اصول طراحی لوگو، ۷ اصل مهم

یکی از کارهایی که هر کسب و کار باید در اولویت قرار دهد، طراحی لوگو است. لوگو ماندگار کسب و کار شما را معتبر نشان می دهد و اعتماد مخاطبان را به دست می آورد. اما طراحی تصویر برند نباید کاری ساده و پیش پا افتاده تلقی شود. توجه به اصول طراحی لوگو برای خلق لوگویی خاص که بتواند نقشی مهم در موفقیت کسب و کار ایفا کند ضروری است.

هر کسب و کاری باید به فکر طراحی ست اداری مانند بروشور و سایت برند باشد. طراحی لوگو از همه این موارد مهم تر است. زیرا در همه آن ها درج خواهد شد و به مخاطبان کمک خواهد کرد کسب و کار را در کسری از ثانیه شناسایی کنند. در ادامه، به ۷ قاعده مهم و ابدی طراحی لوگو می پردازیم تا به شما در طراحی آرمی که همگان آن را زیبا و حرفه ای محسوب کنند یاری کنیم.

اهمیت اصول طراحی لوگو

هدایت کسب و کار به سوی موفقیت کار آسانی نیست. بهتر است بدانید ۸۰ درصد از شرکت ها در اولین سال تأسیس شکست می خورند. از این ۲۰ درصد باقی مانده نیز تنها تعداد محدودی از شرکت ها می توانند چهار سال در این بازار پر رقیب به فعالیت ادامه دهند. این تعداد محدود همان کسب و کارهایی هستند که برای ساخت هویت بصری بیشتر از سایرین تلاش می کنند. شکست خورده ها نیز کسب و کارهایی هستند که هیچ توجهی به برندسازی نمی کنند.

اگر کسب و کارها می خواهند از رقبای خود پیشی بگیرند باید طراحی لوگو را امری مهم تلقی کنند. ارتباط تصویری از طریق ابزارهایی مانند تصویر برند همانند طرح بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا می تواند در برقراری ارتباط با مخاطبان نقشی اساسی ایفا کند و کسب و کار را به سوی موفقیت سوق دهد. منحصر به فرد بودن این ارتباط تصویری نکته ای است که حتما باید به آن توجه کنید.

اصول طراحی لوگو

نمونه لوگو های اصولی

اگر می خواهید نظر مخاطبان را به کسب و کار جلب کنید، باید طراحی لوگو را مهمترین مرحله محسوب کنید. نماد بصری برند می تواند ابزار بازاریابی برند شما باشد. به عبارت دیگر، کالاها و خدمات کسب و کار را به مخاطبان معرفی کرده و آن ها به خرید ترغیب کند. البته تنها در صورتی می توانید از این مزایا بهره مند شوید که به اصول طراحی لوگو توجه کنید. اصول طراحی آرم عبارت اند از:

 • اصل سادگی لوگو

نماد بصری برند حرفه ای باید ساده و تمیز باشد. نباید از شکل های پیچیده استفاده کنید. زیرا مخاطبان نمی توانند مفهوم آن را درک کنند. هر چه به اصل سادگی بیشتر توجه شود، لوگو تاثیر بیشتری روی مخاطبان خواهد گذاشت. این لوگو در اندازه های کوچک استفاده خواهد شد. بر این اساس، از طراحی لوگویی پر از جزئیات خودداری کنید.

بهترین آرم جزئیات بسیار کمی دارد که مخاطبان به آسانی می توانند آن ها را به خاطر بسپارند. اگر جزئیات هیچ پیامی به مخاطبان انتقال نمی دهد، بهتر است حذف شوند. اگر به لوگوهای مشهور جهان نیز نگاهی کنید، خواهید دید که اغلب آن ها اصل سادگی را رعایت کرده اند و در اصلاح لوگو مینیمال محصوب می شوند.

بهتر است بدانید اگر از چندین رنگ، چندین فونت و تزئینات بسیاری استفاده کنید، مخاطب نخواهد توانست روی تصویر برند تمرکز کند. نباید آرمی طراحی کنید که برای درک پیام آن نیاز به توضیحات باشد. بهترین آرم، آرمی است که همه مخاطبان با هر سطحی از تحصیلات بتوانند در کمترین زمان پیام آن را درک کنند.

 • اصل ماندگاری لوگو

بهتر است لوگویی ماندگار طراحی کنید که پس از سال ها نیاز به تغییر نداشته باشد. صاحب شرکتی کوچک هستید و بودجه کافی برای طراحی چنین لوگویی ندارید؟ بهتر است بدانید تغییرات آینده تاثیراتی منفی روی کسب و کار خواهند داشت. برای مثال، مشتریان سردرگم خواهند شد و ممکن است محصولات رقیب را انتخاب کنند.

از ترندهایی که به زودی عمرشان به پایان خواهد رسید الهام نگیرید. زیرا در این صورت، آرم شما نیز در نظر مخاطبان قدیمی تلقی خواهد شد. از رنگ ها و شکل های مدرن استفاده کنید تا آرمی ماندگار داشته باشید و نیازی برای تغییر بخش های مختلف لوگو در سال های آینده نباشد.

 • استفاده صحیح از رنگ

لوگو اصولی پیکتوگرام

رنگ لوگو مناسب می تواند نقشی مهم در جذاب دیده شدن تصویر برند ایفا کند. معنی هر یک از رنگ ها را پیدا کنید و از آن ها هوشمندانه استفاده کنید تا صاحب لوگویی خاص و جذاب شوید. رنگ ها می توانند روی مخاطبان تاثیر بگذارند و آن ها را به خرید محصولات ترغیب کنند. برای مثال، آرمی با رنگ قرمز می تواند احساساتی مانند انرژی و عشق را به مخاطبان انتقال دهد.

اگر مخاطبان کسب و کار جوان هستند، رنگ قرمز مناسب است. آبی نیز می تواند نشانگر دوستی باشد. شبکه های اجتماعی مانند توییتر، تلگرام و لینکدین آرمی به رنگ آبی دارند تا چنین پیامی را به مخاطبان انتقال دهند. اگر مخاطبان شرکت شما اغلب بانوان هستند، می توانید از رنگ صورتی که نشانگر ملایمت است استفاده کنید. رنگ سبز برای کسب و کارهای دوستدار طبیعت و سلامت مناسب محسوب می شود.

رنگ های معانی بسیاری دارند که نمی توانیم به همه آن ها در اصول طراحی لوگو اشاره کنیم. بر این اساس، بهتر است روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید. رنگ هایی را انتخاب کنید که احساس مورد نظر شما را به مخاطبان منتقل می کنند.

 • اصل انعطاف پذیری و چند منظوره بودن لوگو

آرم در اندازه های مختلف و در مکان های مختلف استفاده خواهد شد. بر این اساس، آرم باید در اندازه های کوچکی مانند کارت ویزیت، جا کلیدی و فلش مموری تبلیغاتی یا اندازه های بزرگی مانند بنرهای اتوبان ها به خوبی دیده شود.

اگر از جزئیات بیش از اندازه ای در طراحی لوگو استفاده کنید، در اندازه های کوچک دیده نخواهد شد و مخاطب لوگوی شما را زشت قلمداد خواهد کرد. در استفاده از رنگ ها و خطوط زیاده روی نکنید. بهتر است بدانید گریدهای طراحی می توانند به شما کمک کنند اصل انعطاف پذیری یا همان تطبیق پذیری را رعایت کنید و صاحب نشانه ای متوازن شوید.

نکته مهم دیگر این است که چاپ رنگی همیشه به صرفه نیست و گاهی مجبور خواهید شد تراکت های سیاه و سفید چاپ کنید یا کسب و کار خود را در روزنامه های سیاه و سفید تبلیغ کنید. بر این اساس، مطمئن شوید نشانه سیاه و سفید به خوبی نشانه رنگی می تواند نظر مخاطبان را به محصولات و خدمات شرکت جلب کند. اگر آرم سیاه سفید نتواند روی مخاطبان تاثیر بگذارد، چاره ای جز صرف هزینه برای طراحی دوباره لوگو وجود ندارد.

 • آرم باید بتواند در ذهن مخاطب حک شود

نمونه لوگو اصولی مینیمال

شرکت های مشهور دنیا مانند اپل، ال جی، مک دونالد، کوکاکولا و سامسونگ توانسته اند به خوبی آرم خود را ملکه ذهن مخاطبان کنند. می توان گفت نشانه این برندها یک شاهکار محسوب می شود. بر این اساس، طراحی نماد بصری برند باید به گونه ای باشد که مخاطبان در همان اولین نگاه آن را به خاطر بسپارند. اگر نتوانید در چند ثانیه مخاطب را به خرید محصولات خود ترغیب کنید، او از محصولات رقیب استفاده خواهد کرد.

یکی دیگر از مهمترین اصول طراحی لوگو این است که سعی کنید پیامی منحصر به فرد به مخاطبان انتقال دهید. پیامی که هیچ گاه در گذشته توسط برندی دیگر استفاده نشده است. برای مثال، به آرم نایک توجه کنید. این آرم که اصل سادگی در آن به خوبی قابل مشاهده است پیش از برند نایک توسط هیچ کسب و کاری دیگری استفاده نشده است. اگر می خواهید صاحب نشانه ای به یاد ماندنی شوید، بهتر است طراحی لوگو را به طراحان متخصص و باتجربه بسپارید.

 • لوگو باید با هدف و حوزه فعالیت کسب و کار متناسب باشد

فرض کنید صاحب یک شهربازی مخصوص کودکان هستید. آرمی رنگی و شاد برای چنین کسب و کاری مناسب است. اما این آرم برای برای شرکت حقوقی و شرکت های مشابه مناسب نیست. شرکت های حقوقی باید آرمی جدی داشته باشند.

 • توجه به تاریخچه برند

گاهی تغییر لوگو برای داشتن آرمی ساده تر و ماندگارتر ضروری است. با این کار به مخاطبان نشان می دهید که همراه با زمان تغییر پیدا کرده اید و به برندی بهتر تبدیل شده اید. البته نباید از تاریخچه برند در طراحی نشانه جدید غافل شوید. به عبارت دیگر، نباید پیام لوگوی پیشین را همراه با مسیری که کسب و کار طی کرده است فراموش کنید. از نادیده گرفتن تاریخچه برند خودداری کنید و سعی کنید آرم جدید را شبیه آرم پیشین طراحی کنید.

لوگو منحصر به فرد بهتر است یا آرمی شبیه آرم های مشهور؟

با کمک اصول طراحی لوگو، آرمی منحصر به فرد طراحی کنید تا صاحب دارایی گرانبهایی شوید. هر چه منحصر به فردتر باشید، مخاطبان بیشتری به سوی کسب و کار شما جذب خواهند شد. طراحان حرفه ای و باتجربه می توانند به شما کمک کنند صاحب چنین لوگویی شوید و در مسیر موفقیت قرار گیرید.

اگر مخاطبان پس از مشاهده نماد بصری برند شما، آرم برند دیگری را به خاطر بیاورند، شما در طراحی لوگو شکست خورده اید. حتی اگر طراحی آرمی مشابه دیگران کسب و کار شما را به سوی شکست هدایت نکند، کاری غیر قانونی انجام داده اید و مخاطبان شما را برندی معتبر محسوب نخواهند کرد.

در شرکت طراحی لوگو ایده پردازان به عنوان یک آژانس خلاق هویت بصری، برند ها بر اساس قواعد برندسازی تحلیل و بر مبنای قواعد زیباشناسی پیاده سازی و اجرا می گردد. مشتریان ایده پردازان را برند های خوب داخلی و نام های تجاری از آمریکا، سوئد، آلمان، انگلستان، ترکیه و … تشکیل می دهند که این خود مهر تاییدی بر اجرای اصولی نماد تجاری در ایده پردازان است

آشنایی با اصول طراحی لوگو ورزشی

اگر می خواهید در حوزه ورزش فعالیت کنید، یکی از نخستین کارهایی که باید انجام دهید طراحی لوگو ورزشی است. آرم ورزشی نشانگر ارزش های تولیدی شماست. به عبارت دیگر، زمانی که مخاطبان نشانه شما را می بینند به ارزش های تولیدی شما فکر می کنند. البته برای اینکه لوگو ورزشی بتواند برند شما را در مسیر پیشرفت قرار دهد، رعایت اصول طراحی لوگو ورزشی الزامی است. در ادامه، به تمام مواردی که باید در طراحی لوگو ورزشی بدانید خواهیم پرداخت.

نخستین لوگو ورزشی

لوگو NBA و لوگو ریباک

لوگو NBA و لوگو ریباک

اگر طرفدار تیمی باشید، به احتمال زیاد نسبت به نشانه آن نیز تعصب خواهید داشت. تمام خاطرات منفی و مثبت را با دیدن نشانه تیم محبوب و تیم های رقیب به یاد خواهید آورد. اطلاعاتی از نخستین لوگو ورزشی در دست نیست اما آرم NBA و ریباک را می توان یکی از اولین لوگوهای ورزشی محسوب کرد. بقیه تیم های ورزشی نیز برای اینکه بتوانند در رقابت متمایز دیده شوند و احتمال پیروزی آن ها افزایش یابد، تصمیم گرفتند اقدام به طراحی تصویر برند کنند.

به نشانه ای که مخاطبان با دیدن آن در کسری از ثانیه به برند فکر می کنند، آرم و لوگو ورزشی گفته می شود. زمانی که لوگو مشهورتر شود، می توان آن را نماد بصری برند محسوب کرد. برای مثال، اگر چند حلقه متصل به یکدیگر را مشاهده کنید، فورا به المپیک فکر خواهید کرد. پس لوگو المپیک را می توان یک نماد بصری قدرتمند به شمار آورد.

لوگو المپیک

لوگو المپیک

اگر در خیابان تصویر یک دمبل را مشاهده کنید، به احتمال زیاد تصور خواهید کرد که این تصویر ارتباطی با بدنسازی دارد. بر این اساس، اگر می خواهید یک سالن بدنسازی تأسیس کنید، بهتر است از طراح بخواهید از تصاویری مرتبط به آن مانند دمبل یا سایر لوازم ورزشی استفاده کرده و خصوصیات خاص کسب و کارتان را به آن اضافه کند.

نکات مهم در طراحی لوگو ورزشی

مطمئن شوید هویت آرم پویاست و به مهندسی احساسی توجه کنید. سه نکته اصلی که باید در طراحی یک تصویر برند حرفه ای رعایت شوند، تناسب با حوزه کسب و کار، سادگی و منحصر به فرد بودن به شمار می روند. همچنین بخش های مختلف نشانه مانند فونت و رنگ باید با یکدیگر هماهنگ باشند. برخی فکر می کنند رعایت این اصول فقط برای طراحی لوگو فوتبال ضروری است. ولی بهتر است بدانید هر کسب و کاری که می خواهد در حوزه خود موفق شود باید لوگویی طبق اصول طراحی کند.

لوگو ورزشی

طراحان حرفه ای تمام نکات را رعایت می کنند و نشانه ای باکیفیت و جذاب به کارفرما تحویل می دهند. برخی از نکات مهم در طراحی لوگو ورزشی عبارت اند از:

 • توجه به دیدگاه ها

هر رشته ورزشی دیدگاه های مخصوص به خود را دارد. این دیدگاه ها ممکن است قدمتی طولانی داشته باشند. در طراحی لوگو ورزشی باید از این دیدگاه ها برای طراحی نشانه ای با قدرت بالا و پر معنی استفاده شود. استفاده از دیدگاه در بهترین شکل تنها از پس متخصصان حوزه طراحی لوگو برمی آید.

 • توجه به تاریخچه تیم ورزشی

هر تیم ورزشی در زمان معینی تأسیس شده و از آن زمان اتفاقات مختلفی برای آن رخ داده است. در برخی از لوگو های تیم های مشهور جهان این تاریخچه به خوبی دیده می شود. طراحان حرفه ای باید ابتدا با تاریخچه هر تیم ورزشی آشنا شوند و آن را در طراحی نشانه استفاده کنند. اگر به جای استفاده از خدمات طراحان حرفه ای، از سایت های آنلاین یا اپلیکیشن های رایگان طراحی لوگو استفاده کنید، امکان توجه به تاریخچه وجود ندارد.

 • توجه به رشته ورزشی

هر رشته ورزشی دارای ویژگی های خاص و متمایزی است. طراح باید با این ویژگی ها آشنا باشد. برای مثال، اگر قصد طراحی آرم برای تیم بسکتبال دارید، می توان از شکل توپ بسکتبال در طراحی استفاده کرد. همچنین اگر می خواهید برای تیم واترپولو نشانه ای طراحی کنید، بهتر است لوگو ارتباطی با آب داشته باشد. اگر به رشته ورزشی توجه نشود، هیچ یک از افراد مرتبط به این رشته آرم شما را زیبا محسوب نخواهند کرد.

 • طرفداران رشته ورزشی

طراح باید به خوبی با طرفداران رشته ورزشی نیز آشنا باشد. طرفداران هر یک از رشته ها خصوصیات خاص خود را دارند. منظور ما این است که آرم باید با توجه به روحیه طرفداران طراحی شود تا طرفداران آن را لوگویی مناسب و بدون نقص محسوب کنند. اگر به این نکته توجهی نکنید، آرم جذاب نخواهد بود و نخواهد توانست خود را در ذهن مخاطبان حک کند. به عبارت دیگر، می توان گفت با عدم رعایت این نکته، احتمال موفقیت لوگو به شدت کاهش خواهد یافت.

 • استفاده از لوگوتایپ

در لوگوتایپ، اسم کسب و کار یا تیم ورزشی همراه با آرم استفاده می شود. فونت لوگوتایپ ورزشی باید انرژی و قدرت را به مخاطبان نشان دهد. بر این اساس در انتخاب فونت و رنگ آن نهایت دقت را بکنید. اگر نمی دانید کدام فونت برای برند شما مناسب ترین است، می توانید با طراحان باتجربه این حوزه مشورت کنید و این امر را به آن ها بسپارید. زیرا این افراد اطلاعات جامعی از انواع فونت ها دارند و لازم نیست برای پیدا کردن مناسب ترین فونت زمان زیادی صرف کنند.

مراحل طراحی آرم ورزشی چیست؟

قبل از هر کاری باید با طوفان فکری آشنا شوید. طوفان فکری به معنی ترسیم کردن تمام ایده ها و شکل ها روی کاغذ است. اگر این کار انجام گیرد، هر ایده ای می تواند ایده بهتری را به شما نشان دهد. همچنین قادر خواهید بود شکل ها و نشانه های مختلفی را برای طراحی بهترین نماد بصری برند داشته باشید.

در مرحله بعدی این نشانه ها را با یکدیگر ترکیب کنید. منظور ما این است که آرم های نوشتاری و تصویری را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید در طراحی لوگو ورزشی موفق عمل کنید. مطمئن شوید هر یک از بخش هایی که در کنار هم قرار خواهند گرفت با یکدیگر همخوانی دارند.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که شکل ها باید متناسب با حوزه فعالیت شما باشد. برای مثال، اگر صاحب یک باشگاه بدنسازی هستید، از شکل های اسب یا کرگدن استفاده نکنید. البته اگر این شکل ها به هویت کسب و کار مرتبط هستند، استفاده از آن ها مانعی ندارد.

بهترین نوع لوگو برای صنف ورزشی چیست؟

لوگو رئال مادرید

لوگو رئال مادرید

اگر می خواهید بهترین آرم را داشته باشید، به اصل سادگی توجهی ویژه کنید. اگر طراح بتواند متن کوتاهی را به آرم بیفزاید، احتمال موفقیت آن چندین برابر خواهد شد. نوع تصویری بهترین نوع محسوب می شود. برای مثال، اگر نشانه باشگاه رئال مادرید را در مقاله ای ببینید، به احتمال زیاد فکر خواهید کرد این یک مقاله ورزشی است.

بهترین اشکال برای صنف ورزشی چیست؟

 

اگر به محبوب ترین لوگوهای ورزشی جهان نگاهی کنید، خواهید دید که بسیاری از آن ها از شکل دایره برای طراحی استفاده کرده اند. دلیل این امر این است که طبق علم روانشناسی، اشکال گوشه دار نمی توانند حس پویایی را به خوبی به مخاطبان انتقال دهند. اشکالی مانند دایره و بیضی می توانند این حس پویایی را در هر حالتی حفظ کنند.

بهترین رنگ برای ساخت نماد ورزشی چیست؟

لوگو نایک

لوگو نایک

اگر به نشانه های دنیای فوتبال نگاه کنید، می توانید رنگ های مختلفی را مشاهده کنید بر این اساس در طراحی لوگو ورزشی می توانید از رنگ های مختلفی استفاده کنید. اگر نمی توانید بهترین رنگ را انتخاب کنید، ما به شما توصیه می کنیم رنگ های تند را در طراحی آرم به کار ببرید. رنگ هایی تندی که انرژی و قدرت را نشان می دهند مناسب تر هستند.

سخن آخر

مهمترین نکته در طراحی لوگو ورزشی این است که به هویت رشته ورزشی توجه کنید. نشانه های ورزشی نیز همانند نشانه های تجاری برای اینکه از رقبا حرفه ای تر دیده شوند طراحی می شوند. بر این اساس سعی کنید رقبای خود را به خوبی بشناسید و از این شناخت برای طراحی آرمی بهتر و با خطاهای کمتری استفاده کنید.

از طراحی آرمی مشابه نشانه رقبا خودداری کنید. آرمی طراحی کنید که رقبا و طرفداران آن ها نتوانند ایرادی از آن پیدا کنند. در صورتی که از طراحان حرفه ای کمک بگیرید، می توانید چنین لوگویی داشته باشید.

اصول طراحی لوگو سالن زیبایی

اولین آرایشگاه های مو در قرن پانزدهم میلادی شروع به کار کردند. جالب است بدانید همه آشوری ها موهای خود را فر می کردند. امروزه روش های آرایش بسیار پیشرفته شده است. آرایشگاه ها برای متمایز شدن و حرفه ای دیده شدن در بازار پر از رقیب، بهتر است همانند کسب و کارهای دیگر طراحی لوگو را در اولویت قرار دهند. در ادامه، با ما همراه باشید تا با اصول طراحی لوگو سالن زیبایی آشنا شوید تا بتوانید بهترین لوگو را برای کسب و کار خود طراحی کنید.

مهمترین ویژگی های طراحی لوگو سالن زیبایی

اگر آرایشگاهی می خواهد از سایر رقبا پیشی بگیرد، باید بهتر از آن ها آرایش کند. این موضوع در طراحی نماد بصری برند آرایشگاه نیز اهمیت دارد. اگر می خواهید مشتریان رقبای را از آن خود کنید، باید تصویری برندی جذاب خلق کنید. اگر طراحی لوگو موضوعی جدید برای شماست، این موارد را حتما در طراحی لوگو آرایشگاه در نظر بگیرید:

 • نشانه باید بتواند پیام آرایشگاه شما را به مخاطب منتقل کند. دنبال کلماتی باشید که خدمت و پیام آرایشگاه را نشان می دهند.
 • در انتخاب اشکال و سایر اجزای آرم، مخاطبان آرایشگاه را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر آرایشگاه زنانه ای دارید، از لبه های تیز در طراحی آرم استفاده نکنید.
 • مقالاتی درباره روانشناسی رنگ ها بخوانید و بهترین رنگ ممکن را برای آرایشگاه انتخاب کنید. مطمئن شوید رنگ های مورد نظر بسیار تند یا بسیار روشن نیستند و با یکدیگر هماهنگ هستند.
 • بهتر است از فونت های مدرن در طراحی آرم استفاده کنید. اگر از فونت قدیمی استفاده کنید، مخاطبان تصور خواهند کرد آرایشگاه شما از نظر تجهیزات و روش های آرایش به روز نیست. مطمئن شوید فونت خوانا و منظم است.
 • اندازه آرم نباید بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد. اندازه آرم باید برای انواع تبلیغات مجازی و فیزیکی، سایت و شبکه های اجتماعی آرایشگاه مناسب باشد.

انواع لوگو آرایشگاه

نمونه لوگو سالن زیبایی زنانه

آرم آرایشگاه زنانه: در آرایشگاه های زنانه ممکن است خدماتی مانند آرایش چهره و ماساژ نیز ارائه شود؛ بر این اساس، طراح آرم می تواند از نمادهای مختلفی برای طراحی استفاده کند. رنگ هایی مانند صورتی، بنفش و طلایی برای آرم آرایشگاه زنانه مناسب است.

آرم آرایشگاه مردانه: پیرایش تنها خدمتی است که در بیشتر آرایشگاه های مردانه ارائه می شود؛ بر این اساس، نباید نشانه ای مرتبط به زیباسازی چهره داشته باشید. در آرم بیشتر آرایشگاه های مردانه از اشکالی مانند قیچی و شانه با رنگ هایی مردانه استفاده می شود.

آرم آرایشگاه بچه گانه: یکی از انواع لوگو آرایشگاه، مرتبط با کودکان و خردسالان است . در طراحی لوگو برای چنین کسب و کاری لازم نیست حتما از اشکال مرتبط به آرایشگاه استفاده کنید. یک طرح بچگانه که دارای چند ابر، ستاره یا گل است می تواند مناسب آرم آرایشگاه بچه گانه باشد.

اهمیت لوگو آرایشگاه

از آنجایی که آرمی حرفه ای می تواند مشتریان را در نخستین نگاه جذب کند، نماد بصری برند شما محسوب می شود. در این دنیای پر از رقیب بدون تبلیغات نمی توانید موفق عمل کنید. اگر تبلیغات شما آرمی نداشته باشد، به احتمال زیاد مشتری آرایشگاه معتبرتری را انتخاب خواهد کرد. همچنین در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می توانید این آرم را در تصاویر خود درج کنید و احتمال دزدیده شدن آن ها را به حداقل برسانید.

بهتر است بدانید مردم نشانه ها را آسان تر از اسم ها به یاد می آورند؛ بر این اساس، اگر آرمی حرفه ای در بالای در سالن زیبایی درج کنید، ممکن است رهگذران را نیز جذب کنید.

نکات مهم در طراحی لوگو سالن زیبایی

لوگو سالن زیبایی

لوگو می تواند مشتریان وفاداری را برای آرایشگاه گردآوری کند و آرایشگاه را به سوی موفقیت سوق دهد؛ بنابراین، حتما در طراحی لوگو سالن زیبایی به نکات زیر توجه کنید:

 • برای شناختن بازار هدف خود تلاش کنید. چه رنگی و چه اشکالی برای این گروه جذاب است؟ شخصیتی متناسب با سن و جنسیت بازار هدف برای کسب و کار خود بسازید.
 • پیام آرایشگاه خود را در آرم بگنجانید و مطمئن شوید مخاطبان این پیام را دریافت خواهند کرد. اگر اجزای مختلف آرم مناسب خدمات آرایشگاه شما نباشد، از رقبا عقب خواهید افتاد.
 • نماد بصری برند در اذهان مخاطبان ماندگار خواهد شد و نقش مهمی در بازگشت مخاطبان ایفا خواهد کرد؛ بر این اساس، باید شما را آرایشگاهی حرفه ای نشان دهد. پس مطمئن شوید آرم شما شباهتی به سایر رقبا ندارد و خاص است.
 • رنگ ها هر یک معانی مختلفی برای مشتریان دارند. برای مثال، اگر نشانه ای به رنگ بنفش داشته باشید، نشانگر به روز بودن سالن زیبایی شماست. اگر می خواهید توجه گروه هدف را جذب کنید، لوگویی با رنگ های روشن طراحی کنید.
 • تصویر برند در شبکه های اجتماعی، روی وسایل و در سالن آرایشی استفاده خواهد شد؛ بر این اساس، مطمئن شوید ویژگی مقیاس پذیری رعایت شده است. منظور ما این است که در اندازه های کوچک یا بزرگ قابل استفاده باشد و در چشم مخاطبان جذاب دیده شود. ممکن است روزی نشانه خود را در بیلبورد خیابان بزرگی درج کنید یا محصولی بسیار کوچک به فروش برسانید. مطمئن شوید آرم مناسب چنین اندازه هایی است.
 • گاهی به دلایلی مانند قیمت بالای چاپ رنگی مجبور می شوید آرم را به صورت سیاه سفید در تبلیغات درج کنید؛ بر این اساس، لوگویی طراحی کنید که در هر نوع چاپی زیبا دیده شود.

از لوگوهای سالن های زیبایی موفق الهام بگیرید

نمونه لوگو سالن زیبایی مردانه

 • برخی از سالن های زیبایی خدمات بسیاری برای ارائه فراهم کرده اند و گاهی تنها به خدمت اصلی توجه می شود. اگر لوگو آرایشگاه رنگی آرامش بخش و اشکالی مانند پرنده و گل داشته باشد، می تواند مخاطبان را به استفاده از خدمات دیگر ترغیب کند.
 • اصل سادگی را در طراحی لوگو انواع آرایشگاه رعایت کنید. مخاطبان اغلب آرم های ساده را دوست دارند و مفهوم لوگوهای پیچیده را درک نمی کنند. اگر خدمات خود را به جنسیت ها و سنین مختلفی ارائه می دهید، نشانه ای ساده می تواند مناسب شما باشد.
 • بیشتر مخاطبان به لوگوهای لوکس جذب می شوند؛ زیرا می تواند اعتماد به نفس را به آن ها هدیه دهد. با رنگ های نقره ای و طلایی می توانید چنین حسی را در آن ها ایجاد کنید.

مراحل طراحی لوگو آرایشگاه

لوگو سالن زیبایی مردانه

 • کسب و کار خود را بشناسید. آرایشگاه شما چه اهدافی دارد و چه ارزش هایی را مهم قلمداد می کند؟
 • رقبای خود را بشناسید. چرا مخاطبان رقبای شما را به جای شما انتخاب می کنند؟
 • نشانه ای را انتخاب کنید که کسب و کار شما را به خوبی به مخاطبان معرفی می کند.
 • درباره روانشناسی رنگ ها و فونت های مختلف تحقیق کنید و مناسب ترین را انتخاب کنید.
 • خلاقیت به خرج دهید و تصویر برندی روی کاغذ طراحی کنید که پیام مورد نظر شما را به مخاطبان انتقال می دهد.
 • اکنون زمان طراحی با نرم افزارهای تخصصی مانند فتوشاپ است. این مرحله را به طراحان باتجربه بسپارید تا با هیچ مشکلی روبرو نشوید.
 • در آخر، طراح لوگو مورد نظر شما را طراحی می کند. اگر لوگو نمی تواند نقش خود را به خوبی ایفا کند، دوباره مراحل پیشین انجام خواهد شد.

لوگوهای موفق ترین آرایشگاه های جهان

 • City Barber: در طراحی این آرم خلاقانه از طرح یک شانه استفاده شده است. برج های مدرن درون این شانه توانسته است آرم را بسیار خاص جلوه دهد.
 • JD Barbers: خلاقیت در این آرم نیز به خوبی قابل مشاهده است. دسته های قیچی نام آرایشگاه را نشان می دهند.
 • Cutts: در این تصویر برند، دسته های قیچی به شکل عینک طراحی شده و سبیلی به جای بخش تیغ قرار داده شده است. بسیاری از افراد عقیده دارند چنین طراحی بسیار جذاب است و می تواند مخاطبان بسیاری را به سوی خود بکشاند.
 • Barberossa: یکی دیگر از جذاب ترین لوگوهای آرایشگاه، این نشانه زرد و قرمز رنگ است. موهای شعله مانند و قرمز جذابیت خاصی را ایجاد کرده است.
 • Pirate Saloon: در این نشانه نیز می توانید قیچی آرایشگری را مشاهده کنید که به صورت خلاقانه ای به دزد دریایی اضافه شده است. در این آرام می توان به خوبی حوزه فعالیت و اسم برند را دید.

طراحی لوگو سالن زیبایی خود را شروع کنید

اگر لوگو آرایشگاه منحصر به فرد باشد و نشانگر پیغام مورد نظر صاحبان آن باشد، به آسانی در ذهن مخاطبان حک خواهد شد. یک لوگو حرفه ای که طبق اصول طراحی شده است می تواند آرایشگاه را معتبر نشان دهد. این نشانه را می توانید در سایت، شبکه های اجتماعی و تبلیغات خود درج کنید و برند خود را به برندی مشهور تبدیل کنید.

به دنبال ویژگی متمایز آرایشگاه خود بگردید و آن را به لوگو اضافه کنید. در این صورت، قادر خواهید بود مخاطبان را به سوی استفاده از خدمات خود سوق دهید. از لوگوهای برتر الهام بگیرید و خلاقیت را فراموش نکنید.

نکاتی کاربردی در مورد طراحی لوگو با فتوشاپ

اگر لوگویی نداشته باشید همانند انسانی بدون چهره خواهید بود. هیچ کسب و کاری نمی خواهد چهره ای زشت داشته باشد؛ بر این اساس، طراحی لوگو نباید امری پیش پا افتاده تلقی شود. آرم باید به گونه ای طراحی شود که داستان برند را تعریف کند و به آسانی ملکه ذهن مخاطبان شود. طراحی لوگو با فتوشاپ و نرم افزارهای دیگر گرافیکی که بر پایه وکتور هستند ساخته می شود.

نماد بصری برند می تواند عملکردی همانند چاقویی دولبه داشته باشد. به عبارت دیگر، لوگوی غیرحرفه ای منجر به شکست کسب و کار و لوگوی حرفه ای منجر به رشد و افزایش اعتبار کسب و کار خواهد شد. نکته دیگر این است که لوگو به شما کمک می کند از رقبایی که تصویر برندی ندارند یا لوگویی غیراصولی طراحی کرده اند پیشی بگیرید.

چگونه برای طراحی لوگو با فتوشاپ ایده پردازی کنیم؟

قبل از اینکه نرم افزار فتوشاپ را باز کنید، باید بدانید چه آرمی می خواهید طراحی کنید. به عبارت دیگر، قبل از هر کاری باید اقدام به تهیه طرح اولیه که با نام اتود اولیه شناخته می شود کنید. یکی از اشتباهاتی که افراد تازه کار می کنند این است که به تهیه اتود اولیه توجهی نمی کنند و سپس در طراحی آرم با مشکلاتی روبرو می شوند.

با لوگوهای رقبا آشنا شوید

آرم های رقبای خود را مشاهده کرده و آن ها را تحلیل کنید. برای مثال، سوالاتی از زوایای مختلف طراحی کنید و به آن ها پاسخ دهید. چرا چنین رنگی برای آرم مناسب است؟ چرا چنین جزئیاتی به آرم اضافه شده است؟ به خاطر داشته باشید نباید نشانه ای شبیه به آرم آن ها طراحی کنید.

طوفان فکری را جدی بگیرید

زمانی که تحلیل آرم کسب و کارهای مشابه به پایان رسید، زمان نوشتن ایده هایی است که در این فرآیند به ذهنتان خطور کرده است. طوفان فکری به معنی نوشتن یا طراحی کردن تمام ایده ها روی کاغذی است. با این کار خواهید توانست نقشه راهی برای طراحی لوگو بسازید.

طراحی لوگو با فتوشاپ

ساخت لوگو با فتوشاپ

پس از اینکه تمام مراحل پیشین را انجام دادید، زمان طراحی لوگو با فتوشاپ فرا می رسد. از آنجایی که نسخه های مختلف فتوشاپ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، مهم نیست چه نسخه ای را در رایانه خود دارید.

برنامه فتوشاپ را باز کنید و سپس کلید Ctrl با N را به صورت همزمان بفشارید تا صفحه ای جدید باز شود. در این صفحه می توانید اندازه مورد نظر خود را تعیین کنید. ما هزار در هزار پیکسل را توصیه می کنیم. البته با توجه به طرح مورد نظر خود می توانید اندازه های دیگری را مشخص کنید. سپس روی دکمه Ok کلیک کنید.

در صفحه جدید می توانید رنگ پس زمینه را انتخاب کنید. بیشتر طراحان معمولا رنگ سفید را انتخاب می کنند؛ اما اگر می خواهید آرمی برای کافی شاپ طراحی کنید، رنگ قهوه ای مناسب است. همچنین اگر می خواهید آرمی برای شرکتی مرتبط به گیاهان طراحی کنید، رنگ سبز می تواند انتخاب مناسبی باشد. می توانید در انتخاب رنگ خلاقیت به خرج دهید.

آیا فتوشاپ تنها نرم افزار برای طراحی لوگو است؟

فتوشاپ یکی معروف ترین نرم افزارها برای طراحی لوگو یا شکل های گرافیکی محسوب می شود. گاهی به اندازه های مختلفی در طرح نیاز دارید. در این صورت، ممکن است فتوشاپ نتواند به شما کمک کند. ادوبی ایلاستریتور و کورل دراو می توانند جایگزین مناسبی برای فتوشاپ باشند. در این نرم افزارها می توانید اندازه طرح های خود را بدون کاهش کیفیت تغییر دهید.

شما می توانید از سایت های آنلاین یا نرم افزارهای دیگری نیز برای طراحی استفاده کنید. کمی جست و جو کنید تا مناسب ترین نرم افزار را پیدا کنید.

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که آرم تصویر برند شماست و کسب و کار را به مخاطبان معرفی می کند؛ بر این اساس، اگر تجربه ای در طراحی ندارید، حتما خلق نماد بصری برند خود را به افراد حرفه ای و مجرب بسپارید. این افراد دانش کاملی از رنگ ها و نرم افزارهای طراحی دارند و می تواند طرح دلخواه شما را در بهترین شکل و در زمان کمتری خلق کنند.

برخی از افرادی که نمی خواهند برای طراحی هزینه کنند، به فکر استفاده آرم های آماده در اینترنت می افتند؛ ولی بهتر است بدانید که افراد دیگری نیز همین اشتباه را تکرار کرده و از همان لوگو شما استفاده می کنند. در این صورت، آرمی منحصر به فرد نخواهید داشت و کسب و کار متضرر خواهد شد. مخاطبان شرکتی را انتخاب خواهند کرد که خدمات و محصولاتی منحصر به فرد ارائه می دهد. شرکتی که به آن ها کمک می کند آسان تر و در روشی جدیدتر به خواسته های خود را به دست آورند.

در ادامه، به اصول طراحی لوگو با فتوشاپ می پردازیم:

تناسب لوگو با کسب و کار

نمونه طراحی لوگو با فتوشاپ و ایلستریتور

لوگوی کسب و کار باید با خدمات و محصولات شما کاملا هماهنگ باشد. منظور ما این است که مخاطبان در اولین نگاه باید بتوانند اطلاعاتی درباره آن ها کسب کنند. چه مفهومی را می خواهید مخاطبان از لوگو درک کنند؟ همان را در تصویر برند بگنجانید.

برای مثال، اگر کافی شاپی هستید که همه بستنی هایش را دوست دارند، باید نشانه ای مرتبط بستنی در لوگو وجود داشته باشد. اگر تناسب لوگو با کسب و کار را رعایت کنید، مخاطبان قادر خواهند بود با نشانه ارتباط برقرار کرده و به کسب و کار اعتماد کنند

ماندگار شدن لوگو در ذهن مخاطبان

نمونه طراحی لوگو با فتوشاپ و ایلستریتور

برای اینکه نماد بصری برند بتواند چنین کاری انجام دهد، باید آن را ساده و جذاب طراحی کنید. تنها یکی از این موارد برای ماندگار شدن در ذهن افراد کافی نیست. به عبارت دیگر، سادگی و جذابیت تکمیل کننده هم هستند. دلیلی که ماندگار شدن لوگو در ذهن مخاطبان اهمیت دارد این است که در بیشتر اوقات مردم محصولی را خریداری می کنند که نشانه آشنایی داشته باشد؛ بر این اساس، اگر در ورود به ذهن مخاطبان موفق عمل کنید، در فروش محصولات و خدمات نیز موفق عمل خواهید کرد.

متمایز دیده شدن در میان رقبا

نمونه طراحی لوگو با فتوشاپ و ایلستریتور

آرم شما نباید شبیه آرم های رقبا باشد. پس مطمئن شوید لوگویی منحصر به فرد طراحی کرده اید. منظور ما این نیست که آرمی منحصر به فرد طراحی کنید و به بقیه اصول توجهی نداشته باشید. این نشانه خاص شما باید قدرت کافی برای ورود به ذهن مخاطبان را داشته باشد. از مخاطبان انتظار نداشته باشید برای به خاطر سپردن آرم تلاش کنند. اگر چنین انتظاری داشته باشید، منحصر به فرد بودن نماد بصری برند به هیچ دردی نخواهد خورد.

تخیلی نبودن

نباید از طرح های تخیلی در طراحی لوگو استفاده کنید. مخاطب برای برقراری ارتباط باید نشانه های واقعی ببیند. همچنین مخاطبان نمی توانند شکل های غیرواقعی را به خاطر بسپارند. آرم باید به نحوی نشانه ای واقعی از کسب و کار شما داشته باشد.

صمیمی و شوخ طبع بودن

اگر شرکت شما چهره ای جدی برای خود نساخته است و سعی می کند با مخاطبان صمیمی شود، می توانید آرمی با کمی شوخ طبعی طراحی کنید. در این صورت می توانید با سرعت بیشتری در ذهن مخاطبان ماندگار شوید و خاطره ای شاد در ذهن آن ها خلق کنید. حتی اگر مخاطبان تمایلی به خرید محصولات یا خدمات شما نداشته باشند، برند شما را برندی جذاب خواهند دید.

استفاده از روانشناسی رنگ ها

علم روانشناسی رنگ ها به شما کمک خواهد کرد لوگویی با جذابیت بالا داشته باشید و اعتماد مخاطبان را به دست آورید. برای مثال، رنگ آبی می تواند حس آرامش را به مخاطبان انتقال دهد و آن ها را تشویق به اعتماد به برند کند. رنگ سبز نیز می تواند طراوت و تازگی را به نشانه اضافه کند.

استفاده از اشکال هندسی با معنی

لوگوی شما نباید دارای اشکال پیچیده و غیر قابل فهم باشد. مخاطبان باید بتوانند معنی هر یک از خطوط و اشکال را به آسانی درک کنند. داستان کسب و کار خود را از طریق این اشکال ساده تعریف کنید. اگر نمی توانید چنین کاری کنید، از رنگ ها و اشکال ساده کمک بگیرید و آرمی خلاقانه بسازید.

 

با اصول طراحی لوگو کافه آشنا شوید

یکی از اولین کارهایی که باید در ابتدای راه اندازی کافی شاپ انجام دهید، طراحی لوگو کافه است. با این کار هویتی خلق خواهید کرد و کافی شاپ معتبرتر دیده خواهد شد. از آنجایی که آرم کافه در معرفی کافی شاپ به مخاطبان و جذب آن ها نقشی مهم ایفا خواهد کرد، باید اصولی در طراحی لوگو رعایت شود.همچنین زمان و هزینه قابل قبولی نیز صرف شود.

با ما همراه باشید تا در ادامه به نکاتی که به شما کمک خواهند کرد آرمی به یاد ماندنی و چشم نواز خلق کنید خواهیم پرداخت.

چرا طراحی لوگو کافه مهم است؟

کافی شاپ ها یا رستوران ها همانند سایر کسب و کارها باید نام و آرمی منحصر به فرد داشته باشند تا در تمایز از سایر کسب و کارهای مشابه موفق عمل کنند. ممکن است در یک خیابان یا حتی یک کوی چندین کافه وجود داشته باشد. در صورتی که آرمی متمایز داشته باشید خواهید توانست معتبرتر از سایر دیده شوید و مخاطبان بیشتر از سایر کافه ها به شما اعتماد خواهند کرد.

البته باید توجه کنید که آرم باید با کسب و کار همخوانی داشته باشد تا با مشتریان به آسانی ارتباط برقرار کند. برای مثال، نشانه قهوه در شکل ها و رنگ های مختلف در بیشتر کافی شاپ ها دیده می شود.

نکاتی که در طراحی لوگو کافه و کافی شاپ باید رعایت کنید!

برند های مشهور کافه و تولید قهوه

برند های مشهور کافه و تولید قهوه

ما در این به بخش به اصولی ساده خواهیم پرداخت که شما را در طراحی لوگو حرفه ای تر و تاثیرگذازتر یاری خواهند کرد. اگر لوگو کافه نتواند در اولین نگاه بر مخاطبان تاثیر بگذارد و آن ها را به سوی کافی شاپ شما جذب کند به این معنی است که در طراحی آرم کافی شاپ نتوانسته اید موفق عمل کنید. علاوه بر این موارد، آرم باید به شکلی باشد که در همان نگاه اول در ذهن مخاطبان هک شود. از مهم ترین اصولی که باید در طراحی تصویر برند کافی شاپ باید رعایت کنید، عبارت اند از:

سادگی لوگو کافه

همه کسب و کارها باید این اصل را در اولویت خود قرار دهند. هر چه آرم از سادگی بیشتری برخوردار باشد قادر خواهد بود بیشتر و با سرعت بالاتری بر اذهان مخاطبان تاثیر بگذارد. اگر نماد بصری برند پیچیده باشد و مخاطبان نتوانند معنی آن را درک کنند، تاثیری منفی خواهد گذاشت. شما می توانید آرم های مشهور بسیاری را در جهان مشاهده کنید که در عین سادگی توانسته اند برندی را به برندی محبوب و موفق تبدیل کنند.

مناسب ترین نوع لوگو

بهتر است برای انتخاب مناسب ترین نوع آرم ابتدا با انواع لوگو آشنا شوید:

 • نوشتاری: در این نوع آرم که با نام لوگو تایپ نیز شناخته می شود بر نحوه نوشته شدن نام کافی شاپ تمرکز می شود.
 • تصویری: در طراحی آرم، نماد یا تصویری به کار گرفته می شود. لوگو توییتر و اینستاگرام نمونه هایی از نوع تصویری به شمار می روند.
 • ترکیبی: ترکیب نوع نوشتاری با نوع تصویری، یکی از متداول ترین انواع آرم در جهان محسوب می شود.
 • مونوگرام: یک یا چند حرف اول اسم کافی شاپ در این نوع لوگو قابل مشاهده است. آرم مک دونالد یکی از بهترین نمونه های این نوع است.

توجه به مهم ترین بخش کافی شاپ

در این قسمت بهتر است به این سوالات پاسخ دهید: چه چیزی منجر به ایجاد تمایز میان شما و رقبا می شود؟ آیا کافه شما به شام بیشتر از صبحانه اهمیت می دهد؟ آیا کافی شاپ شما منویی پر از انواع قهوه ها دارد؟ چرا مشتریان شما را انتخاب می کنند؟ آیا میلک شیک های کافه شما بسیار محبوب هستند؟ اگر جواب شما مثبت است، بهتر است از نمادی به شکل میلک شیک در طراحی آرم استفاده کنید.

همخوانی لوگو کافه با اسم

آرمی که می خواهید برای کافه انتخاب کنید باید با اسم کافه همخوانی داشته باشد تا بتواند هویت آن را به خوبی نشان دهد؛ برای مثال، اگر اسم کافی شاپ شما، برگ پاییزی است بهتر است از یک برگ پاییزی در طراحی آرم استفاده کنید. همچنین اگر قو نام کافه شماست، می توانید بخار فنجان قهوه را به شکل قو طراحی کنید.

انتخاب بهترین فونت

بهتر است فونتی را انتخاب کنید که از خونایی قابل قبولی برخوردار باشد تا مخاطب بتواند آن را به آسانی بخواند و به ذهن خود بسپارد. اگر از فونتی ناخوانا استفاده کنید، آرم در نظر مخاطبان زشت دیده خواهد شد و در جذب آن ها به سوی کافه شکست خواهد خورد. همچنین می توانید آرمی با دستخط خودتان طراحی کنید تا خاص تر دیده شود.

انتخاب مناسب ترین رنگ

استارباکس، برند شماره یک کافه های زنجیره ای در جهان

استارباکس، برند شماره یک کافه های زنجیره ای در جهان

رنگ مورد نظر شما چه احساسی در مخاطب ایجاد خواهد کرد؟ در انتخاب مناسب ترین رنگ برای کافه حتما روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید. رنگ ها می توانند زیبایی لوگو کافه را افزایش دهند و پیام های مختلفی را به مخاطبان انتقال دهند. طراحان باتجربه توصیه می کنند از ترکیب رنگ های بی شمار پرهیز کنید و تنها یک یا دو رنگ برای آرم کافی است.

اگر طراحی لوگو کافه رنگارنگ و شلوغ باشد، تاثیری منفی خواهد گذاشت و در جذب مخاطبان موفق نخواهد بود. رنگی که انتخاب می شود باید در تمام سال های آینده برای مخاطبان جذاب باشد. نمونه بارز تمایز در انتخاب رنگ را می توان در لوگو استارباکس به وضوح مشاهده نمود.

لوگوی کافه های رقیب را بررسی کنید

از آرم های رقبا الهام بگیرید و درباره دلایل موفقیت آن ها تحقیق کنید. منظور ما این نیست که آرم رقیب موفق را بدون هیچ تغییر محسوسی برای کافه خود انتخاب کنید. برای مثال فونت آرم آن ها را تغییر دهید و آرم کافه را با روش های دیگری طراحی کنید. اگر لوگو کافه نوع تصویری رقبا از محبوبیت بالایی برخوردار است، شما نیز از این نوع آرم در طراحی بهره بگیرید. نشانه طراحی شده کاملا باید منحصر به فرد باشد تا در تمایز موفق عمل کنید.

سخن آخر

از آنجایی که نمادهایی مانند فنجان و کیک از جمله متداول ترین نشانه ها برای کافه ها به شمار می روند، ما به شما توصیه می کنیم با رعایت اصل منحصر به فرد بودن آرم از چنین نمادهایی استفاده کنید. امیدواریم توانسته باشیم به اطلاعاتی کاربردی و مفید در طراحی لوگو کافه بپردازیم. تمام این اصول را در نظر بگیرید تا در ساخت هویتی منحصر به فرد، خاص و جذاب از تمام رقبا پیشی بگیرید.

با ویژگی های طراحی لوگو فارسی آشنا شوید

لوگو تصویری برای نشان دادن هویت کسب و کار به مخاطبان است. اگر آرم به صورت حرفه ای طراحی شود، شما قادر خواهید بود در معرفی برند به جهان موفق عمل کنید. طراحی لوگو در چند روز و با کمترین هزینه نمی تواند به موفقیت کسب و کار کمکی کند. اگر چنین تصوری دارید بهتر است تجدیدنظر کنید.اصلی ترین تفاوت طراحی لوگو فارسی و غیرفارسی در نحوه نوشتار و عناصر بصری آن هاست.

در طراحی آرم فارسی هم باید به ظاهر گرافیکی و هم به فرهنگ ایرانیان توجه شود. با همراه باشید تا با مهمترین نکات طراحی لوگو فارسی آشنا شوید.

سبک های طراحی لوگو فارسی

سبک هایی که در ادامه معرفی خواهد شد در طراحی آرم فارسی و غیرفارسی استفاده می شوند.

لوگوتایپ فارسی

لوگوتایپ فارسی

لوگوتایپ فارسی

در این نوع طراحی لوگو فارسی، نام کسب و کار را با فونتی متناسب با حوزه کسب و کار می نویسند. گاهی علائم دیگری به جز نام نیز اضافه می شود. اگر نامی خوش آهنگ دارید، لوگوتایپ مناسب برند شماست. لوگوهای دیجی کالا و همراه اول نمونه هایی از این نوع آرم به شمار می آیند. گرچه این دو ساده هستند ولی طراحی آن ها بسیار حرفه ای بوده است.

مهمترین نکته در طراحی لوگوتایپ، انتخاب بهترین فونت ممکن است. اگر صاحب کسب و کاری مرتبط به کودکان هستید، باید فونتی جذاب برای کودکان انتخاب کنید. همچنین اگر سازمانی وابسته به دولت هستید، فونت نستعلیق را به شما پیشنهاد می کنیم.

مونوگرام فارسی

مونوگرام فارسی

مونوگرام فارسی

از آنجایی که در طراحی این نوع از حروف استفاده می شود به آن لوگو چندحرفی یا تک حرفی نیز گفته می شود. اگر نام کسب و کار شما طولانی است، چنین نشانه ای می تواند مناسب شما باشد. سی ان ان و بامیلو نمونه هایی از این نوع آرم محسوب می شوند.

لوگو تصویری

پیکتوگرام فارسی

پیکتوگرام فارسی

در نوع تصویری از یک تصویر مانند حیوان یا یک شی متناسب با حوزه فعالیت کسب و کار استفاده می شود. برای مثال، تصویر فنجان قهوه برای کافی شاپ ها مناسب تر است؛ زیرا مفهوم کسب و کار را به خوبی نشان می دهد. آرم شرکت هواپیمایی هما یکی از بهترین نمونه های ایرانی نشانه تصویری است.

لوگو انتزاعی

لوگو انتزاعی فارسی

لوگو انتزاعی فارسی

لوگو انتزاعی زیرمجموعه نوع پیشین محسوب می شود؛ ولی از اشیا یا حیوانات برای طراحی آن استفاده نمی شود. نوع انتزاعی به شکلی گرافیکی گفته می شود که دارای مفهومی خاص است. این نوع آرم در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مخاطبان را برای کشف مفهوم به خود جذب می کند. آرم سایپا یا بانک صادرات نمونه هایی از نوع انتزاعی هستند.

لوگو مسکات

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر

برای طراحی چنین آرمی از شخصیت های کارتونی استفاده می شود. این شخصیت ها نماینده ای از کسب و کار شما هستند و باید به درستی طراحی شوند تا بتوانند تاثیری مثبت بر مخاطبان بگذارند. لوگو علی بابا و چی توز نمونه هایی از نوع مسکات در ایران هستند.

لوگو فارسی ترکیبی

لوگو ترکیبی فارسی

لوگو ترکیبی فارسی

همان طور که از اسمش پیداست، ترکیب تصاویر یا علائم با نوشتار است. بسیاری از برندها به ویژه آن هایی که تازه شروع به کار کرده اند، چنین لوگویی طراحی می کنند تا نشانه خود را در ذهن مخاطبان هک کنند و هم اسم برند را کنار آن به مخاطبان معرفی کنند. لوگو ارج و بوتان مثال هایی برای آرم ترکیبی به شمار می روند.

کدام نوع لوگو فارسی برای کدام برندها توصیه می شود؟

هر برندی باید لوگویی متناسب با خدمات و محصولات خود داشته باشد. در ادامه توضیح مختصری در این باره خواهیم داد:

 • لوگوتایپ فارسی: اگر نمی خواهید خدمات یا محصولات خود را در کشورهای دیگر جهان بفروشید، این نوع برای برند شما مناسب است. همچنین اگر در آینده احتمال تغییر آرم وجود دارد، بهتر است این نوع نشانه را انتخاب کنید تا نام شما در ذهن مخاطبان حک شود.
 • مونوگرام فارسی: اگر کسب و کار شما صاحب نامی چند حرفی است، نوع مونوگرام می تواند بهترین آرم برای شما باشد.
 • لوگو تصویری فارسی: اگر آرم در پلتفرم های مجازی و واقعی همیشه جلوی چشم مخاطبان خواهد بود، این نوع نشانه را انتخاب کنید تا مخاطبان به نماد بصری برند شما عادت کنند و در کسری در ثانیه آن را به خاطر بیاورند.
 • لوگو ترکیبی فارسی: برخی از افراد نمی توانند منظور تصویر برند را درک کنند. اگر این تصویر را با اسم شرکت ترکیب کنید، در جذب آن ها می توانید موفق تر عمل کنید.

کدام شرکت ها نباید لوگو فارسی داشته باشند؟

مهمترین سوالی که باید در طراحی نماد بصری برند پاسخ دهید این است که آرم در چه جایی استفاده خواهد شد. اگر محصولات و خدمات شرکت را به کشورهای مختلف دنیا خواهید فروخت، نباید از نشانه ای با نوشتار فارسی استفاده کنید. شما می توانید آرمی در دو زبان فارسی و انگلیسی بسازید و برای امور خارجی از تصویر برند انگلیسی استفاده کنید.

نکات مهم در طراحی لوگو فارسی

به هیچ وجه نباید طراحی آرم را کاری آسان و پیش پا افتاده در نظر بگیرید. تصویر برند شما همین آرم شماست که ملکه ذهن مشتریان خواهد شد. به نکات مهمی که به شما کمک خواهند کرد برند خود را حرفه ای تر نشان دهید اشاره می کنیم:

 • آرم باید با حوزه فعالیت شرکت به خوبی هماهنگ باشد
 • مهمترین مفاهیم شرکت در آرم باید دیده شود
 • رنگ هایی متناسب با کسب و کار برای آرم انتخاب کنید
 • فونتی متناسب با مخاطبان شرکت برگزینید
 • اصل سادگی را فراموش نکنید
 • ظاهر آرم باید به گونه ای باشد که در اندازه های مختلف به خوبی دیده شود
 • سعی کنید از افسانه های ایرانی و فرهنگ غنی ایران در طراحی لوگو فارسی استفاده کنید

رنگ مناسب لوگو فارسی

رنگ مناسب برند خود را طبق اصول روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید تا بتوانید بیشتر روی مخاطبان تاثیر بگذارید. در ادامه، به پیغام هایی که رنگ ها انتقال می دهند می پردازیم:

 • قرمز: رنگی پر از هیجان و اشتیاق است و می تواند نشانگر خشم نیز باشد. این رنگ در مقایسه با سایر رنگ ها سریع تر توجه مردم را جلب می کند. اگر کسب و کاری متمایز و مدرن دارید، رنگ قرمز مناسب آرم شماست.
 • زرد: این رنگ نمادی برای دوستی و تشویق محسوب می شود. اگر محصولات برند شما ارزان است و جوانان مخاطب شما هستند، رنگ زرد گزینه مناسبی است.
 • نارنجی: نارنجی رنگی است که مهربانی و تغییر را نشان می دهد و مناسب شرکت های خاص است. اگر برند شما طرفداران زنان است یا محصولات لوکسی می فروشد، چنین رنگی ممکن است مناسب شما نباشد.
 • آبی: آبی رنگی قابل اعتماد است. اگر چنین رنگی را برای آرم شرکت می پسندید، سعی کنید برندی متمایزتر از رقبا باشید.
 • سبز: با سبز می توان ارتباطی قوی از نظر فرهنگی ایجاد کرد. همچنین برای کسب و کارهای مرتبط به محیط زیست نیز مناسب است.

چه فونتی برای طراحی لوگو فارسی توصیه می شود؟

فونت های فارسی بسیاری مانند نستعلیق و ایران سنس برای طراحی نماد بصری برند قابل استفاده هستند. ولی می توانید فونتی خاص نیز برای آرم مانند مثل خنداونه و رایتل نیز طراحی کنید. مهم ترین نکته این است که فونت باید با توجه به مخاطبان کسب و کار انتخاب شود.

سخن آخر

اگر می خواهید شرکت شما از روز اول تأسیس در مسیر موفقیت گام بردارد، باید در شناساندن خود به مخاطبان تلاش کنید. از آنجایی که مخاطبان در اولین نگاه آرم شما را می بینند، آرمی حرفه ای می تواند شما را در این امر یاری کند. تصویر برندی متمایز قادر است پیغام های دلخواه شما را به مخاطب انتقال دهد.

در طراحی لوگو فارسی به نوشتار از راست به چپ فارسی، تفاوت فرهنگ غنی ایرانیان با کشورهای دیگر حتما توجه کنید. گاهی برخی افراد به تقلید از لوگوهای برندهای مشهور جهان اکتفا می کنند ولی ادبیات و تمدن ما نیز می تواند منبعی عالی باشد. خلاقیت و الهام گیری از هنرهای اصیل کشورمان را فراموش نکنید.

مروری بر تاریخچه لوگو استقلال

مطمئنا یکی از پرطرف دارترین رشته های ورزشی در تمام جهان فوتبال است. علاوه بر رقابتی که بین تیم های ورزشی وجود دارد، حس و حال تماشاگران هم همیشه با هیجان زیادی همراه است. در این مطلب قصد داریم تا درباره لوگو یکی از مشهورترین تیم های ایران یعنی لوگو استقلال صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

طرفداران تیم های ورزشی برای اینکه بتوانند عشق و علاقه خود را به تیم خود نشان دهند، می توانند از لوگو ویژه تیم استفاده کرده و آن را روی وسایل مختلفی حک کنند. برای مثال حک کردن طرح لوگو روی ماگ، لباس و … از جمله روش هایی است که می تواند توجه طرفدار را نشان دهد.

معرفی برند استقلال

برند استقلال

مطمئنا هر طرفداری علاقه دارد تا از نحوه شکل گیری برند تیم خود با خبر شود. این قضیه کمک می کند تا درک بهتری نسبت به شکل گیری لوگو داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این باشگاه در ابتدا فقط یک کلوب ورزشی برای دوچرخه سواری بوده است.

در انتهای جنگ جهانی دوم بود که عده ای از ورزشکاران مشهور کشور تصمیم گرفتند تا وضعیت دوچرخه سواری در ایران را بهبود بخشند. به همین دلیل در سال ۱۳۲۴ بود که کلوب دوچرخه سواران ایجاد شد.

یکی از اشخاصی که برای این باشگاه زحمات زیادی کشیده است، پرویز خسروانی نام دارد که به خاطر تلاش های این فرد بعد از چهار سال کلوب به باشگاه ورزشی تبدیل شده است. در این زمان ورزش های مختلفی در آن انجام می شده و فوتبال یکی از آن ها بوده است. تیم استقلال در ابتدای کار از ترکیب شدن تیم های دیگر به نام های نادر و شهاب ایجاد شد و نامی که برای آن انتخاب کردند، تیم فوتبال دوچرخه سواران بوده است.

تیم مورد نظر تا سال ۱۳۲۸ همچنان با این نام به کار خود ادامه داده و در بازی های مختلفی شرکت کرده است، تا اینکه پرویز خسروانی مالکیت باشگاه را به عهده گرفته و اسم تیم به تاج تغییر کرده است.

در سال ۱۳۵۷ بود که اسم تیم ورزشی به استقلال تغییر یافت. از جمله افتخارات این باشگاه می توان به قهرمانی و نائب قهرمانی در رقابت های آسیا اشاره کرد. تیم فوتبال استقلال همچنین یکی از تیم های پرافتخار در ایران به شمار می رود.

اولین لوگو استقلال

هنگامی که برای نخستین بار کلوب ورزشی تاسیس شد، آرمی را هم برای تیم استقلال در نظر گرفتند. به دلیل اینکه اصلیت کلوب بر دوچرخه سواری بنا شده بود، در نتیجه لوگو استقلال تصویری از یک دوچرخه سوار درون قاب بود و تاریخ احداث کلوب هم زیر آن نقش بسته بود. آرم مورد نظر تا زمانی که مالکیت باشگاه تغییر یافت، روی لباس های ورزشکاران استفاده می شده است.

تکامل لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال

آرم استقلال فقط شش بار از زمان تاسیس این باشگاه تغییر کرده است. بعد از اولین لوگو استقلال چند سال بعد با عوض شدن اسم باشگاه به تاج از تصویر یک تاج برای آرم جدید استفاده کردند. چهار حلقه المپیک هم در اطراف تاج قرار داشته است.

در این لوگو حرف های تا و ج در حلقه های اطراف بوده اند و در پایین آن ها تاج به لاتین نوشته قرار گرفته است. در واقع علاوه بر اینکه این حلقه ها یادآور المپیک هستند، نشان گر چرخ های دوچرخه هم بوده اند.

در طی جریانات سیاسی و در پی رخ دادن انقلاب اسلامی ایران زمزمه هایی در خصوص انحلال باشگاه به گوش می رسد، ولی با تلاش بازیکنان، باشگاه به کار خود ادامه می دهد، اما لازم بود تا لوگویی که طرح تاج سلطنتی روی آن قرار داشت، تغییر کند.

ساختار لوگو بعد از انقلاب

بنابرین بنابر نیاز آرمی جدید برای تیم استقلال شکل گرفت. در این لوگو از رنگ های آبی و سفید استفاده شد. طرح لوگو پنج ضلعی به رنگ های آبی و سفید بود که شبیه به یک توپ چهل تکه بودند که همراه با نام باشگاه داخل یک دایره قرار داشتند.

این دایره داخل بال های یک پرنده آبی رنگ طراحی شد. بنظر می رسد که پرنده مورد نظر نماینگر آزادی است و همین طور شکل پرهای آن تداعی گر نماد الله در پرچم کشور است.

این مقاله را حتما بخوانید: تاریخچه لوگو پرسپولیس

تا سال ۱۳۷۰ از آرم مورد نظر برای لباس و همین طور پرچم این باشگاه استفاده می کرده اند. بعد از مدتی دوباره لوگو دست خوش تغییراتی شد و این بار از نمادی ویژه تر برای برند استقلال استفاده کردند. در این لوگو جدید دایره ای با کادر آبی رنگ وجود داشته است.

در داخل دایره ۳ حلقه به رنگ های سفید و آبی روشن قرار داشته است که یکی از آن ها شبیه به جقه بوده است.

همان طور که احتمالا به آن توجه کرده اید، همچنان می توانید شاهد چرخ های دوچرخه در این لوگو باشید. این طرح ساده معانی زیادی را در خود گنجانده است. از لوگو جدید استقلال در کلیه پارامترهایی که مربوط به باشگاه بودند استفاده شد. با این حال این باشگاه دوباره تصمیم گرفت تا آرمی جدید را طراحی کند.

اما آرم جدید به شکل بسیار عجیبی طراحی شده بود! در این آرم یک دلفین در بیرون از آب در حال شوت کردن یک توپ فوتبال بوده است. لوگو جدید به دلیل بی مفهومی دوباره تغییر کرد و از آرم قبلی با اندکی تغییرات استفاده شد.

در این لوگو اسم باشگاه به صورت فارسی و لاتین و همین طور زمان احداث آن داخل حلقه قرار گرفت. علاوه بر این ۲ ستاره طلایی هم در بالای حلقه قرار داده شد و این لوگو همانی است که هم اکنون برای باشگاه استقلال استفاده می شود.

مفهوم نماد استقلال

پرچم تیم استقلال

آرمی که برای برند استقلال طراحی شده است، حاوی معانی مختلفی است و حتی انتخاب رنگ ها با ظرافت صورت گرفته است. در توصیف این آرم می توان گفت که نشانی از گذشته و امیدی به آینده در آن دیده می شود.

حلقه ای که شبیه به جقه طراحی شده نشان دهنده هنر اصیل ایرانی است. همین طور می تواند بیانگر توپی باشد که با انرژی زیادی در میان حلقه ها وارد شده است. این حلقه ها پیروزی را به نمایش می گذارند.

 

فونت لوگو استقلال

فونتی که در لوگو استقلال به کار رفته است، با سایر بخش های لوگو تناسب دارد. این فونت در حالت فانتزی است و شکستگی در آن وجود ندارد. همین قضیه باعث می شود تا حس صمیمیت و یگانگی به مخاطب تلقین شود. با این حال باید گفت که فونتی که برای اسم لاتین باشگاه استفاده شده است مقداری حالت رسمی تر دارد و باعث شده تا جنبه احساسی طراحی متوازن شود.

بررسی رنگ در آرم استقلال

از همان ابتدای کار رنگ آبی و سفید در آرم های این باشگاه دیده می شده است. البته پشت این انتخاب دلیل مهمی وجود داشته است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

آبی: در حوزه روانشناسی این رنگ نشانی از امنیت و دوستی دارد. طراح با استفاده از رنگ آبی می کوشد تا حس های مورد نظر را در مخاطب ایجاد کند. اما باید توجه داشته باشید که هر طیف رنگی آبی معنی به خصوصی دارد.

این مقاله را حتما بخوانید: بررسی تاریخچه لوگو تلگرام 

چنانچه از آبی فیروزه ای استفاده کنید، نشان دهنده جوانی خواهد بود. این رنگ را می توانید در حلقه استقلال شاهد باشید. همین طور آبی فیروزه ای می تواند تداعی کننده نشان سلطنتی هم باشد.

سفید: سفید مظهر پاکی است و نشان دهنده خلوص نیت است.

طلایی: این رنگ نشانی از اشرافیت در خود دارد. می توان گفت که رنگ مورد نظر در لوگو استقلال نشان دهنده موفقیت های این تیم است.

سخن پایانی

در میان انواع لوگو و سبک طراحی نماد استقلال از نوع انتزاعی است. این نوع آرم ها در عین پیچیدگی ساده هستند. برای طراحی لوگو انتزاعی از رنگ و شکل های هندسی استفاده می کنند. برای درک مفهوم این نوع آرم ها باید اندکی تامل کنید تا بتوانید از خلال طرح به معنی آن پی ببرید.

اگر به تاریخچه نماد بصری استقلال توجه کنیم، متوجه می شویم که این نماد در طول زمان به تکامل خود رسیده است و هم اکنون شاهد بهترین ورژن آن هستیم.

 

.

مروری بر تاریخچه لوگو یوونتوس

اگر عاشق دنبال کردن لیگ های فوتبال اروپایی باشید، حتما با یک نگاه می توانید لوگو یوونتوس را تشخیص دهید. البته طراحان حرفه ای حتی اگر اهل فوتبال نباشند، با آرم زیبا و موفق یوونتوس نیز به خوبی آشنا هستند. اگر در هیچ کدام از این دو دسته قرار نمی گیرید، بهتر است بدانید یوونتوس تیمی در لیگ فوتبال کشور ایتالیاست که محبوبیتی جهانی دارد. در این مقاله، تاریخچه لوگو یوونتوس را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

آیا به نظر شما دلیل محبوبیت این برند چیست؟ بازیکنان حرفه ای یا حوزه فعالیتش؟ ممکن است هیچ کدام جواب صحیح نباشد. فرض کنید تیم یووه امروز منحل خواهد شد. نام و لوگو آن تا نیم قرن آینده پس از انحلال نیز در یاد افراد بسیاری خواهد ماند.

 

معرفی یوونتوس

لوگو یونتوس به سبک مونوگرام

یوونتوس یک برند مختص یک شهر ایتالیا نیست و یک برند ملی به شمار می رود. بسیاری از باشگاه های فوتبال جهان مانند تیم بزرگی و موفقی مانند رئال مادرید نمی توانند چنین برندی باشند. در کشور ما نیز بیشتر طرفداران هر تیم فوتبال اهل شهری هستند که تیم در آن تأسیس شده است.

تیم تجاری مارکو آجمونه مارسان در سال ۱۹۰۴ میلادی باشگاه یووه را خرید و شروع به برندسازی کرد. در سال بعدی، مارکو از لباس تیم فوتبال نوتس کانتی انگلیس الهام گرفت و برای برندسازی موفق تر، یووه با لباس هایی سیاه و سفید در میدان فوتبال دیده شد. این دو رنگ در آرم یووه نیز به کار رفته است.

نخستین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس

نخستین آرم یووه در سال ۱۹۰۵ میلادی خلق شد. شکل بیضی با رنگ های سفید و مشکی نشانه کنونی در اولین نشانه نیز به چشم می خورد. جمله ای به لاتین در بخش بالایی آرم قرار داده شده است. این جمله را می توان به فارسی این چنین ترجمه کرد: «تاج و تخت برای او مهم نیست، او طبق قوانین بازی نمی کند.»

در بخش پایین بیضی می توان یک سپر با نشان گاو میش تاج دار مشاهده کرد. علاوه بر تاج گاو میش، تاج دیگری را می توان در بخش بالای سپر مشاهده کرد. فرهنگ ایتالیا و بریتانیا به خوبی در آرم یووه نمایان است. نخستین تصویر برند یوونتوس نمایانگر موفقیت های بانوی پیر از زمان تأسیس باشگاه یعنی ۱۸۹۷ محسوب می شود. این نشانه تا سال ۱۹۲۱ دستخوش تغییرات نشد.

تاریخچه لوگو

تاریخچه لوگو یوونتوس

تاریخچه لوگو یوونتوس

برای بررسی تاریخچه آرم بهتر است ابتدا از زمان تأسیس باشگاه یووه سخن بگوییم. در سال ۱۸۹۷ دانشجویان شهر تورین به دلیل آن که به شدت عاشق فوتبال بودند دور هم جمع شدند. می توان گفت این سال از اولین سال هایی بود که فوتبال از کشور انگلیس به زادگاه یوونتوس وارد شده بود. از آنجایی که توجه افراد جوان به این ورزش جلب شده بودند، ایتالیایی ها آن ها را یوونتوس (که به فارسی جوانان ترجمه می شود) صدا می زدند. جالب است بدانید لباس این جوانان صورتی و سیاه بود!

اولین بازیکن غیر ایتالیایی باشگاه فوتبال یوونتوس جان سوج نام داشت که در سال ۱۹۰۳ میلادی در این تیم توپ زد. البته این بازیکن بریتالیایی که اصلیتی ایتالیاتی داشت سرمایه گذار نیز بود و پیشنهاد داد رنگ صورتی لباس را حذف کرده و قرمز را جایگزین آن کنند. قرار بود دفتری در انگلیس پیراهن های یوونتوس را ارسال کند ولی متاسفانه رنگ صورتی به دلیل زمان بالای ارسال به رنگ سفید تبدیل شد.

زمان بسیار کمی تا آغاز بازی ها مانده بود و چاره ای جز استفاده از همین پیراهن نبود. پیراهنی سیاه و سفید که در نهایت به رنگ های اصلی پیراهن باشگاه فوتبال یووه تبدیل شد. بعدها از همین دو رنگ برای برندسازی و طراحی لوگو یوونتوس استفاده شد.

نمادهای تجملات در ساخت لوگو

نشانه های سلطنتی را می توانید در آرم سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۱ مشاهده کنید. عبارتی ک به زبان لاتین در تصویر برند اولیه به چشم می خورد، از آن یک مبلغ مسیحی است که نشانگر مردمی بودن باشگاه یووه است. آرم سال ۱۹۲۱ نسبت به لوگو پیشین نشانه های بریتانیایی کمتری داشت. نشانه های سلطنتی حذف شد و نماد تورین با یک توپ فوتبال به آرم افزوده شد.

آن سال ها بیشتر تیم های فوتبال کشور ایتالیا آرمی با تصویر حیوان برای برند خود انتخاب می کردند. یووه نیز این روند را ادامه داد و گورخر را برای آرم خود برگزید. جالب است بدانید این گورخر را یک خبرنگار پیشنهاد داده بود. این گورخر به برند کمک کرد هویتی ایتالیایی تر داشته باشد؛ زیرا گورخر حیوانی اشرافی در رم باستان محسوب می شود. گورخر لوگو یوونتوس پس از چند سال در سال ۱۹۳۱ حذف شد و گاو میش که نشانه شهر تورین بود جایگزین آن شد.

در سال ۱۹۵۹ میلادی، یووه برای دهمین بار قهرمان لیگ سری آ شد و به همین دلیل ستاره ای به تصویر برند افزود. افزودن ستاره های این چنینی در لیگ های فوتبال کشورهای مختلف عادی است. تیم فوتبال پیروزی در ایران نیز همین کار را پس از دهمین قهرمانی انجام داده است.

با شروع قرن ۲۱، یوونتوس تصمیم گرفت فعالیت های تجاری در حوزه هایی غیر از فوتبال داشته باشد و به همین دلیل آرمی جدید در سال ۲۰۰۴ طراحی کرد تا نمایانگر فعالیت های فوتبالی و غیرفوتبالی این برند باشد. کارشناسان حوزه طراحی لوگو عقیده دارند گذشته و آینده یووه در آرم مینیمال جدید آن نمایان است و زیباتر از تصاویر برند پیشین است.

مفهوم آرم یوونتوس

ایده لوگو یونتوس

ایده لوگو یونتوس

یکی از مهم ترین بخش های نشانه راه راه یووه، دو حیوان اسطوره ای تاج بر سر یا تاج بر دست است. این دو حیوان نمایانگر تاثیر انگلیس بر ایتالیا هستند. همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، ستاره ای به طراحی لوگو اضافه شد ولی اکنون از این ستاره دیگر استفاده نمی شود؛ زیرا یووه عقیده دارد ستاره ای تغییر پذیر قادر نیست به تیم فوتبال هویت ببخشد. همچنین لوگو کنونی گاو میشی نیز ندارد ولی پیوند باشگاه با شهر تورین هنوز به خوبی در نماد بصری برند نمایان است.

ظاهر لوگوهای یوونتوس

لوگو یونتوس حدود شش دفعه تغییر کرده است. در آرم دوم تجملات نخستین لوگو حذف شد ولی از شکل بیضی آن استفاده شد. همچنین به رنگ های مشکی و سفید آرم اولیه، رنگ های سرمه ای و طلایی نیز افزوده شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، گورخری جایگزین گاو میش شد. ولی گاو میش دوباره در سال ۱۹۳۱ در آرم یووه قرار داده شد. البته در این آرم تاجی بر سر خود داشت. گورخر سال ۱۹۷۷ به شکل مستطیلی به نماد بصری برند بازگشت و تا سال ۱۹۸۹ تغییری نکرد. در سال ۱۹۸۲، مستطیل ذکرشده شکل دایره ای به خود گرفت.

در سال ۱۹۸۹ لوگو سال ۱۹۲۱ با کمی تغییری استفاده شد. برای مثال، دو ستاره برای ۲۰ قهرمانی یووه در لیگ افزوده شده بود. سال ۲۰۰۴ دوباره نشانه یوونتوس تغییر کرد و تا ۲۰۱۷ دست نخورده باقی ماند. یک بیضی مشکی و سفید در این سال ها استفاده می شد. سپس در سال ۲۰۱۷ لوگو بیضی حذف شد و لوگوتایپی با سبک مینیمال جای آن را گرفت. در سال ۲۰۲۰ آرم دوباره تغییر کرد و نوشته بالایی حذف شد.

ساختار فونت لوگوها

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

سیر تکامل لوگوتایپ یوونتوس

فونت های لاتین در نخستین آرم ها به کار گرفته می شد. سپس رفته رفته فونت ها ساده تر شدند و از تجملات لوگوتایپ آن ها کاسته شد. امروزه فونت این برند سبکی مینیمال دارد. همچنین سیاه و سفید، رنگ هویتی اصلی برند محسوب می شود و دیگر از رنگ های طلایی و سرمه ای که در آرم های اولیه قابل مشاهده بود دیگر استفاده نشد.

سخن آخر

چند جوان ایتالیایی باعث تأسیس باشگاه یوونتوس (juventus)  که اسطوره های بسیاری در آن توپ زدند شده اند. لوگو آن دستخوش تغییرات مختلفی در طول زمان شده و اکنون نشانه ای محبوب برای طرفداران ورزش فوتبال محسوب می شود.

 

مروری برتاریخچه لوگو آدیداس

از سال ۱۹۲۸ ورزشکاران در مسابقات المپیک کفش های آدیداس را به پا می کردند و به آن عشق می ورزیدند. در این مقاله می خواهیم بخشی از داستان دومین برند صنعت لوازم ورزشی و تاریخچه لوگو آدیداس را با هم بررسی نماییم.

همان طور که می دانید برند آدیداس یکی از کسب و کارهای معروف در زمینه لباس های ورزشی است. در واقع انتخاب اسم برند برگرفته از صاحب شرکت یعنی فردی به نام آدولف داسلر است. شرکت مورد نظر در واقع یک شرکت آلمانی است. البته عده ای هم تصور می کنند که اسم برند از جمله All Day I Dream About Sport الهام گرفته شده است.

همان طور که می دانید این برند علاوه بر لباس های ورزشی در زمینه های دیگری مانند کفش، لوازم لوکس، ساعت، تجهیزات ورزشی، اجناس مراقبت های شخصی و عینک های آفتابی هم فعالیت دارد.

برند آدیداس فعالیت خود را گسترده کرده و هم اکنون مسئولیت شرکت هایی دیگری مانند ” لوازم گلف تیلور مید” و شرکت ریباک را هم به دست گرفته است. به این صورت این کسب و کار توانسته تا لباس های وزشکاران مختلفی را تهیه کند و در اختیار آن ها قرار دهد.

داستان برند آدیداس

حتما کنجکاو هستید که بدانید آدیداس چگونه شکل گرفت و چه مسیری را طی کرده است. یکی از نکات جالبی که باعث شهرت این برند شد ورزشکاری به نام جسی اونز بود که شرکت موفق شد او را به پوشیدن این کفش مجاب کند.

موسس شرکت که در آن زمان فردی ناشناخته در این صنعت بوده است، راهی دهکده المپیک می شود و سپس ورزشکار المپیک یعنی اونز را مجاب می کند تا از کفش های ورزشی او استفاده کند. اونز همراه با این کفش ها در مسابقات شرکت کرده و موفق به کسب چهار مدال المپیک می شود.

آدولف داستلر موسس آدیداس

آدولف داستلر موسس آدیداس

هنگامی که رقابت ها به پایان می رسد، اونز یکی از دلایلی که باعث این موفقیت شده است، را کفش های این برند معرفی می کند. همین مورد باعث شده تا این برند در میان جهانیان مشهور شود و توجه بقیه به آن جلب گردد.

با این حال این موفقیت عمر چندان درازی نداشت. صاحبان شرکتی که این برند را ایجاد کردند دو برادر بودند که بعد از چند سال بین آن ها مشکلات و اختلاف هایی به وجود آمد که باعث جدایی آن ها از یکدیگر شد. این دو برادر آدولف و رادولف بودند.

بعد از این ماجرا رادولف برند دیگری به اسم پوما تاسیس کرد. سپس برند آدیداس هم بعد از اینکه بنیان گذار آن یعنی آدولف فوت کرد، به دست پسر او سپرده شد. اما به دلیل فوت ناگهانی پسر آدولف برند دچار مشکلاتی شد و به ورشکستگی رسید.

بعد از این قضیه فردی دیگر به اسم “برنارد تاپی” برند آدیداس را خریداری کرد، با این حال او هم نتوانست کاری از پیش ببرد. سرانجام شخص دیگری به اسم روبرت دریفوس امتیاز برند را خریداری کرد و موفق شد جان تازه ای به آن ببخشد.

تاریخچۀ لوگو آدیداس

سیر تکامل لوگو آدیداس

سیر تکامل لوگو آدیداس

آرم تجاری همواره بخش مهمی از شرکت و برند شما است. طراحی لوگو آدیداس هم یکی از عواملی بوده که باعث شهرت این برند شده است. طراحی این آرم به صورتی است که تشخیص آن برای کودکان هم آسان است که همین امر نقش مهمی در موفقیت لوگو داشته است.

موسس شرکت در نظر داشته تا بتوانی آرمی را طراحی کند که ورزشکاران با آن ارتباط موثری برقرار کنند. همین طور در حین مسابقات هم به خوبی مشخص باشد. به همین دلیل از سه خط استفاده کرده و آن را بر روی لوازم ورزشی شرکت خود حک کرده است.

از دلایل مهم برای طراحی این نوع لوگو سادگی آن بوده است. در واقع همین ساده بودن لوگو سبب شده تا در نظر بقیه خاص و ویژه باشد. ویژگی لوگوهای ساده این است که به خوبی در ذهن حک می شوند، به همین دلیل است که امروزه هرکسی با دیدن این سه خط به یاد برند آدیداس می افتد.

در واقع این ۳ خط نشان می دهد که بازار تا چه اندازه در دسترس همگان قرار دارد و همچنین کیفیت محصولات بسیار بالا است. جالب است که بدانید از نظر علم پزشکی هم این نوع طراحی هم در تعادل ورزشکاران تاثیر به سزایی دارد. از زمان طراحی این لوگو در حدود ۵۰ سال گذشته است.

 

معنی لوگوی آدیداس

شرکت مورد نظر یکی از شرکت هایی است که اعتبار بسیار خوبی در زمینه عرضه محصولات مختلف دارد و آرم تجاری که برای آن انتخاب شده است بسیار ساده و گویا است. با این حال لوگو آدیداس در طی زمان دچار تغییراتی شده است.

اما در تمامی آرم هایی که از گذشته تا به امروز طراحی شده است، سه خط شرکت ثابت بوده اند. پس می توان گفت که این سادگی باعث شده تا شهرت لوگو در میان همگان افزایش یابد. همان طور که گفتیم به دلیل اینکه طرح لوگو بسیار ساده است به خوبی در ذهن ها نقش می بندد.

آخرین نمادی که برای این لوگو طراحی شده است، شامل این ۳ خط به همراه کلمه آدیداس می شود که طرز قرارگیری آن ها به حالت کوه است. در سبک شناسی انواع لوگو و نماد بصری، آدیداس به سبک پیکتوگرام انتزاعی طراحی شده است.

بخش دیگری از این طرح شامل قله ای می شود که همان سه خط معروف آن را شکل داده اند. همان طور که می دانید، قله نشان دهنده صبر و تلاش زیاد است. کسی که لوگو را طراحی کرده، معتقد بوده است که فقط افراد پر تلاش و کسانی که ذهن متفاوتی دارند، می توانند به اهداف خود دست یابند.

تغییرات دیگری که در آرم آدیداس صورت گرفته است:

آدیداس

لوگوها معمولا در طول زمان دچار تغییرات زیادی می شوند. هنگامی که اولین بار سه خط طراحی شد، بعد از مدتی این سه خط تبدیل به سه برگ شدند. برگ ها در آرم طراحی ساده ای داشتند و هنگامی که کنار هم قرار می گرفتند، شکل همان سه خط اولیه در ذهن مردم شکل می گرفته است.

طراحی سه برگ هنگامی صورت گرفت که کالاهای شرکت در بخش های مختلف دنیا به فروش می رسیده اند، به همین دلیل طراح شرکت قصد داشته تا پیشرفت کار خود را با این سه برگ نشان دهد. در نظر این طراح هر برگ معرفی کننده بخشی از دنیا بوده است.

و این نمادها شامل قاره های آمریکا و اروپا، هرکدام یک برگ و آسیا و آفریقا هم یک برگ می شده است. همچنین سه خط مورد نظر هم از این برگ ها عبور می کرده اند که نشان می دهد این کسب و کار تنوع زیادی دارد. البته این لوگو همچنان در تعدادی از کالاهای برند آدیداس که از نوع کلاسیک هستند استفاده می شود.

نسخه نهایی آرم آدیداس

سرانجام و برای بار سوم آخرین ورژنی که برای این آرم تجاری طراحی شد در معرض دید دنیا قرار گرفت. اما در این مدل جدید یک سری از بخش های قدیمی تغییر کرده است و تغییراتی روی آن صورت گرفته بود. دلیل اینکه تغییرات زیادی در آن صورت نگرفت این بوده است که این برند به خوبی در میان مشتریان جایگاه خود را یافته بود و اگر تغییر زیادی می کرد، می توانست این جایگاه ویژه را از دست بدهد.

هنگامی که لوگوی جدید طراحی شد این کسب و کار در پی بالا بردن کیفیت کالاهای خود بود، به همین دلیل آرم جدیدی که طراحی شده بود، معنی و مفهوم بهتری را از برند آدیداس به مردم انتقال می داد.

در این طرح از یک کوه برای الهام بخشی استفاده شد. طراح لوگو اعتقاد داشته است که طی کردن مسیر و رسیدن به قله کوه از پس هرکسی برنمی آید، در نتیجه این کار تنها برای کسانی میسر است که به طور ویژه ای می اندیشند و بهتر از دیگران تلاش کنند.

پس می توان گفت ورزشکارانی که علاقه به موفقیت و فتح قله را دارند، باید برندی را انتخاب کنند که بتواند شایسته آن ها باشد. در نتیجه طراح لوگو آخرین آرم را طبق این هدف طراحی کرده است.

در پایان می توان گفت که لوگو آدیداس به خوبی انتظار ورزشکاران و کسانی که از محصولات این برند استفاده می کنند را برآورده ساخته است.

وبسایت رسمی شرکت آدیداس : www.adidas.de

 

آرم جمهوری اسلامی و مفاهیم آن

کشورهای جهان در کنار پرچم خود، دارای آرمی نیز هستند که آن را در امورات رسمی به کار می گیرند. این نشانه می تواند مذهب، فرهنگ، خواسته ها و هدف اصلی کشور را بشناساند و گاه در طول زمان دستخوش تغییرات مختلف می شود. برای مثال، آرم جمهوری اسلامی ایران که در تابلو ادارات دولتی یا اسناد مهم قابل مشاهده است، در طول تاریخ شکل های مختلفی داشته است که ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. همچنین مفهوم آرم جمهوری اسلامی را نیز توضیح خواهیم داد.

 

دانلود فایل png آرم جمهوری اسلامی

دانلود فایل وکتور آرم جمهوری اسلامی

معرفی آرم جمهوری اسلامی ایران

پس از سال ۱۳۵۷ که سال پیروزی انقلاب محسوب می شود، آرم ایران تغییر کرد و شکل امروزی را به خود گرفت. از آنجایی که نظام کشور از شاهنشاهی به جمهوری تغییر کرده بود، کشور به آرمی جدید برای روابط خود با کشورهای جهان احتیاج داشت. در نشانه قبلی، خورشید و شیر نمایانگر نظام شاهنشاهی بود که باید به دلیل تغییر در نظام کشور تغییر می یافت.

همچنین این تغییر برای هماهنگ کردن مفهوم آرم با عقاید مردم ایران ضروری بود. به عبارت دیگر، آرم جمهوری اسلامی ایران باید فرهنگ، مذهب و سیاست ایران را نشان می داد؛ بر این اساس، آرم جمهوری اسلامی کنونی با هدف شناساندن ایرانی باشکوه با مذهب اسلامی به کشورهای دنیا طراحی شد.

تاریخچه آرم جمهوری اسلامی ایران

تاریخچه و تکامل آرم جمهوری اسلامی

تاریخچه و تکامل آرم جمهوری اسلامی

آرم ایران در دوره صفویان یک خورشید و شیر داشت. بهتر است بدانید دلیل طراحی چنین آرمی این است که شاه اسماعیل عقیده داشت نسبتش به امام موسی کاظم و سلسله ساسانیان می رسد. سپس در دوران قاجار، شمشیری نیز به این نشانه اضافه شد و تا زمان پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ از آن استفاده شد.

در اسفندماه این سال، امام خمینی (ره) تغییر آرم را برای نشان دادن اسلامی بودن ایران پیشنهاد داد. سپس فراخوانی برگزار شد و از بین نشانه های فراوان، لوگویی با مشت گره کرده و چند ستاره که نماد آزادی به شمار می رفت برگزیده شد؛ ولی طرح دیگری که همان آرم کنونی جمهوری اسلامی ایران است به دفتر قم فرستاده شد و امام خمینی آن را تصویب کرد. همچنین از آنجایی که امام خمینی خواست این آرم روی پرچم نیز باشد، پرچم ایران به نشان جمهوری اسلامی مزین شد.

مفهوم این آرم

پشتوانه فکری آرم جمهوری اسلامی

پشتوانه فکری آرم جمهوری اسلامی

نشانه جمهوری اسلامی ایران در نگاه اول شبیه کلمه الله است. همچنین عبارت ۴ کلمه ای لا اله الا الله را در خود جای داده است که نشانگر توحید و اسلامی بودن کشور ماست. بخش وسطی نشانه شبیه یک شمشیر است که نشانگر مقاومت ایران اسلامی است. نکته دیگری که در آرم جمهوری اسلامی به چشم می خورد، کروی بودن آن است که به این معنی است که اسلام دینی جهانی است و هیچ مرزی برای آن وجود ندارد.

تعداد اجزای اصلی نشانه جمهوری اسلامی پنج عدد است که این پنج عدد همان اصول دین اسلام است. بهتر است بدانید عدد ۵ در اسلام، عددی مقدس به شمار می رود. همچنین در طراحی اشکال، یکی از مهم ترین اعداد قلمداد می شود.

علامت تشدید موجود در آرم بر عبارت لا اله الا الله تاکید می کند و نشانگر شدت بالای مقاومت مسلمانان کشورمان است. نکته دیگری که در آرم جمهوری اسلامی به چشم می خورد، تقارن دقیق در طراحی لوگو است که آن نیز نشانگر توازن فرهنگ ایران با فرهنگ اسلام است. همچنین پس زمینه سفید رنگ آرم کشورمان نمایانگر پاکی، دوستی و صلح جویی است.

نشان رسمی جمهوری اسلامی

آرم جمهوری اسلامی در پرچم

این آرم که در مدارک رسمی ایران به کار گرفته می شود، در تاریخ نوزدهم ماه دوم ۱۳۵۹ تصویب شده است. این نشانه علاوه آن که جمله لا اله الا الله را نشان می دهد، اگر کمی دقت کنید شبیه گل لاله نیز به نظر می رسد. بهتر است بدانید در فرهنگ کشورمان، گل لاله نمایانگر خون کسانی است که در راه وطن شهید شده اند. ۴ هلال و ۱ شمشیر در وسط این هلال ها به خوبی قابل مشاهده است.

تمام نمادهای موجود در آرم جمهوری اسلامی را در ادامه نام می بریم و هر یک را توضیح می دهیم:

 • الله: کلمه الله که چهار عدد هلال آن را ساخته اند، مهم ترین نماد آرم کشورمان به شمار می رود. هدف از انتخاب این نماد به عنوان مهم ترین نماد این است که بر وجود خداوند تاکید شود.
 • شمشیر: در وسط لاله می توانید شمشیری را مشاهده کنید که نمایانگر مقاومت مسلمانان است. تشدیدی که در بالای شمشیر طراحی شده است، بر این مقاومت تاکید می کند و هدف آن این است که مقاومت را شدیدتر جلوه دهد.
 • جمله لا اله الا الله: این جمله بر اصل توحید اسلام تاکید کرده و بر ضد هر گونه ارزشی ضداسلامی است.
 • کتاب: کتاب نشانگر کتاب قران که مهم ترین کتاب مسلمانان است محسوب می شود.
 • طرح متقارن: تقارن تمام بخش های نشانه به صورت دقیق طراحی شده است. تقارن این طرح همانند طراحی های متوازن در مسجدهای اسلامی نشانگر این است که توجه به تعادل در فرهنگ اسلامی و ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • طرح کروی: همان طور که گفته شد طرح کروی نشانگر کره زمین است و هدف آن این است که اسلام را دینی جهان شمول و بدون مرز معرفی کند.

چه کسی نشان جمهوری اسلامی ایران را طراحی کرده است؟

اکنون که به تمام بخش های آرم جمهوری اسلامی پرداختیم، بهتر است با طراح آن نیز آشنا شویم و ببینیم این نکته های ریز و پر از مفهوم های پرارزش از آن چه کسی است. دکتر حمید ندیمی کسی است که این لوگو را طراحی کرده است. وی در فروردین ماه ۱۳۵۸، نشانه طراحی شده خود را به دفتر رهبر انقلاب اسلامی ارسال کرد. ابتدا آیت الله هاشمی این نشانه را تایید کرد و سپس طرح به دست امام خمینی تصویب شد.

حمید ندیمی، طراح آرم جمهوری اسلامی

حمید ندیمی، طراح آرم جمهوری اسلامی

این طراح نشانه ایران اسلامی اکنون استادی در دانشگاه شهید بهشتی است. جالب است بدانید دکتر حمید ندیمی دوست ندارد همگان او را بشناسند و تمایلی ندارد در خبرگزاری های مختلف درباره این لوگو پر از جزئیات و به یاد ماندنی حرف بزند. این طراح فقط برای دو بار در سال ۱۳۵۹ و ۱۳۶۲ مصاحبه کرده است. مصاحبه او در ۱۳۶۲ در مجله پاسدار اسلام چاپ شد.

او در این مصاحبه ها گفت که رهبر انقلاب دستور طراحی نشانه را صادر کرد. امام خمینی می خواست تمام نشانه های شاهنشاهی حذف شود و نشانه های اسلامی به آرم اضافه شود؛ بر این اساس، شیر و خورشید به دلیل ارتباط آن ها به آتش و خورشید پرستی سلسله ساسانی حذف شد؛ زیرا در دین اسلام که به عنوان دین رسمی کشور انتخاب شد پرستیدن آتش مجاز نیست.

دکتر حمید ندیمی به اشتیاق خود به طراحی نمادی اسلامی حتی پیش از فراخوان طراحی نماد اشاره کرد. او در ادامه گفت که پس از این دستور با عزم جدی تری این اشتیاق را دنبال کرده است. وی سه رکنی را که در ساخت این لوگو به کار گرفته است، ترازو، کتاب و آهن نام برد. این سه رکن از سه کلمه قرآنی به ترتیب میزان، کتاب و حدید الهام گرفته شده است.

جالب است بدانید دکتر ندیمی انواع لوگو و پروژه های مهم دیگری مانند لوگو خبرگزاری ایرنا، لوگو پیشین سازمان سنجش و نشانه دانشگاه زنجان را طراحی کرده است. البته لوگوهای ذکرشده تنها تعدادی از نمادهای خلق شده توسط این هنرمند هستند.

سخن آخر

کشورهای جهان علاوه بر پرچم دارای نشانه ای دیگر هستند که با آن به سایر کشورهای دنیا شناسانده می شوند. در طراحی چنین آرمی باید به مسائل بسیاری از جمله سیاست و فرهنگ توجه کرد. در طراحی آرم جمهوری اسلامی ایران به عقاید مردمانی که انقلاب کردند و نظام شاهنشاهی را برچیدند، توجه ای ویژه شده است.

امام خمینی (ره) پس از آن که انقلاب پیروز شد دستور داد نمادهای شاهنشاهی حذف و نمادی اسلامی و ایرانی طراحی شود. در نهایت پس از فراخوان برای این امر و بررسی آرم های مختلف، نشانه طراحی شده دکتر حمید ندیمی به عنوان آرم کشور عزیزمان برگزیده شد. اگر نگاهی به مدارک رسمی یا اسکناس ها بکنید، قطعا خواهید توانست این نشانه پرمفهوم را مشاهده کنید.

Call Now Button