تاریخچه صنعت چاپ در ایران

بدون شک چاپ یکی از مهمترین نیازمندی های زندگی بشری است. همانند نیاز انسان به تکنولوژی، چاپ نیز برای بالاتر بردن کیفیت زندگی انسان بسیار ضرروی است. مطمئنا مهمترین عامل در اهمیت این صنعت گسترش علم و آگاهی مردم از طریق نشر و چاپ است. امروزه انسان در جای جای زندگی خود با این صنعت روبه رو شده و با آن سروکار دارد. قدمت صنعت چاپ در ایران به ۵ قرن قبل از میلاد حضرت مسیح باز می گردد.

چاپ و چاپخانه چیست؟

صنعت چاپ زمانی طولانی در کشور ما وجود داشته است. اما باز هم ممکن است افرادی وجود داشته باشند که از معنی این کلمه بی خبر باشند. اگر بخواهیم به صورت کاملا ساده معنی این واژه را توضیح دهیم باید بگوییم که چاپ به معنی انتقال مفاهیمی مانند نقاشی، متن و … روی یک سطح می شود. چاپخانه، مکانی است که در آن عده ای به همراه دستگاه های مخصوص وظیفه چاپ و ویراستاری را به عهده دارند.

قدمت صنعت چاپ در ایران

در واقع در دوره هخامنشیان بود که اولین بار از مهرهایی برای تایید کردن فرمان های مختلف استفاده می کردند. کلمه چاپ در قرن ۷ ام و در دوره حکومت گیخاتوخان مغول به ایران وارد شد. در آن موقع از این کلمه برای پول های کاغذی استفاده می کرده اند. نخستین دستگاه چاپ عملکردی بسیار آسان داشته و روش کار آن به صورت بوده است که نقش های مورد نظر را روی چرم پرس می کرده اند. البته گروهی از تاریخ شناسان بر این باورند که این واژه در گذشته تحت عنوان چهاب استفاده می شده است. این واژه در اصل هندی است.

چاپخانه در دوره صفویان

قدمت چاپ ایران

چاپخانه اولین بار در زمان صفوی ساخته شده است. در آن زمان کشیش ها برای چاپ کردن دعاهای مسیحی از این صنعت استفاده می کرده اند. روایت است که در زمان سلطنت نادرشاه متن هایی به زبان عربی در ایران منتشر می شده است. با این حال اولین بار در زمان عباس میرزا صنعت چاپ به صورت جدی راه خود را در ایران پیدا کرد.

هنگامی که عباس میرزا در تبریز اقامت داشته است به خاطر اینکه ایران بتواند در موضع های نظامی و سیاسی پیشرفت بیشتری کند و همین طور بتواند باعث آگاهی و اطلاع رسانی مردم بشود دستور به چاپ روزنامه و کتاب هایی در این خصوص داد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

در نتیجه تلاش های عباس میرزا بود که باعث شد اولین چاپخانه در ایران به زبان فارسی در شهر تبریز تاسیس شود. در آن موقع فردی به نام حاج زین العابدین این چاپخانه رو بنا کرد. ۹۰ سال بعد از این قضیه نوه این شخص به نام علمیه، دستگاه چاپی را از اروپا خریداری کرده و آن را وارد کشور کرد.

این فرد به همراه خود کارشناسانی از آلمان را برای نصب این دستگاه به ایران آورد. هدف از آوردن متخصصین آلمانی آموزش و نصب دستگاه چاپ بوده است.

گفتنی است که در هنگام حمل این دستگاه چاپ در میان کوچه ها تعدادی از خانه های اطراف خراب شده است که آقای علمیه بعدا هزینه تمام آن ها را بازسازی دوباره پرداخت کرده است. گفتنی است که نوه های این خاندان همگی در کار صنعت چاپ بوده اند و کار اجداد خود را ادامه داده اند.

صنعت چاپ در ایران قبل از دوره قاجار

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

لغت چاپ را در عهد ایلخانی به عنوان چاو می شناخته اند. در آن موقع یک دستگاه چاپ ساده برای چاپ پول استفاده می شده است. با این حال همان طور که قبلا هم گفتیم دهخدا از این واژه به عنوان چهاب یاد می کرده است.

در کتاب هایی که توسط کشیش ژوزف نوشته شده است از کلماتی مانند باسمه و قالب زدن استفاده شده است که به چاپ در ایران اشاره دارد.

یهودیان و چاپ

یهودیان فارسی زبان اولین افرادی بودند که در کشور ما به صنعت چاپ توجه کردند و آن را امری مهم می دانسته اند.

مسیحیان و چاپ

نخستین کتاب هایی که مسیحیان به زبان فارسی منتشر کردند مطالبی است در باب تبلیغ مسیحیت، که در کشور هلند به چاپ رسیده است. همین طور بنظر این می رسد ساختمانی که در آن این مطالب منتشر شده است اولین چاپخانه پارسی زبان در دنیا است.

یکی از نکات جالب این است که در زمان شاه عباس صفوی ارمنیانی که در ایران ساکن بوده اند می توانستند آزادانه به نشر مطالب مسیحی بپردازند. همین عوامل سبب شد که اولین چاپخانه در کشور ما بنا شود.

زرتشتیان و چاپ

صنعت چاپ قبل از زرتشتیان در میان هندیان رواج داشته است. هندی های پارسی زبان کتاب های خود را به زبان اوستایی و فارسی چاپ می کرده اند. از جمله این کتاب ها می توان به “خرده اوستا” اشاره کرد. این کتاب ها ابتدا در هند به چاپ رسیده و سپس به ایران آورده شده اند.

سپس فردی به نام خسرویانی به این نتیجه رسید که کلمات اوستایی را در ایران نمی توان چاپ کرد به همین دلیل یک چاپخانه برای زرتشتیان راه اندازی شد.

صنعت چاپ در ایران نوین

صنعت چاپ

برای کسانی که در صنعت چاپ فعالیت دارند اسم مرتضی نوریانی بسیار شناخته شده است. این فرد در سال ۱۲۹۰ در ایران متولد شده است. نوریانی دوره ای را در ایتالیا گذرانده و مدرک دانشگاهی خود را در رشته حسابداری گرفته بود. وی به چند زبان زنده دنیا مسلط بوده است.نوریانی برای توسعه صنعت چاپ در ایران از یک کارخانه آلمانی به نام هایدلبرگ کمک گرفته بود. وی با تجهیز کردن چاپخانه های ایران، مدال طلایی از صاحب این کارخانه دریافت می کند.

این مقاله را حتما بخوانید : با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا شوید

بااینکه به طور کامل مشخص نیست چه کسی برای اولین بار چاپخانه را به ایران آورده است ولی می توان گفت که نشر کتاب در زمان قاجاریه صورت گرفته است. همین طور اولین کتاب سربی به وسیله زین‌العابدین تبریزی چاپ شده است. مطالب این کتاب برای تشویق مردم در مقابل حملات ارتش روسیه بوده است. این کتاب هم اکنون در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

اولین روزنامه در ایران توسط میرزا صالح شیرازی منتشر شده است. بعد از ساخت چاپخانه در تبریز ساختمان های دیگری هم از این دست در تهران و بوشهر تاسیس شده است. چاپ سربی به دلیل هزینه های زیادی که داشته بعد از مدتی از دور خارج و چاپ سنگی جایگزین آن شده است.با این حال دوباره بعد از چندین سال، چاپ سربی مورد استفاده قرار گرفت. در دوره انقلاب این صنعت به یکی از مهمترین عوامل در اطلاع رسانی مردم تبدیل شده بود. در آن زمان از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در حدود ۳۵۰ روزنامه در کشور چاپ شده است.

در ایران روز یازدم اردیبهشت را به اسم روز صنعت چاپ می شناسند. در آن موقع افرادی که در این صنعت کار می کردند به شورای فرهنگی درخواست خود را مطرح کردند تا سرانجام با توافق شورا این روز به عنوان صنعت چاپ انتخاب شد.

از دوران انقلاب تا به الان عواملی مانند افزایش موضوعات کتاب، گسترش آموزش چاپ، استفاده از کامپیوترها در این صنعت و … باعث شد تا این صنعت در ایران گسترش یابد. در سال ۱۳۷۱ نخستین بار نوشته هایی با چاپ رنگی در ایران منتشر شد و می توان گفت که روزنامه همشهری اولین نشریه ای است که به صورت رنگی چاپ شده است.

در همین زمان بود که چندین نشریه در حالت نیمه تخصصی و تخصصی منتشر شدند. همین طور برای چاپ ماهنامه، تمبر، برگه های عوارض، اوراق بهادر، بلیت های اتوبوس و … قوانین خاصی در نظر گرفته شد.اولین چاپخانه مخصوص اسکناس نخستین بار در سال ۶۱ بنا شد و از سال ۶۷ اسکناس در آن چاپ می شده است.

ناشران امروز ایران

صنعت چاپ در ایران نوین

صنعت چاپ در ایران نوین

چهارمین نسل از مدیر انتشارات علوی درباره وضعیت چاپ ایران حرف های زیادی برای گفتن دارد. ایشان معتقد است که امروزه صنعت چاپ با مشکلات زیادی مانند کمبود کاغذ، جوهر و همین طور قیمت بالای دستگاه های چاپ روبه رو است.

افرادی که بیش تر از همه در این صنعت دچار مشکل شده اند، ناشران خصوصی هستند که هیچ کمکی از جانب دولت دریافت نمی کنند.یکی از چاپخانه های کهن ایران که بیش از یک صد سال از قدمت آن می گذرد و از مشکلاتی مانند جنگ و … عبور کرده است، در حال حاضر حال و روز چندان خوبی ندارد.

این مقاله را حتما بخوانید: کلینکس، اولین نام تجاری دستمال کاغذی

آثار به جای مانده از صنعت چاپ در ایران

در سال ۱۳۱۶ موزه تاریخ چاپ به عنوان کتابخانه ملی انتخاب شد. این موزه شامل چند بخش مختلف می شود که از آن ها می توان چاپ عکس، پیشینه کتاب در ایران، صحافی و کتاب سازی و چاپ در عصر معاصر اشاره کرد.تاریخ نگاری این موزه از زمان سه هزار پیش از تولد حضرت مسیح است. موزه مورد نظر در خیابان ۳۰ تیر قرار دارد و برای بازدید آن می توانید از ساعت هشت صبح الی ۱۶ بعدازظهر به آن مراجعه کنید.

اطلاعات بیشتر از چاپ و نشر ایران

یکی از کتاب هایی که در خصوص تحولات صنعت نشر به چاپ رسیده است کتاب عبدالحسین آذرنگ است. در این کتاب به بیان تاریخچه نشر از سال های ۱۳۰۰ تا انقلاب پرداخته شده است و کتاب مورد نظر ۶۲ فصل دارد.

 

 

شرکت های خوب طراحی لوگو در ایران

امروزه تفاوتی ندارد که کسب و کار شما کوچک باشد یا بزرگ، همه برندها برای اینکه بتوانند هدف و محصول خود را به مخاطب نشان دهند نیازمند یک لوگو یا آرم تجاری هستند. از این رو بر آن شدیم تا معیارهای انتخاب شرکت های خوب طراحی لوگو را برای شما بررسی نماییم.

اگر برای بار اول به یک آرم نگاه کنیم شاید این تصور در ما ایجاد شود که لوگو تنها از چند علامت ساده درست شده است. اگر به لوگویی که شبیه ماده غذایی است نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این برند مربوط به یک سازمان غذایی خواهد بود. با این حال برندهایی وجود دارند که از طرح هایی استفاده می کنند که ممکن است پیچیده و نیازمند تفکر بیش تری باشند. این گونه لوگوها هم جذابیت خاص خود را دارند و می توانند در ذهن مخاطب نقش ببندند. حتما تا به حال متوجه اهمیت زیاد آرم شده اید.

لوگو به طور کلی تاثیر زیادی در پیشرفت شرکت ها دارد ولی این که بتوان این پیشرفت را با استفاده از لوگو به وجود آورد کار ساده ای نیست و این کار نیازمند دانش و خلاقیت بالایی است. در همین راستا همواره برندهای مشهور از  گرافیست های حرفه ای یا شرکت های طراحی لوگو که در کار خود موفق هستند استفاده می کنند.

در ایران طراحان نماد بصری زیادی وجود دارند که می توانند شرکت های کوچک و بزرگ را برای رسیدن به اهداف خود یاری کنند. به همین دلیل است که در این مقاله شرکت های خوب طراحی لوگو در ایران را به شما معرفی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

علت طراحی نشانه چیست؟

اگر صاحب کسب و کاری هستید ممکن است همیشه این نوع سوال ها ذهن شما را مشغول خود کند. مخصوصا که شرکت های طراحی لوگو زیادی وجود دارند که نام تعدادی از آن ها در دسته برترین طراحان آرم قرار گرفته است. به طول کلی می توان فواید زیادی برای اینکار نام برد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

فرآیند حرفه ای طراحی لوگو

لوگو باعث می شود تا کسب و کار شما بهتر معرفی گردد. آرم فقط یک طرح نیست و می تواند در بردارنده مفاهیم زیادی باشد. معمولا گرافیست ها به گونه ای نماد بصری را طراحی می کنند تا بهتر در ذهن نقش بسته شود. این نمادها شامل رنگ و شکل مختلفی هستند و همین طور باعث می شوند تا حس خاصی در مشتری ایجاد شود. کنار هم قرار گرفتن مجموع این عوامل در خاطره مخاطب سبب می شود تا او به سرعت یک نماد تجاری را تشخیص دهد و نیاز به فکر کردن نداشته باشد.

شرکت های مختلف با استفاده از این نمادها می توانند کسب و کار خود را از سایر شرکت ها متمایز کنند. اگر آرم به صورت کاملا درست و مناسب طراحی گردد  باعث شهرت شما در میان برندهای متعدد می شود. مثلا تعداد بالایی از برندهای بهداشتی در کشور فعالیت می کنند. برندی مانند گلرنگ سال های طولانی است که در ذهن ها به خوبی جای گرفته است و همه با شنیدن نام آن یاده شامپو می افتند.

مفاهیم لوگو

آرم باعث می شود تا هویت برند در نزد شما بهتر شناخته شود. لوگو نمادی است که از شکل و طرح های هندسی متنوع شکل گرفته است، هر طرحی می توانند نشان دهنده یک مفهوم باشد. المان های مختلفی که در لوگو به کار می روند معنی متفاوتی را با خود به همراه دارند کلیه این مفاهیم در کنار هم باعث می شود تا مفهوم کسب و کار به خوبی به مشتری منتقل گردد. برای مثال رنگی مانند مشکی نشان دهنده قدرت برند است.

استفاده از یک لوگو متمایز باعث می شود تا مهارت شما در نظر مشتری بهتر دیده شود. اگر دوست دارید که کسب و کار شما پیشرفت کند و برای آن اهمیت قائل هستید، بهتر است تا زمانی را برای شناساندن آن به مخاطب صرف کنید.

طراحی نماد رایگان درست یا غلط؟

اگر در گوگل به جستجو بپردازید شاهد سایت های زیادی خواهید بود که بتوانید با استفاده از چند المان ساده و به صورت آنلاین لوگو خود را طراحی کنید. با اینکه طراحی رایگان یک نماد بصری ممکن است توجه شما را به خود جلب کند ولی باید بدانید که بعد از مدتی معایب متعدد آن گریبانگیر شما خواهد شد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • مهمترین مشکلی که برای شما به وجود می آید این است که وقتی کسب و کار شما توسط یک آرم بی کیفیت به مردم شناسانده شود از اعتبار برند کم می شود.
 • آرم هایی که به صورت مجانی طراحی می شوند دارای پارامترهای یکسانی هستند در نتیجه ممکن است لوگو شما هم به سایر نمادها شباهت پیدا کند.
 • به دلیل اینکه ابزارهای زیادی برای طراحی وجود ندارد شما نمی توانید لوگویی خلاقانه خلق کنید.
 • استفاده از این طرح ها باعث می شود تا مخاطبان تفاوتی بین شما و سایر شرکت ها نبینند در نتیجه در میان هزاران برند ناشناخته خواهید ماند.

پیدا کردن شرکت های خوب طراحی لوگو

به دلیل اینکه شرکت های طراحی نماد بصری زیادی وجود دارند در نتیجه پیدا کردن یک شرکت برای طراحی آرم مورد نظر شما نباید چندان دشوار باشد با این حال ممکن است نتوانیم شرکت مناسب را پیدا کنیم. در نتیجه ما در این مقاله چند نکته تاثیرگذار برای یافتن شرکت مناسب به شما خواهیم گفت.

 • استفاده از مشاوران متبحر در امر طراحی لوگو
 • معتبر بودن شرکت در میان کاربران و وجود نظرات مثبت آن ها در این باره
 • استفاده از گرافیست های حرفه ای و مشهور
 • توجه به نظرات مشتریان و درک درست از هدف کسب و کار و هویت آن
 • داشتن برنامه ریزی برای طراحی نماد به صورت دقیق و کامل
 • ارائه دادن نمونه طرح های موفق و سابقه کاری شرکت

حالا در پایان این مقاله قصد داریم تعدادی از شرکت های خوب طراحی لوگو در ایران را به شما معرفی کنیم. با اینکه نکاتی که برای شما ذکر کردیم شما را در پیدا کردن یک شرکت مناسب یاری خواهند کرد، با این حال معرفی مستقیم چندین شرکت مشهور احتمالا برای شما بهتر خواهد بود پس با ما همراه باشید.

شرکت های خوب طراحی لوگو در ایران

ایده پردازان

شرکت ایده پردازان

شرکت ایده پردازان

آژانس خلاقیت ایده پردازان یکی از شرکت های خوب طراحی لوگو است که حدود ۱۷ سال است در زمینه ساخت هویت بصری برند بصورت حرفه ای  فعالیت می کند. از ویژگی های بارز این شرکت می توان به همکاری این شرکت با برندهای خوب ایرانی و نام های تجاری خارجی اشاره نمود. فرآیند طراحی لوگو در این شرکت کاملا اصولی و بر مبنای علوم آکادمیک برندسازی انجام می شود و همین امر باعث شده برندهایی از کشورهای آمریکا، آلمان، لیتوانی، ترکیه و … از مشتریان این گروه حرفه ای باشند. تجربه شرکت ایده پردازان باعث شده است تا نیازهای شرکت های مختلف را به خوبی درک کند و بتواند اثری ماندگار برای هر برند خلق نماید.

آرمکده

شرکت آرمکده

شرکت آرمکده

شرکت آرمکده نیز از جمله مجموعه های خوب طراحی لوگو به حساب می آید که از سال ۹۰ فعالیت های خوبی را در زمینه خلق هویت بصری برند آغاز کرده است. از جمله کارهایی که در این تیم انجام می شود می توان به انتخاب نام تجاری و ساخت لوگو بصورت حرفه ای اشاره داشت.

لوگاستر

لوگاستر

لوگاستر

شرکت لوگاستر از شرکت هایی است که طراحی لوگو در آن بصورت آنلاین و با اشکال از پیش طراحی شده و برای کسب و کارهای کوچک انجام می شود.

بیزگو

این شرکت یکی دیگر از شرکت هایی است که می توان آن را در شمار شرکت های طراحی آرم برای کسب و کارهای کوچک نام برد. در شرکت بیزگو نمونه های پیش ساخته  وجود دارد که می توانید بر اساس آن مدل مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

لوگو ایران

شرکت لوگو ایران یکی از شرکت های طراحی است که در ابتدا مشغول به طراحی سایت بوده است اما بعد از مدتی کار خود را در حیطه طراحی نماد بصری ادامه داده است.

لوگو دیزاین

این شرکت با شرکت های طراحی آرم تفاوت دارد، به این صورت که لوگو دیزاین مشتریان خود را با گرافیست های متخصص آشنا می سازد. همچنین مشاوره با متخصصین این شرکت باعث می شود تا گرافیستی مناسب با بودجه خود استخدام کنید.

سه سوت وب

این شرکت نیز مثل شرکت لوگو ایران، نخست در زمینه طراحی سایت فعالیت می کرده است.

در پایان می توان گفت که طراحی لوگو و نماد بصری کاری تخصصی است که بهتر است برای رسیدن به موفقیت حتما از کارشناسان متخصص کمک بگیرید.

 

 

 

همه چیز درباره لوگو بی تی اس

گروه BTS از معروف ترین گروه های موسیقی جهان است. این گروه که به بنگتن هم معروف است شامل هفت پسر جوان می شود که توانسته اند در زمان کوتاهی قلب بسیاری از عاشقان موسیقی را از آن خود کنند. لوگو بی تی اس گذشته طولانی دارد و از زمان طراحی آن تا به حال چهار دفعه تغییر کرده است. آخرین تغییر این لوگو مربوط به سال ۲۰۱۷ می شود که به دلیل اینکه این لوگو دارای طراحی منحصر به فردی بود از آن موقع تا به حال دچار تغییر نشده است.

لوگو BTS و رضایت هواداران

یکی از نکات بسیار مهم این است که تغییرات لوگو مورد قبول طرفداران واقع شده است. این امر به این دلیل است که طراحی لوگو بی تی اس به صورت دقیق و خوب صورت گرفته است و برای طراحی آن زمانی به اندازه یک سال طول کشیده است. معنی آخرین لوگو BTS “فراتر از صحنه” است یعنی این گروه علاقه دارد که همواره به سمت جلو و پیشرفت حرکت کند.

برای اینکه طراحی لوگو بی تی اس (BTS logo) صورت گیرد، خود گروه و مدیریت به همراه گرافیست ها با یکدیگر مشورت کرده تا تصمیم نهایی گرفته شود. همچنین مصاحبه های زیادی در این باب صورت گرفته است.

اعضای BTS بر این باورند که تعصب مانع رویا پردازی و موفقیت می شود در نتیجه این گروه در مصاحبه خود ذکر کرده است که معنی لوگوی جدید حفاظت جوانان از تعصب است. لوگو بی تی اس (BTS logo) دارای معانی و مفهوم زیبایی است که اگر در آن اندیشه کنید می توانید ساعت های زیادی از آن لذت ببرید. در این مقاله قصد داریم تا لوگو BTS را به صورت کامل بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

گروه کره ای BTS

گروه BTS

گروه BTS

گروه کره ای BTS در ابتدا معنی ضدگلوله را برای خود انتخاب کرده بود. بعد از جهانی شدن این گروه و افزایش شهرت آن معنی لوگو به Beyound The Scene تغییر یافت. گروه بی تی اس حتی در بیلبورد آمریکا نیز حضور داشته است. در این مراسم توانست جایزه هنرمند اجتماعی را از آن خود کند. شروع به کار این تیم از سال ۲۰۱۳ بوده است.

از دلایل معروفیت این گروه می توان به آهنگ های جالب و جدید آن اشاره کرد. همچنین گروه BTS دارای سبک متفاوتی از آهنگ است و در آهنگ های خود به بیان موضوعات مختلفی پرداخته است. آهنگ نویسان همواره در تلاش اند که در متن آهنگ های خود درباره موضوع های اجتماعی حرف بزنند اما در گروه BTS درباره مشکلات و نگرانی های نوجوانان سخن گفته می شود. ۱۴ آلبوم موسیقی توسط این گروه در مدت زمان ۶ سال به فروش رسیده است.

گروه BTS نخستین گروه آسیایی است که معروفیت آن در تمام جهان منعکس شده است. این گروه همچنین در لیست گروه های موفق دنیا بعد از بیلی آیلیش در رده دوم قرار دارد. در هنگام شروع به کار، تیم BTS در سبک هیپ هاپ فعالیت داشته اند.

بعد از مدتی گروه BTS موفق شد در زمینه های مختلفی مهارت های خود را به جهانیان نشان دهد. با اینکه این گروه از سال ۲۰۱۰ کار می کرده است ولی به دلیل اینکه چند سال اول مشغول آموزش بوده اند به همین دلیل سال های اولیه آن ها چندان به حساب نمی آید.

لوگو بی تی اس (BTS)

پیکتوگرام BTS

پیکتوگرام BTS

همان طور که ذکر شد لوگو BTS، چندین بار عوض شده است. در هر طراحی معنی خاصی مورد نظر گروه بوده است که به خوبی تواسته در طراحی لوگو گنجانده شود. علت این تغییرات زیاد این بوده است که همزمان با بزرگ شدن و معروفیت این گروه، نیاز به لوگوی جدیدی بوده تا بتواند اهداف گروه را بهتر نشان دهد و همین طور معرف گروه در جهان باشد. تغییرات پی در پی این لوگو نشان دهنده این است که گروه برای رسیدن به طرح مورد نظر خود باید ریسک طراحی مجدد را قبول می کرده است.

طراحی گام به گام لوگو BTS

طراحی مجدد لوگوی بی تی اس برای بار دوم و سوم با اینکه به صورت رسمی نبوده است ولی با این حال گروه آن را در محصولات خود استفاده کرده است. همچنین لازم به ذکر است که لوگو بی تی اس (BTS logo) که به حالت ارتشی است به عنوان نماد اصلی گروه استفاده می شود. جلیقه ضدگلوله ای که برای لوگو گروه استفاده می شده است نشان دهنده این بوده است که گروه BTS می تواند به خوبی شلیک کند.

اولین لوگو گروه بی تی اس

اولین لوگو گروه بی تی اس

اگر به لوگو توجه کرده باشید می بینید که اسم گروه در قسمت قلب طراحی شده است. منظور از این حرکت احساسات گروه است. شگفتی های این لوگو تنها به این قسمت ختم نمی شود، بلکه علامتی شبیه به رعد و برق نیز در لوگو BTS وجود دارد که نشان می دهد گلوگه با قدرت زیاد برخورد خواهد کرد. خطوط درخشان موجود در این جلیقه نشان دهنده درخشش گروه است.

با اینکه معانی موجود در این لوگو بسیار جالب توجه است ولی به دلیل جزئیات زیاد طرح آن کمی شلوغ است. رنگ لوگو در حالت تیره است و زمینه آن هم به صورت سفید و نقره ای است. علت انتخاب این دو رنگ این است که رنگ مشکی را بهتر نشان می دهند.

لوگو BTS - سال ۲۰۱۶

لوگو BTS – سال ۲۰۱۶

در لوگوی دوم BTS طراحی به صورت بال بوده است. اجزای تشکیل دهنده این شکل به صورت ۴ دایره هستند. از این لوگو در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ استفاده می شده است.

لوگو گروه BTS - سال ۲۰۱۷

لوگو گروه BTS – سال ۲۰۱۷

لوگوی بعدی که برای BTS طراحی شد نیز برای استفاده در محصولات بود و همچنان برای معرفی برند از لوگوی اولیه استفاده می شده است. در این طرح جدید ۴ بیضی به رنگ آبی بودند که بیضی هایی که در کنار هم قرار گرفته بودند با یکدیگر در حالت متقاطع قرار می گرفتند. کل این طرح نشان از گل زندگی داشته است.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر بررسی کنیم لوگوی سومی، اصلاح شده لوگوی قبلی بوده است. در این لوگو نیز از کلمه بال استفاده شده است و جمله “تو هیچ وقت تنها راه نمی روی” روی آن نوشته شده است. با این حال اعضای تیم، چندان از لوگوی جدید راضی نبودند و دوباره تصمیم گرفتند تا لوگوی جدیدی را طراحی کنند.

پس در سال ۲۰۱۷ با نظر تیم قرار شد تا لوگو مینیمالی که مطابق با اهداف گروه باشد طراحی شود. نتیجه این کار همین لوگویی است که شما مشاهده می کنید. در باب آخرین لوگو بی تی اس می توان گفت که طراحی آن همانند یک کتاب است.

لوگو گروه BTS - از ۲۰۱۷ تا کنون

لوگو گروه BTS – از ۲۰۱۷ تا کنون

لوگوتایپ BTS

لوگوتایپ BTS

مفهوم این لوگو، دادن انگیزه به افراد جوان است تا به دنبال رویاهای خود بروند. البته باید گفت که لوگو خود گروه و لوگوی ARMY BTS به دو صورت مختلف است. در حالت اول، درهای بسته که حالت یک سپر حفاظتی را نشان می داد و حالت دوم نشان از فرصت های زیاد داشت.

ARMY BTS را به طرفداران این گروه می گویند. در واقع آرمی، ارتشی از طرفداران است که به حفاظت از گروه مورد علاقه اشان می پردازند. البته گروه به طور رسمی گفته است که منظور از ارتش همه افرادی هستند که از آهنگ های گروه لذت می برند.

مفهوم لوگو BTS

مهمترین مفهومی که در لوگو بی تی اس نهفته است وحدت گروه با طرفداران است. همین طور گروه بی تی اس همواره تمایل دارد تا به سمت جلو حرکت کند.

در این لوگو دو در در حالت نیمه باز قرار دارند. در بالایی به طرف بیرون برای گروه بی تی است و در پایینی به طرف داخل برای طرفداران است.

شعار گروه بی تی اس این جمله است:

ما و ارتش یکی هستیم.

همین طور سایز دو در کاملا اندازه هم هستند که این نکته را نشان می دهد که ارزش گروه و طرفداران برای رسیدن به موفقیت یک گروه به یک اندازه است.

لوگو Army BTS نیز یک در در حال باز شدن را به نمایش می گذارد که نشان دهنده این است که باید هر فردی از فرصت هایی که برایش ایجاد می شود، به بهترین نحو استفاده کند.

در رنگ لوگو از سفید و سیاه استفاده شده است که این مفهوم را نشان می دهد که باید با افراد جوان به سادگی ارتباط برقرار کرد. همین طور اسم گروه به صورت نقره ای است که نشان دهنده موفقیت و درخشش گروه بی تی اس است.

اینستاگرام گروه BTS

نوع لوگو بی تی اس

لوگو BTS در حالت ترکیبی طراحی شده است. در این حالت طرح بصری و نام گروه در کنار یکدیگر هستند. در واقع درها نماد لوگوی تصویری هستند. استفاده از لوگوی بصری زمانی صورت می گیرد که برند مورد نظر قصد مطرح کردن خود را داشته باشد.

سخن پایانی

به طور کلی باید بگوییم که این گروه که در مدت کمی موفق شد مرزهای شهرت و معروفیت را طی کند، تنها یک گروه جوان است که به موفقیت و آینده خود ایمان داشته و هیچ گاه از تلاش دست نکشیده است.

در شعرهای این گروه مفاهیمی مانند دوستی، مبارزه بین خوبی و بدی ها، باورها و … به تصویر کشیده شده است. در واقع کسانی که این آهنگ ها را می شوند، تشویق به پیدا کردن هویت و شناخت خود می کند.

 

معانی لوگو واتساپ، برند محبوب پیام رسان

واتساپ یکی از اپلیکیشن های محبوب است که امروزه طیف وسیعی از مردم برای کارهای خود از آن استفاده می کنند. این برنامه تقریبا از جمله اولین پیام رسان هایی است که در دنیای ارتباطات شکل گرفته است. به همین دلیل تقریبا کسی وجود ندارد که اسم واتساپ را نشنیده باشد. هرچه یک برند و یک برنامه معروف تر باشد، طراحی یک لوگو مناسب برای آن از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در نتیجه سازندگان واتساپ با در نظر گرفتن اینکه یک تصویر جذاب تا چه میزان قادر است بر ذهنیت بیننده تاثیرگذار باشد، لوگو واتساپ را طراحی کرده اند.

امروزه تمام اپلیکیشن ها سعی دارند تا بهترین لوگو را به عنوان آیکن طراحی کنند تا مخاطب با دیدن لوگو آن برنامه در گوشی خود حس بدی نداشته باشد پس مطمئنا لوگو واتساپ نیز از این قضیه درامان نبوده است. با این حال طراحان لوگو واتساپ موفق شده اند تا به گونه ای موفقیت آمیز آیکنی زیبا را برای آن طراحی کنند و این لوگو در میان سایر لوگوهای موبایل برجسته و متمایز باشد.

طراحی لوگو کاملا دقیق بوده است و هیچ گونه المان اضافه ای در آن وجود ندارد و از طرف دیگر معنی برنامه به خوبی به مخاطب منتقل شده است. در این مطلب قصد داریم تا کاملا طراحی لوگو واتساپ را مورد بررسی قرار دهیم تا از معانی نهفته در آن باخبر شویم.

برند واتساپ

شکست مقدمه پیروزی است!

حتما این جمله مشهور به گوشتان خورده است که می گویند، شکست مقدمه پیروزی است. البته همیشه شکست منجر به پیروزی نمی شود و داستان های زیادی وجود دارد که شکست اولیه زمینه سازی پیروزی های بعدی بوده است. یک مثال خوب برای این مورد برنامه واتساپ است.

سازندگان برنامه واتساپ دو فرد به نام های برایان اکتون و جان کوم بوده اند. این دو فرد در ابتدا در شرکت یاهو کار می کرده اند. اما بعد از سالها کار کردن شرکت را ترک کرده اند تا در آزمونی که توسط شرکت فیسبوک برگزار شده بود، شرکت کنند ولی با این حال موفق نشدند و در آن آزمون شکست خوردند. اما این دو فرد از آینده خبر نداشتند که قرار است چه اتفاق هیجان انگیزی برای آن ها رخ دهد.

حتما بخوانید: تاریخچه لوگو اپل

سرانجام در سال ۲۰۰۹ اکتون و کوم با گرفتن کمک مالی از همکاران قدیمی خود تصمیم گرفتند تا برنامه ای کاربردی برای ارتباط میان افراد ایجاد کنند و بدین صورت بود که برنامه واتساپ ساخته شد. در ابتدای ساخت از این برنامه فقط برای اپل استفاده می شده است تا اینکه بعد ازمدتی ورژن اندروید نیز طراحی شد.

فروش برنامه واتساپ

حتما برایتان این سوال پیش آمده است که بخش موفقیت آن کجاست. خب باید بگوییم که بعد از چند سال، فیسبوک این برنامه را به میزان ۱۶ میلیارد دلار از این دو نفر خریداری کرده است! درباره لوگوی واتساپ اطلاعات دقیق در دسترس نیست. این برنامه از همان ابتدا از این طراحی استفاده می کرده است.

پس همان طور که متوجه شدید این لوگو آنچنان تخصصی طراحی شده است که نیازی به تغییر آن نبوده و همین طور نشان دهنده این است که سازندگان واتساپ به طور جدی در پی موفقیت بوده اند.

عده ای بر این باورند که این دو نفر برای طراحی لوگو واتساپ از کسی کمک نگرفته اند و خودشان این کار را انجام داده اند، در عین حال این امکان را نمی توان نادیده گرفت که ممکن است طراحی آن توسط بقیه انجام شده باشد. همین طور با اینکه صاحب شرکت واتساپ تغییر کرده است با این حال همچنان از همان لوگوی قبلی برای این برنامه استفاده می کنند.

پیام رسان واتساپ

معانی نهفته در لوگو واتساپ

برنامه واتساپ تنها یک نام خالی نیست بلکه در آن ارزش ها و خصوصیات زیادی وجود دارد. همین امر نشان می دهد که سازندگان این برنامه از اشتیاق زیادی برای طراحی آن برخوردار بوده اند. از خصوصیات ویژه این لوگو این است که تنها با استفاده چند پارامتر ساده موفق شده است تا هدف از این برنامه را به مخاطب نشان دهد.

از آن جا که برنامه واتساپ برای رد و بدل پیام، ایجاد تماس و … استفاده می شده است در نتیجه نیازمند لوگویی بوده تا بتواند عملکرد آن را به خوبی منتقل کند. به همین دلیل دو المان در آن استفاده شده است که آن دو عبارت اند از:

 • مورد اول یک حباب متنی، که نشان دهنده ارسال و دریافت پیام در اپلیکیشن های پیام رسان است. وقتی کسی برای شما پیامی ارسال می کند پیام مورد نظر در قالب یک حباب که به حباب لوگو شباهت دارد به شما فرستاده می شود.

البته این موضوع برای گوشی های قدیمی تر بوده است. در گوشی هایی که زبان انگلیسی استفاده می کرده اند، هنگامی که پیام به فردی ارسال می شده، سمت حباب به طرف راست بوده و اگر پیام را دریافت می کرده اید، سمت حباب به چپ بوده است . در واقع سازنده تمایل داشته تا لذت دریافت پیام را برای مخاطب ایجاد کند. همچنین این قضیه بازگوکننده این بوده است که از این برنامه برای پیام رسانی استفاده می شود.

 • قسمت دیگر این لوگو شامل یک المان تلفن می شود. این قضیه نشان دهنده این است که از این برنامه علاوه بر گفتگو برای صحبت تلفنی و تصویری نیز می توان استفاده کرد. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم با این که لوگو برای گوشی های موبایل مدرن ساخته شده است ولی در لوگو آن از یک گوشی قدیمی استفاده کرده اند. در واقع سازندگان واتساپ در نظر داشته اند که کاربرد اصلی و موثر این برنامه در هنگام تماس نشان دهند.

در گذشته از گوشی ثابت تنها برای تماس استفاده می کرده اند و نمی شد از آن ها استفاده دیگری کرد. به همین دلیل است که از پارامتر تلفن در طراحی لوگو واتساپ استفاده کرده اند.

واتساپ

رنگ لوگو واتساپ

و اما به رنگ سبز و سفید لوگو واتساپ می رسیم. احتمالا همه ما برای یک بار هم که شده استفاده از آنتی ویروس ها را تجربه کرده ایم. بعد از اینکه کار آنتی ویروس تمام می شود و تمام مشکلات و ویروس های سیستم رفع می شود، نماد آنتی ویروس به رنگ سبز در می آید. پس رنگ سبز نشان دهنده ایمنی است و نه تنها در این حالت بلکه در هر وضعیت برای نشان دادن اینکه امنیت برقرار شده است از این رنگ استفاده می کنند.

پس این دو همکار به این دلیل از این رنگ استفاده کرده اند تا نشان دهند که امنیت و حریم خصوصی کاربران در این برنامه کاملا حفظ شده است. با این حال رنگ سبز در روانشناسی مفاهیم دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید: مروری بر تاریخچه لوگو اینستاگرام

از رنگ سبز به معنی آرامش استفاده می کنند. یعنی کاربری که از این برنامه استفاده می کند، می تواند مطمئن باشد که با استفاده از آن ضرری نخواهد دید و مشکلی برای او ایجاد نمی شود. حال اگر به جای رنگ سبز از قرمز استفاده می شد با دیدن این رنگ یاده علامت خطر می افتید و همیشه با استرس از این وسیله استفاده خواهید کرد.

رنگ سبز نشان از صلح و اعتماد دارد. همین امر باعث ایجاد یک انرژی مثبت در روحیه شما می شود و حتی در روابط شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. این رنگ به شما احساس مهربانی و صمیمیت می دهد.

در کنار این رنگ استفاده از رنگ سفید حس نوبودن و طراوت را به فرد منتقل می سازد.

واتساپ

ساختار نام واتساپ

طراحی نام واتساپ نیز داستان خود را دارد. در این لوگو از دو حرف A و W در سایز بزرگ استفاده شده است. قصد طراح این بوده است که این دو حرف را از سایر حروف مجزا نشان دهد. در برنامه واتساپ قانونی وجود دارد که باید تنها از یک کلمه برای راحتی و تلفظ آسان تر استفاده کرد. طراح در طراحی نام برند از فونت Helvetica بهره برده است. این فونت یکی از فونت های ساده در زبان انگلیسی است. از این فونت حتی در برندهای مطرح دنیا نیز استفاده می شود که از این برندها می توان به ال جی اشاره کرد.

حتما بخوانید: هویت بصری برند چیست

قصد طراح در استفاده از این فونت این بوده است که نشان دهد تا این برنامه از سادگی و روانی خاصی برخوردار است. در نتیجه هیچ گونه خصوصیت اضافه ای در آن وجود ندارد. همچنین نشان می دهد که برنامه واتساپ همیشه کارهای خود را به بهترین صورت انجام خواهد داد.

نشان اعتماد لوگو واتساپ

لوگویی که برای واتساپ طراحی شده است در دسته بندیpictorial logo قرار می گیرد. به بیان ساده باید گفت که طراح از عناصری که در دنیای واقعی وجود دارند، برای طراحی نماد خود استفاده می کند. در بیش تر اپلیکیشن های پیام رسان از نمادهای مختلف در طراحی لوگو استفاده می شود. برای مثال لوگوی تلگرام به حالت یک موشک است که نشان از ارتباط سریع بین افراد دارد. حال در واتساپ به دلیل اینکه هدف هم ارسال پیام متنی و هم صوتی بوده است در نتیجه از دو المان حباب و تلفن استفاده شده است.

سخن پایانی

در یک نگاه کلی باید بگوییم که گوشی های موبایل جزو جدا نشدنی از زندگی افراد در عصر امروز هستند به همین دلیل هرچه تعداد برنامه های کاربردی در این وسایل بیش تر باشد کاربران قادر خواهند بود تا از آن ها استفاده بهتری بکنند. در همین راستا برنامه و لوگو واتساپ با ویژگی های خوبی که دارند توانسته اند تا نظر کاربران را به خود جلب کنند.

لوگو و ساخت آن موضوعی کاملا تخصصی و علمی است که برند را متمایز و قابل اعتماد می سازد. خدمات طراحی لوگو ایده پردازان بر مبنای اصول نوین و آکادمیک زیباشناسی و برندسازی انجام می شود.

 

 

مسکات لوگو چیست؟ با آن بیشتر آشنا شوید

مسکات لوگو در واقع کاراکتر برند است که به آن آواتار برند نیز می گویند. در واقع مسکات حکم نماینده ای برای برند ما را دارد، به همین دلیل است که از آن برای طراحی لوگو استفاده می کنند. پس از لوگو، کاراکتر برند را به عنوان نماد برند استفاده می کنند. البته مسکات می تواند به تنهایی هم برای تبلیغ برند استفاده شود. برای طراحی کاراکتر برند باید یک سری اصول و نکات ویژه مورد توجه قرار گیرد.

انواع مسکات لوگو

در ابتدای کار اگر شخصیت مناسب را برای کسب و کار انتخاب کنید، در ادامه مشکل چندانی برای شما ایجاد نمی شود. کاراکتری که برای مسکات انتخاب می کنید، می تواند در حالت انسانی یا یک شی باشد. همین طور می توان از کاراکترهای حیوانی هم استفاده کرد. مثلا برند مشهوری مانند چیتوز از کاراکتر حیوانی استفاده می کند.

مسکات انسانی

طراحی مسکات انسانی می تواند بر طبق شخصیت های واقعی نیز صورت بگیرد. یک نمونه از این مدل مسکات KFCاست.

کاراکتر برند kfc

 

مسکات حیوانی

استفاده از شخصیت های حیوانی در طراحی مسکات بسیار گسترده است. تعدادی از کسب و کارها، مخصوصا از حیواناتی خاصی برای کاراکتر برند استفاده می کنند. برای مثال شرکت های لبنیاتی اکثرا از گاو برای طراحی کاراکتر خود استفاده می کنند. از جمله مثال های معروف برای کاراکتر حیوانی می توان به طراحی کاراکتر گاو برای fromageries bel اشاره کرد. یک نمونه دیگر خرگوش مربوط به Duracell است. طراح در اینجا قصد داشته است تا سرعت برند خود را به خرگوش مشابهت دهد.

مسکات برند دوراسل

مسکات اشیا

برای استفاده از اشیا در طراحی مسکات می توان از دو حالت مختلف استفاده کرد. در حالت اول از شی فقط برای بدنه کاراکتر استفاده می کنند مثلا در برند Michelin Man بدنه کاراکتر از تایر ایجاد شده است. در حالت بعدی اشیا مثل انسان ها دارای دست و پا نیز هستند. مثل کاری که در برند M&M صورت گرفته است و در آن جا از یک سری شکلات سخن گو برای معرفی برند استفاده شده است و یا برند بادام زمینی پلانترز.

مسکات شرکت پلانتر

کاربرد مسکات

هدف اصلی استفاده از کاراکتر برند در بازاریابی است. زیرا در بازاریابی نوع کسب و کار بهتر در ذهن مخاطب نقش می بندد. در نتیجه کاراکتر برند باعث می شود تا هدف برند بهتر معرفی شود. در این راستا مسکات لوگو یک نمونه خوب برای استفاده در تبلیغات است. علت این امر است که این مدل لوگو بسیار ویژه است، در نتیجه حتی با یک بار دیدن در ذهن مخاطب ماندگار می گردد.

این مقاله را حتما بخوانید: یک لوگو حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟!

بر طبق گفته کارشناسان بازاریابی، تاثیر مسکات در بالابردن هر برندی بسیار بالاست. مثلا در برند چیتز تها دیدن میمون آن باعث می شود تا فرد یاده خاطرات خود از این محصول بی افتد.

تاثیر مسکات در برند

همان طور که قبلا هم گفتیم بیش تر اشخاص بعد از دیدن یک طرح خاص برای همیشه آن را در ذهن خود نگه می دارند و هرچه این طراحی بهتر باشند بهتر در ذهن مخاطب جا خوش می کند. بعد از اینکه کاراکتر برند کار خود را به درستی انجام داد، شاهد تاثیرگذاری آن به صورت خرید محصول، صبحت درباره آن در میان مردم و وفاداری مشتریان خواهیم بود. تحقیقات ثابت کرده است که برندهایی که مسکات دارند در نظر مخاطبان قابل اعتماد تر هستند.

مزایای مسکات برای برند

 • با طراحی یک کاراکتر قدرتمند مشکلی از بابت تولید محتوا ایجاد نمی شود، زیرا به طول پیوسته مورد جدیدی هست تا بتوان آن را ارائه داد و همین طور با گذشت زمان نه تنها مسکات از مد نمی افتد بلکه حس نوستالژیک آن همراه با مخاطب باقی می ماند.
 • کاراکتر برند پل ارتباطی بین برند و مشتری است که به نفع برند کارمی کند.
 • با پرداخت یک بار هزینه و طراحی یک مسکات مناسب دیگر نیازی به طراحی مجدد و صرف هزینه در آینده نخواهید داشت.
 • مسکات موجب می شود تا دوام برند و همچنین معروفیت آن افزایش یابد.
 • با بهره مندی از کاراکتر برند در انیمیشن و دیگر نرم افزارها تاثیرگذاری آن در ذهن مخاطب دو چندان می گردد.

کاراکتر برند مستر کلین

اصول طراحی مسکات لوگو

طراح قبل از اینکه شروع به طراحی کاراکتر برند کند، باید کاملا به عوامل تاثیرگذار در موفقیت کسب و کار واقف باشد. پس به طول کلی رعایت چندیدن نکته مهم در حین طراحی مسکات ضروری است که این نکات شامل این موارد می شوند:

انتخاب مناسب کاراکتر:

کاراکتری که برای کاراکتر برند انتخاب می شود، باید متناسب با نوع خدمات و برندی که شما ارائه می دهید باشد. در نتیجه شباهت مسکات با برند، تاثیر آن را در بازاریابی چندیدن برابر خواهد کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: در برندسازی رنگ لوگو از چه قوانینی تبعیت می کند؟!

استراتژی تولید محتوا:

برای این مورد سوالات مختلفی مطرح می شود که از آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

مسکات قرار است تا چه کاری برای برند انجام دهد؟

برای پاسخ به این سوال باید یک برنامه مناسب برای طراحی کاراکتر برند یا مسکات طرح ریزی شود. در این میان باید نوع شبکه اجتماعی که قرار است مسکات در آن فعالیت کند، مشخص باشد. یعنی آیا مسکات قرار است تا در اینستاگرام باشد یا در یوتیوب؟

انتخاب گریم و حالت ظاهری مسکات:

طراح بعد از اینکه وظیفه کاراکتر برند را تعریف کرد، در درجه دوم باید به رنگ، شکل بدن، حالت چهره، نحوه راه رفتن و ایستادن کاراکتر برند توجه کند. در این مرحله است که حرفه ای بودن طراح برای شما مشخص می شود، زیرا در این مرحله شخصیت مسکات برند تعیین می گردد.

طراحی پایانی:

طرحی که آماده می شود باید برای تایید نهایی در نرم افزارهای مختلف وارد شود، پس کاراکتر برند طراحی شده باید قابلیت استفاده در لوگو موشن، موشن گرافیکی و … را داشته باشد.

لوگو مینیمال

برای اینکه با تغییر اندازه کاراکتر برند کیفیت آن کاهش نیابد بهتر است تا برای طراحی مسکات از برنامه های وکتور استفاده شود. همچنین خوبی استفاده از برنامه های وکتور این است که می توان در آن ها رنگ و ابعاد کاراکتر را تغییر داد. برای مثال در مناسبت های ویژه می توانید ابعاد کاراکتر برند را تغییر دهید تا توجه مخاطب بیش تر جلب شود.

نمونه هایی از مسکات های مشهور

کسب و کارهای زیادی هستند که برای شناساندن برند خود و معرفی آن در جهان از مسکات استفاده می کنند. ولی با این حال همواره عده زیادی هستند که در این رابطه با شکست مواجه می شوند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است تا چند نکته را مورد توجه قرار داد. در ابتدا باید دقت کنیم تا ببینیم چه نوع تصویری برای معرفی برند ما مناسب تر خواهد بود. مورد دوم این است که کاراکتر برند نباید تکراری باشد. برای مثال از آن جا که برند LG قبلا از مینیون ها استفاده کرده است اگر برندی دیگر از این کاراکتر استفاده کند، با شکست مواجه می شود. پس بهتر است که کاراکتر برند شما هیچ وجه شباهتی با سایر برندها نداشته باشد زیرا نه تنها باعث پیشرفت کسب و کار نمی شود، بلکه در جهت معکوس عمل خواهد کرد.

مسکات برندهای بزرگ

نمونه مسکات از برندهای خارجی

Michelin Man: استفاده مناسب از یک مسکات برای برند.

KFC: در لوگو کاراکتر برند از چهره موسس استفاده شده است.

Laughing Cow: استفاده از یک گاو خندان برای برند.

Peanut By Planters: طرح کاراکتر برند که به وسیله یک پسر ۱۴ ساله طراحی شده و تا امروز از همان طرح استفاده شده است.

Mickey Mouse: کاراکتر برند معروفی است که توسط کمپانی دیزنی استفاده می شود.

نمونه مسکات ‌برندهای داخلی

از نمونه مسکات های معروف داخلی می توان به میمون چی توز، گاو در شرکت های لبنی و بیسکوییت مادر اشاره کرد.

 

با مفهوم لوگو مینیمال آشنا شوید

امروزه استفاده از لوگو مینیمال در ساخت هویت بصری برند بسیار افزایش یافته است. علت این امر این است که برندهای معروفی همچون اپل، مک دونالد، آمازون و … همه از لوگو مینیمال که بر پایه سبک مینیمالیسم است، استفاده می کنند و بسیار هم موفق هستند. سبک مینیمالیسم در سبک های مشهوری مانند معماری، نقاشی، مجسمه سازی و … هم راه خود را باز کرده است. مدت زمانی بعد از حوادث اکتبر، ساختارگرایان به سمت سبک های ساده گرایی که همان مینیمالیسم است متمایل شدند.

با این حال استفاده از این سبک اولین بار در معماری خانه های ژاپنی بوده است. در این مقاله قصد داریم تا درباره اینکه لوگو مینیمال چیست و نحوه طراحی آن صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

لوگو مینیمال چیست؟

لوگو مینیمال طرحی ساده است که در آن هیچ گونه پیچیدگی وجود ندارد. طرفداران سبک مینیمالیسم بر این باورند که هرچه طرح مورد نظر ساده تر باشد درک آن آسان تر خواهد بود. یکی از ویژگی هایی جذاب لوگو مینیمال این است که با گذشت زمان همچنان تازگی خود را حفظ می کند و از مد نمی افتد. خصوصیات اصلی یک لوگو مدرن و مینیمال شامل موارد زیر می شود:

 • ساختار و فرم لوگو مینیمال ساده است.
 • لوگو مدرن و مینیمال رنگ ساده ای دارد.
 • عناصر گرافیکی که در نماد مینیمال استفاده می شوند، ساده هستند.
 • آرم مینیمال از جنبه تعداد، ساده است.

علت اینکه افراد زیادی از لوگوی مینیمال لذت می برند به خاطر عملکرد مغز انسان است. مغز انسان از مسائلی که برایش ساده و قابل هضم باشند لذت می برد. اگر دقت کرده باشید بسیاری از لوگوهای مشهور در ابتدا طرح های شلوغی داشته اند ولی با گذشت زمان تغییراتی در آن ها صورت گرفته و باعث ساده تر شدن آن ها شده است.

همین تحولات باعث شده است، تا برند مورد نظر به شهرت و معروفیت دست یابد.

لوگو جذاب و مینیمال شرکت اپل

لوگو جذاب و مینیمال شرکت اپل

ویژگی لوگو مینیمال

در طراحی لوگو مدرن و مینیمال از نکات خاصی باید پیروی شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

سادگی در طرح مورد نظر از ویژگی های اصلی برای طراحی لوگو مدرن است. پس باید از به کار بردن شکل های شلوغ، پیچیده با تنوع رنگی پرهیز کنید. بهتر است تا از حداقل رنگ ها در لوگو مینیمال استفاده شود، یعنی در نهایت طرح های تک رنگ و دو رنگ بهترین انتخاب خواهند بود.

با اینکه همواره بر سادگی آرم مینیمال تایید می شود ولی باید از لحاظ مفهومی پر بار باشد. البته باید در نظر داشته باشید که پیام های به کار برده شده در لوگو باید از هر گونه پیچیدگی به دور باشند.

در نشانه مینیمال باید بخش بیشتری از فضا را رنگ سفید یا فضای خالی تشکیل دهد.

نمونه لوگو مدرن و مینیمال

نمونه نماد مدرن و مینیمال

نکات مهم در طراحی نماد مینیمال

حین طراحی نماد مینیمال باید پیوسته از خود بپرسیم که ” چطوری می تونم پیچیدگی لوگو رو ساده تر کنم؟ ” با اینکه مسئله اصلی در طراحی لوگو ساده بودن آن است، ولی طراحی لوگو ساده چه بسا سخت تر از طرح های پیچیده است.

رنگ:

همان طور که قبلا هم گفتیم هدف این است که از رنگ های اندکی در طراحی استفاده شود. حال باید توجه داشته باشیم که با توجه به نوع برند از چه رنگی استفاده کنیم. برای مثال اگر برند مربوط به طبیعت باشید می توانید از رنگ سبز استفاده کنید و یا با توجه به نوع کسب و کار یک رنگ مناسب برای آن انتخاب کنید.

خطوط:

خط ها در لوگو مدرن و مینیمال نقش بسیار مهمی دارند. اگر طراحی اولیه شما پیچیده است می توانید آن را با کمک خطوط اطراف ساده تر کنید. برای مثال می توانید از انواع خط های منحنی، صاف، کج و مستقیم استفاده کنید. البته بهتر است تا انتخاب نوع خط با فکر و توجه باشد.

شکل:

در طراحی لوگو مینیمال می توانید از اشکال مختلفی استفاده کنید. به طور کلی استفاده از اشکالی مانند مثلت، دایره و مربع که ساده ترین آن ها هستند، بیش ترین کاربرد را دارد. برای اینکه با معنی هر شکل بهتر آشنا شوید در ادامه درباره روانشناسی اشکال و رنگ ها صحبت خواهیم کرد.

دایره:

دایره به معنی وحدت و پیوستگی است. از جمله مفاهیمی که در آن ها می توان از دایره استفاده کرد، شامل تحرک، محبت، هماهنگی و دوستی می شود. معروف ترین کاربرد دایره در نماد المپیک است. المپیک پنج دایره دارد که نشان دهنده یکی از قاره ها هستند و این نماد نمایشی از اتحاد بین کشورهای مختلف است.

مربع:

از مربع در طراحی لوگو استفاده زیادی می شود. مربع به معنی استواری، تعادل و حرفه ای بودن است. از مثال های معروف آن می توان به لوگوی اینستاگرام اشاره کرد که شبیه یک دوربین ساده است.

مثلث:

یکی از اشکال پایدار هندسی مثلث است. نمادی که بر روی یکی از اضلاع مثلث قرار می گیرد، به معنی اقتدار آن است. این نماد نماینگر آرامش و امنیت است.

فونت:

بهتر است تا برای طراحی لوگو مدرن و مینیمال از فونت های خوانا که با طرح شما هم خوانی داشته باشند، استفاده کرد.

نمونه لوگو مدرن و مینیمال

نمونه آرم مدرن و مینیمال

نکات ضروری در طراحی نماد مینیمال:

 • استفاده از اشکال ساده.
 • استفاده از تایپوگرافی ساده و بدون پیچیدگی به همراه خطوط.
 • حذف قسمت های اضافه تا مهمترین بخش های لوگو شما باقی بمانند.
 • از استفاده از طرح های سه بعدی خودداری کنید. زیرا طرح های دو بعدی تاثیر بهتری دارند.
 • استفاده از طراحی سیاه و سفید می تواند در کنار رنگ های دیگر جالب توجه باشد.

نمونه کارهای لوگو مینیمال در ایده پردازان

در شرکت ایده پردازان برند، سعی بر آن شده تا طراحی مینمال لوگو و آرم، اصلی جدا نشدنی در فرآید ساخت هویت بصری برندها بوده و قوانینی مهم همچون روانشناسی گشتالت، نسبت طلایی و … نیز در آنها گنجانده شود. برخی از نمونه کار لوگو مینیمال شرکت ایده پردازان را شما می توانید در زیر ملاحظه نمایید.

آذرنگ، برند مرغوب تخم مرغ

آذرنگ، برند مرغوب تخم مرغ

آریامیس، برند مد و لباس زنانه

آریامیس، برند مد و لباس زنانه

نتربیت، شرکت فعال در حوزه شبکه و ارتباطات

نتربیت، شرکت فعال در حوزه شبکه و ارتباطات

نکات پایانی

در پایان می توان گفت که شکل اکثر برندهای معروف دنیا از حالت پیچیده به ساده تغییر کرده است. تمام افرادی که کسب و کاری دارند می توانند از لوگو مینیمال برای معرفی و نمایش برند خود استفاده کنند.

در این مقاله سعی شد تا درباره لوگو مدرن و مینیمال و نکات مهم در طراحی آن سخن گوییم.

 

آشنایی با ۶ گرافیست و طراح لوگو برتر دنیا

طراحی گرافیکی یکی از جذابترین رشته ها در جهان است که همه ساله تعداد افرادی که خواستار یادگیری آن هستند افزایش می یابد. بهترین و معروفترین گرافیست و طراح لوگو برتر دنیا شب و روز تلاش کرده و دنیای ما را با خلاقیت های بی شمار خود زیباتر کرده اند. با ما همراه باشید تا با بهترین طراحان گرافیک دنیا آشنا شوید.

ابتدا بهتر است بدانید با شناخت افراد معروف در هر حوزه و مشاهده کارهای آن ها، می توانید در رشته تخصصی خود پیشرفت کنید. چنین امری به طراحان گرافیکی تازه کار کمک می کند تا از بهترین گرافیست های دنیا الهام بگیرند و برای تبدیل شدن به گرافیستی در سطح آن ها تلاش کنند.

البته جالب است بدانید طراحان گرافیک معروف دنیا فقط در حوزه گرافیک فعالیت نمی کنند. بلکه توانسته اند در سایر حوزه ها نیز به موفقیت و محبوبیتی جهانی برسند. در سایت Behance می توانید نمونه کارهای طراحان موفق و معروف جهان را مشاهده کرده و ایده های مختلفی به دست آورید.

لیندون لیدر (lindon leader)

لیندون لیدر (lindon leader)

لیندون لیدر (lindon leader)

لیندون لیدر نیز یکی از طراحان گرافیک معروف و موفق دنیا است که برای اولین بار با استفاده از فضای منفی توانست طراحی کند. لوگو شرکت هواپیمایی فدکس از زیباترین لوگوهای طراحی شده لیندون لیدر است. شرکت هواپیمایی فدکس یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی در حوزه باربری است. لیدر در مصاحبه ای بیان کرد که نزدیک به ۲۰۰ بار لوگو این شرکت را طراحی کرد و آخرین لوگو توانست تایید مدیران شرکت را به دست آورد. لوگو نهایی فدکس می تواند حمل و نقل را به شکلی عالی توضیح دهد.

حتما بخوانید: لوگو فدکس ‬یکی‭ ‬از‭ ‬هشت لوگو‭ ‬برتر‭ ‬۳۵‭ ‬سال‭ ‬اخیر

لوگو بانک بارسکو و شرکت هواپیمایی هوایی از دیگر طراحی های معروف این طراح گرافیک معروف به شمار می رود. طبق گفته های لیندون لیدر، او در طراحی لوگو تنها به وضوع و سادگی آن توجه می کند تا یک طراحی عالی را به دست مشتری برساند. طبق باور او، این دو کلمه همان چیزهایی هستند که ما از تجارت، کار و حتی دوستان خود خواستاریم.

راب جانوف (rob janoff)

راب جانوف (rob janoff)

راب جانوف (rob janoff)

بهترین گرافیست جهان شاید فردی به نام راب جانوف باشد. راب جانوف همان طراح لوگوی سیب گازخورده شرکت اپل است. این گرافیست معروف جهان در سال ۱۹۷۷ لوگوی اپل را طراحی کرده و بعدها شکلی مینیمالیسی و ساده به آن داد. راب جانوف در ابتدای طراحی لوگوی اپل، ابتدا تصور کرد اگر یک شرکت کامپیوتری داشت، چه میوه ای را به عنوان لوگو انتخاب می کرد.

حتما بخوانید: تاریخچه لوگو اپل

راب جانوف درباره لوگوی رنگ اپل ۲ نیز گفت: «در آن سال ها، رایانه اپل تنها رایانه ای بود که می توانست بازتولید تصاویر رنگی رو مانیتور را انجام دهد و به تلویزیون رنگی خانگی متصل شود؛ بنابراین لوگوی اپل را به صورت رنگی طراحی کردم.»

کارولین دیویدسون (Carolyn Davidson)

کارولین دیویدسون (Carolyn Davidson)

کارولین دیویدسون (Carolyn Davidson)

کارولین دیدوسون کسی است که لوگو نایک را با فقط با ۳۵ دلار طراحی کرد. دیویدسون از یک الهه یونانی به نام نایک الهام گرفت و قصد داشت با طراحی خود سرعت را نشان دهد. هیچ فردی به فکرش نمی رسید این طرح عجیب روزی در سراسر جهان معروف خواهد شد. نایک به حدی معروف شد که نام نایک را از داخل لوگو روی کفش و لباس های ورزشی خود حذف کرد.

اگر درباره شناخته ترین لوگوی جهان کنجکاو هستید، باید بگوییم نایک با ارزش ۲۶ میلیارد دلار با ارزش ترین لوگو دنیا محسوب می شود.

 

میلتون گلاسر (milton glaser)

میلتون گلاسر (milton glaser)

میلتون گلاسر (milton glaser)

میلتون گلاسر نیز یکی از طراحان معروف جهان است که علاوه بر طراحی لوگو و پوستر، در دانشگاه هنرهای تجسمی نیویورک نیز تدریس می کند. اگر برندهای معروف جهان را بررسی کنید، خواهید دید بیشتر آن ها ظاهری ساده دارند ولی می توانند تاثیر قابل توجهی بگذارند. از نظر میلتون گلاسر، یک طراح گرافیک حرفه ای باید بتواند طرح های ساده را با خطوط و رنگ های فلت نشان دهد.

حتما بخوانید: ۵ قانون ابدی در طراحی لوگو حرفه ای

جالب است بدانید باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، مدل ملی هنر را به این گرافیست برتر جهان اعطا کرده است. میلتون گلاسر زاده نیویورک است و لوگوهای معروف بسیاری را طراحی کرده است. یکی از لوگوهای معروف او، لوگو شهر نیویورک است که در سال ۱۹۷۷ منجر به افزایش توریستم در این شهر شد.

پل رند (Paul Rand)

پل رند (Paul Rand)

پل رند (Paul Rand)

او یکی از بهترین طراحان گرافیک آمریکا در زمینه طراحی لوگو و پوستر است. یکی از پوسترهای موفق و معروف او، پوستری به نام متفاوت فکر کنید برای شرکت اپل است. لوگوهای Morningstar,IBM, UPS, Inc., Next و Westinghouse از لوگوهای مشهوری هستند که پائول رند طراحی کرده است. او علاوه بر فعالیت های ذکرشده، یک کارگردان هنری نیز بود.

شهرت شرکت IBM روز به روز بیشتر می شد و پل رند به همین دلیل حروف لوگوی آن را پررنگ تر کرد و سپس چندین سال بعد برای نشان دادن تنوع و سرعت شرکت دوباره تغییراتی در آن انجام داد. متاسفانه این طراح برتر جهان در سال ۱۹۹۶ در شهر نوواک آمریکا به علت بیماری سرطان به دنیای ابدی پر کشید

دیوید کارسون (David Carson)

دیوید کارسون (David Carson)

دیوید کارسون (David Carson)

دیوید کارسون یکی دیگر از بهترین طراحان گرافیک محسوب می شود. همچنین به عنوان کارگردان هنری نیز مشغول به کار است. او در ابتدا یک طراح پاره وقت مجله بود. سپس در سال ۱۹۸۹ توانست مدیر هنری مجله Beach Cultureشود. اگر درباره چگونگی شناخته شدن او توسط جهان کنجکاو هستید، باید بگوییم او با طراحی های خلاقانه خود برای مجله ریگن توانست توجهات بسیاری را به خود جلب کند.

گرچه این طراح اهل کورپوس کریستی برای شش شماره از مجله طراحی کرد ولی توانست بیش از ۱۵۰ جایزه را از آن خود کند.

جمع بندی

طراحی گرافیک در این عصر به یکی از محبوب ترین و پولسازترین رشته ها تبدیل شده است. همه شرکت ها در بسیاری از مراحل پیشرفت مانند مرحله طراحی لوگوی خود به یک طراح گرافیک نیاز دارند. همانطور که خواندید، بسیاری از طراحان گرافیک معروف فقط در یک زمینه مانند طراحی لوگو فعالیت نمی کنند. بلکه در کنار آن، به فعالیت هایی مانند صفحه آرایی، کارگردانی هنری، طراحی پوستر، طراحی جلد کتاب و طراحی کاور آلبوم های موسیقی می پردازند.

بهتر است بدانید طراحان گرافیک موفق دنیا بی شمار هستند و پرداختن به همه آن ها در یک مقاله ممکن نیست. ما بر این باوریم که باید از تلاش همه طراحان گرافیک جهان تقدیر شود؛ زیرا صفحه آرایی کتاب ها، تصویرسازی ها، لوگوها و طرح های روی بسته بندی ها به گونه ای انجام شده اند که زیبایی و عظمت را نشان داده و تاثیر قابل توجهی در روح و جان و زندگی ما می گذارند.

آشنایی با طراحان معروف جلد کتاب، لوگو و پوسترهای تبلیغاتی و نمونه کارهای موفق آن ها به ما کمک می کنند اطلاعات عمومی خود را افزایش دهیم و از آن ها در زندگی خود بهره جوییم.

 

 

با مراحل ثبت لوگو و برند آشنا شوید

لوگو یکی از مهم ترین عناصر کسب و کار شما محسوب شده و هویت شما را نشان می دهد؛ بنابراین با ثبت لوگو و برند می توانید یک تجارت معتبر داشته باشید و اعتبار خود را نزد مخاطبان افزایش دهید.

مرکز مالکیت معنوی کشور با ارائه سایت iripo.ssaa.ir، کار ثبت برند و آرم  را برای شما آسان تر کرده است. فقط کافی است به این سایت مراجعه کرده و فرم مربوطه را پر کنید. با ما همراه باشید تا با مراحل ثبت و مسائل مربوط به آن آشنا شوید.

چرا ثبت لوگو و برند ضروری است؟

برند و لوگو شما نیز مانند خود شما به یک اسم و شناسنامه نیاز دارد. ثبت برند و لوگو، کسب و کار شما را در نظر مخاطبان، قانونی جلوه می دهد و اعتماد آن ها را جلب خواهد کرد. همچنین شناسایی شما آسان تر می شود؛ زیرا هنگام ثبت لوگو و برند، لوگو شما بررسی می شود و اگر به لوگو دیگری شبیه باشد، اجازه ثبت به شما داده نخواهد شد. در نتیجه، با ثبت آرم برند هیچ شبهه ای در شناسایی شما ایجاد نخواهد شد و اعتبار شما کاهش نخواهد یافت. بنابراین قبل از هر کاری، باید لوگو خود را ثبت کنید تا بتوانید از مزایای قانونی آن بهره مند شوید.

ثبت آرم و نشان تجاری برند

مدارک موردنیاز برای ثبت نشان تجاری

در مرحله نخست ثبت لوگو و برند، ابتدا صاحب لوگو باید هویت خود را اثبات کند. همچنین کسب و کار نیز باید معتبر باشد. مدارکی که برای ثبت نشان تجاری برای اشخاص حقیقی نیاز است، عبارت اند از:

 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • کپی مجوزهای کسب و فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی
 • یک نمونه از لوگو در اندازه ۱۰ در ۱۰

 

این مقاله را حتما بخوانید: با انواع لوگو و تصویر برند آشنا شوید

مدارکی مورد نیاز ثبت نشان تجاری برای اشخاص حقوقی

 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل شرکت
 • کپی کارت بازرگانی مدیرعامل یا شرکت
 • کپی جواز تاسیس کسب و کار و پروانه کسب
 • یک نمونه از لوگو شرکت در ابعاد ۱۰ در ۱۰
 • مهر شرکت
 • کپی آگهی تاسیس شرکت
 • همچنین اگر پس از تاسیس شرکت، تغییراتی در نام، آدرس، لوگو و … اعمال شده است، باید اعلام شود.

ثبت برند و آرم

مراحل ثبت لوگو و برند

اگر از یک وکیل درباره ثبت نشان تجاری مشاوره بگیرید، طی کردن این مراحل آسان تر شده و احتمال بروز مشکل کاهش می یابد. مراحل ثبت نشان تجاری برند به شرح زیر است:

 1. انتخاب نام تجاری یا برند: اگر لوگو شما نام تجاری نداشته باشد، قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین، قبل از هر کاری، یک نام تجاری مناسب برای طراحی لوگو خود انتخاب کنید.
 2. استعلام لوگو: سپس به سایت مرکز مالکیت معنوی به نشانی ssaa.ir مراجعه کنید و از لوگو و نام تجاری خود استعلام بگیرید. اگر لوگو یا برند شما به لوگو دیگری شبیه باشد یا قوانین را رعایت نکرده باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد.
 3. تکمیل اظهارنامه: پس از تایید لوگو، مدارک معرفی شده در بخش قبلی را جمع آوری کنید و در سایت مرکز مالکیت معنوی بارگذاری کنید. همچنین برای تایید حساب، از دفترخانه اسناد رسمی، گواهی امضا دریافت کنید. سپس درخواست شما در فهرست انتظار قرار می گیرد تا لوگو و برند شما ثبت شود.
 4. پرداخت هزینه ثبت آرم: پس از تایید لوگو، باید مبلغی برای ثبت نماد برند خود پرداخت کنید.
 5. ثبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار: در آخرین مرحله، باید لوگو خود را دو بار در روزنامه های معتبر اگهی کنید تا از عدم وجود لوگو و برندهای مشابه اطمینان حاصل شود. اگر هیچ شکایتی از شما نشود، خواهید توانست لوگو خود را برای چند سال ثبت کنید.

زمان موردنیاز برای ثبت لوگو

به طور کلی می توان گفت برای ثبت برند، ۲ ماه زمان لازم است. اگر لوگو شما تایید نشود، ممکن است زمان موردنیاز برای ثبت برند افزایش یابد. اگر خوش شانس باشید، پس از ۱۵ روز، لوگو شما ثبت خواهد شد و ۳۰ روز نیز باید برای اگهی لوگو یا برند کسب و کار خود در روزنامه های معتبر منتظر بمانید. سپس برای دریافت گواهی ثبت نشان تجاری باید چند روز دیگر انتظار بکشید.

ثبت نشان تجاری

مزایای ثبت برند

وقتی که شما لوگو و برند خود را ثبت می کنید فقط ارزش آن بالاتر نمی رود بلکه ویژگی های بسیاری دارد که باعث می شود نه تنها کسب و کار شما رونق پیدا کند بلکه از آن محافظت نیز بشود. حال به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت.

حفاظت از لوگو و برند در مقابل اشخاص متقلب:

وقتی که لوگو و برند شما به ثبت می رسد دیگر افراد متقلب قادر نخواهد بود تا نام تجاری شما را کپی و از آن به نفع خودشان استفاده کنند. در این حالت تا زمانی که این برند به اسم شماست، هیچ کس قادر نخواهد بود تا از کسب و کار شما سواستفاده و با اسم شما از سایر مردم کلاه برداری کند.

اضافه شدن ارزش افزوده برند شما:

با ثبت لوگو و برند ارزش سهام شما بالاتر می رود و این سود ایجاد شده از تجارت شما یک درآمد اضافی برایتان ایجاد می کند. این اعتبار همچنین باعث می شود تا شما بتوانید راحت تر از وام های بانکی استفاده کنید و در نتیجه قادر خواهید بود تا تجارت خود را گسترش دهید.

 

این مقاله را حتما بخوانید: برند و برندسازی چیست؟

به جریان افتادن کسب و کار:

وقتی که لوگو و برند ثبت می شود تجارت شما به حالت ویژه ای تبدیل می گردد که در صورت موفقیت می تواند به خوبی در بازار جریان داشته باشد. همین امر باعث می شود که شما هم مانند برندهای مشهوری که در دنیا هستند بتوانید با تبلیغات ویژه ای محصولات خود را جهانی کنید.

درست کردن هویت برای تجارت شما:

با ثبت نشان تجاری محصولاتی که تولید می کنید، همگی به طور ویژه ای برای شما خواهند بود و همین امر مزایای زیادی برای شما دارد.

لوگو و برند ثبت شده تا چه زمانی معتبر است؟

پس از دو ماه تلاش و پرداخت هزینه های ثبت، یک تاییدیه لوگو با ۱۰ سال اعتبار به شما داده خواهد شد. شما می توانید در این ۱۰ سال از لوگوی ثبت شده برای کسب کار خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. پس از پایان اعتبار لوگو، باید برای تمدید مجدد لوگو اقدام کنید.

هزینه ثبت نشان تجاری

اگر در ثبت لوگو از یک مشاور حقوقی استفاده نکنید و به تنهایی همه مراحل را انجام دهید، باید هزینه های ثبت اولیه اظهارنامه، حق ثبت برند و هزینه اگهی در روزنامه را پرداخت کنید. اگر از وکیل یا مشاور حقوقی کمک بگیرید، باید حق الزحمه مرکز حقوقی، وکالتنامه و حق تمبر را نیز پرداخت کنید. همچنین فراموش نکنید که موسسات حقوقی، تعرفه های متفاوتی برای ثبت نشان تجاری و برند دارند.

استعلام لوگو و نام تجاری ثبت شده

برای استعلام لوگو و نام تجاری و بررسی وضعیت آن کافی است به مرجع رسمی استعلام آنلاین به نشانی  ipm.ssaa.ir مراجعه کنید و در بخش جست و جو در پرونده های علائم تجاری، فرم استعلام را پر کنید تا لوگو ثبت شده استعلام شود.

ثبت چه لوگو و برندی ممنوع است؟

شما نمی توانید موارد زیر را در لوگو یا برند کسب و کار خود استفاده کنید:

 • تصویر پرچم ایران و پرچم های پیشین ایران
 • هر نمادی که ممنوع باشد.
 • لوگوهای سازمان های رسمی و دولتی
 • علائمی که عفت عمومی کشور را در نظر نگیرد.
 • لوگوهای بی ربط به کسب و کار
 • آرمی که به لوگو دیگری شباهت دارد.
 • عدم استفاده از پسوند یا پیشوند معرف در کلمات توصیفی لوگو
 • مرتبط ساختن لوگو به کشور ایران

قوانین حاکم بر ثبت نشان تجاری

برای ثبت کردن لوگو و برند باید قوانینی را رعایت کنید که دانستن این اطلاعات شما را از مشکلاتی که ممکن است در آینده گریبان گیرتان شود نجات می دهد. این قوانین شامل موارد زیر می شود:

ماده سی و یک ذکر کرده است که تنها کسانی حق استفاده از یک علامت را دارند که آن علامت را بر اساس مقرراتی که در قانون نوشته شده است به ثبت رسانده باشند.

طبق گفته ماده سی و هشت هنگامی که متقاضی آگاهی اظهارنامه را منتشر می کند تا وقتی که برند شخص به ثبت می رسد از امتیازات و حقوق ویژه ای برخوردار خواهد بود.

ماده چهل و شش ذکر کرده است که نمی توان اسمی را که بر خلاف موازین شرعی و اخلاقی باشد انتخاب کرد. همچنین اسم مذکور نباید موجب فریب اذهان عمومی و مرکزهای دیگر نسبت به هویت خود شود.

 

سخن آخر

ثبت لوگو و برند کاری سختی نیست. اگر کار سختی به نظر می رسد، با یک مشاور حقوقی یا وکیل مشورت کنید تا مراحل بدون هیچ مشکلی طی شود. با ثبت لوگو، می توانید از مزایای بی شمار آن بهره مند شوید و از لوگوی خود محافظت کنید. همچنین نباید فراموش کنید که لوگو می تواند با افزایش اعتبار شما، سود شما را افزایش دهد.

 

 

آشنایی با انواع فرمت لوگو

لوگوها در فرمت های مختلفی تولید می شوند که اطلاع از فرمت هر یک از آن ها می تواند کار را برای یک انتخاب بهتر ساده تر کند. برای مثال اگر اولین بارتان است که قصد دارید تا کار طراحی لوگوی خود را به یک طراح بسپارید ممکن است با با اصطلاحات فرمت لوگو هم چون AI، PNG، SVG، JPG، EPS مواجه شوید. در این مقاله قصد داریم تا درباره این پسوندهای مختلف برایتان توضیح دهیم.

معنی فرمت لوگو

لوگو را می توان در جاهای بسیار مختلفی استفاده کرد. مثلا از چاپ کردن لوگو روی یک لباس گرفته تا تصویر پروفایل برای ما کاربرد دارد. در نتیجه به همین علت است که لوگوها در فرمت های مختلفی ذخیره می شوند که به آن فرمت لوگو می گوییم. پسوند لوگو با حروفی که در انتهای آن نوشته می شود شناخته می شود که به آن ها اکستنش می گویند.

پسوند لوگو برای سایت

فایل های رستری فرمت هایی هستند که برای سایت مورد استفاده قرار می گیرند.

فایل های رستری از مربع هایی به اسم پیکسل ساخته می شوند که با در کنار هم قرار گرفتن پیکسل ها یک تصویر ایجاد می شود.

تفاوت فرمت رستر و وکتور

تفاوت فرمت رستر و وکتور

با بالارفتن میزان پیکسل، کامپیوتر نیز باید تلاش بیش تری را برای نمایش این فایل ها انجام دهد. در نتیجه برای این که فایل رستر سریع تر به نمایش در بیاید باید با کیفیت کمتری آن ها را ذخیره کرد. فایل های رستری معمولا در حالت PNG، GIF،TIF تولید می شوند. فرمت های مورد اشاره، کیفیت چندان خوبی در هنگام چاپ ندارند. از این فایل ها معمولا برای ورد، پاورپوینت و … استفاده می کنند.

پسوند لوگو برای چاپ

نوع دیگری از فرمت لوگو وجود دارد که به آن وکتور می گویند. این تصاویر با توجه به خط و شکل های متفاوتی مورد طراحی قرار می گیرند. فرق وکتور با رستر این است که در آن به جای پیکسل، مسیرهای دیجیتالی وجود دارد. شما می توانید وکتورها را به اندازه های مورد نظر خود تغییر دهید و هیچ تغییری در کیفیت آن حاصل نمی شود. مهمترین فرمت های این نوع PDF، ESP، AI هستند.

این مقاله را حتما بخوانید: در برندسازی رنگ لوگو از چه قوانینی تبعیت می کند؟!

به دلیل این که فرمت لوگو از نوع وکتور دارای کیفیت خوبی است در نتیجه از آن برای چاپ استفاده می کنند. همچنین شما می توانید وکتور را  به فرمت رستر هم تغییر بدهید بنابرین برای استفاده در حالت های دیجیتالی نیز مناسب خواهد بود.

انواع فرمت لوگو

PNG

از PNG می توان برای کاربردهای دیجیتالی استفاده کرد. یکی از ویژگی های این تایپ این است که هنگامی که حجم آن را کاهش دهیم کیفیت تغییر نخواهد کرد. پی ان جی به خوبی می تواند رنگ های زیادی را به نمایش بگذارد. از PNG در سایت ها، شبکه های اجتماعی، فایل های ورد و مکان های دیگری استفاده می کنند.

JPG

این فرمت در میان طراحان استفاده بسیار دارد. حجم فایل های JPG  بسیار کم است در نتیجه کیفیت پایین تری نسبت به PNG دارند. این کاهش کیفیت در اثر حذف جزئیات در تصاویر JPG رخ می دهد. با این وجود از این فایل ها در وب استفاده زیادی می شود.

GIF

در لوگوهایی که تنوع رنگی زیادی ندارند می توانید از این فرمت لوگو استفاده کنید. این امر به این علت است که رنگ ها در فرمت GIF محدود هستند. ولی با این حال به دلیل این که گیف ها حجم کمی دارند در نتیجه استفاده زیادی از آن ها می شود. به دلیل وضوح و شفافیت می توان از گیف در تبلیغات متحرک هم استفاده کرد.

SVG

در این فرمت لوگو، از فرمول ریاضی به جای پیکسل استفاده شده است. این فایل ها نیز در حالت وکتور هستند. همین ویژگی باعث شده است که برای چاپ تصاویر مناسب باشند. SVG همچنین در مقایسه با PNG و   JPG حجم پایین تری دارد.

برای ساخت این فرمت خاص استفاده از نرم افزار Adobe Illustrator ضرورت دارد. اما شما می توانید از فتوشاپ نیز استفاده کنید. از SVG برای طراحی کارت بیزنس، لباس و برچسب استفاده می کنند.

EPS

این فرمت یکی از بهترین فرمت ها برای چاپ محسوب می شود. علت این امر این است که اگر اندازه عکس تغییر کند کیفیت آن ثابت خواهد ماند. به دلیل همین خصوصیت این فایل ها می توان از آن ها برای چاپ لوگو در اندازه های کوچک و بزرگ استفاده کرد. همچنین در نظر داشته باشید که نمی توانید از EPS در ورد و پاورپوینت استفاده کنید و برای باز کردن آن ها نیاز به کرل دارید.

PDF

همین طور که می دانید پی دی اف یک فرمت خاص برای خواندن متن های مختلف است ولی طراحان می توانند از آن برای طراحی لوگو نیز استفاده کنند. این که پی دی اف به صورت وکتور و یا رستر باشد تماما به برنامه ای که تصویر در آن مورد طراحی قرار گرفته است وابسته می باشد. فایل های پی دی اف قابل باز شدن توسط تمامی مرورگرها هستند.

برای طراحی لوگو بهتر است از کدام فرمت استفاده کنیم؟

ساخت لوگو با استفاده از وکتور نتیجه بهتری دارد. این امر به این دلیل است که فایل هایی که از نوع وکتور هستند را به راحتی می توان مورد ویرایش قرار داد. همچنین شما می توانید آن ها را به رستر نیز تبدیل کنید. فرمت هایی هم چون EPS، SVG و AI از نوع لوگو وکتوری هستند در نتیجه برای طراحی لوگو مناسب می باشند. حال اگر لوگوی شما در وب قرار است مورد استفاده قرار گیرد می توانید تنها نسخه PNG و یا JPG را به کارفرما تحویل دهید.

چند نکته درباره فرمت فایل لوگو

فرمت PNG به دلیل این که کیفیت رنگ ها را به خوبی حفظ می کند برای استفاده در طراحی لوگو بسیار مناسب است. شما می توانید از این فرمت برای پاورپویت و خبرنامه استفاده کنید.

این مقاله را حتما بخوانید: یک لوگو حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟!

فرمت PDF در میان فرمت لوگوهای مختلف استفاده راحت تری دارد. علت این امر این است که می توانید به راحتی آن را با هر مرورگری باز کنید. در پایان باید گفت که هر یک از فرمت های گفته شده دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند که انتخاب آن ها بستگی به نظر و استفاده ای دارد که قرار است از آن بکنید.

 

تاریخچه لوگو اپل

احتمالا کمتر کسی است که با نام اپل و محصولات شگفت انگیز آن آشنایی نداشته باشد. این شرکت آمریکایی در کالیفرنیا مستقر است. خدماتی که شرکت اپل ارائه می دهد شامل موبایل، لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی است. این شرکت هم چنین خدماتی در حوزه آنلاین را نیز ارائه می دهد. از آنجایی که طراحی لوگو اپل یکی از شناخته شده ترین نمادهای بصری است، بر آن شدیم تا به جزئیاتی در این رابطه بپردازیم.

آرم اپل

تولد برند اپل

تاسیس شرکت اپل توسط سه نفر به نام های استیو وزنیاک، جابز و رونالدوین در سال ۱۹۷۶ میلادی در جهت طراحی کردن سیستم های کامپیوتری صورت گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از موفق ترین اشخاص در حوزه فناوری اولین بار از شرکت خودش اخراج شده بود! مسائل خاصی باعث شده بود تا استیو جابز در سال ۱۹۸۵ از شرکت اخراج گردد اما در سال ۱۹۶۶ جابز دوباره به مدیرعاملی شرکت اپل بازگشت.

اوج گیری اپل

در سال ۲۰۰۱ آی پد در شرکت اپل مورد تولید قرار گرفت بعد از آن فروشگاه آیتیونز که در زمینه فروش موزیک فعالیت می کند مورد تاسیس قرار گرفت و در همین سال ها بود که شرکت اپل به عنوان یکی از برترین شرکت ها در حوزه فناوری  لوازم الکترونیکی در تمام دنیا به شهرت رسید. همین امر موجب شد که در سال ۲۰۰۷ شرکت اپل با برداشتن نام شرکت تنها از اسم اپل استفاده کند و از آن روز تا به حال همگان این شرکت را به نام اپل می شناسند.

شاید داستان چگونگی شکل گیری این اسم برایتان جالب باشد پس توضیحاتی در این باب به شما خواهیم داد.

انتخاب نام اپل

استیو جابز زمانی که دارای رژیم غذایی سختی بوده و تنها می توانسته از میوه استفاده کند حین بازدید از باغ سیبی با خود فکر کرده است که انتخاب سیب می تواند بسیار با طراوت و جذاب باشد. همان طور که قبلا هم ذکر شد نام شرکت در ابتدا به نام apple computer Inc بوده است که پس از تصمیم گیری درباره تغییر نام آن به اپل خالی منتهی شده است که در این باب می توان گفت که شرکت قصد داشته تا محصولات بسیار متنوعی را ارائه دهد.

لوگوتایپ اپل

اگر شرکت سامسونگ اولین شرکت تولید کننده وسایل الکترونیکی بوده است شرکت اپل دومین شرکت بزرگی است که در این حوزه فعالیت دارد. برند مذکور سالانه درآمد زیادی را برای شرکت فراهم می کند که ارزش آن بالغ بر صد وهجده میلیارد دلار برآورد شده است.

 

داستان لوگو از زبان جانوف

در سال ۱۹۷۶مسیر رفتن من به سرکار همیشه از میان کوچه باغ ها عبور می کرد. این بوستان ها در منطقه سیلیکون واقع شده بودند. در این منطقه شرکت هایی همانند hp و intelمشغول فعالیت بوده اند. منطقه مورد بحث دارای آب و هوای بسیار شگفت انگیزی بود. اگر بخواهم آن را با جایی در اروپا مقایسه کنم می توانم از کوه های آلپ نام ببرم.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

ولی متاسفانه بعد از مدت زمانی کوچه باغ و بوستان ها جای خود را به شرکت های بزرگ کامپیوتری دادند. من ابتدا در شرکت رجیس مک کنا مشغول به فعالیت بودم با این که شرکت ما چندان شناخته شده نبود ولی بعد از مدتی موفق شد توجه بقیه را به خود جلب کند. در همان زمان ها بود که شرکت اپل برای طراحی لوگو به نزد من آمد. با این که لوگوی قبلی به تازگی طراحی شده بود ولی از من درخواست شد تا لوگوی جدیدی برای آن ها طراحی کنم.

لوگو شرکت اپل

 

من به شخصه علاقه زیادی به انجام این کار داشتم. در آن زمان هنوز امکانات پیشرفته برای طراحی وجود نداشت و ما از وسایل ابتدایی هم چون کاغذ و ماکت و رنگ استفاده می کردیم. پس می توان گفت که لوگوی اپل کاملا به صورت دستی طراحی شد. طراحی لوگو برای من واقعا یکی از مهمترین کارهای زندگی ام بود چون باید الگویی رو طراحی می کردم که علاوه بر خاص بودن مورد قبول تمام مردم نیز واقع شود.

حتما بخوانید: یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد

پس من تصمیم گرفتم که با توجه به این که اسم شرکت اپل است از یه سیب استفاده کنم البته سیب من به صورت رنگی بود. دلیل این امر این است که در آن زمان اپل روی این موضوع که کامپیوترهایشان رنگی است تمرکز داشتند همچنین به دلیل این که استفاده از کامپیوتر چندان در میان مردم جا نیوفتاده بود استفاده از رنگ های متنوع تصوری گرم و خوشایند را برای مردم ایجاد می کرد. طراحی این لوگو به مدت ۲ هفته به طول انجامید و نتیجه کار بسیار راضی کنند بود.

تاریخچه لوگو اپل

نخستین لوگو شرکت اپل به وسیله شخصی به نام رونالدوین مورد طراحی قرار گرفت. این لوگو نشان دهنده نیوتن بود که در زیر درخت سیب نشسته است. اما پس از چندی طرحی که توسط جانوف طراحی شده بود جایگزین این طرح شد. طرحی که توسط این شخص طراحی شده بود سیبی گاز زده بود که با رنگ های مختلفی تزئین شده بود.

جانوف در ابتدا طرح های مختلفی را به جابز ارائه کرد. از نظر جابز بهتر بود تا از رنگ هایی استفاده شود که نشان دهنده عمل کردن اپل به اصول انسانی باشد همین طور از طرح سیب در حالت گاز زده استفاده شد تا با شکلی هم چون گوجه مورد اشتباه قرار نگیرد. البته نظریاتی حاکی از این وجود دارد که سیب گاز زده نشان از دانشمندی به نام آلن تیورینگ دارد.

تاریخچه لوگو اپل

وی در علوم مختلف ریاضی، فلسفه و کامپیوتر بسیار برجسته بود و حتی از او به عنوان پدر کامیپوتر نیز یاد می کنند. در کنار جسد این دانشمند سیبی نیم گاز زده پیدا کردند که تحقیقات نشان داد وی بر اثر خوردن این سیب که آلوده به سیانور بوده است خودکشی کرده است.

یک سال بعد یعنی در ۱۹۹۷ از سیب گاز زده به صورت تک رنگ استفاده شد. از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۳ لوگو به صورت آبی روشن بود و در سال های ۲۰۰۷ – ۲۰۱۳ از حالت شیشه ای برای لوگو اپل استفاده می شد.

از۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ رنگ لوگوی اپل آبی روشن بود و از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ تم شیشه‌ای شفاف برای لوگوی اپل به کار می‌رفت و از این طرح تا به امروز استفاده شده است.