وبلاگ ایده پردازان
طراحی لوگو مربعی، ساختاری قدرتمند و مورد اعتماد

لوگو مربعی، ساختاری قدرتمند و مورد اعتماد

طراحان بسیاری هستند که با استفاده از مربع لوگو خود را طراحی می کنند و یکی از سبک های پرطرفدار در طراحی آرم تجاری به شمار می رود. یکی از ویژگی های جالب طراحی لوگو مربعی القای مفاهیمی همچون ثباط و اعتماد و قدرت است.

شکل هندسی مربع بیانگر نظم و امنیت است و بسیاری از وسایل پیرامون ما در قالب مربع هستند. برای مثال کتاب، تلفن و شکل ساختمان ها از جمله این موارد به شمار می روند.

به همین دلیل از آن جا که ذهن مخاطب با این شکل هندسی آشنا است در صورتی که طراحی لوگو با مربع صورت گیرد، احساس اطمینان به مخاطب دست پیدا می کند و نسبت به کسب و کار شما خوش بین خواهد شد.

لوگو ادوبی

 لوگو مربعی، مفاهیم و القاعات

همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم. مربع و همین طور مستطیل از جمله اشکالی هستند که در وسایل زیادی استفاده می شوند، برای مثال پریز برق، یخچال، میز و … همه به شکل این اشکال هندسی طراحی شده اند.

در موقع طراحی لوگو هدف از طراحی ایجاد حس اعتماد در بیننده است تا بتواند آن را تبدیل به یکی از مشتریان خود بکند. مخصوصا در شغل هایی مانند وکیل های دادگستری، عمران و کارهایی که سبک مردانه دارند، استفاده از مربع می تواند نشان دهنده دوام و قدرت باشد.

لوگو ابزاری برای معرفی برند به مخاطبین است که با کسب توجه آن ها باعث می شود تا مخاطب نسبت به کسب و کار اعتماد پیدا کند. در نتیجه انتخاب مربع در حین طراحی نشان تجاری انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود.

لوگو اینستاگرام

کاربرد مربع در طراحی لوگو

تعدادی از کسب و کارها هستند که باید معرفی کننده ثبات و ظرافت در کار خود باشند، بنابرین بهتر است تا از مربع برای طراحی نشانه آن ها استفاده کرد. کسب و کارهای مورد نظر با استفاده از مربع باعث ایجاد حس اطمینان بخشی در مخاطب می شوند و همین طور می توانند با ایجاد تغییرات کمی آن را به شکل دیگری تبدیل کنند.

از جمله شکل هایی که می توان مربع را به آن تبدیل کرد شامل لوزی و مکعب می شوند. در این حالت طراح می تواند از این حالت ها استفاده کرده و لوگو جذابی خلق کند، در نتیجه می توان گفت که دست طراح برای طراحی اشکال گوناگون با استفاده از مربع باز است.

حتما بخوانید : با اصول گشتالت لوگویی بی نظیر طراحی کنید

در این هنگام ابتدا طراح مربع را برای کار خود انتخاب می کند، تا بتواند حس ناشی از سکون و تعادل را به بیننده القا کند، سپس با استفاده از موارد دیگر مانند رنگ و … به کار جلوه بیشتری می بخشد.

همیشه این تصور وجود داشته که دایره نشان دهنده زمین است، اما باید بدانید که معمولا مربع را برای نشان دادن زمین استفاده می کنند و دایره نمایش دهنده آسمان است. مربع و دایره هر دو مفاهیم متفاوتی را برای مخاطب ایجاد می کنند.

لوگو تویوتا

نحوه طراحی لوگو با مربع

هنگامی که به مربع نگاه می کنیم، نظم و پایداری آن در ذهن ما مجسم می شود، از آن جا که مربع نماد قدرت است، بیشتر در برندهای مردانه و جدی استفاده می شود. همین طور به همین علت است که لوگوهای مربع در این گونه مشاغل به صورت ساده طراحی می شوند. پس از اصول طراحی نماد تجاری با مربع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی ساده در لوگو مربعی

اصولا سادگی در همه جا باعث می شود، تا اثر خلق شده جذاب تر باشد و تاثیر بیشتری روی مخاطب بگذارد. با این حال هنگامی که طراح قصد استفاده از شکل مربع را دارد، باید بیشتر به موضوع سادگی اهمیت دهد.

این به این علت است که شکل هندسی مربع نشان دهنده جدی بودن و ثبات است، در نتیجه باید طراحی آن هم ساده باشد تا بتواند روی مخاطب تاثیر بگذارد.

حتما بخوانید : یک لوگوتایپ خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشید

البته مهمترین نکته در حین طراحی لوگو این است که بتواند توجه بیننده را به خوبی به خود جلب کند و شکل هندسی مربع به خوبی می تواند این کارو انجام دهد. همین طور استفاده از المان های دیگر ضرورت نخواهد داشت.

پس اگر ساختار طراحی لوگو مربعی را انتخاب کردید، بهتر است تا حد امکان آن را ساده طراحی کنید. زیرا یک طراحی ساده توجه مخاطبین را بیشتر جلب خواهد کرد و در خاطره آن ها ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

لوگو فیس بوک

لوگو فیس بوک

رنگ در طراحی لوگو مربعی

طراحی لوگو با مربع می تواند به شکل های مختلفی صورت گیرد. برای مثال شما می توانید از چند مربع استفاده کنید یا در کنار آن از سایر اشکال هندسی بهره ببرید. پس اگر طرح شما از چندین المان تشکیل شده باشد، می توانید از رنگ های مختلفی استفاده کنید تا کار شما برجسته تر شود.

البته باید توجه داشته باشید که برای اینکه بتوانید رنگ مناسبی را برای طراحی خود انتخاب کنید، نیازمند آشنایی با رنگ ها و تاثیر آن بر احساسات بیننده هستید. زیرا هر رنگ تاثیر خاصی ایجاد می کند.

حتما بخوانید : با پیام های مخفی و زیر آستانه در تبلیغات آشنا شوید

همین طور اگر تنها قصد استفاده از یک رنگ را دارید، باید آن را با توجه به برند خود انتخاب کنید. مثلا انتخاب رنگ های جدی برای برندهای مردانه بهتر است.

برای انتخاب رنگ مناسب برای مربع باید در نظر داشته باشید که استفاده از رنگی مانند خاکستری توجه مخاطب را به خود جذب نخواهد کرد. پس بهتر است تا از رنگ های گرم تر برای آن استفاده کنید. البته با توجه به اینکه هدف از طراحی لوگو چیست، باید به عواملی مثل برند و فرهنگ هم توجه داشته باشید.

لوگو مایکروسافت

لوگو مایکروسافت

فونت ساده در ساختار مربعی

در کنار رنگ، فونت هم در طراحی یک نشانه موثر است. در این حالت در بیشتر مواقع از تایپوگرافی استفاده می شود و لوگوهای مربعی فونت های ساده ای دارند. در هنگام طراحی تصویر برند اگر فونت انتخابی پیچیده باشد یا نتوان به راحتی مفهوم آن را متوجه شد، می تواند تاثیر بدی روی ذهنیت مخاطب ایجاد کند.

در نتیجه بهتر است تا در حد امکان فونت ساده باشد و المان های فانتزی در را در آن به کار نبرید. همین طور می توانید اسم برند را داخل مربع یا زیر آن طراحی کنید.

پس می توان گفت که چنانچه موارد گفته شده را رعایت کنید، می توانید طرحی قابل توجه رقم بزنید و باعث جذب مخاطب و ایجاد انگیزه برای خرید محصول خود خواهید شد.

مربع، ساختاری منعطف

همان طور که گفتیم می توان مربع را با توجه به استفاده ای که از آن می شود تغییر دارد. چنانچه زاویه این شکل هندسی اندکی تغییر کند به حالت دیگری تغییر شکل می دهد. همین موضوع باعث شده  از گذشته تا به امروز طراحان زیادی از این شکل استفاده کنند.

اگر مربع را کمی بچرخانید لوزی ایجاد می شود. مکعب نیز از دیگر شکل هایی است که نماد استحکام و دوام است و می توان گفت که حتی تاثیر بیشتری از مربع هم دارد. مربع چهار ضلع دارد و عدد چهار نشان دهنده هوش و همین طور نمادی از خلاقیت است. علت اصلی انتخاب شکل صلیب به صورت مربع هم به دلیل ارزش مندی این عدد است.

 

برندهایی که در ایده پردازان با ساختار طراحی لوگو مربعی ساخته شده اند

نمونه کارهای لوگو ایده پردازان

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button