کمتر کسی است که اخبار فوتبال را دنبال نکند یا علاقه ای به بازی های ورزشی نداشته باشد. سالانه مسابقات فوتبال زیادی در باشگاه های مختلف رخ می دهد که هر کدام از فوتبال دوستان تیم مورد علاقه خود را دنبال می کنند. در اسپانیا هم ورزش فوتبال به صورت حرفه ای دنبال شده و بازی های لالیگا اسپانیا که مربوط به لیگ های ورزشی حرفه ای هستند، شامل باشگاه های معروفی می شوند که در این بازی ها توپ می زنند. یکی از محبوب ترین تیم های ورزشی این کشور رئال مادرید است که در ادامه به بررسی تاریخچه لوگو رئال مادرید و همینطور مفهوم و نمادهای این نماد بصری خواهیم پرداخت.

 

دانلود لوگو رئال مادرید

درباره رئال مادرید

برند ریٔال مادرید

در سال ۱۹۰۲ عده ای از طرفداران رئال مادرید تصمیم گرفتند تا باشگاهی به همین نام افتتاح کنند. در حال حاضر باشگاه مورد نظر یکی از بهترین باشگاه های اروپایی است. موقعیت افسانه ای رئال مادرید در سطح بین المللی تحت رهبری سانتیاگو برنابئو یشته که از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۷ برای این تیم بازی کرد و از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۷۸ رئیس باشگاه بود، تثبیت شد.

در سال ۱۹۵۳، برنابئو شروع به تهیه یک لیست با بهترین بازیکنانی کرد که می توانست پیدا کند. بازیکنان این تیم از سرتاسر جهان انتخاب شدند و سرمربی رئال موفق شد تا با تیم خود پنج بار متوالی از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۰ قهرمانی اروپا را به دست آورد. سپس برنابئو در دهه ۱۹۶۰ تغییر مسیر داد و تیمی کامل متشکل از بازیکنان اسپانیایی تشکیل داد. در سال ۱۹۶۶، رئال مادرید ششمین جام اروپایی خود را برنده شد. تیم رئال مادرید از زمان اولین بازی خود لباس های آبی و سفید می پوشد.

این مقاله را حتما بخوانید: تاریخچه لوگو یوونتوس

جالب است که بدانید اسم این باشگاه برگرفته از کلمه سلطنت است. در واقع یکی از پادشاهان اسپانیایی این نام را برای باشگاه برگزیده بود. از همان موقع بود که طرح یک تاج بر روی لوگو نقش بست. این باشگاه در حال حاضر ارزشی به اندازه ۱.۴۱۹ میلیون یورو دارد و از جمله گران ترین باشگاه های فوتبال دنیا است. هم اکنون این باشگاه برای توسعه دادن برند خود با یک شرکت فناوری همکاری می کند. حال به بررسی لوگو رئال مادرید خواهیم پرداخت.

اولین لوگو رئال مادرید

اولین لوگو ریٔال مادرید

یک نماد بصری فقط مخصوص کسب و کارهای مختلف نیست، بلکه حتی در باشگاه فوتبال هم لوگوهای معروفی به چشم می خورند. در واقع طراحی لوگو بازگوکننده تاریخ تشکیل باشگاه است، به این صورت هواداران هم می توانند احساس تعلق بیشتری نسبت به باشگاه مورد علاقه خود داشته باشند و نماد باشگاه در ذهن آن ها بهتر ماندگار خواهد شد.

لوگو رئال مادرید، یک نماد موفق و مدرن است که با انتخاب مناسب رنگ و فونت توانسته در یک قرن گذشته عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد. در طول سال ها تغییرات زیادی روی این لوگو انجام نشده است که نشان می دهد تا چه حد لوگوی اولیه به صورت حرفه ای طراحی شده است.

طراحی لوگوی این باشگاه از همان سال فعالیت این باشگاه صورت گرفته است، بعد از آن تغییرات زیادی روی آن انجام نشده است تا اینکه در سال ۱۹۰۸ آرمی طراحی شد که به لوگویی که امروزه استفاده می شود، شباهت زیادی دارد. پس می توان گفت که هویت بصری این باشگاه از سال ها پیش طرح خود را حفظ کرده است که این موضوع اصالت این برند را نشان می دهد.

لوگو اولیه این باشگاه در واقع یک مونوگرام بود که شامل طرحی ساده ای از حروف MFC می شد. این کلمات برگرفته از حروف اول نام باشگاه بوده اند. این آرم بصری رنگ آبی داشت و از فونت سریف در این لوگو استفاده شده بود. همچنین باید گفت که حرف اف در این آرم به صورت نرم طراحی شده بود و بقیه حروف خط های تیزی داشتند.

روند تکامل لوگو رئال مادرید

تکامل لوگو ریٔال مادرید

هنگامی که نخستین آرم بصری ایجاد شد، ۶ سال بعد تغییراتی روی آن ایجاد کردند. در این لوگوی تازه رنگ و همچنین حروف تغییری نکردند. اما در آرم جدید از یک طرح دایره ای استفاده کردند. همینطور چیدمان حروف در این لوگو به صورت طرح های جدیدتری بود. به این صورت که حرف C را داخل حرف M قرار داده بودند و سپس حرف C در بالای حرف F قرار داشت.

همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره داشتیم، وقتی پادشاه یک لقب سلطنتی به این باشگاه داد، طرح تاج هم به آرم بصری آن اضافه شد، با این حال رنگ این نماد همچنان آبی در پس زمینه ای سفید بود و حرف F را به صورت کشیده تر طراحی کردند. همچنین روی دایره لوگو هم یک تاج قرار دادند.

هنگامی که شاه برکنار شد، استفاده از نماد سلطنتی در برندها ممنوع گشت، در همین خصوص بعد از مدتی تاجی که در لوگو بود را حذف کردند. اما با این حال رنگ آن همچنان ثابت ماند و تنها یک خط بنفش به صورت مورب که نماد پرچم پادشاهی بود، در داخل دایره آن طراحی شد.

بعد از پایان یافتن مشکلات داخلی، تاج دوباره به آرم بصری اضافه شد. این بار تغییر رنگی در لوگو رخ داد و از رنگ های طلایی و قرمز استفاده شد. بعد از آن در سال های بعد از رنگ های روشن تری در ترکیب رنگ این نماد بصری استفاده کردند و به جای رنگ بنفش از رنگ آبی گوتیک استفاده کردند. همچنین رنگ طلایی هم روشن تر شد و تاج داخل لوگو به صورت ظریف تری طراحی شد.

سال بعد خط هایی که در کنار حروف بودند، در هم ترکیب شدند و خط دور قاب را به آبی تغییر دادند. در همین هنگام بود که نوار آبی را هم کوتاه تر کردند و سپس زیر اسم باشگاه حرف اختصاصی آن طراحی شد. لوگو رئال مادرید در حال حاضر به صورت یک آرم مینیمالیستی طراحی شده که با گذشته آن تفاوت زیادی ندارد. این لوگو همچنان بازگوکننده سنت های این کشور است و در طی صد سال اصالت خود را حفظ کرده است.

 

بررسی لوگو رئال مادرید

اما صحبت از لوگو رئال مادرید باعث می شود که به این موضوع اشاره کنیم که در واقع کسب و کارها می توانند با استفاده از آرم های بصری مخصوص باشگاه های معروف، برند خود را تبلیغ کنند. در این راستا باید گفت که طراحان ما تلاش می کنند تا با در نظر گرفتن تمام اصول طراحی لوگو و استفاده از تکنیک های خاص این رشته یک آرم بصری فوق العاده را برای مشتری طراحی کنند.

لوگوتایپ رئال مادرید

لوگوتایپ ریٔال مادرید

نکته جالبی که درباره این لوگو وجود دارد، این است که از هیچ نوع فونت معروفی در این آرم استفاده نشده است. در این نماد بصری، طراح سعی کرده تا با تکیه بر خلاقیت خود یک فونت جدید خلق کند. در این خصوص باید گفت که حرف m حالت دایره ای دارد و حرف های C و F داخل آن قرار دارند. البته همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره داشتیم، در اولین لوگویی که برای رئال طراحی شد، از فونت سریف استفاده شده بود که باعث شد حرف اف به صورت خمیده و دو حرف دیگه لبه های تیزی داشته باشند. با این حال در گذر زمان طراح تصمیم گرفت که فونتی مخصوص لوگو رئال مادرید طراحی کند.

رنگ لوگو رئال مادرید

رنگ لوگو ریٔال مادرید

رنگ هایی که در این آرم بصری استفاده شده است، رنگ های سفید آبی و نارنجی هستند. رنگ سفید همواره نمادی از پاکی بوده است. در این باشگاه طراح سعی داشته تا از این رنگ برای نشان دادن اصالت و همینطور فرهنگ آن استفاده کند. رنگ بعدی آبی است که می تواند نمادی از اعتماد به نفس باشد. علاوه بر این نشان دهنده مهارت های باشگاه و تکنیک های خوبی است که در زمین بازی از خود نشان می دهند. رنگ نارنجی هم نشان دهنده اشتیاق بازیکنان و همینطور هواداران آن برای رسیدن به پیروزی است.

معنی لوگو رئال مادرید

اولین بار هدف از استفاده از این تاج در این آرم بصری نشان دادن بزرگی و سربلندی این باشگاه بوده است. در واقع طراحی سعی کرده بود که با استفاده از این نماد، تاریخچه لوگو رئال مادرید و موفقیت های آن را به نمایش بگذارد. علاوه بر این فونتی که در حروف اسم این لوگو استفاده شده است، نشانی از قدرت تیم دارد. پس می توان گفت که با درک معنی لوگو رئال مادرید به دانش جالبی درباره حوادث تاریخی که در طول زمان رخ داده است، دست خواهید یافت. همینطور با دیدن این لوگو می توانید، مسیری که این باشگاه در این سال ها طی کرده است، را ببینید.

نماد رئال مادرید، یک لوگو مونوگرام

نماد ریٔال مادرید

این آرم بصری مونوگرام فقط شامل دو حرف RM می شود که مخفف حروف رئال مادرید (Real Madrid) هستند. در این نماد بصری تلاش شده تا به جزئیات به دقت پرداخته شود و همینطور استفاده خلاقانه از فونت باعث شده است که معنی لوگو رئال مادرید بهتر در ذهن مردم ماندگار شود. استفاده از رنگ های مختلف هم بر زیبایی این طرح افزایش داده است. پس می توان گفت که همه این عوامل در کنار هم یک لوگو حرفه ای را ایجاد کرده اند.

این مقاله را حتما بخوانید: ساخت لوگو، به روش مونوگرام

اما شاید برای شما سوال باشد که یک آرم بصری مونوگرام چیست؟ در واقع این نمادها از حروف و اعداد در کنار هم استفاده می شوند. همچنین در این نمادها عموما از کلمات اول حروف اصلی برند استفاده می کنند و این کار در جهت ساده کردن برند و استفاده آسان آن در شبکه های اجتماعی است.

 

جمع بندی

لوگو رئال مادرید، در طول سالها تغییرات زیادی نداشته است که این موضوع نشان دهنده اصالت این نماد بصری و برتری است که نسبت به سایر باشگاه ها دارد. در این مطلب به طور کامل درباره رنگ، فونت و مفاهیم این آرم بصری توضیحاتی را به شما ارائه کردیم.

در سال ۲۰۰۳ تویوتا با سبقت از فورد دومین تولید کننده ی اتومبیل در جهان شد. جایگاه اول از نظر میزان فروش از آن جنرال موتورز است غول خودروسازی ژاپن، اکنون با فروش سالیانه حدود هفت میلیون اتومبیل، ۱۱ درصد بازار جهانی خودرو را در اختیار دارد بخشی از این موفقیت مدیون فعالیت های تبلیغاتی متنوعی است که مخاطبان جوان تر را هدف میگیرد و بخشی مدیون بازسازی مدل های قدیمی مثل خودروی کورولا ( Corolla) است. در طراحی لوگو تویوتا از سبک مونوگرام استفاده شده است و مفاهیمی همچون ظرافت، سادگی و مفاهیمی از زادگاه این برند در آن نهفته است که در ادامه بیشتر درمورد آن صحبت می کنیم.

دانلود لوگو تویوتا 

تویوتا، حافظ محیط زیست

های برید - تویوتا

رمز دیگر موفقیت تویوتا این است که توانست از شرکتی که دنباله روی دیگران بود به شرکت پیشگام این صنعت تبدیل شود به عنوان مثال تویوتا سفیر خودروهای حافظ محیط زیست است. در سال ۱۹۹۷ تویوتا اولین تولید کننده خودرو بود که به تولید و فروش عمده‌ی اتومبیل های «های برید دوگانه سوز Hybrid) دارنده دو سیستم سوخت دست زد در اتومبیل های های برید یک موتور احتراق داخلی با یک موتور الکتریکی ترکیب شده است؛ بنابراین از لحاظ مصرف سوخت و محافظت از محیط زیست در مرتبه ای بالاتر از خودروهای عادی قرار دارد آقای «فوجیو چو» مدیر شرکت تویوتا می گوید «توسعه و گسترش اتومبیل های حافظ محیط زیست در استراتژی رشد آینده ما نقش کلیدی دارد.

خط مشی اصلی برند تویوتا

تویوتا، حافظ محیط زیست

زمانی که شرکت ها یک گونه ی جدید کالا یا تکنولوژی ارایه می دهند اغلب دچار این اشتباه می شوند که آن را در انحصار نام تجاری خود نگه می دارند مثلاً شرکت اپل (Apple) را در نظر بگیرید که سعی داشت سیستم عاملش فقط برای استفاده در کامپیوترهای اپل نگه دارد یا سونی که از دادن مجوز استفاده از تکنولوژی بتامکس (Betarmax) به دیگر سازندگان ویدیو اجتناب می کرد کافی است به موفقیت سیستم عامل مایکروسافت یا فرمت وی اچ اس (VHS) ویدیو نگاه کنید تا دریابید که پرطرفدارترین تکنولوژی ها آن هایی هستند که در اختیار شرکت های دیگر هم قرار گرفته اند؛ نه آنهایی که در انحصار یک نام تجاری خاص مانده اند.

 

خوشبختانه تویوتا در برابر خودروهای حافظ محیط زیست (ecocars) رفتار دفاعی در پیش نگرفت در سال ۲۰۰۲ تویوتا با رقیبش نیسان موافقتنامه ای برای تبادل اطلاعات و شراکت در توسعه و پیشرفت و بهینه سازی خودروهای مجهز به تکنولوژی حفاظت از محیط زیست امضا کرد.
این توانایی در آینده نگری در خط مشی تویوتا مشهود است. در واقع تویوتا دیگر صرفا یک سازنده ی قراردادی خودرو نیست و بیشتر به سازمانی شباهت دارد که سعی می کند کیفیت آینده ی رانندگی را تغییر دهد.

TOYOTA، برندی خلاق و تکنولوژیک

برند تویوتا

تویوتا در سال های اخیر به نوآوری هایی دست یافته است؛ به طور مثال خودرویی درست کرده است که خود پارک می باشد. در این خودرو سنسورهای الکترونیکی تعبیه شده است که می تواند بدون برخورد با موانع خیابان به طور اتوماتیک خودرو را به درستی پارک کند در حالی که ساخت اتومبیل های خود پارک و نیز حافظ محیط زیست بخش کوچکی از حرفه ی تویوتا را تشکیل می دهد. مدل های شناخته شده تری مثل کورولا نماد نام تجاری ای می باشد که به آینده چشم دوخته  است.

شرکت تویوتا که در حال حاضر از شرکت فورد سبقت گرفته است. تویوتا می تواند به زودی محبوب ترین نوآوری ابداعاتی مثل ماشین خود پارک یا خودروهای های برید برای این شرکت مقدار زیادی روابط عمومی و اطلاع رسانی ارزشمند و مثبت به همراه آورد و تویوتا را در جایگاه یک نام تجاری آینده نگر قرار داد.

تاریخچه لوگو تویوتا

تویوتا اولین لوگو خود را سال ۱۹۳۷ طراحی نمود و از آن موقع تا کنون ۸ بار این آرم بازطراحی و بهینه شده است. شرکت تویوتا در سال های ابتدایی منسوجات و پارچه تولید می کرد تمرکز بر ریسندگی داشت. این شرکت بالاجبار در شرایط جنگی با چین از طرف دولت موظف به تولید ماشین آلات و خودروهای ارتش شد. جالب است بدانید که نام این برند به زبان ژاپنی یعنی برکت برنج. همچنین نام برند از ۸ حرف تشکیل شده است که از دید فرهنگ ژاپنی عددی پر برکت محسوب می شود.

 

حتما بخوانید: با انواع لوگو و سبک طراحی آرم آشنا شوید؟

 

 

تاریخچه لوگو تویوتا

مفهوم لوگو تویوتا

معنی لوگو تویوتا

درباره لوگو TOYOTA مفتهیم و معانی مختلفی عناون شده است. طراحی لوگو متشکل از ۳ بیضی است که ساختار نام برند را می توان از آن استخراج نمود. همچنین مفهوم ظرافت و دقت در طراحی را با اشاره به تصویر سوزن نخ کردن می توان با این لوگو در ارتباط دانست. برخی نیز نماد کابو و مرد کلاه به سر را نیز از آن برداشت می کنند چرا که شرکت های خودرو ساز ژاپنی علاقه زیادی به فروش محصولات به غرب و خاصا آمریکا دارند.

نام برند تویوتا در ابتدا به نام موسس آن بود کیچیرو تویودا و پس از آن به تویوتا تغییر پیدا نمود. شهری که موسس شرکت در آن متولد شده بود ناگویا نام دارد به معنی ۸ دایره که نماد این برند نیز میتواند از آن الهام گرفته یاشد.

عوامل موفقیت تویوتا

۱ – تویوتا در سال ۱۹۳۳ به عنوان بخش اتومبیل سازی شرکت سهامی تویودا اتوماتیک لوم ورکز (Toyoda Automatic Loom Works Ltd) آغاز به کار کرد.
۲- در اتومبیل های تویوتا میزان مصرف سوخت نسبت به مسافت پیموده شده کمتر از هر خودروی دیگری است
۳- تویوتا سالیانه بیش از ۵/۵ میلیون خودرو میسازد

بربری (Burberry) نمونه ای اصیل از یک نام تجاری میراث دار است. سال ۱۸۵۶، یعنی زمانی که تامس بربری Thomas Burberry در ” Basing Stoke “انگلیس، یک فروشگاه کوچک لباس دایر نمود کار این برند آغاز شد اما زمانی به عنوان تولید کننده ی پوشاک به شهرت رسید که تامس بربری یک نوع پارچه ی مقاوم جدید به نام گاباردین ابداع نمود که از طرف خانواده ی سلطنتی انگلیس و ارتش مورد توجه قرار گرفت. لوگو بربری کاملا یه نشان لوکس و جایگاه اجتماعی بالا را تداعی می کند.بربری، دارای نشان تایید خاندان سلطنتی

نماد تایید سلطنتی بربری

برای نزدیک به یک قرن دارای عنوان رویال وارنت آو اپونیتمنت  (Royal Warrants of Appointment) (نشان تأیید خاندان سلطنتی) بود و نفرات ارتش بریتانیا در جنگ جهانی اول بالاپوش های ضد آب بربری، از جمله بارانی یا کت سنگر آن را می پوشیدند. کیفیت ضد آب بودن لباس های Burberry زمانی کاملا تأیید شد که در سال ۱۹۱۱ کاپیتان روآلد آموندسن (Roald Amundsen) کاشف نروژی – نخستین کسی که پا به قطب جنوب گذاشت برای سفرهای اکتشافی خود پوشاک بربری را انتخاب کرد.

زمان افول بربری (Burberry)

زمانی که فروشگاه های بزرگ یونیورسال در سال ۱۹۵۵ نام تجاری بربری را خرید، مدت ها بود که بربری میراث کهنی داشت و پارچه ی منحصر به فرد بربری، در سطح بین المللی به فروش میرسید. با گذشت سال ها و دهه ها فروشگاه های یونیورسال، هم در سطح بین المللی گسترش یافت ولی نتوانست برای ارتقاء انگاره ی از مدافتاده و قدیمی بربری کاری انجام دهد.

تولد دوباره برند بربری

در سال ۱۹۹۷ به گاس(صاحب فروشگاه های یونیورسال) توصیه شده بود که به طور کلی نام تجاری بربری را با قیمتی حدود سیصد میلیون دلار یا کمتر واگذار کند.اَنگ میراث داری برای Burberry به بار سنگینی تبدیل شده بود که آرام آرام این نام تجاری را به سراشیبی سقوط هدایت می کرد بله هنوز بربری یک نام تجاری خوش کیفیت بریتانیایی بود؛ ولی دیگر خشک و حوصله سربر به نظر میرسید تا اینکه رزماری براون (Rose Marie Brown) یک مدیر عامل جدید همه چیز را تغییر داد و به آینده ی بربری، شکل جدیدی بخشید.

صاحب برند بربری

صاحب برند

او به جای اینکه میراث Burberry را انکار کند از آن بهره برداری کرد و برای رسیدن به بخش فروش کالاهای لوکس و آخرین مد مورد استفاده قرار داد. او کمک کرد تا این نام تجاری، در کنار پرادا و لویی ویتان قرار بگیرد کمپین های تبلیغاتی با اهداف درست و دقیق در رسانه های مربوط به مد و به روز کردن طرح لباس ها و استفاده از پارچه ی شطرنجی سنتی بربری، بی درنگ این نام تجاری را مورد توجه افراد معروف به خوش لباسی و طرفداران مد قرار داد افرادی مثل ویکتوریا بکام و کیت ماس.

بربری تبدیل شد به نام تجاری ای که با سالن های مد و شیوه ی زندگی به سبک سریال های لوکس امریکایی ارتباط یافت؛ در حالی که هم چنان میراث کهنه ی انگلیسی خود را حفظ کرده بود و با موفقیت توانست مسیر بازارهای بالاتر را در پیش بگیرد و نامی تجملی شد که همه خواهانش هستند.

در سال ۲۰۰۲ ارزش آن به ۱/۵ میلیارد دلار رسید البته نام های تجاری مد باید برای حفظ جایگاه آرمانی خود به سـختی تلاش کنند ارتباط این برند با هولیگان های (لات ها و اوباش تماشاگر فوتبال] که در سریال شبکه ی تلویزیونی بی بی سی به نام هولیگان های بی بی سی تصویر شده ممکن است در نهایت انگاره ی شیک و آلامد Burberry را در موطنش مخدوش نماید.

با این وجود هنوز محبوبیت این برند در بالکن ها و لژهای ورزشگاه های فوتبال شیک پوشان آلامد را از Burberry دور نکرده است به نظر میرسد که این نام تجاری لااقل در کوتاه مدت، میتواند در هر دو دنیا پیشتازی کند.

امروز پارچه ی شطرنجی بربری که در دهه ی بیست معرفی شد همه جا از برزیل گرفته تا ژاپن شناخته شده است و به صورت علامت در مشخصه ی این نام تجاری درآمده است درست همانگونه که طرح پارچه ی چهارخانه راهی برای یکی کردن و متحد ساختن طایفه ی اسکاتلندیها است. طرح معروف پارچه بربری هم شیوه ی مفیدی برای یکی ساختن هویت نام تجاری اش است و برای طرفداران قومیت گرای، هم راهی است که وفاداری خود را به امروزی ترین نام تجاری میراث دار نشان دهند خواه روی بالکن های ورزشگاه های فوتبال باشد یا در قایق های تفریحیشان

تاریخچه لوگو بربری (Burberry)

تاریخچه طراحی لوگو بربری

لوگو بربری، شامل شوالیه ای است سوار بر اسبی شاخ دار که پرچمی با واژه «Prorsum» روی آن نوشته شده، حمل می کند. «Prorsum» به معنی حرکت به جلوست. زره‌ای که این شوالیه پوشیده، بیانگر همان بارانی‌هایی ست که نام تجاری بربری برای حفاظت در برابر باران با پارچه ای ویژه تولید نمود و شناخته شد.

در سال ۲۰۱۸ پیکتوگرام  این برند کنار گذاشته شد که نوید دورانی جدید، جذاب و مدرن را می داد. پیتر سویل، در طراحی لوگو جدید بربری، شوالیه سوارکاری کلاسیک خود را کنار گذاشت و تایپوگرافی را با فونت پررنگ‌تر و مدرن‌تر بازطراحی نمود. در لوگوی جدید و جسورانه بربری، یک متن LONDON ENGLAND را با خود همراه کرده است. تایپوگرافی این برند سن سریف شد که مفهوم مدرن بودن و استراتژی مینیمالیسم را بیش از پیش در هویت سازمانی نشان می دهد و همچنین رنگ لوگو مشکی جایگاه اجتماعی مستحکم این برند را نمایان می کند.

لوگو بربری

لوگو جدید بربری

لوگو جدید بربری

آن تصویری که به عنوان نماد جاساز شده در محصولات این نام تجاری به چشم می خورد و حتی می توان گفت از لوگو بربری، قوی تر در اذهان مانده است طرح شطرنجی است که در سال ۱۹۲۰ ابداع شد و بربری را معروف تر و جذاب تر از قبل نمود.

رموز موفقیت بربری

کیفیت: از پارچه ابداعی توماس بربری بالاپوش های خوش کیفیت و بادوامی تهیه و ارایه شده است.

پشتیبانی و حمایت: این نام تجاری بر پایه ی حمایت خانواده سلطنتی انگلیس، کاشفان و ارتش پا گرفت. امروز این نام تجاری محبوب مانکن ها شخصیت های مشهور و طراحان مد است که به احیای آن کمک زیادیکردند.

هویت بریتانیایی: بربری یکی از معدود نام های تجاری است که توانست یک انگاره ی متفاوت از بریتانیا (انگاره ای که همه چیز از پانک راک گرفته تا دربار سلطنتی) را در خود جای داده است را به شکل یک مظهر موفق و متمرکز نام تجاری اش جهت بدهد.

مرسدس بنز (Mercedes Benz) یکی از شرکت های بزرگ خودرو سازی در جهان است و همراه BMW، آئودی به عنوان پر فروش ترین خودروسازان لوکس جهان به شمار می آیند. قدیمی ترین کمپانی تولید اتومبیل های بنزینی، یعنی شرکت دایملر در سال ۱۹۰۲ محصولات خودش را با برند مرسدس بنز وارد بازار کرد. لوگو بنز معتبر و کلمه پرستیژ را به خوبی منتقل می کند.

 

دانلود فایل png لوگو بنز

دانلود فایل svg لوگو بنز

 

تولد برند مرسدس بنز

در ژانویه ی ۱۸۸۶ کارل بنز (Karl Benz) مهندس ۴۱ ساله ی آلمانی حق امتیاز اولین خودروی مجهز به موتور احتراق داخلی را به نام خود به ثبت رسانید. یک سال قبل از این تاریخ یک آلمانی دیگر به نام گوتلیب دایملر (Gottlieb Daimler) اولین وسیله ی نقلیه ای که با موتور احتراق داخلی کار میکرد را ساخته بود (یک موتور سیکلت) در سال ۱۸۸۶ دایملر با ساخت اولین خودروی چهارچرخه از بنز پیشی گرفت. خودروی بنز سه چرخ داشت. با اینکه این دو نفر فقط حدود هفتاد مایل از یکدیگر فاصله داشتند ولی هرگز یکدیگر را ملاقات نکردند تا بتوانند به اتفاق روی اختراع شان کار کنند.

کارل بنز

کارل بنز

گوتلیب دایملر

گوتلیب دایملر

چهل سال بعد شرکت هایی که این دو نفر تأسیس کرده بودند یعنی شرکت دایملر موتورن گسل شفت (Daimler Motoren Gesellschaft) متعلق به دایملر و شرکت بنز و شرکا (Benz & CO) متعلق به بنز در یکدیگر ادغام شدند و اتومبیل جدید با نام تجاری جدید(Mercedes Benz) – به معروفترین نام تجاری پرستیژ در جهان تبدیل شد. اگر چه در سال های اخیر شرکت مرسدس بنز با ارایه ی خودروهایی در رده پایینتر مثل کلاس A (یک خودروی هاچ بک جمع و جور و ارزان) کمی به رتبه های پایین بازار نزول کرده است ولی هنوز به میراث اولیه خود وفادار مانده است.

ادغام دو شرکت دایملر و بنز

ادغام دو شرکت دایملر و بنز

برای مثال در سال ۲۰۰۲ با ارایه ی سری جدید مرسدس بنز E با نوآوری هایی که در آن صورت گرفته بود، از جمله به کارگیری سیستم ترمز الکتروهیدرولیک، سیستم کنترل ترمز Sensotronics (که حق امتیازش متعلق به مرسدس بنز ست) و یک برنامه ی ایستایی الکترونیک (Electronic Stability Program) که کنترل خودرو را در شرایط اضطراری آسان تر می کرد، دوباره حاکمیت بازار را به دست گرفت.

حتی نمونه ی ارزانتر کلاس A هم یک تیپ کاملا جدید اتومبیل را ارایه می دهد که با وجود طراحی بدنه ی کوچکش داخل آن فضای زیادی دارد. در حقیقت شکل ظاهری این خودرو آن قدر متفاوت بود که شرکت بنز ماه ها قبل از ورود آن به بازار اروپا تبلیغات آن را شروع کرد که مردم را به این اتومبیل جدید عادت بدهد این شیوه کارآمد بود و خودرو به موفقیت چشمگیری در سراسر اروپا دست یافت.

خطر قانون بازده نزولی مرسدس بنز

مشکل اینجاست که مرسدس بنز از بدو تأسیس سعی کرده است خود را به عنوان یک نام تجاری نمایانگر پرستیژ جا بیندازد پس باید در این مورد بسیار زیرکانه عمل کند نمی تواند به طور مستقیم خود را مرسدس بنز- اتومبیل پرستیژ معرفی کند؛ چرا که مردم نمی خواهند عقده ی خود بزرگ بینی خود را آشکارا نمایش دهند.

آنها ترجیح می دهند این طور وانمود کنند که به دلایل دیگری مثلا کارآیی مهندسی موتور – اتومبیل مرسدس بنز می خرند بنابراین شرکت بنز هم کوشش کرده است نام تجاری ای بسازد که بر کارآیی مهندسی متمرکز است

این استراتژی هوشمندانه ای است و بدین معناست که مرسدس بنز حتی اگر کمی بازارهای پایینتر را هدف بگیرد همواره جلوه ی نام تجاری اش دست نخورده باقی خواهد ماند. خودروهای ارزان تر مرسدس بنز مثل کلاس A و کلاس M هم به حق بر اساس کیفیت بالای مهندسی و موتوری شان فروش می روند با این حال ممکن است که این استراتژی در مدت زمانی نه چندان طولانی کارآیی خود را حفظ کند ولی در دراز مدت قضیه متفاوت خواهد بود چون به هر حال پرستیژ در نهایت به قیمت بستگی دارد نه به مهندسی موتور.

اتومبیل های ارزان تر مرسدس بنز به این دلیل طرفدار دارند که راهی برای ارزان خریدن پرستیژ هستند ولی در اینجا قانون بازده نزولی وارد عمل می شود. هر چه تعداد بیشتری از خودروهای ارزان قیمت مرسدس بنز به فروش برسد از پرستیژ نام تجاری اش کاسته خواهد شد. بنابراین موفقیت در فروش یک کالا می تواند پارادوکس وار با شکست نام تجاری اش برابر شود.

برخی از عوامل موفقیت مرسدس بنز عبارت است از:

خودرو مرسدس بنز

نوآوری

نوآوری، طبیعی ترین کیفیتی است که می توان از یک شرکت مرتبط با اختراع اتومبیل انتظار داشت.

قیمت

به لحاظ تاریخی قیمت بالای خودروهای مرسدس بنز به آن کمـک کرد که به یک نام تجاری پرستیژ تبدیل شود.

پرستیژ

اشخاصی که Mercedes Benz میرانند دوست دارند که احساس برتری کنند باید دید اگر زمانی همه بتوانند مرسدس بنز برانند آیا دارندگان قبلی همچنان خود را برتر میبینند؟ این موضوعی است که در آینده روشن خواهد شد.

طراحی لوگو بنز

تاریخچه طراحی لوگو مرسدس بنز

تاریخچه طراحی لوگو مرسدس بنز (Mercedes Benz)

در دنیای برندها، یکی از با وقارترین نمادهای طراحی شده تا کنون، لوگو مرسدس بنز است.این شرکت اولین تولیدکننده اتومبیل با موتور های احتراقی است که می توان به عنوان یک نمونه عالی در طراحی نشان های تجاری از آن یاد کرد.

نوشتار لوگو بنز

در سال ۱۹۰۰ میلادی نوشتار مرسدس، به عنوان نماد اصلی شرکت دایملر شد ولی از سال ۱۹۰۹ این نماد به لوگویی با ظاهر ستاره سه پر تغییر شکل داد .مفهومی که در این ستاره سه پر نهفته بود تداعی گر تسلط محصولات شرکت دایملر بر زمین، دریا و آسمان بود و همچنین این لوگو نماد خانوادگی جلینگ تلقی می شد که به عنوان گردنبند بر گردن مرسدس جلینگ قرار داشت.

 

تبلیغ خلاقانه مرسدس بنز با هدف تبلیغات رقابتی مستقیم با جگوار

تحول لوگو بنز پس از ادغام شرکت

در سال ۱۹۲۶ با ادغام شرکت دایملر و بنز لوگوی شرکت بهینه شد و نماد سه ستاره درون دایره قرار گرفت و لوگوتایپ مرسدس بنز در دور دایره نوشته شده بود و سرانجام در سال ۱۹۳۷ با تبدیل دایره تو پر به یک حلقه دایره ای طراحی لوگو مرسدس بنز (Mercedes Benz) تثبیت شده و تا به امروز دست نخورده باقی مانده است.

حتما بخوانید :‌تاریخچه لوگو استارباکس

امروزه در ساخت شکل ظاهری خودروهای Mercedes Benz تغییرات محسوسی دیده می شود که محصولات این شرکت خودرو سازی را  خشن تر و چابک تر نشان می دهد ولی در لوگوی این شرکت تغییرات محسوسی به چشم نمی خورد.

 

 

آمانسیو اورتگا (Amancio Ortega) موسس برند زارا (ZARA) شاید معروفترین مرد دنیای مد نباشد ممکن است به اندازه ی کلوین کلاین, تامی هیلفیگر, ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) یا دولچه و گابانا شناخته شده نباشد؛ ولی خیلی خیلی از آنها پولدارتر است. در واقع او تنها بعد از برنار آرنو، رئیس مجموعه ی لویی ویتان, دومین مرد ثروتمند دنیای مد است. این مولتی میلیاردر که بیشتر اسمش در بالاهای لیست ثروتمندان مجله فوربس (Forbes) می آید،ثروتمندترین مرد اسپانیا است. لوگو زارا از نوع لوگوتایپ و بیان گر جایگاه اجتماعی بالا و همچنین مفهوم ظرافت را با خود حمل می کند.

موسس زارا

موسس زارا

اورتگا موسس نام تجاری

اورتگا که بیش از نه میلیارد دلار ثروت دارد رئیس شرکت ایندیتکس (Inditex) شرکت مادر فروشگاه های زنجیره ای مد لباس زارا است که قسمت اعظم سود شرکت از آنجا تامین می شود. اورتگا یک کارآفرین پر زرق و برق و متظاهر نیست او تاحدی که میتوانید تصور کنید با ریچارد برانسون موسس برند ویرجین (virgin) متفاوت است هیچ وقت مصاحبه نمیکند و از اینکه از او عکس بگیرند نفرت دارد همین گرایش بدبینانه نسبت به اطلاع رسانی و روابط عمومی در خود زارا (ZARA) مشاهده می شود.

این مقاله را حتما بخوانید: لویی ویتون، یزرگترین نام تجاری تجملی دنیا

دفتر مرکزی آن در مادرید یا بارسلون قرار ندارد؛ بلکه در بندر «آرتیخو لا کورنا» مخفی شده است. زارا در بیرون از اسپانیا هم هیچ دفتر اطلاع رسانی ندارد و دفتری هم که در آرتیخو لاکورنا دارد، چندان مشتاق نشر اطلاعات نیست برخلاف نام های دیگر مد، برند زارا نمونه ی لباس هایش را برای جلسه ی عکاسی مجله های مد نمی فرستد و هزینه ی ناچیزی به تبلیغات اختصاص داده است.

در سال ۲۰۰۲ بودجه ی تبلیغاتی شرکت کمتر از یک درصد کل هزینه های شرکت بود و با این وجود، زارا (ZARA) به گونه ای باورنکردنی محبوب و پرطرفدار است. از آغاز معرفی اش در سال ۱۹۷۵ تا موقعیت فعلی که فروشگاه هایش در سراسر دنیا دیده می شود نام تجاری زارا, توسط توصیه های کلامی و دهان به دهان گسترش یافته است.

ویژگی مهم برند زارا

رمز آن این است که لباس های نمایش های مد را برای عموم مردم قابل خرید میکند. زارا با الهام گیری نه کپی برداری از مارک هایی مثل پرادا, کریستین دیور و ارسال هر چه سریع تر آنها به بازار عمل می کند. زارا به واسطه ی، سرعت به موفقیت رسیده است. زارا بیشتر کالاهایش را چه از نظر تدارک اولیه، چه دوخت، در کارخانه های داخلی خودش تهیه می کند به همین سبب سرعتش در رساندن کالا به بازار بسیار سریعتر از رقبایی چون گپ و  H&M است.

فروشگاه های زارا

کالاهای جدید به فاصله چند روز و نه مطابق معمول دیگر جاها یک بار در هر فصل به فروشگاه ها میرسند و زارا سالانه یازده هزار مدل مختلف پوشاک تولید می کند. این امر نه تنها ZARA را به روزترین فروشگاه لباس کرده است بلکه باعث شده است که مشتریان هم بیشتر به فروشگاه ها سر بزنند؛ تا مدل های جدید را از دست ندهند این گردش مداوم و سریع کالا به مذاق سردمداران مد هم خوش می آید.

معاون سردبیر مجله ی وگ (Vouge) انگلیس اعتراف کرده است که ۷۰ درصد لباس هایش را از ZARA تهیه می کند این فرمول تغییر سریع مدل، عامل سوخت رسانی به موتور شرکتی است که با رشد سریع می خواهد از بازار اروپا که در تسخیرش است باز هم فراتر برود. شرکت زارا با موفقیت ثابت کرده است که می توان با اتکا به خود کالا نه تبلیغات آن، یک نام تجاری جهانی ساخت.

برخی عوامل دیگر موفقیت ZARA :

بازاریابی محدود

برخی نام های تجاری از قبیل گوچی و رولکس به منظور افزایش تقاضا پخش و توزیع خود را محدود می کنند, زارا فعالیت های بازاریابی اش را محدود می کند و خود را از دسترس رسانه ها دور نگه میدارد. پس اطلاع رسانی از طریق شایعات و کلام دهانی در نهایت، خلا اطلاعات را پر کند. حتی فروشگاه های جدید آن تا روز بازگشایی کاملاً پشت قاب های چوبی مخفی می ماند.

بازگشت مشتری

در فروشگاه های معمولی لباس در اسپانیا انتظار می رود سالانه سه بار از آنجا دیدن کند ولی در مورد زارا، هر مشتری سالانه هفده بار از کلکسیون همیشه متغیر زارا دیدن می کنند

پاسخگویی

زارا در پاسخگویی به رفتار مشتری سریع عمل می کند اگر یک مدل در طول یک هفته فروش خوبی نداشت به سرعت جمع آوری و با یک مدل جدید تعویض می شود.

قیمت

زارا از لباس های سطح بالای مد الگوبرداری می کند؛ ولی آنها را با قیمت مناسب بیرون می دهد فعالیت بازاریابی پایین و تبلیغات حداقل، کمک کی کند که قیمت ها پایین بماند.

کنترل

از آنجایی که زارا اکثر کالاهایش را در کارخانه های خودش تولید می کند از شر واسطه ها راحت است و میتواند کنترل بیشتری روی همه ی مراحل داشته باشد بنابراین کالاهایش سریعتر از رقبا به فروشگاهها میرسد.

 

طراحی لوگو زارا

تاریخچه طراحی لوگو زارا

تاریخچه طراحی لوگو زارا (ZARA)

لوگو ZARA در سال ۱۹۷۵ به صورت ساده و ابتدایی ساخته شد. طراحی لوگو زارا با حروف اصلی آن و به صورت capital(حروف انگلیسی بزرگ) و با رنگ سیاه اجرا شد. برند زارا تصویر خاصی (پیکتوگرام) ندارد و صرفا با ساختار نوشتاری ZARA طراحی شده است. در سال ۲۰۱۱ لوگوی جدید این برند موفق مد و لباس بازطراحی شد. اما لوگوی جدید ZARA تفاوت خاص و بنیادینی نداشت و فقط فاصله میان حروف نوشتاری کمتر شد.

پس از ۸ سال یعنی در سال ۲۰۱۹ لوگو زارا باز دستخوش تغییراتی قرار گرفت که جنجال هایی را بر سر این تغییر نه چندان عمیق به همراه داشت. در لوگو ZARA جدید فاصله حروف از بین رفته و حروف به هم چسبیده شده بود.

 

دانلود فایل وکتور لوگو زارا 

 

دانلود فایل png لوگو زارا 

 

مطمئنا یکی از پرطرف دارترین رشته های ورزشی در تمام جهان فوتبال است. علاوه بر رقابتی که بین تیم های ورزشی وجود دارد، حس و حال تماشاگران هم همیشه با هیجان زیادی همراه است. در این مطلب قصد داریم تا درباره لوگو یکی از مشهورترین تیم های ایران یعنی لوگو استقلال صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

طرفداران تیم های ورزشی برای اینکه بتوانند عشق و علاقه خود را به تیم خود نشان دهند، می توانند از لوگو ویژه تیم استفاده کرده و آن را روی وسایل مختلفی حک کنند. برای مثال حک کردن طرح لوگو روی ماگ، لباس و … از جمله روش هایی است که می تواند توجه طرفدار را نشان دهد.

 

دانلود فایل لوگو استقلال

 

معرفی برند استقلال

برند استقلال

مطمئنا هر طرفداری علاقه دارد تا از نحوه شکل گیری برند تیم خود با خبر شود. این قضیه کمک می کند تا درک بهتری نسبت به شکل گیری لوگو داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این باشگاه در ابتدا فقط یک کلوب ورزشی برای دوچرخه سواری بوده است.

در انتهای جنگ جهانی دوم بود که عده ای از ورزشکاران مشهور کشور تصمیم گرفتند تا وضعیت دوچرخه سواری در ایران را بهبود بخشند. به همین دلیل در سال ۱۳۲۴ بود که کلوب دوچرخه سواران ایجاد شد.

یکی از اشخاصی که برای این باشگاه زحمات زیادی کشیده است، پرویز خسروانی نام دارد که به خاطر تلاش های این فرد بعد از چهار سال کلوب به باشگاه ورزشی تبدیل شده است. در این زمان ورزش های مختلفی در آن انجام می شده و فوتبال یکی از آن ها بوده است. تیم استقلال در ابتدای کار از ترکیب شدن تیم های دیگر به نام های نادر و شهاب ایجاد شد و نامی که برای آن انتخاب کردند، تیم فوتبال دوچرخه سواران بوده است.

تیم مورد نظر تا سال ۱۳۲۸ همچنان با این نام به کار خود ادامه داده و در بازی های مختلفی شرکت کرده است، تا اینکه پرویز خسروانی مالکیت باشگاه را به عهده گرفته و اسم تیم به تاج تغییر کرده است.

در سال ۱۳۵۷ بود که اسم تیم ورزشی به استقلال تغییر یافت. از جمله افتخارات این باشگاه می توان به قهرمانی و نائب قهرمانی در رقابت های آسیا اشاره کرد. تیم فوتبال استقلال همچنین یکی از تیم های پرافتخار در ایران به شمار می رود.

اولین لوگو استقلال

هنگامی که برای نخستین بار کلوب ورزشی تاسیس شد، آرمی را هم برای تیم استقلال در نظر گرفتند. به دلیل اینکه اصلیت کلوب بر دوچرخه سواری بنا شده بود، در نتیجه لوگو استقلال تصویری از یک دوچرخه سوار درون قاب بود و تاریخ احداث کلوب هم زیر آن نقش بسته بود. آرم مورد نظر تا زمانی که مالکیت باشگاه تغییر یافت، روی لباس های ورزشکاران استفاده می شده است.

تکامل لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال

آرم استقلال فقط شش بار از زمان تاسیس این باشگاه تغییر کرده است. بعد از اولین لوگو استقلال چند سال بعد با عوض شدن اسم باشگاه به تاج از تصویر یک تاج برای آرم جدید استفاده کردند. چهار حلقه المپیک هم در اطراف تاج قرار داشته است.

در این لوگو حرف های تا و ج در حلقه های اطراف بوده اند و در پایین آن ها تاج به لاتین نوشته قرار گرفته است. در واقع علاوه بر اینکه این حلقه ها یادآور المپیک هستند، نشان گر چرخ های دوچرخه هم بوده اند.

در طی جریانات سیاسی و در پی رخ دادن انقلاب اسلامی ایران زمزمه هایی در خصوص انحلال باشگاه به گوش می رسد، ولی با تلاش بازیکنان، باشگاه به کار خود ادامه می دهد، اما لازم بود تا لوگویی که طرح تاج سلطنتی روی آن قرار داشت، تغییر کند.

ساختار لوگو بعد از انقلاب

بنابرین بنابر نیاز آرمی جدید برای تیم استقلال شکل گرفت. در این لوگو از رنگ های آبی و سفید استفاده شد. طرح لوگو پنج ضلعی به رنگ های آبی و سفید بود که شبیه به یک توپ چهل تکه بودند که همراه با نام باشگاه داخل یک دایره قرار داشتند.

این دایره داخل بال های یک پرنده آبی رنگ طراحی شد. بنظر می رسد که پرنده مورد نظر نماینگر آزادی است و همین طور شکل پرهای آن تداعی گر نماد الله در پرچم کشور است.

این مقاله را حتما بخوانید: تاریخچه لوگو پرسپولیس

تا سال ۱۳۷۰ از آرم مورد نظر برای لباس و همین طور پرچم این باشگاه استفاده می کرده اند. بعد از مدتی دوباره لوگو دست خوش تغییراتی شد و این بار از نمادی ویژه تر برای برند استقلال استفاده کردند. در این لوگو جدید دایره ای با کادر آبی رنگ وجود داشته است.

در داخل دایره ۳ حلقه به رنگ های سفید و آبی روشن قرار داشته است که یکی از آن ها شبیه به جقه بوده است.

همان طور که احتمالا به آن توجه کرده اید، همچنان می توانید شاهد چرخ های دوچرخه در این لوگو باشید. این طرح ساده معانی زیادی را در خود گنجانده است. از لوگو جدید استقلال در کلیه پارامترهایی که مربوط به باشگاه بودند استفاده شد. با این حال این باشگاه دوباره تصمیم گرفت تا آرمی جدید را طراحی کند.

اما آرم جدید به شکل بسیار عجیبی طراحی شده بود! در این آرم یک دلفین در بیرون از آب در حال شوت کردن یک توپ فوتبال بوده است. لوگو جدید به دلیل بی مفهومی دوباره تغییر کرد و از آرم قبلی با اندکی تغییرات استفاده شد.

در این لوگو اسم باشگاه به صورت فارسی و لاتین و همین طور زمان احداث آن داخل حلقه قرار گرفت. علاوه بر این ۲ ستاره طلایی هم در بالای حلقه قرار داده شد و این لوگو همانی است که هم اکنون برای باشگاه استقلال استفاده می شود.

مفهوم آرم استقلال

پرچم تیم استقلال

آرمی که برای برند استقلال طراحی شده است، حاوی معانی مختلفی است و حتی انتخاب رنگ ها با ظرافت صورت گرفته است. در توصیف این آرم می توان گفت که نشانی از گذشته و امیدی به آینده در آن دیده می شود.

حلقه ای که شبیه به جقه طراحی شده نشان دهنده هنر اصیل ایرانی است. همین طور می تواند بیانگر توپی باشد که با انرژی زیادی در میان حلقه ها وارد شده است. این حلقه ها پیروزی را به نمایش می گذارند.

 

فونت لوگو استقلال

فونتی که در لوگو استقلال به کار رفته است، با سایر بخش های لوگو تناسب دارد. این فونت در حالت فانتزی است و شکستگی در آن وجود ندارد. همین قضیه باعث می شود تا حس صمیمیت و یگانگی به مخاطب تلقین شود. با این حال باید گفت که فونتی که برای اسم لاتین باشگاه استفاده شده است مقداری حالت رسمی تر دارد و باعث شده تا جنبه احساسی طراحی متوازن شود.

بررسی رنگ در آرم استقلال

از همان ابتدای کار رنگ آبی و سفید در آرم های این باشگاه دیده می شده است. البته پشت این انتخاب دلیل مهمی وجود داشته است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

آبی: در حوزه روانشناسی این رنگ نشانی از امنیت و دوستی دارد. طراح با استفاده از رنگ آبی می کوشد تا حس های مورد نظر را در مخاطب ایجاد کند. اما باید توجه داشته باشید که هر طیف رنگی آبی معنی به خصوصی دارد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

چنانچه از آبی فیروزه ای استفاده کنید، نشان دهنده جوانی خواهد بود. این رنگ را می توانید در حلقه استقلال شاهد باشید. همین طور آبی فیروزه ای می تواند تداعی کننده نشان سلطنتی هم باشد.

سفید: سفید مظهر پاکی است و نشان دهنده خلوص نیت است.

طلایی: این رنگ نشانی از اشرافیت در خود دارد. می توان گفت که رنگ مورد نظر در لوگو استقلال نشان دهنده موفقیت های این تیم است.

سخن پایانی

در میان انواع لوگو و سبک طراحی نماد استقلال از نوع انتزاعی است. این نوع آرم ها در عین پیچیدگی ساده هستند. برای طراحی لوگو انتزاعی از رنگ و شکل های هندسی استفاده می کنند. برای درک مفهوم این نوع آرم ها باید اندکی تامل کنید تا بتوانید از خلال طرح به معنی آن پی ببرید.

اگر به تاریخچه نماد بصری استقلال توجه کنیم، متوجه می شویم که این نماد در طول زمان به تکامل خود رسیده است و هم اکنون شاهد بهترین ورژن آن هستیم.

 

دانلود فایل png لوگو استقلال

 

.

اگر عاشق دنبال کردن لیگ های فوتبال اروپایی باشید، حتما با یک نگاه می توانید لوگو یوونتوس را تشخیص دهید. البته طراحان حرفه ای حتی اگر اهل فوتبال نباشند، با آرم زیبا و موفق یوونتوس نیز به خوبی آشنا هستند. اگر در هیچ کدام از این دو دسته قرار نمی گیرید، بهتر است بدانید یوونتوس تیمی در لیگ فوتبال کشور ایتالیاست که محبوبیتی جهانی دارد. در این مقاله، تاریخچه لوگو یوونتوس را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

آیا به نظر شما دلیل محبوبیت این برند چیست؟ بازیکنان حرفه ای یا حوزه فعالیتش؟ ممکن است هیچ کدام جواب صحیح نباشد. فرض کنید تیم یووه امروز منحل خواهد شد. نام و لوگو آن تا نیم قرن آینده پس از انحلال نیز در یاد افراد بسیاری خواهد ماند.

 

دانلود فایل png لوگو یوونتوس

معرفی یوونتوس

لوگو یونتوس به سبک مونوگرام

یوونتوس یک برند مختص یک شهر ایتالیا نیست و یک برند ملی به شمار می رود. بسیاری از باشگاه های فوتبال جهان مانند تیم بزرگی و موفقی مانند رئال مادرید نمی توانند چنین برندی باشند. در کشور ما نیز بیشتر طرفداران هر تیم فوتبال اهل شهری هستند که تیم در آن تأسیس شده است.

تیم تجاری مارکو آجمونه مارسان در سال ۱۹۰۴ میلادی باشگاه یووه را خرید و شروع به برندسازی کرد. در سال بعدی، مارکو از لباس تیم فوتبال نوتس کانتی انگلیس الهام گرفت و برای برندسازی موفق تر، یووه با لباس هایی سیاه و سفید در میدان فوتبال دیده شد. این دو رنگ در آرم یووه نیز به کار رفته است.

نخستین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

نخستین آرم یووه در سال ۱۹۰۵ میلادی خلق شد. شکل بیضی با رنگ های سفید و مشکی نشانه کنونی در اولین نشانه نیز به چشم می خورد. جمله ای به لاتین در بخش بالایی آرم قرار داده شده است. این جمله را می توان به فارسی این چنین ترجمه کرد: «تاج و تخت برای او مهم نیست، او طبق قوانین بازی نمی کند.»

در بخش پایین بیضی می توان یک سپر با نشان گاو میش تاج دار مشاهده کرد. علاوه بر تاج گاو میش، تاج دیگری را می توان در بخش بالای سپر مشاهده کرد. فرهنگ ایتالیا و بریتانیا به خوبی در آرم یووه نمایان است. نخستین تصویر برند یوونتوس نمایانگر موفقیت های بانوی پیر از زمان تأسیس باشگاه یعنی ۱۸۹۷ محسوب می شود. این نشانه تا سال ۱۹۲۱ دستخوش تغییرات نشد.

تاریخچه لوگو یوونتوس

تاریخچه لوگو یوونتوس

تاریخچه لوگو یوونتوس

برای بررسی تاریخچه آرم بهتر است ابتدا از زمان تأسیس باشگاه یووه سخن بگوییم. در سال ۱۸۹۷ دانشجویان شهر تورین به دلیل آن که به شدت عاشق فوتبال بودند دور هم جمع شدند. می توان گفت این سال از اولین سال هایی بود که فوتبال از کشور انگلیس به زادگاه یوونتوس وارد شده بود. از آنجایی که توجه افراد جوان به این ورزش جلب شده بودند، ایتالیایی ها آن ها را یوونتوس (که به فارسی جوانان ترجمه می شود) صدا می زدند. جالب است بدانید لباس این جوانان صورتی و سیاه بود!

اولین بازیکن غیر ایتالیایی باشگاه فوتبال یوونتوس جان سوج نام داشت که در سال ۱۹۰۳ میلادی در این تیم توپ زد. البته این بازیکن بریتالیایی که اصلیتی ایتالیاتی داشت سرمایه گذار نیز بود و پیشنهاد داد رنگ صورتی لباس را حذف کرده و قرمز را جایگزین آن کنند. قرار بود دفتری در انگلیس پیراهن های یوونتوس را ارسال کند ولی متاسفانه رنگ صورتی به دلیل زمان بالای ارسال به رنگ سفید تبدیل شد.

زمان بسیار کمی تا آغاز بازی ها مانده بود و چاره ای جز استفاده از همین پیراهن نبود. پیراهنی سیاه و سفید که در نهایت به رنگ های اصلی پیراهن باشگاه فوتبال یووه تبدیل شد. بعدها از همین دو رنگ برای برندسازی و طراحی لوگو یوونتوس استفاده شد.

نماد تجملات در لوگو یوونتوس

نشانه های سلطنتی را می توانید در آرم سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۱ مشاهده کنید. عبارتی ک به زبان لاتین در تصویر برند اولیه به چشم می خورد، از آن یک مبلغ مسیحی است که نشانگر مردمی بودن باشگاه یووه است. آرم سال ۱۹۲۱ نسبت به لوگو پیشین نشانه های بریتانیایی کمتری داشت. نشانه های سلطنتی حذف شد و نماد تورین با یک توپ فوتبال به آرم افزوده شد.

آن سال ها بیشتر تیم های فوتبال کشور ایتالیا آرمی با تصویر حیوان برای برند خود انتخاب می کردند. یووه نیز این روند را ادامه داد و گورخر را برای آرم خود برگزید. جالب است بدانید این گورخر را یک خبرنگار پیشنهاد داده بود. این گورخر به برند کمک کرد هویتی ایتالیایی تر داشته باشد؛ زیرا گورخر حیوانی اشرافی در رم باستان محسوب می شود. گورخر لوگو یوونتوس پس از چند سال در سال ۱۹۳۱ حذف شد و گاو میش که نشانه شهر تورین بود جایگزین آن شد.

در سال ۱۹۵۹ میلادی، یووه برای دهمین بار قهرمان لیگ سری آ شد و به همین دلیل ستاره ای به تصویر برند افزود. افزودن ستاره های این چنینی در لیگ های فوتبال کشورهای مختلف عادی است. تیم فوتبال پیروزی در ایران نیز همین کار را پس از دهمین قهرمانی انجام داده است.

با شروع قرن ۲۱، یوونتوس تصمیم گرفت فعالیت های تجاری در حوزه هایی غیر از فوتبال داشته باشد و به همین دلیل آرمی جدید در سال ۲۰۰۴ طراحی کرد تا نمایانگر فعالیت های فوتبالی و غیرفوتبالی این برند باشد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند گذشته و آینده یووه در آرم مینیمال جدید آن نمایان است و زیباتر از تصاویر برند پیشین است.

مفهوم لوگو یوونتوس

ایده لوگو یونتوس

ایده لوگو یونتوس

یکی از مهم ترین بخش های نشانه راه راه یووه، دو حیوان اسطوره ای تاج بر سر یا تاج بر دست است. این دو حیوان نمایانگر تاثیر انگلیس بر ایتالیا هستند. همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، ستاره ای به طراحی لوگو اضافه شد ولی اکنون از این ستاره دیگر استفاده نمی شود؛ زیرا یووه عقیده دارد ستاره ای تغییر پذیر قادر نیست به تیم فوتبال هویت ببخشد. همچنین لوگو کنونی گاو میشی نیز ندارد ولی پیوند باشگاه با شهر تورین هنوز به خوبی در نماد بصری برند نمایان است.

ظاهر لوگوهای یوونتوس

لوگو یونتوس حدود شش دفعه تغییر کرده است. در آرم دوم تجملات نخستین لوگو حذف شد ولی از شکل بیضی آن استفاده شد. همچنین به رنگ های مشکی و سفید آرم اولیه، رنگ های سرمه ای و طلایی نیز افزوده شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، گورخری جایگزین گاو میش شد. ولی گاو میش دوباره در سال ۱۹۳۱ در آرم یووه قرار داده شد. البته در این آرم تاجی بر سر خود داشت. گورخر سال ۱۹۷۷ به شکل مستطیلی به نماد بصری برند بازگشت و تا سال ۱۹۸۹ تغییری نکرد. در سال ۱۹۸۲، مستطیل ذکرشده شکل دایره ای به خود گرفت.

در سال ۱۹۸۹ لوگو سال ۱۹۲۱ با کمی تغییری استفاده شد. برای مثال، دو ستاره برای ۲۰ قهرمانی یووه در لیگ افزوده شده بود. سال ۲۰۰۴ دوباره نشانه یوونتوس تغییر کرد و تا ۲۰۱۷ دست نخورده باقی ماند. یک بیضی مشکی و سفید در این سال ها استفاده می شد. سپس در سال ۲۰۱۷ لوگو بیضی حذف شد و لوگوتایپی با سبک مینیمال جای آن را گرفت. در سال ۲۰۲۰ آرم دوباره تغییر کرد و نوشته بالایی حذف شد.

فونت لوگو های یوونتوس

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

فونت های لاتین در نخستین آرم ها به کار گرفته می شد. سپس رفته رفته فونت ها ساده تر شدند و از تجملات لوگوتایپ آن ها کاسته شد. امروزه فونت این برند سبکی مینیمال دارد. همچنین سیاه و سفید، رنگ هویتی اصلی برند محسوب می شود و دیگر از رنگ های طلایی و سرمه ای که در آرم های اولیه قابل مشاهده بود دیگر استفاده نشد.

سخن آخر

چند جوان ایتالیایی باعث تأسیس باشگاه یوونتوس (juventus)  که اسطوره های بسیاری در آن توپ زدند شده اند. لوگو آن دستخوش تغییرات مختلفی در طول زمان شده و اکنون نشانه ای محبوب برای طرفداران ورزش فوتبال محسوب می شود.

 

از سال ۱۹۲۸ ورزشکاران در مسابقات المپیک کفش های آدیداس را به پا می کردند و به آن عشق می ورزیدند. در این مقاله می خواهیم بخشی از داستان دومین برند صنعت لوازم ورزشی و تاریخچه لوگو آدیداس را با هم بررسی نماییم.

همان طور که می دانید برند آدیداس یکی از کسب و کارهای معروف در زمینه لباس های ورزشی است. در واقع انتخاب اسم برند برگرفته از صاحب شرکت یعنی فردی به نام آدولف داسلر است. شرکت مورد نظر در واقع یک شرکت آلمانی است. البته عده ای هم تصور می کنند که اسم برند از جمله All Day I Dream About Sport الهام گرفته شده است.

 

دانلود فایل png لوگو آدیداس

 

همان طور که می دانید این برند علاوه بر لباس های ورزشی در زمینه های دیگری مانند کفش، لوازم لوکس، ساعت، تجهیزات ورزشی، اجناس مراقبت های شخصی و عینک های آفتابی هم فعالیت دارد.

برند آدیداس فعالیت خود را گسترده کرده و هم اکنون مسئولیت شرکت هایی دیگری مانند ” لوازم گلف تیلور مید” و شرکت ریباک را هم به دست گرفته است. به این صورت این کسب و کار توانسته تا لباس های وزشکاران مختلفی را تهیه کند و در اختیار آن ها قرار دهد.

داستان برند آدیداس

حتما کنجکاو هستید که بدانید آدیداس چگونه شکل گرفت و چه مسیری را طی کرده است. یکی از نکات جالبی که باعث شهرت این برند شد ورزشکاری به نام جسی اونز بود که شرکت موفق شد او را به پوشیدن این کفش مجاب کند.

موسس شرکت که در آن زمان فردی ناشناخته در این صنعت بوده است، راهی دهکده المپیک می شود و سپس ورزشکار المپیک یعنی اونز را مجاب می کند تا از کفش های ورزشی او استفاده کند. اونز همراه با این کفش ها در مسابقات شرکت کرده و موفق به کسب چهار مدال المپیک می شود.

آدولف داستلر موسس آدیداس

آدولف داستلر موسس آدیداس

هنگامی که رقابت ها به پایان می رسد، اونز یکی از دلایلی که باعث این موفقیت شده است، را کفش های این برند معرفی می کند. همین مورد باعث شده تا این برند در میان جهانیان مشهور شود و توجه بقیه به آن جلب گردد.

با این حال این موفقیت عمر چندان درازی نداشت. صاحبان شرکتی که این برند را ایجاد کردند دو برادر بودند که بعد از چند سال بین آن ها مشکلات و اختلاف هایی به وجود آمد که باعث جدایی آن ها از یکدیگر شد. این دو برادر آدولف و رادولف بودند.

بعد از این ماجرا رادولف برند دیگری به اسم پوما تاسیس کرد. سپس برند آدیداس هم بعد از اینکه بنیان گذار آن یعنی آدولف فوت کرد، به دست پسر او سپرده شد. اما به دلیل فوت ناگهانی پسر آدولف برند دچار مشکلاتی شد و به ورشکستگی رسید.

بعد از این قضیه فردی دیگر به اسم “برنارد تاپی” برند آدیداس را خریداری کرد، با این حال او هم نتوانست کاری از پیش ببرد. سرانجام شخص دیگری به اسم روبرت دریفوس امتیاز برند را خریداری کرد و موفق شد جان تازه ای به آن ببخشد.

تاریخچۀ لوگو آدیداس

سیر تکامل لوگو آدیداس

سیر تکامل لوگو آدیداس

آرم تجاری همواره بخش مهمی از شرکت و برند شما است. لوگو آدیداس هم یکی از عواملی بوده که باعث شهرت این برند شده است. طراحی این آرم به صورتی است که تشخیص آن برای کودکان هم آسان است که همین امر نقش مهمی در موفقیت لوگو داشته است.

موسس شرکت در نظر داشته تا بتوانی آرمی را طراحی کند که ورزشکاران با آن ارتباط موثری برقرار کنند. همین طور در حین مسابقات هم به خوبی مشخص باشد. به همین دلیل از سه خط استفاده کرده و آن را بر روی لوازم ورزشی شرکت خود حک کرده است.

از دلایل مهم برای طراحی این نوع لوگو سادگی آن بوده است. در واقع همین ساده بودن لوگو سبب شده تا در نظر بقیه خاص و ویژه باشد. ویژگی لوگوهای ساده این است که به خوبی در ذهن حک می شوند، به همین دلیل است که امروزه هرکسی با دیدن این سه خط به یاد برند آدیداس می افتد.

در واقع این ۳ خط نشان می دهد که بازار تا چه اندازه در دسترس همگان قرار دارد و همچنین کیفیت محصولات بسیار بالا است. جالب است که بدانید از نظر علم پزشکی هم این نوع طراحی هم در تعادل ورزشکاران تاثیر به سزایی دارد. از زمان طراحی این لوگو در حدود ۵۰ سال گذشته است.

 

معنی لوگوی آدیداس

شرکت مورد نظر یکی از شرکت هایی است که اعتبار بسیار خوبی در زمینه عرضه محصولات مختلف دارد و آرم تجاری که برای آن انتخاب شده است بسیار ساده و گویا است. با این حال لوگو آدیداس در طی زمان دچار تغییراتی شده است.

اما در تمامی آرم هایی که از گذشته تا به امروز طراحی شده است، سه خط شرکت ثابت بوده اند. پس می توان گفت که این سادگی باعث شده تا شهرت لوگو در میان همگان افزایش یابد. همان طور که گفتیم به دلیل اینکه طرح لوگو بسیار ساده است به خوبی در ذهن ها نقش می بندد.

آخرین نمادی که برای این لوگو طراحی شده است، شامل این ۳ خط به همراه کلمه آدیداس می شود که طرز قرارگیری آن ها به حالت کوه است. در سبک شناسی انواع لوگو و نماد بصری، آدیداس به سبک پیکتوگرام انتزاعی طراحی شده است.

بخش دیگری از این طرح شامل قله ای می شود که همان سه خط معروف آن را شکل داده اند. همان طور که می دانید، قله نشان دهنده صبر و تلاش زیاد است. کسی که لوگو را طراحی کرده، معتقد بوده است که فقط افراد پر تلاش و کسانی که ذهن متفاوتی دارند، می توانند به اهداف خود دست یابند.

تغییرات دیگری که در لوگو آدیداس صورت گرفته است:

آدیداس

لوگوها معمولا در طول زمان دچار تغییرات زیادی می شوند. هنگامی که اولین بار سه خط طراحی شد، بعد از مدتی این سه خط تبدیل به سه برگ شدند. برگ ها در آرم طراحی ساده ای داشتند و هنگامی که کنار هم قرار می گرفتند، شکل همان سه خط اولیه در ذهن مردم شکل می گرفته است.

طراحی سه برگ هنگامی صورت گرفت که کالاهای شرکت در بخش های مختلف دنیا به فروش می رسیده اند، به همین دلیل طراح شرکت قصد داشته تا پیشرفت کار خود را با این سه برگ نشان دهد. در نظر این طراح هر برگ معرفی کننده بخشی از دنیا بوده است.

و این نمادها شامل قاره های آمریکا و اروپا، هرکدام یک برگ و آسیا و آفریقا هم یک برگ می شده است. همچنین سه خط مورد نظر هم از این برگ ها عبور می کرده اند که نشان می دهد این کسب و کار تنوع زیادی دارد. البته این لوگو همچنان در تعدادی از کالاهای برند آدیداس که از نوع کلاسیک هستند استفاده می شود.

نسخه نهایی لوگو آدیداس

سرانجام و برای بار سوم آخرین ورژنی که برای این آرم تجاری طراحی شد در معرض دید دنیا قرار گرفت. اما در این مدل جدید یک سری از بخش های قدیمی تغییر کرده است و تغییراتی روی آن صورت گرفته بود. دلیل اینکه تغییرات زیادی در آن صورت نگرفت این بوده است که این برند به خوبی در میان مشتریان جایگاه خود را یافته بود و اگر تغییر زیادی می کرد، می توانست این جایگاه ویژه را از دست بدهد.

هنگامی که لوگوی جدید طراحی شد این کسب و کار در پی بالا بردن کیفیت کالاهای خود بود، به همین دلیل آرم جدیدی که طراحی شده بود، معنی و مفهوم بهتری را از برند آدیداس به مردم انتقال می داد.

در این طرح از یک کوه برای الهام بخشی استفاده شد. طراح لوگو اعتقاد داشته است که طی کردن مسیر و رسیدن به قله کوه از پس هرکسی برنمی آید، در نتیجه این کار تنها برای کسانی میسر است که به طور ویژه ای می اندیشند و بهتر از دیگران تلاش کنند.

پس می توان گفت ورزشکارانی که علاقه به موفقیت و فتح قله را دارند، باید برندی را انتخاب کنند که بتواند شایسته آن ها باشد. در نتیجه طراح لوگو آخرین آرم را طبق این هدف طراحی کرده است.

در پایان می توان گفت که لوگو آدیداس به خوبی انتظار ورزشکاران و کسانی که از محصولات این برند استفاده می کنند را برآورده ساخته است.

وبسایت رسمی شرکت آدیداس : www.adidas.de

 

دانلود فایل png لوگو آدیداس

 

توییتر یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی دنیا محسوب می شود که توانسته است کاربران حرفه ای تری را به سمت خود جذب کند. نماد توییتر در طول زمان تغییرات متعددی به خود دیده است. اکنون دیگر لازم نیست کنار پرنده سفید آن نامی از توییتر ذکر شود؛ زیرا به ندرت می توان فردی را در فضای مجازی یافت که در شناخت آرم این شبکه اجتماعی ناموفق باشد.

این پرنده سفید می تواند حس آزادی و سرعت بالای آن را به مخاطبان منتقل دهد. گرچه این آرم بسیار ساده است ولی در جذب مخاطب و نفوذ در ذهن او بسیار موفق عمل کرده است. بهتر است بدانید این نشانه با استفاده از تکنیک نسبت طلایی خلق شده و می توان آن را یکی از برجسته ترین آرم های نوع دایره ای محسوب کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه با تاریچه لوگو توییتر به صورت مفصل آشنا شوید.

جک دورسی | موسس توییتر

جک دورسی | موسس توییتر

تولد توییتر

کارمندی به اسم جک دورسی در یکی از جلسات شرکت Odeo پیشنهاد داد یک سرویس برای ارسال پیام های متنی کوتاه ساخته شود. این پیشنهاد در نهایت پذیرفته شد و در سال ۲۰۰۶ توییتر متولد شد. امکانات جدید و چشم گیر توییتر توانست آن را در ظرف دو سال به پلتفرمی پرطرفدار تبدیل کند. اکنون توییتر در حدی محبوب است که بسیاری از سیاستمداران و سبلریتی های مشهور سراسر جهان همه روزه به توییت کردن در آن مشغول هستند.

تاریخچه لوگو توییتر

سیر تکامل لوگو توییتر

سیر تکامل لوگو توییتر

لوگو توییتر چندین بار در سال های گذشته دلخوش تغییرات شده است. گاهی شکل و رنگ آن به طور کامل تغییر می یافت و گاهی بخش های از آن کمی تغییر می کرد. تاریخچه طراحی لوگو توییتر را می توانیم به چهار بخش تقسیم کنیم که در ادامه به هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

لوگو توییتر در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶

از اولین لوگو توییتر هیچ گاه استفاده ای رسمی نشد. بیز استون فردی بود که این آرم را که از انواع لوگوتایپ محسوب می شود خلق کرد. اگر آرم این سال ها را با آرم سال های بعدی مقایسه کنید، می توانید تغییرات قابل توجهی را مشاهده کنید. رنگ سبز و شبنم های کوچک آن هیچ گاه در آرم های بعدی استفاده نشد. از آنجایی که این نشانه نمی توانست هویت توییتر را به مخاطبان منتقل کند، صاحبان توییتر به فکر طراحی نماد بصری برند جدیدی افتادند.

لوگو توییتر از سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰

سایت توییتر در سال ۲۰۰۶ در دسترس عموم مردم قرار گرفت و آرمی که مردم در آن مشاهده کردند، لوگوتایپی با فونت Blue Bubble ساخته شده توسط لیندا گاوین بود. نشانه در درون یک مستطیل سفید قرار گرفته شده بود و رنگ آن آبی روشن بود. این آرم توانست نظر کاربران را به خود جلب کند و عمری ۴ ساله داشته باشد.

لوگو توییتر از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲

آرمی که در این سال ها استفاده شد، لوگوتایپ سال های پیشین همراه با یک پرنده آبی بود. هدف از طراحی پرنده آبی این بود که هویت این شبکه اجتماعی به کاربران نشان داده شود. جالب است بدانید کارمندی از توییتر طرح اولیه پرنده آبی را از سایت iStock تنها به مبلغ پانزده دلار خرید.

پرنده آبی که بعدها Larry Bird نام گرفت، در مقایسه با این پرنده اولیه کمی چاق تر به نظر می رسید و فاقد پا بود. کمی مو و ابرو نیز به پرنده آبی اضافه شد تا بتواند آرمی صمیمی در نظر کاربران باشد. بعدها چشم ها حذف شدند و بال ها کمی تغییر کردند تا لوگو توییتر سبکی کلاسیک به خود بگیرد.

لوگو توییتر از سال ۲۰۱۲ تا اکنون

طبق اظهارات توییتر، این آرم تا مدتی طولانی استفاده خواهد شد. یکی از تفاوت های اصلی این آرم با لوگوی پیشین، حذف لوگوتایپ بود؛ زیرا توییتر به اندازه ای محبوب شده بود که تنها یک پرنده آبی می توانست هویت این شرکت را به خوبی نشان دهد. همچنین موهای سر پرنده آبی همراه با یکی از بال های آن حذف شد تا نماد بصری برند توییتر کلاسیک تر از قبل شود. همچنین رنگ آن نیز کمی تیره تر شد و Twitter Bird نام گرفت.

ویژگی های لوگو توییتر

لوگو توییتر | twitter logo

لوگو توییتر | twitter logo

 هندسه

گرچه لوگو توییتر فعلی بسیار ساده است ولی از دایره های بسیاری در طراحی آن استفاده شده است. به عبارت دیگر، هر یک از بخش ها از جمله بال ها و سر پرنده آبی قسمتی از یک دایره هستند. اگر آرم کنونی را با آرم پیشین در نظر بگیرید، خواهید دید که این گونه طراحی در آرم قبلی دیده نمی شود.

نسبت طلایی

نسبت طلایی یکی دیگر از بخش های جذاب آرم توییتر که باید به آن اشاره کنیم. استفاده از نسبت طلایی یا همان عدد فی منجر به ایجاد زیبایی جالبی در آرم شده است. گرچه تکنیک نسبت طلایی به صورت دقیقی در طراحی لوگو توییتر استفاده نشده است ولی نزدیکی قابل توجه اعداد نشان می دهد که طراحان لوگو توییتر به این موضوع توجهی ویژه داشته اند.

فونت

گرچه نام شرکت از آرم فعلی حذف شد و طراحان بر تغییر ظاهر پرنده آبی تمرکز کردند ولی بهتر است بدانید فونت آرم های قبلی Blue Bubble بود. در بخش های پیشین نیز اشاره کردیم که از آنجایی که توییتر توانست به محبوبیت قابل توجهی برسد و پرنده آبی به اندازه کافی برای نشان دادن هویت شرکت مناسب است، لوگوتایپ توییتر حذف شد.

رنگ

یکی از مهم ترین اصولی که باید در طراحی تصویر برند رعایت شود، انتخابی رنگی مناسب و مطابق روانشناسی رنگ ها محسوب می شود. رنگ آبی قادر است اعتماد مخاطبان را جلب کند و ارتباطات، آرامش، شادی و صداقت را به خوبی نشان دهد. همچنین از آنجایی که هدف توییتر ساخت محیطی مناسب برای آزادی بیان و بدون محدودیت است، رنگ آبی که نماد آزادی است رنگی مناسب برای آن محسوب می شود.

رنگ سفید نیز نماد آرامش، پاکیزگی، برابری و بی طرفی است و همراه با رنگ آبی روشن حس اعتماد را بیش از پیش به مخاطبان ارائه می دهد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند که این دو رنگ بهترین رنگ هایی هستند که توییتر می توانست در طراحی آرم مناسب از آن ها استفاده کند.

آیکون

پرنده آبی آیکون اصلی شبکه اجتماعی توییتر به شمار می رود که نشانگر آزادی بیان و اطمینان است که در ساخت انواع لوگو در دسته پیکتوگرام حیوانات محسوب می شود. این پرنده نمادی برای توییت های کوتاه توییتر است؛ زیرا کلمه انگلیسی توییت را می توان در زبان فارسی به جیک جیک کردن ترجمه کرد. سرعت ارسال توییت های این شبکه اجتماعی در حدی بالا است که می توان آن را به بال زدن سریع پرنده های کوچک تشبیه است. پرنده آبی در طول زمان تغییرات جزئی یا کلی بسیاری به خود دیده است اما هدف آن هیچ گاه عوض نشده است.

سخن آخر

اگر بخواهیم یکی از بهترین آرم های ساده جهان را نام ببریم، قطعا لوگو توییتر با طراحی زیبای خود در ابتدای فهرست قرار خواهد گرفت. آرم آبی توییتر در انتقال حس اعتماد و آزادی بیان به کاربران موفق عمل کرده است و توییتر اکنون یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می شود.

وقتی فرد دلوکا (Fred DeLuca) نام تجاری ساب وی را پایه گذاری می کرد، کاملا میدانست که چه کار می کند. این جریان در سال های دهه ی هشتاد اتفاق افتاد؛ زمانی که دیگر رستوران های زنجیره ای فست فود (غذای آماده ی فوری) در حال تنوع بخشیدن به منوی (صورت غذا) شان بودند، ساب وی فقط روی یک کالا پایه گذاری شد: ساندویچ! و بازهم به دلیل اینکه ساندویچ هم می تواند انواع متنوع و گوناگونی داشته باشد، او تمرکزش را روی یک نوع ساندویچ، محدود ساخت؛ ساندویچ ساب مارین (Submarine) ساندویچی که با نان باگت دراز درست می شود. تنها تفاوت آنها در مواد اضافی و سس های به کار رفته در آنها بود.

فرد دلوکا ، موسس ساب وی

فرد دلوکا ، موسس برند

تمرکز، برگ برنده ساب وی

این تمرکز محدود بود که به سرعت نام تجاری ساب وی را به یکی از غول های فست فود تبدیل کرد. مک دونالدز، ساب وی را تهدید شماره ی یک خود در بازار انگلیس می داند. ( Subway می خواست شعبه هایش را به دو هزار شعبه در انگلیس افزایش دهد.)

تمرکز محدود در زمینه های بسیاری به نام تجاری کمک کرده است که به طور قطع یکی از آنها، برداشت ذهنی مشتریان از نام تجاری است. اگر یک نام تجاری فقط با یک نوع کالا مرتبط باشد، برداشت ذهنی مخاطب و مشتری از آن شفاف تر خواهد بود.

این مقاله را حتما بخوانید: تیفانی، معتبر ترین برند جواهرآلات جهان

زمانی که مردم به یک رستوران ساب وی قدم می گذارند، می دانند که چه چیزی به آنها عرضه می شود. تمرکز محدود، همچنین به انتخاب اسم برای نام تجاری کمک کرده است. هرگز اهمیت اسم مناسب برای نام تجاری را دست کم نگیرید. ساب وی یک اسم عالی است. زیرا بدون اینکه به روشنی نام کالایش را به زبان بیاورد، آن را پیشنهاد می کند.

ساب وی

ساب وی، برندی سلامت محور

امتیاز دیگر تمرکز محدود، کیفیت است. کارکنان مک دونالدز، ناچارند در منویشان یا هشتاد نوع غذای مختلف از سالادهای مختلف گرفته تا انواع چیزبرگر، سروکار داشته باشند. در subway کارکنان فقط روی تهیه ی یک نوع محصول تمرکز می کنند. بنابراین کسب مهارت در تهیه ی آن یک نوع محصول برای آنها زمان زیادی نمی برد.

امتیاز دیگر این نام تجاری این است که برخلاف بیشتر نام های تجاری دیگر در زمینه ی فست فود، یک غذای ناسالم به نظر نمی آید چون محتویاتش به طور معمول از مواد اولیه ی تازه تهیه می شود. همراه با گسترش بحران اضافه وزن و چاقی در غرب، بدون شک نام های تجاری دیگری چون مک دونالدز، برگرکینگ (Burger King) و مرغ سوخاری کنتاکی (Kentucky) تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

برتری این برند در این است که نکته های مثبت فست فودها، مثل سرعت و راحتی را بدون تصور ذهنی ناسالم بودن، ارایه می دهد. اگر Subway هم چنان به تمرکز خود ادامه دهد، می تواند به یکی از نام های تجاری بزرگ قرن بیست و یکم تبدیل شود.

 

روند تکامل لوگو ساب وی

طراحی لوگو ساب وی از نوع لوگو تایپ محسوب می شود. ساختار آن در آخرین تغییرات به ساده ترین شکل و دوستانه ترین فرم تبدیل شده است.ساختاری قدرتمند، معتبر ولی کاملا دوست داشتنی.

تاریخچه لوگو ساب وی

تاریخچه لوگو ساب وی

 

رمز موفقیت

تمرکز: در زمانی که تهیه کنندگان بزرگ غذاهای آماده، تمرکزشان را گم کرده اند، تمرکز واحد ساب وی روی ساندویچ ساب مارین، آن را یکی از سریع ترین نام های تجاری روبه رشد جهان ساخته است.

اسم گذاری: تمرکز بسته ی ساب وی، در انتخاب اسم برای نام تجاری اش هم به طور کامل مشهود است. اسمی که محصول اصلی مورد ارایه اش را پیشنهاد می کند، بدون اینکه به طور مستقیم آن را به زبان بیاورد. این یک نام ژنریک نیست ولی با ظرافت و باریک بینی به مفهوم نامش دلالت دارد. ساب وی همچنین به برای به خاطر سپردن، نام راحتی است. ساب وی به معنی راهروهای زیرزمینی به ویژه مترو است.

ثبات: این برند بر خلاف بسیاری از رقبای قدیمی ترش، هم در کالایش و هم در سرویس دهی و خدمات، ثبات دارد.

رقبای ناسالم: گرچه این نام تجاری موفق بارها ترس خود را از «بیدار کردن غول خفته» (بزرگترین رقیبش مک دونالدز) بیان کرده است، اما موضوع ناسالم بودن غذای غول همبرگر فروشی ها امک دونالدزا و دیگر شرکتهای فست فود، به ساب وی کمک کرده است تا بتواند لقمه ی خودش را از این بازار برگیرد.

 

سایت اینترنتی: www.subway.com

سال تأسیس: ۱۹۶۵

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا نکته ها:

۱- ساب وی دارای بیش از ۲۰۰۰۰ رستوران در ۷۶ کشور جهان است.

۲- کسب نمایندگی ساب وی، از سوی مجله ی انتروپرنیور (Entropreneur) مقام اول را در بین دوازده مورد مشابه دیگر در شانزده سال گذشته کسب کرده است. (از نظر سرمایه گذاری مناسب کاری)

٣- بسیاری از ساندویچ هایی که در این شرکت ارایه می شود، تنها ۶ گرم یا کمتر چربی دارد.

 

برگرفته از کتاب سلاطین نام های تجاری انتشارات سیته

 

مشاوره رایگان