وبلاگ ایده پردازان
لوگو توییتر | twitter logo

مروری بر تاریخچه طراحی لوگو توییتر

توییتر یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی دنیا محسوب می شود که توانسته است کاربران حرفه ای تری را به سمت خود جذب کند. لوگو توییتر در طول زمان تغییرات متعددی به خود دیده است. اکنون دیگر لازم نیست کنار پرنده سفید آن نامی از توییتر ذکر شود؛ زیرا به ندرت می توان فردی را در فضای مجازی یافت که در شناخت آرم این شبکه اجتماعی ناموفق باشد.

این پرنده سفید می تواند حس آزادی و سرعت بالای آن را به مخاطبان منتقل دهد. گرچه این آرم بسیار ساده است ولی در جذب مخاطب و نفوذ در ذهن او بسیار موفق عمل کرده است. بهتر است بدانید این نشانه با استفاده از تکنیک نسبت طلایی خلق شده و می توان آن را یکی از برجسته ترین آرم های نوع دایره ای محسوب کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه با تاریچه لوگو توییتر به صورت مفصل آشنا شوید.

جک دورسی | موسس توییتر

جک دورسی | موسس توییتر

تاریخچه توییتر

کارمندی به اسم جک دورسی در یکی از جلسات شرکت Odeo پیشنهاد داد یک سرویس برای ارسال پیام های متنی کوتاه ساخته شود. این پیشنهاد در نهایت پذیرفته شد و در سال ۲۰۰۶ توییتر متولد شد. امکانات جدید و چشم گیر توییتر توانست آن را در ظرف دو سال به پلتفرمی پرطرفدار تبدیل کند. اکنون توییتر در حدی محبوب است که بسیاری از سیاستمداران و سبلریتی های مشهور سراسر جهان همه روزه به توییت کردن در آن مشغول هستند.

تاریخچه لوگو توییتر

سیر تکامل لوگو توییتر

سیر تکامل لوگو توییتر

لوگو توییتر چندین بار در سال های گذشته دلخوش تغییرات شده است. گاهی شکل و رنگ آن به طور کامل تغییر می یافت و گاهی بخش های از آن کمی تغییر می کرد. تاریخچه طراحی لوگو توییتر را می توانیم به چهار بخش تقسیم کنیم که در ادامه به هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

لوگو توییتر سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶

از اولین لوگو توییتر هیچ گاه استفاده ای رسمی نشد. بیز استون فردی بود که این آرم را که از انواع لوگوتایپ محسوب می شود خلق کرد. اگر آرم این سال ها را با آرم سال های بعدی مقایسه کنید، می توانید تغییرات قابل توجهی را مشاهده کنید. رنگ سبز و شبنم های کوچک آن هیچ گاه در آرم های بعدی استفاده نشد. از آنجایی که این نشانه نمی توانست هویت توییتر را به مخاطبان منتقل کند، صاحبان توییتر به فکر طراحی نماد بصری برند جدیدی افتادند.

لوگو توییتر از سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰

سایت توییتر در سال ۲۰۰۶ در دسترس عموم مردم قرار گرفت و آرمی که مردم در آن مشاهده کردند، لوگوتایپی با فونت Blue Bubble ساخته شده توسط لیندا گاوین بود. نشانه در درون یک مستطیل سفید قرار گرفته شده بود و رنگ آن آبی روشن بود. این آرم توانست نظر کاربران را به خود جلب کند و عمری ۴ ساله داشته باشد.

لوگو توییتر از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲

آرمی که در این سال ها استفاده شد، لوگوتایپ سال های پیشین همراه با یک پرنده آبی بود. هدف از طراحی پرنده آبی این بود که هویت این شبکه اجتماعی به کاربران نشان داده شود. جالب است بدانید کارمندی از توییتر طرح اولیه پرنده آبی را از سایت iStock تنها به مبلغ پانزده دلار خرید.

پرنده آبی که بعدها Larry Bird نام گرفت، در مقایسه با این پرنده اولیه کمی چاق تر به نظر می رسید و فاقد پا بود. کمی مو و ابرو نیز به پرنده آبی اضافه شد تا بتواند آرمی صمیمی در نظر کاربران باشد. بعدها چشم ها حذف شدند و بال ها کمی تغییر کردند تا لوگو توییتر سبکی کلاسیک به خود بگیرد.

لوگو توییتر از سال ۲۰۱۲ تا اکنون

طبق اظهارات توییتر، این آرم تا مدتی طولانی استفاده خواهد شد. یکی از تفاوت های اصلی این آرم با لوگوی پیشین، حذف لوگوتایپ بود؛ زیرا توییتر به اندازه ای محبوب شده بود که تنها یک پرنده آبی می توانست هویت این شرکت را به خوبی نشان دهد. همچنین موهای سر پرنده آبی همراه با یکی از بال های آن حذف شد تا نماد بصری برند توییتر کلاسیک تر از قبل شود. همچنین رنگ آن نیز کمی تیره تر شد و Twitter Bird نام گرفت.

ویژگی های لوگو توییتر

لوگو توییتر | twitter logo

لوگو توییتر | twitter logo

 هندسه

گرچه لوگو توییتر فعلی بسیار ساده است ولی از دایره های بسیاری در طراحی آن استفاده شده است. به عبارت دیگر، هر یک از بخش ها از جمله بال ها و سر پرنده آبی قسمتی از یک دایره هستند. اگر آرم کنونی را با آرم پیشین در نظر بگیرید، خواهید دید که این گونه طراحی در آرم قبلی دیده نمی شود.

نسبت طلایی

نسبت طلایی یکی دیگر از بخش های جذاب آرم توییتر که باید به آن اشاره کنیم. استفاده از نسبت طلایی یا همان عدد فی منجر به ایجاد زیبایی جالبی در آرم شده است. گرچه تکنیک نسبت طلایی به صورت دقیقی در طراحی لوگو توییتر استفاده نشده است ولی نزدیکی قابل توجه اعداد نشان می دهد که طراحان لوگو توییتر به این موضوع توجهی ویژه داشته اند.

فونت

گرچه نام شرکت از آرم فعلی حذف شد و طراحان بر تغییر ظاهر پرنده آبی تمرکز کردند ولی بهتر است بدانید فونت آرم های قبلی Blue Bubble بود. در بخش های پیشین نیز اشاره کردیم که از آنجایی که توییتر توانست به محبوبیت قابل توجهی برسد و پرنده آبی به اندازه کافی برای نشان دادن هویت شرکت مناسب است، لوگوتایپ توییتر حذف شد.

رنگ

یکی از مهم ترین اصولی که باید در طراحی تصویر برند رعایت شود، انتخابی رنگی مناسب و مطابق روانشناسی رنگ ها محسوب می شود. رنگ آبی قادر است اعتماد مخاطبان را جلب کند و ارتباطات، آرامش، شادی و صداقت را به خوبی نشان دهد. همچنین از آنجایی که هدف توییتر ساخت محیطی مناسب برای آزادی بیان و بدون محدودیت است، رنگ آبی که نماد آزادی است رنگی مناسب برای آن محسوب می شود.

رنگ سفید نیز نماد آرامش، پاکیزگی، برابری و بی طرفی است و همراه با رنگ آبی روشن حس اعتماد را بیش از پیش به مخاطبان ارائه می دهد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند که این دو رنگ بهترین رنگ هایی هستند که توییتر می توانست در طراحی آرم مناسب از آن ها استفاده کند.

آیکون

پرنده آبی آیکون اصلی شبکه اجتماعی توییتر به شمار می رود که نشانگر آزادی بیان و اطمینان است که در ساخت انواع لوگو در دسته پیکتوگرام حیوانات محسوب می شود. این پرنده نمادی برای توییت های کوتاه توییتر است؛ زیرا کلمه انگلیسی توییت را می توان در زبان فارسی به جیک جیک کردن ترجمه کرد. سرعت ارسال توییت های این شبکه اجتماعی در حدی بالا است که می توان آن را به بال زدن سریع پرنده های کوچک تشبیه است. پرنده آبی در طول زمان تغییرات جزئی یا کلی بسیاری به خود دیده است اما هدف آن هیچ گاه عوض نشده است.

سخن آخر

اگر بخواهیم یکی از بهترین آرم های ساده جهان را نام ببریم، قطعا لوگو توییتر با طراحی زیبای خود در ابتدای فهرست قرار خواهد گرفت. آرم آبی توییتر در انتقال حس اعتماد و آزادی بیان به کاربران موفق عمل کرده است و توییتر اکنون یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می شود.

امتیاز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button