وبلاگ ایده پردازان
ساخت شعار تبلیغاتی

روش ­های ساخت شعار تبلیغاتی

انتخاب و ساخت شعار تبلیغاتی و تجاری همپای انتخاب نام­ های تجاری اداری بسیار حائز اهمیت است. هر برند باید مالک یک شعار برند یا یک شعار تبلیغاتی خاص باشد که آن را در ذهن مخاطب جا بیندازد. ساخت شعار برای برند در واقع یک مهارت و تخصص است و اصول و ترفند­هایی دارد. در این مقاله تصمیم داریم ترفند­هایی کاربردی را با شما درمیان بگذاریم که شما به کار بستن آن­ها بتوانید در زمانی کوتاه یک یا چند شعار تبلیغاتی و تجاری قدرتمند بسازید. چند نمونه از برند­های ایرانی که با شعار تبلیغاتی همراه هستند در اینجا برای شما مثال می­زنیم.

هیمالیا: بر قله زیبایی­ها

سایپا: همپای مهربان ایرانیان

ایران خودرو­ها : راه تو را می خواند

هیچ کدام از ترفند­هایی که باعث قدرتمندی یک شعار تبلیغاتی می­شوند در این نمونه­ ها به کار گرفته نشده است. در ادامه مقاله ترفند­های ساخت شعار تجاری قدرتمند آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

ترفند نخست: سراغ ویژگی خاص برندتان بروید

برخی برندها ویژگی های خاص خود را دارند که آن­ها را در میان رقیبانشان خاص و متمایز می­کند. این برند­ها باید در ساخت شعار تجاری و یا شعار تبلیغاتی روی همین ویژگی منحصر به فرد­شان تمرکز کنند. با یک مثال موضوع را شرح می­دهیم. برند خودروسازی ولوو نمونه خوبی از یک برند با ویژگی­های منحصر به فرد بوده است. خودرو­های ساخت به جای ظاهر زیبا و با کلاسی که بسیاری برند­های خودرو داشتند دارای ایمنی فوق العاده و مثال زدنی بودند.

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

این شرکت خودرو سازی سوئدی، تلاش فراوانی برای ارتقا ایمنی خودرو­های شخصی انجام داد و با این که طراحی ظاهری چندان دلچسب نداشت اما خریدن این اتومبیل چیزی مثل بیمه عمر بود. ولوو توانسته بود ایمنی را به خوبی به عنوان شعار تبلیغاتی خود در ذهن مشتری­ها جا بیندازد و به همین دلیل سال­های سال توانست لقب پرفروش ترین خودروی وارداتی ایالات متحده را از آن خود کند. ولوو روی موضوعی تمرکز کرد که تقریبا برای تمام اتومبیل سواران و علی الخصوص کسانی که فرزند دارند بسیار مهم است : ایمنی اعضای خانواده

منظور از ویژگی منحصر به فرد برند چیزی است که رقبا نتونند ادعایش را بکنند. یعنی برند و محصولتان دارای ویژگی باشد که اثبات آن برای شما کار سختی نباشد ولی رقبا نتوانند یا برایشان سخت باشد که آن ادعا را بکنند. به طور مثال در ادامه مقاله شعار تجاری چند برند مشهور جهان که روی ویژگی منحصر به فرد و غیر قابل رقابتشان تاکید دارد توجه کنید:

شعار تبلیغاتی BMW

شعار تبلیغاتی BMW

بی ام و : نهایت رانندگی

با کیفیت عالی و کلاس خاصی که این برند دارد اثبات این ادعا که با ماشین­هایش نهایت لذت و حس رانندگی را می توان به دست آورد برایش کار سختی نیست. بسیاری از رقبایش هم به سختی می­توانند خودشان را با این برند نام دار مقایسه کنند. همین موضوع  باعث شده است این کمپانی اتومبیل سازی سال­های سال روی این شعار تبلیغاتی تمرکز کند و یکی از پرفروش ترین و پرسودترین خودروسازی­های دنیا باشد.

کوکاکولا : یک چیز واقعی

کوکاکولا چون اولین شرکتی بوده که توانست این نوشیدنی را از محتویات برگ کوکا و دانه­های کولا استخراج کند می تواند لقب واقعی بودن را به خود اختصاص دهد. یعنی ما بقی کولا­ها تقلیدی هستند و این ادعای درستی است که رقبا نمی توانند انکارش کنند.

ترفند دوم: تصویر سازی کنید

شعار تبلیغاتی قدرتمند است که خاطره انگیز باشد. خاطره یعنی چه؟ یعنی هر چیزی که در ذهن ما ماندگار شده است و به خوبی در ذهن ما حک شده باشد. پس این تصاویر هستند که در خاطر ما خاطره می­سازند و خاطره انگیز هستند. پس نتیجه می گیریم اگر قصد دارید یک شعار تبلیغاتی قدرتمند و خاطره انگیز بسازید نقش واژه ­های تصویری را فراموش نکنید.

واژه‌های تصویری یعنی واژه‌­هایی که ماندگار می­شوند. اگر به طراحی لوگو برندهایی که از تصویری قابل ادراک استفاده کرده اند مانند شرکت اپل دقت نمایید به این نکته می رسیم که هر ایده تصویری قابل تشخیص برای مخاطب ذهن مشتریان را جادو می کند و شاید می توان با قطعیت گفت تصویری بودن کلام ماندگاری آن را تضمین می کند.

از شعار تبلیغاتی آی پاد تا اچ پی

یک نمونه شعار تجاری با تصویر سازی عالی شعار تبلیغاتی است که اپل برای محصول آی پاد از آن استفاده می کرد هزار آهنگ در جیب شما.

اپل با این شعار تبلیغاتی خودش را به صدر لیست فروشندگان پخش کننده­های جیبی آهنگ رسانید چرا که این شعار به شدت تصویری، مملوس و قدرتمند است.

واژه هزار که در این جا معنی فراوان می­دهد و ترکیب واژگانی جیب شما هر دو تصاویر قدرتمند را در ذهن ما ایجاد می­کنند.

ترفند سوم: از تجانس آوایی و قافیه بهره بگیرید

در مغر ما بیش از ۱۰۰ میلیارد سلول مغزی وجود دارد که با هم در ارتباط هستند. تحقیقات نشان می­دهد ترکیب­ ها و جملاتی که قافیه دارد یا دارای تجانس آوایی هستند می­ توانند در سلول­های مغزی ما مسیرهایی را ایجاد کنند. دقیقا مانند سیم کشی­ های درون یک دستگاه الکترونیکی.

همین ویژگی باعث می­شود این ترکیب­ها و جملات بسیار بهتر در خاطرمان بمانند. برای نمونه اگر دقت کنید می­بینید بسیاری از ضرب المثل­های ماندگار ایرانی قافیه دار هستند :

شتر دیدی ندیدی

آستین نو بخور پلو

بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت نبود.

شعار تجاری برند لکسوس

هدف از ساخت شعار تجاری ماندگاری آن در ذهن مشتری می باشد. بنابراین استفاده از قافیه و تجانس آوایی یکی از ترفند­های مهم ساخت شعار تجاری است.برند­ های معروف بین المللی از این ترفند بسیار استفاده می­کنند. یکی از معروفترین برند­هایی که از این ترفند استفاده کرده است شعار کمپانی خودروسازی لکسوس است که دسامبر­های خاطره انگیز می­باشد.

شرکت پست آمریکا

یک شرکت پستی در آمریکا شعار آن این است که اگر جا شود حمل هم می­شود!. شعار این برند منظورش این است که شرکت پستی ما جعبه­های متفاوتی دارد که اگر وسایل شما در آن جعبه­ها جای بگیرد هزینه بسیار مناسبی را خواهید پرداخت. این شرکت به خوبی توانسته است این جمله را در شعاری دارای قافیه و خوش آوا و به یاد ماندنی خلاصه کند.

ترفند چهارم: قدرت تکرار را فراموش نکنید

استفاده از ترفند تکرار یکی از قدرتمندترین روش­های ساخت شعار تجاری یا شعار تبلیغاتی است که در منابع انگلیسی به آن REPETITION می­گویند. ساختن شعار­هایی که دارای تجانس آوایی باشند کمی سخت است و ساختن شعار­های دارای قافیه احتمالا سخت تر می­باشد. اما ساختن شعار تجاری با ترفند تکرار بسیار راحت تر است.

این مقاله را حتما بخوانید: هر آنچه که باید در انتخاب نام برند بدانید!!

این ترفند یعنی یک واژه قدرتمند را در شعار تبلیغاتی تکرار کنیم. استفاده از ترفند تکرار در ساخت شعار تجاری با وجود قدرتمند بودن ساده است فقط باید دقت کرد که شعارتان بی ربط نباشد و تکرار را روی یک وازه  قدرتمند قرار دهید که پیام خاصی را به مخاطب می­دهد.

در زیر نمونه ای از شعارتجاری برند­های معروف جهان که از ترفند تکرار در شعار استفاده می­کند را مثال می زنیم:

  • شعار تجاری برند مواد شوینده اکسی‌کلین: Don’t clean it, OxiClean it
  • شعار تجاری شرکت pfizer بزرگ‌ترین شرکت داروسازی جهان: Life is our life’s work
  • شعار تجاری برند تولید شیر Mayfield: The milk lovers milk
  • شعار تجاری برند تولید پیتزای papa johns: Better ingredience, Better pizza!

حالا چند برند ایرانی را مثال می­زنیم که از ترفند تکرار استفاده کرده است:

برند خودکار بیک: فقط بیک مثل بیک می­نویسد.

برند صا ایران: هر روز بهتر از دیروز.

شعار شوفاژ دیواری گلدیران: از ماست که گرماست.

شعار برند مواد شوینده تاژ: همیشه کیفیت، همیشه تاژ

ترفند پنجم: با تناقض شعار خاص بسازید!

استفاده از تناقص ترفند دیگری در ساخت شعار تجاری است. ترفند تناقص یعنی استفاده از واژه یا جمله ای در شعار تجاری که مخاطب انتظار آن را ندارد. و یک جور حالت معکوس به حساب می­آید. مانند بسیاری از ضرب المثل­های ایرانی

آش نخورده و دهان سوخته

فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

اشک تمساح

شعار تبلیغاتی نایکی

شعار تبلیغاتی نایکی

شعار تجاری برند مشهور نایکی: فقط انجامش بده

نایکی حدود ۳۰ سال است که از این شعار استفاده می­کند. این برند از ترفند هوشمندانه تناقض در این شعار تجاری استفاده کرده است. از قدیم به ما گفته اند که اول فکر کن و سپس انجام بده اما این شعار تجاری تناقضی با این اصل است.

ترفند ششم: در شعارهایتان از ایهام استفاده کنید

ترفند دیگر در ساخت شعار تجاری قدرتمند استفاده از کلید ایهام است. ایهام یعنی وجود واژه ای در شعار تبلیغاتی که همزمان دو معنی را القا می­کند. در منابع انگلیسی به این ترفند DOUBLE-ENTENDRE می­گویند. شعار تجاری برند جواهر دییرز که الماس عرضه می­کند و قبل تر به آن اشاره کردیم مثال خوبی است:

الماس ابدی است!

در این شعار واژه الماس علاوه بر معنی واقعی اش استعاره از عشق هم می­باشد.

بزرگترین کتاب فروشی روی زمین

آمازون بزرگترین رود کره زمین است. و نام تجاری این برند هم آمازون است. پس این شعار هم به نام این شرکت و هم به محل جغرافیایی که نام این برند را از آن گرفته شده؛ اشاره کرده است.

برند ایرانی چسب رازی هم تا حدودی از ترفند ایهام برای ساخت شعار تجاری استفاده کرده است: همه راضی از چسب رازی

دو نکته پایانی:

  1. از شعر­های نخ نما پرهیز کنید

  2. شعار قدرتمند­تان را عوض نکنید!

آنچه خواندیم

پس از انتخاب نام برند و رنگ برند به قسمت انتخاب شعار تبلیغاتی برای برند می­رسیم. در این مقاله با آوردن مثال­های متعدد ترفند­های انتخاب شعار تبلیغاتی را ذکر کردیم. انتخاب یک شعار مناسب یکی دیگر از مواردی است که باید برای برندتان توجه کنید و با هوشمندی به شعار تبلیغاتی و تجاری قدرتمند برسید.

خلاصه آنچه خوانده ایم

در این مقاله ما در رابطه با تاثیر انتخاب رنگ و چگونگی انتخاب رنگ برند به تفضیل شرح دادیم. متوجه شدیم به عنوان یک برند و نام تجاری اگر بخواهید یک ارتباط عاطفی قوی در مشتریانتان ایجاد کنید انتخاب یک رنگ بسیار مناسب می­تواند کمک بسیار شایانی بکند. همچنین علم روانشناسی رنگ­ها این امر را به خوبی ثابت کرده است که شنیدن برخی عبارات تداعی کننده چگونه هیجان و رنگی در ذهن­ها می­شود و همین باعث می­شود که نام یک برند و تجارت متمایز شود. برای انتخاب نام برند و تجارت استفاده از رنگ­های اصلی را توصیه کردیم. و همچنین تاثیر فرهنگ و تاریخ در نام برند را بیان کردیم.که یا توجه به این گزینه انتخاب رنگ­های خنثی یا فرعی نیز بسیار کارساز است.

در نهایت نتیجه می­گیریم انتخاب یک رنگ مناسب برای برندتان باعث می­شود تا پیشرفت بسیار زیادی در جلب مشتری و متمایز بودن برندتان در ذهن عموم شود.

 

 

 

 

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button