وبلاگ ایده پردازان
بریف لوگو | ایده پردازان

با بریف طراحی لوگو آشنا شوید!

یکی از اولین کارهایی که باید قبل از طراحی آرم انجام دهید، تهیه بریف لوگو محسوب می شود. دلیل اهمیت این مرحله این است که به طراح کمک می کند در طراحی تصویر برندی چشم نواز و به یاد ماندنی موفق عمل کند. در بریف به مواردی که باید در طراحی لوگو در نظر داشت پرداخته می شود.

از آنجایی که همگان لوگو شرکت را به عنوان نماد شما خواهند دید، تهیه بریفی دقیق و طبق اصول برای ساخت آرمی موفق بسیار اهمیت دارد. اگر بریفی وجود نداشته باشد، طراح در طراحی نشانه مناسب برای برند شما با مشکل روبرو خواهد شد. با ما همراه باشید تا با بریف طراحی لوگو به صورت مفصل آشنا شوید و یاد بگیرید چگونه باید آن را بسازید.

چک لیست در بریف

بریف لوگو چیست؟

همان طور که پیش تر گفتیم، بریف طراحی لوگو شامل جزئیات دقیقی است که باید توسط طراح در طراحی آرم در نظر گرفته شوند. این جزئیات اغلب شامل حوزه فعالیت شرکت، سبکی که کارفرما می خواهد، مدتی که باید در آن نشانه تحویل کارفرما داده شود، میزان هزینه ای که برای طراحی لوگو اختصاص داده می شود است. اگر شرکت این جزئیات را اشتباه تعیین کرده باشد، تصویر برند طراحی شده نخواهد توانست نقش خود را به درستی ایفا کند. شرکت مسئول تهیه بریف است ولی طراح نیز قادر است جزئیاتی را برای طراحی بهتر نماد بصری برند به آن بیفزاید.

چرا تهیه بریف طراحی لوگو مهم است؟

بریف طراحی لوگو طراحان را در توجه به اهداف مهم مورد نظر شرکت یاری می سازد تا آرمی بدون هیچ گونه عیب و کاستی را طراحی کنند. شرکت در تهیه بریف لوگو باید به تمام مواردی که می خواهد یا انتظار دارد اشاره کند تا طراح انتظارات را در کنار اصول طراحی آرم رعایت کند. به عبارت دیگر، دانش شما از شرکت و دانش طراح از اصول طراحی انواع لوگو با یکدیگر ترکیب شده و از رخ دادن مشکلات احتمالی جلوگیری می شود.

تحلیل برند در بریف طراحی لوگو

چه جزئیاتی را باید در بریف لوگو ذکر کنیم؟

تمام خواسته های شرکت و تمام جزئیاتی که طراح در طراحی آرم به آن ها نیاز دارد باید در بریف به صورت دقیق ذکر شوند. هر چه به جزئیات بیشتر پرداخته شود، احتمال موفقیت نشانه در ارتقای برند بالاتر خواهد رفت. با ذکر مواردی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت قادر خواهید بود تمام ابهامات را از میان بردارید. همچنین در زمان و هزینه ها صرفه جویی کنید و در نهایت صاحب آرمی موفق و خیره کننده شوید.

نام شرکت، شعار شرکت، محصولات شرکت، مخاطبان اصلی شرکت، دلایل تمایز شرکت از رقبا، تاریخچه شرکت، آینده شرکت و خواسته های مشتریان شرکت برخی از مواردی هستند که می توانند در بریف طراحی لوگو ذکر شوند. برخی از این موارد در ادامه توضیح داده می شود:

معرفی دقیق کسب و کار

کسب و کار در چه حوزه ای فعالیت می کند و چه محصولاتی یا خدماتی را به مشتریان می فروشد؟ شرکت شما چند سال در این حوزه تجربه دارد؟ آرم کسب و کار باید نشانگر چه پیامی به مشتریان احتمالی باشد؟ به این سوالات در بریف طراحی لوگو پاسخ دهید تا طراح بتواند به خوبی کسب و کار و مشتریانش را بشناسد.

شرح پروژه طراحی لوگو

انتظارات از لوگو نهایی باید کاملا شرح داده شود و زمان تحویل آن نیز باید مشخص شود تا نظم و موفقیت پروژه تضمین شود. در این بخش به این سوالات پاسخ دهید: چرا می خواهید آرمی جدید داشته باشید؟ چه مواردی باید در طراحی رعایت شوند؟

مخاطبان هدف در بریف لوگو

معرفی مخاطبان اصلی کسب و کار

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که طراح باید بداند، سن، جنسیت، خواسته ها، مکان سکونت و سایر مشخصات مخاطبان شرکت است. اگر مشتریان محصولات افرادی بالای ۶۰ سال هستند نباید آرمی طبق سلیقه جوانان طراحی شود؛ زیرا افراد بالای ۶۰ سال قادر نخواهند بود با تصویر برند ارتباط برقرار کنند و به سمت محصولات و خدمات شرکت جذب شوند.

اهداف کسب و کار

هر کسب و کار باید اهداف خود از طراحی آرم را به صورت دقیق و کامل در بریف طراحی لوگو بیان کند. در این بخش به این سوالات پاسخ دهید: انتظار دارید چه مشکلاتی با طراحی آرم رفع شوند؟ چه نتیجه ای می خواهید از طراحی نماد بصری برند بگیرید؟ این نتیجه چه زمانی باید حاصل شود؟ پاسخ این سوالات باید به شکلی باشند که بتوان آن ها را اندازه گیری کرد و به آن ها دست یافت؛ بر این اساس، نباید اهدافی غیرمنطقی در بریف نوشته شود.

اهداف برند در بریف

معرفی رقبای کسب و کار

علاوه بر معرفی خود شرکت، باید رقبا و آرم های آن ها نیز معرفی کنید تا طراح بتواند اطلاعات جامعی از بازاری که در آن با شرکت های دیگر به رقابت می پردازید به دست آورد. شما کدام یک از آرم های رقبا را می پسندید و کدام یک نتوانسته است موفق عمل کند؟ طراح با بررسی این اطلاعات قادر خواهد بود ایده هایی را عملی کند که هیچ گاه رقبا به آن ها توجه نکرده اند. همچنین معرفی رقبای کسب و کار در بریف طراحی لوگو باعث خواهد شد آرم نهایی با آرم دیگر رقبا تمایز داشته باشد.

جزئیات پروژه طراحی لوگو

درباره این قسمت از بریف طراحی لوگو با طراح مشورت کنید و به این سوالات پاسخ دهید:

  • چه نوع آرمی می خواهید داشته باشید؟ لوگوتایپ یا لوگو دایره ای؟ مدرن یا کلاسیک؟ برای پاسخ به این سوال با انواع لوگو آشنا شوید و بهترین آن را طبق حوزه فعالیت شرکت انتخاب کنید.
  • نشانه چه رنگی باید داشته باشد؟ مخاطبان شرکت شما را با چه رنگی می شناسند؟ در انتخاب رنگ حتما مقالات مختلفی درباره روانشناسی رنگ ها مطالعه کنید. سعی کنید رنگ با پیامی که می خواهید بیان کنید همخوانی داشته باشد.
  • تصویر برند باید چه فونتی داشته باشد؟ انتخاب فونت باید طبق سن و سلیقه مخاطبان انجام گیرد. لوگوتایپ حتما باید از خوانایی قابل قبولی برخوردار باشد و با بخش های دیگر آرم هماهنگ باشد.

زمان تحویل لوگو

در پایان بریف لوگو حتما باید مشخص کنید چه زمانی می خواهید آرم را تحویل بگیرید و چه میزان هزینه ای را می خواهید برای آن اختصاص دهید. برای تعیین زمان تحویل و بودجه با طراح توافق کنید.

سخن آخر

در آخر باید ذکر کنیم در صورت عدم تهیه بریف طراحی لوگو، این پروژه منظم و طبق اصول پیش نخواهد رفت و آرم طبق خواسته های شما طراحی نخواهد شد؛ بر این اساس، حتما قبل از هر کاری با یک طراح ملاقات کنید و پس از مشورت با او، بریف طراحی آرم را تهیه کنید.

 

منبع اصلی: سایت www.logomaker.com

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button