وبلاگ ایده پردازان
لوگو پوونتوس و تاریخچه آن

مروری بر تاریخچه لوگو یوونتوس

اگر عاشق دنبال کردن لیگ های فوتبال اروپایی باشید، حتما با یک نگاه می توانید لوگو یوونتوس را تشخیص دهید. البته طراحان حرفه ای حتی اگر اهل فوتبال نباشند، با آرم زیبا و موفق یوونتوس نیز به خوبی آشنا هستند. اگر در هیچ کدام از این دو دسته قرار نمی گیرید، بهتر است بدانید یوونتوس تیمی در لیگ فوتبال کشور ایتالیاست که محبوبیتی جهانی دارد. در این مقاله، تاریخچه لوگو یوونتوس را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

آیا به نظر شما دلیل محبوبیت این برند چیست؟ بازیکنان حرفه ای یا حوزه فعالیتش؟ ممکن است هیچ کدام جواب صحیح نباشد. فرض کنید تیم یووه امروز منحل خواهد شد. نام و لوگو آن تا نیم قرن آینده پس از انحلال نیز در یاد افراد بسیاری خواهد ماند.

 

معرفی یوونتوس

لوگو یونتوس به سبک مونوگرام

یوونتوس یک برند مختص یک شهر ایتالیا نیست و یک برند ملی به شمار می رود. بسیاری از باشگاه های فوتبال جهان مانند تیم بزرگی و موفقی مانند رئال مادرید نمی توانند چنین برندی باشند. در کشور ما نیز بیشتر طرفداران هر تیم فوتبال اهل شهری هستند که تیم در آن تأسیس شده است.

تیم تجاری مارکو آجمونه مارسان در سال ۱۹۰۴ میلادی باشگاه یووه را خرید و شروع به برندسازی کرد. در سال بعدی، مارکو از لباس تیم فوتبال نوتس کانتی انگلیس الهام گرفت و برای برندسازی موفق تر، یووه با لباس هایی سیاه و سفید در میدان فوتبال دیده شد. این دو رنگ در آرم یووه نیز به کار رفته است.

نخستین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

نخستین آرم یووه در سال ۱۹۰۵ میلادی خلق شد. شکل بیضی با رنگ های سفید و مشکی نشانه کنونی در اولین نشانه نیز به چشم می خورد. جمله ای به لاتین در بخش بالایی آرم قرار داده شده است. این جمله را می توان به فارسی این چنین ترجمه کرد: «تاج و تخت برای او مهم نیست، او طبق قوانین بازی نمی کند.»

در بخش پایین بیضی می توان یک سپر با نشان گاو میش تاج دار مشاهده کرد. علاوه بر تاج گاو میش، تاج دیگری را می توان در بخش بالای سپر مشاهده کرد. فرهنگ ایتالیا و بریتانیا به خوبی در آرم یووه نمایان است. نخستین تصویر برند یوونتوس نمایانگر موفقیت های بانوی پیر از زمان تأسیس باشگاه یعنی ۱۸۹۷ محسوب می شود. این نشانه تا سال ۱۹۲۱ دستخوش تغییرات نشد.

تاریخچه لوگو

تاریخچه لوگو یوونتوس

تاریخچه لوگو یوونتوس

برای بررسی تاریخچه آرم بهتر است ابتدا از زمان تأسیس باشگاه یووه سخن بگوییم. در سال ۱۸۹۷ دانشجویان شهر تورین به دلیل آن که به شدت عاشق فوتبال بودند دور هم جمع شدند. می توان گفت این سال از اولین سال هایی بود که فوتبال از کشور انگلیس به زادگاه یوونتوس وارد شده بود. از آنجایی که توجه افراد جوان به این ورزش جلب شده بودند، ایتالیایی ها آن ها را یوونتوس (که به فارسی جوانان ترجمه می شود) صدا می زدند. جالب است بدانید لباس این جوانان صورتی و سیاه بود!

اولین بازیکن غیر ایتالیایی باشگاه فوتبال یوونتوس جان سوج نام داشت که در سال ۱۹۰۳ میلادی در این تیم توپ زد. البته این بازیکن بریتالیایی که اصلیتی ایتالیاتی داشت سرمایه گذار نیز بود و پیشنهاد داد رنگ صورتی لباس را حذف کرده و قرمز را جایگزین آن کنند. قرار بود دفتری در انگلیس پیراهن های یوونتوس را ارسال کند ولی متاسفانه رنگ صورتی به دلیل زمان بالای ارسال به رنگ سفید تبدیل شد.

زمان بسیار کمی تا آغاز بازی ها مانده بود و چاره ای جز استفاده از همین پیراهن نبود. پیراهنی سیاه و سفید که در نهایت به رنگ های اصلی پیراهن باشگاه فوتبال یووه تبدیل شد. بعدها از همین دو رنگ برای برندسازی و طراحی لوگو یوونتوس استفاده شد.

نمادهای تجملات در ساخت لوگو

نشانه های سلطنتی را می توانید در آرم سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۱ مشاهده کنید. عبارتی ک به زبان لاتین در تصویر برند اولیه به چشم می خورد، از آن یک مبلغ مسیحی است که نشانگر مردمی بودن باشگاه یووه است. آرم سال ۱۹۲۱ نسبت به لوگو پیشین نشانه های بریتانیایی کمتری داشت. نشانه های سلطنتی حذف شد و نماد تورین با یک توپ فوتبال به آرم افزوده شد.

آن سال ها بیشتر تیم های فوتبال کشور ایتالیا آرمی با تصویر حیوان برای برند خود انتخاب می کردند. یووه نیز این روند را ادامه داد و گورخر را برای آرم خود برگزید. جالب است بدانید این گورخر را یک خبرنگار پیشنهاد داده بود. این گورخر به برند کمک کرد هویتی ایتالیایی تر داشته باشد؛ زیرا گورخر حیوانی اشرافی در رم باستان محسوب می شود. گورخر لوگو یوونتوس پس از چند سال در سال ۱۹۳۱ حذف شد و گاو میش که نشانه شهر تورین بود جایگزین آن شد.

در سال ۱۹۵۹ میلادی، یووه برای دهمین بار قهرمان لیگ سری آ شد و به همین دلیل ستاره ای به تصویر برند افزود. افزودن ستاره های این چنینی در لیگ های فوتبال کشورهای مختلف عادی است. تیم فوتبال پیروزی در ایران نیز همین کار را پس از دهمین قهرمانی انجام داده است.

با شروع قرن ۲۱، یوونتوس تصمیم گرفت فعالیت های تجاری در حوزه هایی غیر از فوتبال داشته باشد و به همین دلیل آرمی جدید در سال ۲۰۰۴ طراحی کرد تا نمایانگر فعالیت های فوتبالی و غیرفوتبالی این برند باشد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند گذشته و آینده یووه در آرم مینیمال جدید آن نمایان است و زیباتر از تصاویر برند پیشین است.

مفهوم آرم یوونتوس

ایده لوگو یونتوس

ایده لوگو یونتوس

یکی از مهم ترین بخش های نشانه راه راه یووه، دو حیوان اسطوره ای تاج بر سر یا تاج بر دست است. این دو حیوان نمایانگر تاثیر انگلیس بر ایتالیا هستند. همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، ستاره ای به طراحی لوگو اضافه شد ولی اکنون از این ستاره دیگر استفاده نمی شود؛ زیرا یووه عقیده دارد ستاره ای تغییر پذیر قادر نیست به تیم فوتبال هویت ببخشد. همچنین لوگو کنونی گاو میشی نیز ندارد ولی پیوند باشگاه با شهر تورین هنوز به خوبی در نماد بصری برند نمایان است.

ظاهر لوگوهای یوونتوس

لوگو یونتوس حدود شش دفعه تغییر کرده است. در آرم دوم تجملات نخستین لوگو حذف شد ولی از شکل بیضی آن استفاده شد. همچنین به رنگ های مشکی و سفید آرم اولیه، رنگ های سرمه ای و طلایی نیز افزوده شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، گورخری جایگزین گاو میش شد. ولی گاو میش دوباره در سال ۱۹۳۱ در آرم یووه قرار داده شد. البته در این آرم تاجی بر سر خود داشت. گورخر سال ۱۹۷۷ به شکل مستطیلی به نماد بصری برند بازگشت و تا سال ۱۹۸۹ تغییری نکرد. در سال ۱۹۸۲، مستطیل ذکرشده شکل دایره ای به خود گرفت.

در سال ۱۹۸۹ لوگو سال ۱۹۲۱ با کمی تغییری استفاده شد. برای مثال، دو ستاره برای ۲۰ قهرمانی یووه در لیگ افزوده شده بود. سال ۲۰۰۴ دوباره نشانه یوونتوس تغییر کرد و تا ۲۰۱۷ دست نخورده باقی ماند. یک بیضی مشکی و سفید در این سال ها استفاده می شد. سپس در سال ۲۰۱۷ لوگو بیضی حذف شد و لوگوتایپی با سبک مینیمال جای آن را گرفت. در سال ۲۰۲۰ آرم دوباره تغییر کرد و نوشته بالایی حذف شد.

ساختار فونت لوگوها

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

فونت های لاتین در نخستین آرم ها به کار گرفته می شد. سپس رفته رفته فونت ها ساده تر شدند و از تجملات لوگوتایپ آن ها کاسته شد. امروزه فونت این برند سبکی مینیمال دارد. همچنین سیاه و سفید، رنگ هویتی اصلی برند محسوب می شود و دیگر از رنگ های طلایی و سرمه ای که در آرم های اولیه قابل مشاهده بود دیگر استفاده نشد.

سخن آخر

چند جوان ایتالیایی باعث تأسیس باشگاه یوونتوس (juventus)  که اسطوره های بسیاری در آن توپ زدند شده اند. لوگو آن دستخوش تغییرات مختلفی در طول زمان شده و اکنون نشانه ای محبوب برای طرفداران ورزش فوتبال محسوب می شود.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button