اسم برای نام تجاری اش هم به طور کامل مشهود است. اسمی که محصول اصلی مورد ارایه اش را پیشنهاد می کند، بدون اینکه به طور مستقیم آن را به زبان بیاورد. این یک نام ژنریک نیست ولی با ظرافت و باریک بینی به مفهوم نامش دلالت دارد. ساب وی همچنین به برای به خاطر سپردن، نام راحتی است. ساب وی به معنی راهروهای زیرزمینی به ویژه مترو است.

ثبات: این برند بر خلاف بسیاری از رقبای قدیمی ترش، هم در کالایش و هم در سرویس دهی و خدمات، ثبات دارد.

رقبای ناسالم: گرچه این نام تجاری موفق بارها ترس خود را از «بیدار کردن غول خفته» (بزرگترین رقیبش مک دونالدز) بیان کرده است، اما موضوع ناسالم بودن غذای غول همبرگر فروشی ها امک دونالدزا و دیگر شرکتهای فست فود، به ساب وی کمک کرده است تا بتواند لقمه ی خودش را از این بازار برگیرد.

 

سایت اینترنتی: www.subway.com

سال تأسیس: ۱۹۶۵

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا نکته ها:

۱- ساب وی دارای بیش از ۲۰۰۰۰ رستوران در ۷۶ کشور جهان است.

۲- کسب نمایندگی ساب وی، از سوی مجله ی انتروپرنیور (Entropreneur) مقام اول را در بین دوازده مورد مشابه دیگر در شانزده سال گذشته کسب کرده است. (از نظر سرمایه گذاری مناسب کاری)

٣- بسیاری از ساندویچ هایی که در این شرکت ارایه می شود، تنها ۶ گرم یا کمتر چربی دارد.

 

برگرفته از کتاب سلاطین نام های تجاری انتشارات سیته

 

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button